Nokia N80 a N71: oživení babičky a zlomení krále (první pohled)

Nokia včera představila dva chytré telefony netradiční konstrukce. Výsuvný model N80 a véčko N71. Oba pracují se Symbianem S60, podporují 3G a mají špičkovou výbavu. U modelu N80 najdete i takové vymoženosti jako fotoaparát s rozlišením 3 Mpx a podporu Wi-Fi.
Kapitoly článku

Nokia N80

Nepočítaje krytky fotoaparátů, Nokia u svých smartphonů pohyblivou konstrukci donedávna příliš neuplatňovala. Výjimkou budiž hned první smartphone se Symbianem S60, model 7650, který měl výsuvnou konstrukci, a dále pak véčko 6260. Letos ale Nokia představila model N91 s výsuvným krytem klávesnice a další véčko N90. Nedávno představenou novinkou je hudební Nokia 3250 s otočným dílem klávesnice a manažerský model E70 s odklápěcí klávesnicí. A včera byly představeny další tři smartphony se Symbianem, které nemají klasickou konstrukci.

Vzkříšení milované babičky

Jednou ze včerejších novinek je Nokia N80. Telefon má výsuvnou konstrukci a navazuje tak na první smartphone 7650, který byl představený už před čtyřmi lety. Od té doby Nokia žádný smartphone s výsuvnou konstrukcí nenabídla. Ve své době byla Nokia 7650 mobilním telefonem pro nejnáročnější zákazníky, vybavena nejmodernějšími technologiemi. Jako první v Evropě měla digitální fotoaparát a především operační systémem Symbian S60. Novinka je svým zaměřením postavena úplně stejně, vyhoví náročným zákazníkům, kteří svůj mobil potřebují pro každodenní práci i pro zábavu. To vše jim poskytne honosná výbava.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Design nové Nokie vychází ze sesterského modelu klasické konstrukce N70. Základem je tedy stříbrná barva a zdařilá imitace kovu na přední straně. Telefon se však bude nabízen i v atraktivní černé verzi. Hrany jsou ostré, vzhled strohý a jednoduše elegantní. Počkejme si ale na první dojmy z reálných telefonů.

Rozměry přístroje jsou 95 × 50 × 23 mm a hmotnost 130 gramů. Oproti běžnému telefonu je to trochu více, ale na smartphone jsou to docela příjemné hodnoty. Babička 7560 byla daleko více obézní – 114 × 56 × 26 mm a 154 g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tři megapixely s makrem

Na přední straně telefonu zaujme malá VGA kamera v pravém horním rohu, které slouží pro videohovory v sítích třetí generace. Kromě těchto moderních sítí se s Nokií domluvíte i v současných GSM sítích pásem 850, 900, 1800 a 1900 MHz.

Více než kamera bude lákat vaše oči velký displej s velmi jemným rozlišením 352 × 416 bodů a s podporou 262 tisíc barev. Tento prvotřídní displej si můžete prohlédnout například u Nokie N90. Pod displejem se nachází skupina funkčních tlačítek v čele se čtyřsměrnou navigační klávesou. Numerická klávesnice je ukryta ve spodní výsuvné části.

Plochý kryt zadní strany narušuje pouze optika fotoaparátu. Ten má rozlišení tří megapixelů. Nokia toto rozlišení použila ve svém telefonu poprvé a bude to také zřejmě první fotomobil se třemi megapixely na českém trhu. Více než megapixely však potěší malý přepínač přímo u objektivu, který slouží k zapnutí režimu makro. Nokii třikrát sláva, že si uvědomila zásadní nedostatek jejich fotomobilů. Zejména u nové Nokie N70 bylo kvalitní fotografování blízkých objektů takřka nemožné. Vedle objektivu je dále diodový blesk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Všimněte si přepínače na makro režim v rámečku fotoaparátu

Rychlá a ještě rychlejší data

Nejen pro vyfotografované snímky se bude hodit 60 MB vnitřní paměti a zejména pak slot pro paměťové karty typu miniSD. Paměťový prostor lze využít také jako úložiště hudebních souborů, protože jejich přehrávač v telefonu samozřejmě nechybí. Telefon splňuje kriteria pro zařazení do skupiny XpressMusic, takže k němu bude možné připojit sluchátka se standardním konektorem jack 3,5 mm. Konektor bohužel není umístěn přímo na těle telefonu, takže se bude muset opět použít redukce. O zábavu se dále postará rádio.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hudební soubory poslouží i jako vyzvánění, můžete si nechat zahrát i klasické čtyřiašedesátihlasé melodie. Vibrace nebudou chybět.

Telefon ale nebude sloužit jen k zábavě. Důraz se kladl i na manažerské funkce a výbavu. Platforma Symbianu S60 (verze 9) standardně přináší propracovaný adresář a organizér s možností synchronizace. K dispozici je samozřejmě i e-mailový klient, webový prohlížeč a hlasové vytáčení i ovládání funkcí. Diktafon je také přítomen (bude nahrávat déle než jednu minutu?), nechybí ani prohlížeč dokumentů Microsoft Office.

Po stránce datové komunikace by se telefon mohl zařadit do nové manažerské třídy E. Kromě datových přenosů v sítích třetí generace je k dispozici GPRS třídy 11 a také rychlejší EDGE stejné třídy. Navíc Nokia přidala podporu bezdrátových sítí Wi-Fi. S vhodnou aplikací by tedy neměl být problém telefon využít pro VoIP (telefonování přes internet). Konektivitu s nejbližším okolím zajistí infraport, Bluetooth nebo USB 2.0.

Slabinou tohoto telefonu bude jistě výdrž. Lithium-iontový akumulátor s kapacitou 820 mAh by měl telefonu dopřát energii na 165 minut hovoru nebo 200 hodin výdrže v pohotovostní stavu. Vzhledem k tomu, že jsou tato čísla jistě tradičně nadsazená, bude výdrž zřejmě slabá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dočkáme se!

A to nejlepší nakonec. Tento nadupaný smartphone se bude prodávat i u nás. Cena se bude pohybovat kolem sedmnácti tisíc korun a pokud máte o telefon zájem, měli byste si tuto částku naspořit co nejdříve. Na trh by se měl telefon dostat nejpozději v březnu příštího roku.

Konkurenci bude hledat jen těžko. Mezi fotomobily bude se třemi megapixely jediným a ostatní výrobci podobně vybavený smartphone nenabízejí. V době uvedení by ale měl být na trhu již Sony Ericsson P990i, který možná bude důvodem k rozmýšlení.

Podrobné parametry Nokie N80 najdete v katalogu mobilů; and in catalogue for English speaking users

Nokia N80 ve zkratce

  • sítě: GSM 850/900/1800/1900 MHz, WCDMA 2100 (UMTS)
  • datové přenosy: GPRS třídy 11, EDGE třídy 11, UMTS, Wi-Fi
  • rozměry a hmotnost: 95 × 50 × 24 mm, 130 g
  • displeje: aktivní TFT, rozlišení 352 × 416 bodů, 262 tisíc barev
  • fotoaparát: hlavní fotoaparát - rozlišení 3 Mpx, 2× digitální zoom, možnost natáčení videa, diodový blesk; kamera na přední straně – rozlišení VGA (640 × 480 bodů)
  • konektivita: USB 2.0, Bluetooth, Wi-Fi
  • paměť: 60 MB vnitřní paměti, možnost rozšíření paměťovými kartami miniSD až do kapacity 2 GB
  • multimédia: přehrávač hudby a videa, rádio, možnost připojení sluchátek s konektorem jack 3,5 mm
  • další funkce: velký adresář s hlasovým vytáčením všech kontaktů, kalendář s upomínkami, možnost synchronizace s počítačem, e-mailový klient, podpora MMS, internetový prohlížeč, Push to talk, hlasové ovládání, podpora Javy 2.0


V druhé kapitole se podíváme na nové symbianové véčko Nokia N71

Témata článku: Nokia, Motorola MPx220, Nokia 3250, Nokia 3250 XpressMusic, Nokia 7650, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Nokia N71, Nokia N80, Nokia N90, Panasonic X700, Sony Ericsson P990i, Král, Zlo, První pohled, Nejnáročnější zákazník, Pohled, Oživení, Náročný zákazník, Netradiční displej