Nokia N8 v „simulátoru nešetrného majitele“ (video)

Finové testují své mobily na tlak, tah, krut, vlhkost, horko, mráz, prach, pády a ostré předměty. Nokia N8 si vyzkoušela jaké to je pořádně si nabít.
Nokia N8 v „simulátoru nešetrného majitele“ (video)

Vzpomínáte ještě na exkurzi do Finska, do testovacího centra Nokie? Nokia tenkrát připravila ukázkové video, na kterém dává svým mobilům pořádně zabrat. Koneckonců, naše mobilní miláčky používáme každý den, bereme si je sebou všude, kam jdeme a to se sebou přináší celou řadu příležitostí jak přijít k úhoně. Ženy a dívky nosí telefony v kabelkách (spolu s ostatními předměty), muži zase většinou v kapsách.

A hned zde máme styk s klíči, prachem, drobnými mincemi, podřenou a kdo ví s čím ještě. S mobily se třepe, pokud si na ně omylem sedneme, mohou být vystaveny tlaku a ohybu, občas se nevyhneme pádům, tekutinám, dešti a tak dále. Nejdůležitější je tak ochránit vnitřní komponenty a zajistit co nejvyšší odolnost. Důraz je kladen také na klávesy.

Nokia N8 v „simulátoru nešetrného majitele“

Nokia uvádí, že dle jejich průzkumů zmáčknou uživatelé hlavní ovládací tlačítka v průměru 200 – 300 krát za den, proto je třeba se ujistit, že klávesy budou reagovat i po milionu stisknutí. Vše samozřejmě provádí stroje. Výše uvedené situace lze zaškatulkovat jako mechanické vlivy. Jeden z přístrojů, kterým nové modely před uvedením na trh procházejí je i „simulátor nešetrného uživatele“, kterému podrobila novou N8.


Celkem musí přístroj obstát ve více než 200 testech odolnosti všeho druhu

Na čerstvém videu prezentovaném na webu Nokia Conversations se Finové moc nepředvedli, proto přidávám i jedno starší video, kde je proces testování odolnosti mnohem lépe zdokumentován. A projdeme si i kategorie testů.

Mechanická odolnost

Během svého životního cyklu může být telefon vystaven nejrůznějším mechanickým vlivům, tlaku, tahu, vrutu a možná vám taky někdy spadne na zem. Všechny výše uvedené situace jsou hezky vidět na videu níže. Pracovníci zkouší pád z výšky, přičemž při dopadu je telefon zaznamenáván kamerou schopnou zachytit 100 000 snímků za sekundu, což je 3 000 krát více než běžná kamera. Záznam je ovšem důležitý pro následnou analýzu. Na řadu přijdou i přístroje vyvíjející na tělo telefonu tlak silou sto newtonů či takové, které s ním pořádně zakroutí.


Nahlédněte pod pokličku - krátké video z testovacího centra • přežije N79 enormní tlak?

Do sucha i do vodičky

Přístroje s logem Nokia jsou používány po celém světě, proto je důležité aby byly schopny odolávat. V laboratořích jsou vystavovány extrémním teplotám v rozmezí od -40 °C do +85 °C, což odpovídá ruské zimě a horkému dni na Sahaře. Další krutá zkouška je vlhkost, telefon je na několik týdnů zavřen do speciální komory simulující 95% vlhkost vzduchu. A aby telefon nevybledl, je součástí testů také pobyt v soláriu, tedy solárním simulátoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
S vodou mobily moc nekamarádí, přesto by měly nějaký ten podzimní deštík či polití kávou vydržet

Krom již zmíněné kamery při pádech jsou pochroumané přístroje zkoumány také pod mikroskopem. Využívají se přitom jak ty optické, jež zvětšují zhruba tisíc krát, pak pro podrobnou analýzu trhlin velmi výkonné elektronové, ty zvětšují až 50 tisíc krát. A ve finále přijdou na řadu rentgenové paprsky, které zkoumají různé typy poruch jako například praskliny vzniklé při některém z testů. Používaná metoda se nazývá energetická disperzní spektroskopie.

Diskuze (41) Další článek: O2 škrtlo 111 tisíc mrtvých duší, zisk výrazně rostl

Témata článku: Nokia, SIM, Nokia N8, Simulátor, Mechanická odolnost, Simulator, Majitel, Crash Testy, Běžná kamera, Nejvyšší odolnost, NewtonSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Lidstvu mohla pomoci na evoluční výsluní odolnost proti kapavce

Lidstvu mohla pomoci na evoluční výsluní odolnost proti kapavce

** U našich předků se vyvinul gen, který zvyšuje odolnost k pohlavně přenosným infekčním chorobám ** Shodou okolností chrání tento gen i před nástupem Alzheimerovy choroby a dalších typů demence typické pro starší lidi ** Člověku Homo sapiens to umožnilo vzestup, protože psychicky zdatní senioři se mohli starat o svá vnoučata

Jaroslav Petr
EvoluceGenetikaLidé
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid