Nokia N80: WiFi a UPnP, mluvte na mě slušně

Všichni víme, co to je Wi-Fi, málokdo ale tuší, co to znamená UPnP. Nokia N80 podporuje obě tyto technologie a vy si můžete přečíst, k čemu je Wi-Fi a UPnP v telefonu dobré. Na praktických ukázkách uvidíte, jak přes mobil ovládat počítač – a v budoucnu třeba televizor, hi-fi věž nebo chytrou chladničku.
Kapitoly článku
Technologie Wi-Fi je dnes běžnou součástí notebooků, silně se prosazuje i v kapesních počítačích. Do mobilních telefonů se už také začíná dostávat, jde to ale zatím ztěžka. Na trhu jsou dnes pouze čtyři zařízení z třídy mobilů, které Wi-Fi podporují.

Nokii N80 právě testujeme. Pojďte si přečíst, k čemu všemu lze Wi-Fi v tomto telefonu použít. Zdaleka totiž nejde jen o připojení k internetu.

Pohodlně nebo rychle

Připojení přes Wi-Fi k internetu ale určitě bude nejpoužívanější služba. Bezdrátovými sítěmi je pokryta řada kancelářských budov, mnozí uživatelé si tento typ připojení zprovoznili i doma. Wi-Fi se dá najít v hotelech, na letištích a dalších veřejných prostorách, přes Wi-Fi se šíří signál komunitními sítěmi.

Rád bych uvedl na pravou míru otázku k ovládání Wi-Fi v Nokii N80. Wi-Fi v telefonu skutečně nelze manuálně vypnout, což se už v diskuzích kritizovalo. Tato vlastnost ale na druhou stranu ničemu nevadí. Wi-Fi je totiž vypnuto vždy, když ho nepotřebujete. Aktivuje se jen v případech, kdy se chcete připojit k internetu a když tak chcete učinit prostřednictvím Wi-Fi. Jinak telefon šetří energii.

V nastavení si můžete nechat zobrazit přítomnost bezdrátových sítí v okolí. Kromě názvu, typu (infrastruktura nebo ad-hoc) se dozvíte i další údaje: úroveň signálu, způsob zabezpečení, rychlost. K vyhledané síti se dá vytvořit přístupový bod, který posléze třeba nastavíte jako standardní pro přístup k internetu.

   
Rozcestník • dostupná síť Wi-Fi • její parametry • seznam přístupových bodů

Pro rychlé připojení ani nemusíte přístupový bod vytvářet. Před otevřením stránky nebo využitím jiné internetové služby si necháte vyhledat dostupné bezdrátové sítě, zadáte případné ověřovací kódy a hned budete online. Jestli se ale k síti hodláte připojovat vícekrát, vyplatí se vytvořit přístupový bod.


Aktivní připojení Wi-Fi • tři stránky informací

Parametry jsou tajné

Nokia se nechlubí přesnou specifikací WiFi v modelu N80. Na oficiálních stránkách lze najít jen zmínku o standardu 802.11g. Jde tedy o síť v pásmu 2,4 GHz s nejvyšší teoretickou rychlostí 54 Mb/s. Dál už jsou ale specifikace skoupé, takže pojďme prozkoumat možnosti nastavení. Co všechno lze zvolit u přístupového bodu?


Základní parametry u přístupového bodu do sítě Wi-Fi

Název připojení: údaj jen pro váš přehled.

Název sítě: buď ho zadáte ručně, nebo necháte vyhledat dostupné sítě.

Stav sítě: veřejná, nebo skrytá.

Režim sítě: infrastruktura, nebo ad-hoc.

Režim zabezpečení: otevřená síť, WEP, 802.1x, WPA/WPA2

Nastavení zabezpečení (rozdílné pro různé režimy zabezpečení):

  • WEP: použitý klíč, typ ověření (otevřené, sdílené), nastavení klíče (64/128 bitů, hexadecimální/ASCII)
  • 802.1x: režim WPA (EAP, sdílené heslo), nastavení zásuvného modulu EAP (EAP-SIM, EAP-AKA, EAP-TLS...)
  • WPA/WPA2: režim WPA (EAP, sdílené heslo), nastavení zásuvného modulu EAP (EAP-SIM, EAP-AKA, EAP-TLS...), kódování TKIP


Nastavení ověření

Tip: adresu MAC svého telefonu zjistíte zadáním kódu *#62209526#

Přes Wi-Fi a už nikdy jinak

Prostřednictvím Wi-Fi se z vestavěného prohlížeče připojíte k webu, stáhnete e-maily, dají se tak využívat všechny další internetové služby. Bohužel nelze využít opačný směr – například z kapesního počítače se pomocí Wi-Fi propojit s Nokií a využívat její datové technologie, např. UMTS. Odezvy internetových aplikací připojených prostřednictvím Wi-Fi jsou okamžité a práce ani v nejmenším nepřipomíná relativně pomalé připojení technologiemi mobilních operátorů.

Poznatky k Wi-Fi v Nokii N80 platí i ke smartphonu N91, který Wi-Fi také podporuje.

Připojení k internetu ale není jediným využitím Wi-Fi. Dalším je nová a na první pohled trochu nepochopitelná technologie UPnP. Vyzkoušel jsem, jak se dá prakticky využít, výsledek najdete v druhé kapitole tohoto článku.

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia E60, Nokia N80, Nokia N91, Nokia N91 8GB, Qtek 8310, Dostupná síť, Veřejný prostor, Pomalé připojení, Cílové zařízeníSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon
Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně