Nokia N80: první dojmy a velká fotogalerie

Přečtěte si, jaké první dojmy zanechala Nokia N80 na třech lidech, kterým se krátce dostala do ruky. Podívejte se na téměř 70 kvalitních fotografií.
Kapitoly článku

Je snadné se zamilovat

David Polesný

Od Nokie N80 jsem příliš neočekával. Z počátku jsem ho vnímal jen jako další smartphone od Nokie, u kterého se výrobce bude chlubit především výsuvnou konstrukcí, ale jinak se toho oproti modelu N70 příliš nezmění. Ale ono se toho změnilo hodně a rozhodně nejde o zanedbatelné změny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Do ruky akorát • jen ta tloušťka je trošku větší

Nokia N80 si mě okamžitě získala a v redakci nejsem zdaleka sám. Výsuvná konstrukce umožnila rozměry smartphonu minimalizovat na úroveň běžného telefonu, jen tloušťka je o něco větší a samozřejmě také hmotnost. Není to ale tak hrozné jako u hudební Nokie N91 a vzhledem k potenciálu přístroje bych byl ochoten větší hmotnost a tloušťku tolerovat.

Trochu mě zarazil tužší chod výsuvné části, očekával bych zde přitom hladký posun s tvrdým dorazem. Drobné zklamání ve mě vzbudila i numerická část klávesnice. Nevím přesně, co na ni kritizovat, ale píše se mi na ní nejistě a často dělám překlepy. Uvidíme, jak ji zhodnotí po delších zkušenostech Marek Lutonský v recenzi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice má velká tlačítka

Displej nemá konkurenci, je brilantní, okouzlující, dokonalý. Zobrazení je neuvěřitelně jemné a okem nerozeznáte hranice jednotlivých bodů. V internetovém prohlížeči můžete využívat miniaturní, ale přesto pohodlně čitelné písmo a vychutnáte si detailní zobrazení fotografií, dokonale vyhlazeného písma a vůbec celé nabídky.

S chválou musím pokračovat i u fotoaparátu. Mile mě překvapil svou rychlostí, přehlednou nabídkou funkcí a hlavně výbornými snímky včetně detailů fotografovaných v režimu makro. Rychlý není jen fotoaparát, hezky svižný je telefon i při procházení nabídkou.

Funkční i hardwarová výbava je maximální a nevím, zda by mi něco chybělo. Oceňuji rychlé datové přenosy a možnost připojení přes Wi-Fi a úžasný webový prohlížeč. Kvalitně zpracovanému adresáři a kalendáři přidává další body displej, díky kterému uvidíte více informací zároveň.

Nokii N80 toho nelze moc vytknout. Snad jen cenu, která je dosti vysoká, ale na druhou stranu potenciálu přístroje odpovídá. Myslím si, že často zmiňovaná nekompatibilita aplikací není zas tak závažným nedostatkem. Díky standardní bohaté nabídce funkcí mnohdy ani nebude potřeba něco navíc instalovat a věřím, že brzy se s aplikacemi pro nový Symbian strhne lavina.


24 hodin s N80

Ivo Kocera

Nokia N80 se mi vzhledově moc líbí. Její horní část s pouzdrem z nerezu přispívá k luxusnímu vzhledu. Opravdová krása se zjeví po odsunutí horního krytu nebo stisku kteréhokoliv tlačítka. Ano, jde o úžasně jemný displej, který v porovnání s Nokií N91 zasluhuje doslova vyznamenání.

Nokia N80 není žádný drobeček. Pevné držení v dlani je nutností zejména při odsouvání horní části, bohužel nikoliv například vyvýšenou hranou pod displejem, ale zatlačením na její spodní hranu. Toto je dost nestabilní operace, navíc když Nokia nevybavila přístroj pružinkou, je tedy nutné vynaložit dostatek síly. Další nevýhodou telefonu je jeho větší tloušťka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Několik zajímavých detailů

Vítaným bonusem ve výbavě spatřuji kvalitní 3Mpx fotoaparát, který umí díky mechanickému přepínači i detailní makrosnímky. Fotografie zabírají poměrně dost místa v paměti a pokud bych chtěl poslouchat ještě hudbu, bude mi 128MB karta od výrobce malá. Kvalita fotek mě přesvědčila, že časem zřejmě přestanu používat kompaktní digitální fotoaparát.

Při prozkoumávání kláves na horním krytu jsem narazil na jednu, o jejímž účelu jsem neměl ponětí. Jde totiž o novinku – multimediální klávesu, která umí vyvolat nabídku, ve které si vždy vyberu. Ať už jde o vstup do fotogalerie, spuštění FM rádia nebo hudebního přehrávače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládání telefonu je „symbianově“ jednoduché, jen s připomínkou zvolené velikosti písma, které se nachází v popiscích ikon. Předpokládám, že nejen dříve narození s tímto mohou mít problém.

Co dodat, N80 je skvěle vybavený mobil a hlavně dobře vypadající mobil, za který je bohužel nutné vynaložit spoustu peněz. Za jedinou zásadní nevýhodu považuji nekompatibilitu aplikací pro starší verze Symbianu.


V poslední kapitole je připravena fotogalerie, ve které si můžete mimo jiné prohlédnout srovnání Nokie N80 se starší Nokií N70

Témata článku: Nokia, Nokia N80, Samsung D820, Foto, Fotogalerie, Pouhá minuta, Rychlá aktualizace, Posuvný přepínač, Pečlivé zkoumání, F +