Nokia N80 (malý test)

Základní recenze pro ty, kdo mají málo času. Nokia N80 je nejnovější smartphone. Slovo „revoluční“ by možná bylo nadsazené, ale určitě lze mluvit o velkém kroku dopředu. Má špičkový displej, kompletní vybavení pro mobilní data, dokonce i Wi-Fi. Je to nejlepší fotomobil, první s 3 Mpx.
Kapitoly článku
 
Nokia N80 je chytrý telefon s operačním systémem Symbian. Nokia se po delší době vrátila k vysouvací konstrukci, konečně vylepšila displej, přidala 3Mpx fotoaparát a poprvé u tohoto typu svých telefonů přidala do výbavy podporu bezdrátových sítí Wi-Fi. Zároveň ale použila zbrusu novou verzi Symbianu a svého grafického prostředí S60. Důsledkem je nekompatibilita se staršími programy, na druhou stranu ale také řada výhod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální obrázky Nokie N80

Testovaná Nokia N80 je podle našeho redakčního hodnocení nejlepší mobil na trhu, navíc se značným náskokem. Nokia si však za skvělý telefon nechá skvěle zaplatit, je to nejdražší smartphone s cenou téměř osmnáct tisíc.

Tip: K Nokii N80 jsme připravili také velmi podrobnou megarecenzi.

Design a konstrukce: Nokia se vrací na místo činu

N80 je telefon s vysouvací konstrukcí. Na jednu stranu je malý, oproti předchůdci N70 je při pohledu zepředu výrazně menší a dokonce i užší. Jen tloušťka 26 mm neodpovídá moderním telefonům a také hmotnost 134 gramů je nadprůměrná. Při srovnání se všemi telefony je Nokia N80 velký a velmi těžký mobil

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Horní díl telefonu má vůči spodnímu malou vůli několik desetin milimetru. N80 je ale jinak pevný telefon, u něhož zatím nic nevrže. Nokia místo pružin pro poloautomatické odsouvání displeje raději spoléhá na lidskou sílu. Mám ale trochu problém, kam při otvírání telefonu opřít palec. Ocenil bych také zamknutí tlačítek při zasunutí displeje, nebo alespoň možnost uživatelského nastavení.

Postavíme na hranu

Nokia N80 se prodává ve dvou barevných variantách: stříbrné a černé. Design telefonu celkově hodnotím jako průměrný. Nokia telefon vyrobila z plastů, čelní stříbrný štítek je ale kovový. Telefon se dá postavit na stůl nastojato. Pod displejem je blok funkčních tlačítek, kde se ke klasické sestavě známé ze všech smartphonů S60 přidala další klávesa pro rychlé spouštění nastavených aplikací; už jsme ji viděli na modelu N70.

Vpravo nad displejem najdete objektiv druhé kamery. V levém rohu je čidlo úrovně okolního světla pro regulaci podsvětlení tlačítek klávesnice. Pod ním je modrá dioda, která bliká v situacích, kdy je displej kvůli šetření energií kompletně vypnutý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotky: stříbrná a tmavá varianta • funkční tlačítka • kamera pro videohovory

Na levém boku je slot pro paměťovou kartu. Nokia nyní podporuje karty MiniSD, kartu s kapacitou 128 MB dodává přímo v krabici. Krytka slotu je dost chatrná, je to kousek tenkého plastu visící na ještě tenčím pásku. Do pravého boku telefonu Nokia vyfrézovala dvě drážky hlasitého reproduktoru. Pod nimi je stříbrné tlačítko pro ovládání fotoaparátu. Infraport na horní straně výsuvné části Nokia znovu objevila, u smartphonů ho dlouho nepoužívala.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kryt slotu • vyjmutá karta • vypínač a infraport • spoušť fotoaparátu

Objektiv fotoaparátu na zadní straně není nijak chráněný. Vpravo vedle objektivu je světelná dioda pro přisvětlení snímané scény. Dole potom najdeme úplně nový mechanický přepínač, díky němuž lze s Nokií fotit zblízka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Objektiv třímegapixelového fotomobilu

Akumulátor typu Li-Ion má kapacitu 860 mAh. Podle Nokie s ním telefon vydrží až 192 h v pohotovosti, nebo 180 minut hovoru. Na spodní straně je nezakrytý systémový konektor Pop-Port, vedle něj malý otvor pro nabíječku. Baterie se nabije asi za hodinu a půl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled pod zadní kryt Pop-Port, zdířka pro nabíječku a otvor pro připevnění poutka

Displej a klávesnice: Nokia má na pár let pokoj

U displeje Nokia výrazně zvětšila rozlišení, displej je nesrovnatelně jemnější: 352 × 416 bodů. Je ale škoda, že se zároveň trochu nezvětšily i rozměry displeje. Formát 35 × 41 Nokia používá už od dob modelu 7650.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon ve tmě a detaily displeje

Displej je typ TFT, který zobrazí 262 tisíc barev. Dá se na něj dívat z širokého úhlu, i při nejvyšším nastavení jasu však svítí méně než model N70. Na slunci se na displej musíte víc soustředit, nemá reflexní fólii v pozadí.

Mezi číslicovými tlačítky, která se objeví po vysunutí displeje, nejsou žádné hmatatelné rozdíly, hmatová orientace je obtížná. Na tlačítka, která jsou blíže k dlani, se palcem velmi nesnadno sahá a odezva tlačítek při stisknutí není podle mého názoru dostatečná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Odhalená klávesnice

Systém, prostředí, rychlost: špatně, dobře, průměrně

Nokia N80 používá novou verzi operačního systému: Symbian OS v9.1 a S60 3rd Edition. Nejsou s ní kompatibilní programy pro starší verze Symbianu, vývojáři musí napřed všechny aplikace převést. Inovace grafického prostředí má hlavní příčinu v novém rozlišení. Písmo je menší, ale zároveň prokreslenější a ve výsledku dobře čitelné. Stále ale chybí možnost nastavení jeho velikosti.

Na hlavním displeji najdeme užitečnou funkci Aktivní pohotovostní režim. Zobrazuje informace z kalendáře a úkolovníku přímo v pohotovostním stavu. Hlavní nabídku lze zobrazit jako seznam nebo matici 3 × 4 (o řádek víc než dříve). Celkový design prostředí telefonu se dá přizpůsobit prostřednictvím grafických témat – motivů. Stejně jako aplikace ale ani ony nejsou kompatibilní a starší témata není možné použít.

   
Aktivní pohotovostní režim • rozcestník po stisknutí multimediálního tlačítka •
hlavní nabídka • jiné grafické téma

Rychlost Nokie N80 je v průměru stejná jako u předchůdce N70. Není zde žádná změna; ani k horšímu, ani k lepšímu. Ve srovnání s běžnými mobily jsou ale smartphony stále pomalejší. Ke stabilitě N80 nemám připomínky.

Kapacita vnitřní paměti Nokie N80 je kolem 47 MB. Pokud nebudete chtít telefon použít jako přehrávač MP3, spolu s dodávanou kartou 128 MB by paměť měla stačit. Velikost paměti RAM Nokia neudává.

Fotoaparát a obrázky: nejlepší fotomobil

Na fotografie pořízené Nokií N80 jste se mohli podívat už v tomto článku. Čtenáři v anketě pod článkem usoudili, že N80 fotí lépe než Sony Ericsson K750i, doposud nejlepší fotomobil.

Nokia N80 je první fotomobil s rozlišením 3 Mpx na českém trhu. Fotit ale můžete i na nižší rozlišení. Největší zásluhu na vylepšení kvality snímků má lepší optika a hlavně hardwarový přepínač makrorežimu. Díky němu lze s Nokií konečně fotit texty tak, aby byly k přečtení.

 
Prostředí fotoaparátu • panel pro nastavení • ovládání kompenzace expozice

S Nokií N80 se fotí naležato, jako spoušť slouží tlačítko na boku. Fotit lze i pomocí předního objektivu, snímky mají v takovém případě rozlišení jen 640 × 480 bodů a výrazně nižší kvalitu.

Ukázkové snímky, další najdete v tomto článku:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Exteriér

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka zoomu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Text je ostrý a čitelný

Video ve formátu 352 × 288 je sice ve srovnání s ostatními telefony stále výjimečné, není to už ale zázrak. Video není detailní, ani dokonale plynulé, příliš nepomůže ani elektronický stabilizátor obrazu.

Prohlédněte si ukázkové video


Článek pokračuje v další kapitole
Kapitoly článku

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia 1100, Nokia N80, Sony Ericsson K750i, Test, Testovaná nokia, Rychlé pořízení, Naprostá špička, Tmavá varianta, Hardwarový přepínač, Místo činuSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Programování elektroniky: Měříme laserem hladinu vody v nádržce pro rýmovník

Programování elektroniky: Měříme laserem hladinu vody v nádržce pro rýmovník

** Pokračujeme ve stavbě zavlažovacího systému pro redakční rýmovník ** Má čidlo půdní vlhkosti i čerpadlo a je připojený k internetu ** Ale ještě nám chybí detektor vody v zalévací nádrži

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Jaké hry vyjdou v říjnu 2022: Call of Duty, Bayonetta 3, NHL 23, Gotham Knights a další

Jaké hry vyjdou v říjnu 2022: Call of Duty, Bayonetta 3, NHL 23, Gotham Knights a další

Podzimní sezóna nabírá na obrátkách a téměř každý týden nás čeká velká novinka.

Martin Nahodil
Agenda
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony