Nokia N80 (malý test)

Základní recenze pro ty, kdo mají málo času. Nokia N80 je nejnovější smartphone. Slovo „revoluční“ by možná bylo nadsazené, ale určitě lze mluvit o velkém kroku dopředu. Má špičkový displej, kompletní vybavení pro mobilní data, dokonce i Wi-Fi. Je to nejlepší fotomobil, první s 3 Mpx.
Nokia N80 (malý test)
Kapitoly článku
 
Nokia N80 je chytrý telefon s operačním systémem Symbian. Nokia se po delší době vrátila k vysouvací konstrukci, konečně vylepšila displej, přidala 3Mpx fotoaparát a poprvé u tohoto typu svých telefonů přidala do výbavy podporu bezdrátových sítí Wi-Fi. Zároveň ale použila zbrusu novou verzi Symbianu a svého grafického prostředí S60. Důsledkem je nekompatibilita se staršími programy, na druhou stranu ale také řada výhod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální obrázky Nokie N80

Testovaná Nokia N80 je podle našeho redakčního hodnocení nejlepší mobil na trhu, navíc se značným náskokem. Nokia si však za skvělý telefon nechá skvěle zaplatit, je to nejdražší smartphone s cenou téměř osmnáct tisíc.

Tip: K Nokii N80 jsme připravili také velmi podrobnou megarecenzi.

Design a konstrukce: Nokia se vrací na místo činu

N80 je telefon s vysouvací konstrukcí. Na jednu stranu je malý, oproti předchůdci N70 je při pohledu zepředu výrazně menší a dokonce i užší. Jen tloušťka 26 mm neodpovídá moderním telefonům a také hmotnost 134 gramů je nadprůměrná. Při srovnání se všemi telefony je Nokia N80 velký a velmi těžký mobil

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Horní díl telefonu má vůči spodnímu malou vůli několik desetin milimetru. N80 je ale jinak pevný telefon, u něhož zatím nic nevrže. Nokia místo pružin pro poloautomatické odsouvání displeje raději spoléhá na lidskou sílu. Mám ale trochu problém, kam při otvírání telefonu opřít palec. Ocenil bych také zamknutí tlačítek při zasunutí displeje, nebo alespoň možnost uživatelského nastavení.

Postavíme na hranu

Nokia N80 se prodává ve dvou barevných variantách: stříbrné a černé. Design telefonu celkově hodnotím jako průměrný. Nokia telefon vyrobila z plastů, čelní stříbrný štítek je ale kovový. Telefon se dá postavit na stůl nastojato. Pod displejem je blok funkčních tlačítek, kde se ke klasické sestavě známé ze všech smartphonů S60 přidala další klávesa pro rychlé spouštění nastavených aplikací; už jsme ji viděli na modelu N70.

Vpravo nad displejem najdete objektiv druhé kamery. V levém rohu je čidlo úrovně okolního světla pro regulaci podsvětlení tlačítek klávesnice. Pod ním je modrá dioda, která bliká v situacích, kdy je displej kvůli šetření energií kompletně vypnutý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotky: stříbrná a tmavá varianta • funkční tlačítka • kamera pro videohovory

Na levém boku je slot pro paměťovou kartu. Nokia nyní podporuje karty MiniSD, kartu s kapacitou 128 MB dodává přímo v krabici. Krytka slotu je dost chatrná, je to kousek tenkého plastu visící na ještě tenčím pásku. Do pravého boku telefonu Nokia vyfrézovala dvě drážky hlasitého reproduktoru. Pod nimi je stříbrné tlačítko pro ovládání fotoaparátu. Infraport na horní straně výsuvné části Nokia znovu objevila, u smartphonů ho dlouho nepoužívala.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kryt slotu • vyjmutá karta • vypínač a infraport • spoušť fotoaparátu

Objektiv fotoaparátu na zadní straně není nijak chráněný. Vpravo vedle objektivu je světelná dioda pro přisvětlení snímané scény. Dole potom najdeme úplně nový mechanický přepínač, díky němuž lze s Nokií fotit zblízka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Objektiv třímegapixelového fotomobilu

Akumulátor typu Li-Ion má kapacitu 860 mAh. Podle Nokie s ním telefon vydrží až 192 h v pohotovosti, nebo 180 minut hovoru. Na spodní straně je nezakrytý systémový konektor Pop-Port, vedle něj malý otvor pro nabíječku. Baterie se nabije asi za hodinu a půl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled pod zadní kryt Pop-Port, zdířka pro nabíječku a otvor pro připevnění poutka

Displej a klávesnice: Nokia má na pár let pokoj

U displeje Nokia výrazně zvětšila rozlišení, displej je nesrovnatelně jemnější: 352 × 416 bodů. Je ale škoda, že se zároveň trochu nezvětšily i rozměry displeje. Formát 35 × 41 Nokia používá už od dob modelu 7650.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon ve tmě a detaily displeje

Displej je typ TFT, který zobrazí 262 tisíc barev. Dá se na něj dívat z širokého úhlu, i při nejvyšším nastavení jasu však svítí méně než model N70. Na slunci se na displej musíte víc soustředit, nemá reflexní fólii v pozadí.

Mezi číslicovými tlačítky, která se objeví po vysunutí displeje, nejsou žádné hmatatelné rozdíly, hmatová orientace je obtížná. Na tlačítka, která jsou blíže k dlani, se palcem velmi nesnadno sahá a odezva tlačítek při stisknutí není podle mého názoru dostatečná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Odhalená klávesnice

Systém, prostředí, rychlost: špatně, dobře, průměrně

Nokia N80 používá novou verzi operačního systému: Symbian OS v9.1 a S60 3rd Edition. Nejsou s ní kompatibilní programy pro starší verze Symbianu, vývojáři musí napřed všechny aplikace převést. Inovace grafického prostředí má hlavní příčinu v novém rozlišení. Písmo je menší, ale zároveň prokreslenější a ve výsledku dobře čitelné. Stále ale chybí možnost nastavení jeho velikosti.

Na hlavním displeji najdeme užitečnou funkci Aktivní pohotovostní režim. Zobrazuje informace z kalendáře a úkolovníku přímo v pohotovostním stavu. Hlavní nabídku lze zobrazit jako seznam nebo matici 3 × 4 (o řádek víc než dříve). Celkový design prostředí telefonu se dá přizpůsobit prostřednictvím grafických témat – motivů. Stejně jako aplikace ale ani ony nejsou kompatibilní a starší témata není možné použít.

   
Aktivní pohotovostní režim • rozcestník po stisknutí multimediálního tlačítka •
hlavní nabídka • jiné grafické téma

Rychlost Nokie N80 je v průměru stejná jako u předchůdce N70. Není zde žádná změna; ani k horšímu, ani k lepšímu. Ve srovnání s běžnými mobily jsou ale smartphony stále pomalejší. Ke stabilitě N80 nemám připomínky.

Kapacita vnitřní paměti Nokie N80 je kolem 47 MB. Pokud nebudete chtít telefon použít jako přehrávač MP3, spolu s dodávanou kartou 128 MB by paměť měla stačit. Velikost paměti RAM Nokia neudává.

Fotoaparát a obrázky: nejlepší fotomobil

Na fotografie pořízené Nokií N80 jste se mohli podívat už v tomto článku. Čtenáři v anketě pod článkem usoudili, že N80 fotí lépe než Sony Ericsson K750i, doposud nejlepší fotomobil.

Nokia N80 je první fotomobil s rozlišením 3 Mpx na českém trhu. Fotit ale můžete i na nižší rozlišení. Největší zásluhu na vylepšení kvality snímků má lepší optika a hlavně hardwarový přepínač makrorežimu. Díky němu lze s Nokií konečně fotit texty tak, aby byly k přečtení.

 
Prostředí fotoaparátu • panel pro nastavení • ovládání kompenzace expozice

S Nokií N80 se fotí naležato, jako spoušť slouží tlačítko na boku. Fotit lze i pomocí předního objektivu, snímky mají v takovém případě rozlišení jen 640 × 480 bodů a výrazně nižší kvalitu.

Ukázkové snímky, další najdete v tomto článku:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Exteriér

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka zoomu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Text je ostrý a čitelný

Video ve formátu 352 × 288 je sice ve srovnání s ostatními telefony stále výjimečné, není to už ale zázrak. Video není detailní, ani dokonale plynulé, příliš nepomůže ani elektronický stabilizátor obrazu.

Prohlédněte si ukázkové video


Článek pokračuje v další kapitole
Kapitoly článku

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia 1100, Nokia N80, Sony Ericsson K750i, Tmavá varianta, Test, Testovaná nokia, Naprostá špička, Hardwarový přepínač, Místo činu, Rychlé pořízení


Určitě si přečtěte

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21