Nokia N8: všechno, co jste chtěli vědět

Živá diskuze o Nokii N8 vzbudila obrovský zájem. Abyste se neztratili v záplavě odpovědí, vybrali jsme ty nejzajímavější a tematicky je roztřídili.
Kapitoly článku

Živá diskuze o Nokii N8 mezi redakcí a čtenáři podle očekávání vzbudila velký zájem. Odpověděli jsme na vše, na co jsme odpovědět uměli, ale dotazů se sešla spousta a výsledek rozhodně není moc přehledný. Proto jsme se k diskuzi vrátili ještě jednou a vybrali z ní to nejdůležitější - témata, která se často opakovala a zajímavé dotazy.


Proč se zabýváme Nokií N8

  • odpověděl Marek Lutonský:

"Nokia N8 je podle nás jeden z klíčových letošních telefonů. Takovým telefonům jsme se rozhodli věnovat víc než obvykle, vždy o nich vyjde řada článků zaměřených na různé drobnosti. Stejné to bylo u iPhonu 4, stejné to je u Nokie N8, stejné to bude u všech dalších telefonů, které podle nás posunou tento segment výš.

Když porovnáme aktuální prodeje smartphonů (přesněji Q2 2010, novější data zatím nejsou), tak má Symbian na světě 41% podíl. Druhý v pořadí RIM (BlackBerry) jen 18 %, a všechny další platformy ještě méně. To jen k poznámce o umírajícím Symbianu.

Záleží na tom, co po telefonu požadujete. Cena je také relativní, jsou zde mnohem dražší mobily. Já osobně Nokii N8 beru spíše jako další model v řadě než zcela novou platformu, kde je všechno jiné a lepší. Třetí Symbian je stále Symbian, ale nemohu současně říct, že to je špatné - někdo čekal na velkou změnu, někdo jiný zase ocení, že logika zůstala zachována.

Nokia N8 nebude masový telefon, ale konkurentům přidá vrásku na čele. Jako uživatelé můžeme být rádi, že tady něco takového je, i kdybychom o pořízení N8 ani ve snu neuvažovali. Konkurence je dobrá věc."


N8 vs Android a iPhone

  • Marek Lutonský:

"Osobně mám u Androidu pocit, že jeho vývoj o hodně předbíhá realizaci na straně výrobců a jsem tak trochu v pozici testera. Že stále používám něco nedodělaného, co je ve vývoji. Někomu to může vyhovovat, někdo jiný ocení spíš větší jistotu."

  • Jan Láska:

"Já bych naopak vzal Galaxy S.

Proč ano Samsung: Android 2.1(2), nejlepší existující displej pro mobily Super AMOLED, Wi-Fi hotspot, rychlejší procesor a celkově svižnější chod.

Proč ano Nokia: hliníkové tělo, nejlepší fotoaparát mezi mobily, USB host, HDMI výstup, FM vysílač.

Záleží, které parametry jsou pro vás prioritou."

  • Jan Láska ještě jednou k tématu "displej"

"Displej Nokie N8 je AMOLED, u Samsungu Galaxy S Super AMOLED. Druhý jmenovaný je zatím vrcholem displejové technologie u mobilů, takže obraz Samsungu je lepší. Hlavně jde o kontrast a lepší podání barev. Díky integraci dotykové vrstvy přímo do zobrazovací vrstvy mizí jedna zbytečná vrstva, která je u Nokie, ale i jiných AMOLED displejů patrná ve formě jakési "fólie", kterou samozřejmě nevidíte, ale spíš tušíte."


  • Marek Lutonský:

"Porovnávám s iPhonem 4. Displej Nokie je menší, při pozorném zkoumání je patrné nižší rozlišení – především u ikon, kde jsou šikmé rovné čáry. Na iPhonu se mi také víc líbí písmo, v menších velikostech je zřetelnější, u Nokie jsou některé tahy potom už příliš vlasové. V obou případech jde ale o výborné displeje.

Je to Nokia, ne Apple. Telefon by měl být mnohem levnější než iPhone 4. Čtenáři se shodli, že má lepší video, některým se zdají lepší i fotky. Není tak uzavřená jako iPhone, kam lze hodně věcí dostat jen přes iTunes. Umí pracovat s widgety."


ptal se Petr: "Mám dotaz na velikost a váhu telefonu, držení v ruce. A jak se ovládá tlačítko pod displejem."

odpověděl Ivo Kocera: "Telefon je velký "akorát" pro větší ruce, zaoblené hrany jsou příjemné (oproti třeba ostrým u iPhonu 4). Tlačítko se ovládá stisknutím, pro mne jako leváka by bylo lepší umístění spíše uprostřed pod displejem, ale toho jsme se z asi pochopitelných důvodů nedočkali. Tlačítko jinak funguje jako ukazatel zmeškaných událostí, rychle poblikává (lze nastavit dobu upozorňování - i nekonečně dlouhou); pokud máte aktivovanou funkci "dýchání" v pohotovostním režimu, blikne jen občas. Podsvícení je velmi decentní, dobře viditelné ve tmě, obtížně ve dne."


  • ptal se Meescha:

1. Bude porovnání rychlosti reakcí s konkurenty (iOS, Android, Bada, WP7)?
2. Dokážete někdo odhadnout úspěšnost prodeje N8? Ve svém segmentu má mnoho silných konkurentů a nedovedu si představit, že by někdo z iPhone či Androidu přešel na tento nový telefon.
3. Je telefon konečně z velké části vyladěný? Zdá se mi, že právě v tomto ohledu ujel Nokii vlak a než něco doladí do uspokojivého stavu, jsou konkurenti jinde.
4. Jak pracuje nový Symbian s baterií, je spotřeba nižší než u konkurence?
5. Je zpracování telefonu kvalitní, nebude po pár měsících něco vrzat?

  • odpověděl Marek Lutonský:

"1. IPhone je plynulejší. Nevím, jak to lépe popsat. Vždy, když na iPhonu něco stisknu, zareaguje. Na Nokii jsem se občas setkal s problémy při práci s tlačítky na displeji, s trháním při posouvání. Ale nebylo to zase v takové míře, kdy bych telefon musel odsoudit a zahodit.

2. Nokia má problém v tom, že má neuvěřitelně mnoho telefonů. Když se pak podíváte na různé statistiky používání, tak samotné modely v nich třeba nevyhrávají, ale když je sečtete, zjistíte, že Nokia má třeba poloviční podíl. N8 je podle mě zajímavá pro současné uživatele Symbianu, a vzhledem k tomu, že Symbian má v letošních prodejích (Q2) podíl 41 %, nelze ho odepisovat.

3. Z velké části je vyladěný. Což ale současně znamená, že ve zbytku nějaké problémy najdete.

5. Podle mě nezačne, konstrukčně je velmi dobrý. Osobně jsem ale vypnul vibrace při dotyku na displej – měl jsem pocit, že uvnitř telefonu něco rachotí."


USB host, HDMI

ptal se sie65: Jaké obmedzenia má USB host na N8 ? čo sa dá a čo nie pripojiť ? v kometne k tomu videu o USB host bolo mnoho otázok, tak by som rád na ne poznal odpoveď, ideálne video.
Potom aký to má fotoaparát v porovnaní s K850i, napríklad, alebo W990i, alebo W950i, vysúvací posledný walkman, alebo s iným poriadným fotomobilom od SE, aký je Symbian^3 v porovnaní so Symbianov 3rd ed ?
Dakujem za odpoved

odpověděl Filip Kůžel: "

ad USB host - otázek je v diskuzi skutečně hodně, takže bude ještě jedno video.
Update: sledujte sobotní Týden Mobilně.

ad porovníní se Sony Ericssony - žádný ze jmenovaných tu nemáme, ale fotoaparátu jsme se věnovali už třeba tady, tak na to mrkněte a posuďte sám. Mě se N8 jako foťák líbí moc, ostatně s větším čipem k tomu má i technické předpoklady. Xenonový blesk je super, dokonce jsem asi poprvé v životě začal používat digitální zoom.

ad systémy - po uživatelské stránce je to docela podobné, uživatelé starších verzí budou vědět kam sáhnout, ostatně na srovnání se podivejte na tomto videu"


ptal se paja: "dobrý den, zajímalo by mě zda by bylo možné připojit přes USB hub myš i klávesnici současně a co přesně je posíláno přes HDMI kabel. Jestli jde přes HDMI jen video , nebo i obrázky ...

odpověděl Filip Kůžel: "Přes HDMI jde všechno, co je na displeji, obrázky i třeba menu. USB HUB to odmítá, ale něco nás napadlo, těšte se na video ;)"

Baterii je možno vyměnit pouze za použití šroubováčku, zdali je to předmětem ztráty záruky zjistíme a budeme vás informovat v samostatném článku.

ptal se HAWAX: "Dobrý den, zajímalo by mne jestli je TV-out pouze přes HDMI nebo i přes 3,5mm jack?"

odpovídal Kryštof Korb: "Kupodivu i přes 3,5 mm jack. Asi první telefon se dvěma video výstupy."


Stabilita systému

odpověděl Filip Kůžel: "Mě se za deset dní mobil zasekl jednou. Vyjmutí baterie je tady poněkud složitější záležitost, ale naštěstí stačilo dlouze podržet vypínací tlačítko."

odpověděl Ivo Kocera: "Během týdne se zasekl dvakrát, stačilo použít vypínací tlačítko."


Dostupnost v ČR, cena a barevná provedení

odpověděl Filip Kůžel:

  • Černá, stříbrná a zelená budou v první vlně, další barvy později
  • Orientačni cena je 13 500 Kč
  • Prodej na jednotlivých trzích se rozbíhá postupně, datum vstupu na český trh není známé, obecně stále platí, že to bude během čtvrtého kvartálu tohoto roku.

Témata článku: Nokia, Smartphony, Symbian, Rozhovory, Apple iPhone 4, Apple iPhone 4 16GB, Apple iPhone 4 32GB, Apple iPhone 4GB, Nokia N8, Samsung Galaxy S, Řada článků, Zásadní pokrok, Uzavřený prostor, Rachot, Jediná možnost, Určité místo, Autorádio, Masový telefon, Kryštof, Letošní telefon, Kvalita signálu, Pěkná funkce, USB Hub, Beta Labs, Nejlepší fotoaparátTohle nejsou hodinky, nemají displej a chtějí vás od používání nositelností v první řadě odradit

Tohle nejsou hodinky, nemají displej a chtějí vás od používání nositelností v první řadě odradit

** Nowatch bojují proti hodinkám, přesto si je máte koupit ** Tomuto zařízení chybí displej, který nahrazuje drahý kámen ** Při pohledu na hodinky tedy čas nezjistíte...

Martin Chroust
HodinkyCESKuriozita
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
Apple začíná v Evropě nabízet repasované iPhony 13. Vypadají jako nové, ušetříte i několik tisíc

Apple začíná v Evropě nabízet repasované iPhony 13. Vypadají jako nové, ušetříte i několik tisíc

** Apple začal v Evropě nabízet repasované iPhony 13 ** Chce tak získat část trhu s použitými iPhony zpátky ** Při pořízení „skoro jako nového“ iPhonu se dá ušetřit i několik tisíc

Martin Chroust
RepasiPhone
5 nejlevnějších mobilů z AliExpressu, s nimiž se nenapálíte. Modely bez loga nebrat

5 nejlevnějších mobilů z AliExpressu, s nimiž se nenapálíte. Modely bez loga nebrat

** Koupit levný telefon z Číny jde, musíte však dobře vybírat ** Při duplicitách platí vždy horší položka ve specifikacích ** Ukážeme si vybrané telefony „z Ali“, které mají smysl

Martin Chroust
AliExpressNižší třídaČínaNákup a ceny
Google vylepšil Android Auto. Mapa je blíže k řidiči, na displeji si v autě zobrazíte až tři aplikace najednou

Google vylepšil Android Auto. Mapa je blíže k řidiči, na displeji si v autě zobrazíte až tři aplikace najednou

** Google po delší době konečně vylepšuje režim Android Auto ** Novou normou je zobrazení alespoň dvou aplikací najednou ** Navigace s mapovými poklady bude blíže k řidiči

Martin Chroust
Android AutoPro řidiče
Jak na jednoduché sdílení souborů mezi telefonem a počítačem? Vyzkoušejte tuto aplikaci od českého vývojáře

Jak na jednoduché sdílení souborů mezi telefonem a počítačem? Vyzkoušejte tuto aplikaci od českého vývojáře

** Dnes pro vás máme tip na aplikaci od českého vývojáře ** Řeší jednoduchý přenos dat mezi telefonem a počítačem ** Funguje na Androidu, iPhonu, iPadu, MacOS, Windows,...

Martin Chroust
iOSMobilní aplikaceAndroid
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
Fotomobily
Máte nový smartphone? Toto jsou první kroky, které je třeba udělat hned po rozbalení

Máte nový smartphone? Toto jsou první kroky, které je třeba udělat hned po rozbalení

** Dostali jste do ruky nový smartphone? ** V tomto článku si ukážeme, jak vypadá úvodní nastavení ** Připojíme užitečné tipy k tomu, abyste přechod zvládli bez problémů

Martin Chroust
Jak...Chytrý telefonSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Když energii měníte za pohodlí. Víte, kolik ukousne Always On displej z baterie každý den?

Když energii měníte za pohodlí. Víte, kolik ukousne Always On displej z baterie každý den?

** Dxomark provedl testování energetické náročnosti režimu Always On ** Telefon s aktivním režimem AOD se vybíjí až 4× rychleji ** Od optimalizací Applu by se mohli ostatní učit...

Martin Chroust
Always OnDxOMarkSrovnání
Proč nikdy v životě nepřejdu na iPhone. Opravdu jsem to zkusil, ale „jabko“ prostě nezvládne vše

Proč nikdy v životě nepřejdu na iPhone. Opravdu jsem to zkusil, ale „jabko“ prostě nezvládne vše

** Na Androidu jsem vyrostl, a nadále u něj zůstanu ** iPhony vypadají zajímavě, ale nikdy bych si na ně nezvykl ** Jaké jsou největší zádrhele při přechodu na iPhone?

Martin Chroust
iOSSmartphonyiPhone
Spousta řidičů v Česku riskuje pokutu kvůli umístění držáku mobilního telefonu. Zákon hovoří jasně

Spousta řidičů v Česku riskuje pokutu kvůli umístění držáku mobilního telefonu. Zákon hovoří jasně

** Kam s telefonem v autě, které nemá palubní počítač? ** Variant držáků je celá řada, ale každý má svá specifika ** Není možné jej umístit, kam se vám zlíbí

AutoRevue.cz
LegislativaPro řidičePříslušenství
Vodafone ohlásil zdražování. Týká se všech paušálních tarifů, cena naroste o 9 %

Vodafone ohlásil zdražování. Týká se všech paušálních tarifů, cena naroste o 9 %

** Období poklesu cen za mobilní služby končí ** Vodafone oznamuje plošné zdražení paušálů o 9 % ** Od konce února si připlatí noví i stávající zákazníci

Jan Láska
Tarify a mobilní službyNákup a cenyVodafone
Proč jsem přešel na iPhone? Protože ani Android mi nenabídne vše

Proč jsem přešel na iPhone? Protože ani Android mi nenabídne vše

** Nikdo už nedělá dobré kompaktní androidy ** Přechod trochu bolel, ale iPhone má i výhody ** A jeho nevýhody nejsou tak klíčové, jsem zvyklý na ledacos

Lukáš Václavík
iOSiPhone
Premiéra Samsung Galaxy S23. Příliš stejný, zato dražší. Ani Snapdragon to nezachrání

Premiéra Samsung Galaxy S23. Příliš stejný, zato dražší. Ani Snapdragon to nezachrání

** Řada Galaxy S23 je tady, meziroční změny jsou minimální ** Základní modely mají větší baterii a lehce upravený design zad ** Známe i české ceny novinek, meziročně došlo ke zdražení

Martin ChroustJan Láska
GalaxyPremiéra