Nokia N8: všechno, co jste chtěli vědět

Živá diskuze o Nokii N8 vzbudila obrovský zájem. Abyste se neztratili v záplavě odpovědí, vybrali jsme ty nejzajímavější a tematicky je roztřídili.
Kapitoly článku

Živá diskuze o Nokii N8 mezi redakcí a čtenáři podle očekávání vzbudila velký zájem. Odpověděli jsme na vše, na co jsme odpovědět uměli, ale dotazů se sešla spousta a výsledek rozhodně není moc přehledný. Proto jsme se k diskuzi vrátili ještě jednou a vybrali z ní to nejdůležitější - témata, která se často opakovala a zajímavé dotazy.


Proč se zabýváme Nokií N8

  • odpověděl Marek Lutonský:

"Nokia N8 je podle nás jeden z klíčových letošních telefonů. Takovým telefonům jsme se rozhodli věnovat víc než obvykle, vždy o nich vyjde řada článků zaměřených na různé drobnosti. Stejné to bylo u iPhonu 4, stejné to je u Nokie N8, stejné to bude u všech dalších telefonů, které podle nás posunou tento segment výš.

Když porovnáme aktuální prodeje smartphonů (přesněji Q2 2010, novější data zatím nejsou), tak má Symbian na světě 41% podíl. Druhý v pořadí RIM (BlackBerry) jen 18 %, a všechny další platformy ještě méně. To jen k poznámce o umírajícím Symbianu.

Záleží na tom, co po telefonu požadujete. Cena je také relativní, jsou zde mnohem dražší mobily. Já osobně Nokii N8 beru spíše jako další model v řadě než zcela novou platformu, kde je všechno jiné a lepší. Třetí Symbian je stále Symbian, ale nemohu současně říct, že to je špatné - někdo čekal na velkou změnu, někdo jiný zase ocení, že logika zůstala zachována.

Nokia N8 nebude masový telefon, ale konkurentům přidá vrásku na čele. Jako uživatelé můžeme být rádi, že tady něco takového je, i kdybychom o pořízení N8 ani ve snu neuvažovali. Konkurence je dobrá věc."


N8 vs Android a iPhone

  • Marek Lutonský:

"Osobně mám u Androidu pocit, že jeho vývoj o hodně předbíhá realizaci na straně výrobců a jsem tak trochu v pozici testera. Že stále používám něco nedodělaného, co je ve vývoji. Někomu to může vyhovovat, někdo jiný ocení spíš větší jistotu."

  • Jan Láska:

"Já bych naopak vzal Galaxy S.

Proč ano Samsung: Android 2.1(2), nejlepší existující displej pro mobily Super AMOLED, Wi-Fi hotspot, rychlejší procesor a celkově svižnější chod.

Proč ano Nokia: hliníkové tělo, nejlepší fotoaparát mezi mobily, USB host, HDMI výstup, FM vysílač.

Záleží, které parametry jsou pro vás prioritou."

  • Jan Láska ještě jednou k tématu "displej"

"Displej Nokie N8 je AMOLED, u Samsungu Galaxy S Super AMOLED. Druhý jmenovaný je zatím vrcholem displejové technologie u mobilů, takže obraz Samsungu je lepší. Hlavně jde o kontrast a lepší podání barev. Díky integraci dotykové vrstvy přímo do zobrazovací vrstvy mizí jedna zbytečná vrstva, která je u Nokie, ale i jiných AMOLED displejů patrná ve formě jakési "fólie", kterou samozřejmě nevidíte, ale spíš tušíte."


  • Marek Lutonský:

"Porovnávám s iPhonem 4. Displej Nokie je menší, při pozorném zkoumání je patrné nižší rozlišení – především u ikon, kde jsou šikmé rovné čáry. Na iPhonu se mi také víc líbí písmo, v menších velikostech je zřetelnější, u Nokie jsou některé tahy potom už příliš vlasové. V obou případech jde ale o výborné displeje.

Je to Nokia, ne Apple. Telefon by měl být mnohem levnější než iPhone 4. Čtenáři se shodli, že má lepší video, některým se zdají lepší i fotky. Není tak uzavřená jako iPhone, kam lze hodně věcí dostat jen přes iTunes. Umí pracovat s widgety."


ptal se Petr: "Mám dotaz na velikost a váhu telefonu, držení v ruce. A jak se ovládá tlačítko pod displejem."

odpověděl Ivo Kocera: "Telefon je velký "akorát" pro větší ruce, zaoblené hrany jsou příjemné (oproti třeba ostrým u iPhonu 4). Tlačítko se ovládá stisknutím, pro mne jako leváka by bylo lepší umístění spíše uprostřed pod displejem, ale toho jsme se z asi pochopitelných důvodů nedočkali. Tlačítko jinak funguje jako ukazatel zmeškaných událostí, rychle poblikává (lze nastavit dobu upozorňování - i nekonečně dlouhou); pokud máte aktivovanou funkci "dýchání" v pohotovostním režimu, blikne jen občas. Podsvícení je velmi decentní, dobře viditelné ve tmě, obtížně ve dne."


  • ptal se Meescha:

1. Bude porovnání rychlosti reakcí s konkurenty (iOS, Android, Bada, WP7)?
2. Dokážete někdo odhadnout úspěšnost prodeje N8? Ve svém segmentu má mnoho silných konkurentů a nedovedu si představit, že by někdo z iPhone či Androidu přešel na tento nový telefon.
3. Je telefon konečně z velké části vyladěný? Zdá se mi, že právě v tomto ohledu ujel Nokii vlak a než něco doladí do uspokojivého stavu, jsou konkurenti jinde.
4. Jak pracuje nový Symbian s baterií, je spotřeba nižší než u konkurence?
5. Je zpracování telefonu kvalitní, nebude po pár měsících něco vrzat?

  • odpověděl Marek Lutonský:

"1. IPhone je plynulejší. Nevím, jak to lépe popsat. Vždy, když na iPhonu něco stisknu, zareaguje. Na Nokii jsem se občas setkal s problémy při práci s tlačítky na displeji, s trháním při posouvání. Ale nebylo to zase v takové míře, kdy bych telefon musel odsoudit a zahodit.

2. Nokia má problém v tom, že má neuvěřitelně mnoho telefonů. Když se pak podíváte na různé statistiky používání, tak samotné modely v nich třeba nevyhrávají, ale když je sečtete, zjistíte, že Nokia má třeba poloviční podíl. N8 je podle mě zajímavá pro současné uživatele Symbianu, a vzhledem k tomu, že Symbian má v letošních prodejích (Q2) podíl 41 %, nelze ho odepisovat.

3. Z velké části je vyladěný. Což ale současně znamená, že ve zbytku nějaké problémy najdete.

5. Podle mě nezačne, konstrukčně je velmi dobrý. Osobně jsem ale vypnul vibrace při dotyku na displej – měl jsem pocit, že uvnitř telefonu něco rachotí."


USB host, HDMI

ptal se sie65: Jaké obmedzenia má USB host na N8 ? čo sa dá a čo nie pripojiť ? v kometne k tomu videu o USB host bolo mnoho otázok, tak by som rád na ne poznal odpoveď, ideálne video.
Potom aký to má fotoaparát v porovnaní s K850i, napríklad, alebo W990i, alebo W950i, vysúvací posledný walkman, alebo s iným poriadným fotomobilom od SE, aký je Symbian^3 v porovnaní so Symbianov 3rd ed ?
Dakujem za odpoved

odpověděl Filip Kůžel: "

ad USB host - otázek je v diskuzi skutečně hodně, takže bude ještě jedno video.
Update: sledujte sobotní Týden Mobilně.

ad porovníní se Sony Ericssony - žádný ze jmenovaných tu nemáme, ale fotoaparátu jsme se věnovali už třeba tady, tak na to mrkněte a posuďte sám. Mě se N8 jako foťák líbí moc, ostatně s větším čipem k tomu má i technické předpoklady. Xenonový blesk je super, dokonce jsem asi poprvé v životě začal používat digitální zoom.

ad systémy - po uživatelské stránce je to docela podobné, uživatelé starších verzí budou vědět kam sáhnout, ostatně na srovnání se podivejte na tomto videu"


ptal se paja: "dobrý den, zajímalo by mě zda by bylo možné připojit přes USB hub myš i klávesnici současně a co přesně je posíláno přes HDMI kabel. Jestli jde přes HDMI jen video , nebo i obrázky ...

odpověděl Filip Kůžel: "Přes HDMI jde všechno, co je na displeji, obrázky i třeba menu. USB HUB to odmítá, ale něco nás napadlo, těšte se na video ;)"

Baterii je možno vyměnit pouze za použití šroubováčku, zdali je to předmětem ztráty záruky zjistíme a budeme vás informovat v samostatném článku.

ptal se HAWAX: "Dobrý den, zajímalo by mne jestli je TV-out pouze přes HDMI nebo i přes 3,5mm jack?"

odpovídal Kryštof Korb: "Kupodivu i přes 3,5 mm jack. Asi první telefon se dvěma video výstupy."


Stabilita systému

odpověděl Filip Kůžel: "Mě se za deset dní mobil zasekl jednou. Vyjmutí baterie je tady poněkud složitější záležitost, ale naštěstí stačilo dlouze podržet vypínací tlačítko."

odpověděl Ivo Kocera: "Během týdne se zasekl dvakrát, stačilo použít vypínací tlačítko."


Dostupnost v ČR, cena a barevná provedení

odpověděl Filip Kůžel:

  • Černá, stříbrná a zelená budou v první vlně, další barvy později
  • Orientačni cena je 13 500 Kč
  • Prodej na jednotlivých trzích se rozbíhá postupně, datum vstupu na český trh není známé, obecně stále platí, že to bude během čtvrtého kvartálu tohoto roku.

Témata článku: Nokia, , , , Apple iPhone 4, Apple iPhone 4 16GB, Apple iPhone 4 32GB, Apple iPhone 4GB, Nokia N8, Samsung Galaxy S, Nejlepší fotoaparát, Zásadní pokrok, Beta Labs, Masový telefon, Určité místo, Fajfka, Kvalita signálu, Letošní telefon, Pěkná funkce, Jediná možnost, Kryštof, Rachot, USB Hub, Autorádio, Řada článků