Nokia N81: zábava na dlouho (první dojmy)

Nokii N81 je nuda cizí. Do obří paměti nacpete stovky hodin hudby nebo videa a nové N-Gage hry vás nenechají klidným. Živé fotky!

Hlavní hvězdou londýnské přehlídky novinek od Nokie byla Nokia N81. První obrázek tohoto telefonu spolu se stručnou specifikací unikl již s několika měsíčním předstihem. Nokia pak několik týdnů před londýnskou akcí spustila tajemné stránky, které napovídaly o oficiálním představením tohoto telefonu. Čekalo se od něj hodně a technická specifikace vypadá slibně. Hned v úvodu svého povídání o prvních dojmech z tohoto telefonu však prozradím, že to zas takový zázrak není.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nokia N81 na oficiálních obrázcích

Tip: v článku budu popisovat především praktické zkušenosti a subjektivní dojmy, zajímá-li vás více technická specifikace, přečtěte si náš včerejší článek

Přizpůsoben hraní

Nokia N81 je klasický symbianový smartphone výsuvné konstrukce určený pro široké spektrum zákazníků. Materiály proto nejsou nijak zvlášť exkluzivní, zůstalo u plastu. Konstrukční zpracování bylo i u předváděcích vzorků na solidní úrovni, ale nemohl jsem se zbavit pocitu „levného plastového telefonu“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N81 živě

Tato Nokia však rozhodně levná není, její výbava je totiž velmi zajímavá. Hlavní cílovou skupinou tohoto telefonu jsou uživatelé, kteří chtějí, aby je jejich telefon zabavil. A tak je k dispozici obří paměť pro hudební sbírku, případně pro videa, pokročilý hudební přehrávač, FM rádio a především podpora nových N-Gage her.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Právě pro větší komfort při hraní her zabudoval výrobce dvě speciální tlačítka nad displej. Při držení telefonu v s displejem na podél můžete zaměstnat i druhý palec. Při praktickém testu se hrou Fifa 2007 jsem ale narazil na vážný nedostatek tohoto řešení – tlačítka jsou jenom dvě. A tak zatímco levý palec obsluhoval směr pohybu hráče, pravý mohl obsloužit pouze dvě funkce – například nahrávku/přepnutí hráče a střelu/skluz. Jenomže neméně užitečné funkce, jako je klička nebo sprint zůstanou na numerické klávesnici a v praxi tedy velmi těžko dostupné. Ovládat totiž levým palcem navigační klávesu a současně mačkat tlačítka na numerické klávesnici není pro běžného člověka s jedním palcem na každé ruce možné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N81 v ruce a srovnání s N95

Ale takový Asphalt 3: Street Rules, to už bylo bezproblémové hraní. Každopádně si každou novou hru užijete i z jiného hlediska – na mobilní telefon nabízí doposud nevídané grafické zpracování. Pochválit musím i rychlost a plynulost. Výkonný hardware se pozitivně podepsal i na celkové svižnosti telefonu při ovládání běžných funkcí. Mezi smartphony bude patřit mezi největší rychlíky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podsvícení funkční části klávesnice je skromné (herní tlačítka nad displejem se rozsvítí až v okamžiku, kdy jsou aktivní)

Sexy navi wheel

Nejen tlačítka nad displejem jsou specialitkou pro ovládání. Všimněte si, jak je v oblasti funkčních tlačítek klávesnice husto. Máme tu navigační klávesu s potvrzovacím středem, dvě kontextová tlačítka, tlačítko pro přístup do hlavní nabídky a korekční klávesu C. Tradiční symbianová tužtička chybí a není to poprvé. Po stranách se tísní podlouhlá tlačítka pro ovládání hovorů, názorně rozlišena zelenou a červenou barvou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hraní her s N81

Vpravo od navigační klávesy je velmi nápadné tlačítko, které slouží pro vstup do multimediální nabídky. Ta je zcela nová, tvoří ji záložky s přístupem ke všem důležitým funkcím telefonu. Najdete tu přístup k hrám, k hudbě, do nového online obchodu s hudbou, k fotkám, videím, ale také ke kalendáři nebo ke kontaktům. Klasickou nabídku už bude běžný uživatel navštěvovat jen zřídka, ta poslouží jen jako přístup k doplňkovým aplikacím a k nastavení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kromě této klasické sbírky tlačítek je kolem navigační klávesy zapasováno ovládání přehrávače hudby. I když přehrávač poběží na pozadí, můžete jej ovládat. Daní za tuto funkcionalitu je pochopitelně riziko častějších překlepů – na tak malé ploše je tlačítek trochu moc. Na druhou stranu musím uznat, že jsou dobře hmatem rozpoznatelná a k překlepy proto nebudou zas tak časté, jak by se mohlo zdát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Trochu přetlačítkováno • psaní textovek bude rychlé, klávesnice se povedla • displej je vynikající

Nokia N81 je zřejmě prvním mobilním telefonem, o kterém vznikla písnička a videoklip. Skupina Pop4Real opěvuje možnosti a eleganci telefonu a v refrénu zaznívá „sexy navi wheel“. Zpěváci tím mají namysli senzory na rámečku navigační klávesy, které zachytí krouživý pohyb palcem po jejím obvodu. Takto lze elegantně procházet seznamy apod. Pokud by vám toto řešení „sexy“ nepřipadalo, je možné ho vypnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia umí dělat legraci – skupina Pop4Real zpívá o Nokii N81 

Chcete si hrát?

Z hlediska ovládání se najde na telefonu ještě jedna zajímavá drobnost – posuvná klávesa zámku klávesnice na horní hraně. Výrobce zjevně předpokládá, že mnoho funkcí budou uživatelé využívat, aniž by telefon vysouvali.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boční tlačítko pro regulaci hlasitosti • vypínací tlačítko, audiokonektor a zámek klávesnice • microUSB a konektor pro nabíječku

Vedle zámku klávesnice najdete audio konektor jack se standardním průměrem 3,5 mm a tlačítko pro vypnutí. Vespod je systémový konektor microUSB a kupodivu ještě zdířka pro nabíječku. Že by Nokia stále nevyřešila nabíjení prostřednictvím USB konektoru?

Zklamáním je pro mne fotoaparát. Nokia N81 má být telefon pro zábavu a fotoaparát k zábavě patří. Je proto škoda, že v telefonu najdeme pouze běžný 2Mpx fotoaparát bez autofocusu. Trochu rozporuplné je také rozmístění steroefonních reproduktorů. Stereofonního efektu člověk nejvíce využije přu hrách, při sledování videa a při poslechu hudby. První dvě činnosti se provozují nejlépe s displejem napodél, u poslechu hudby je to jedno. Hodilo by se proto umístění reproduktorů na horní a spodní straně telefonu, aby při vodorovném držení hrály do stran.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Měla být hlavní hvězdou, ale myslím si, že zůstala ve stínu modernizované Nokie N95. N81 je telefon pro hravé. Nové N-Gage hry s možností snadného hraní na vodorovném displeji a obří paměť pro hudbu a videa budou hlavními lákadly. Ocenit musím přítomnost Wi-Fi, která se bude hodit pro stahování nových her nebo hudby přímo do telefonu. Pokud hledáte nástupce za svou stávající N-Gage QD, mohla by se vám N81 líbit.

Zákazníci si budou moci vybrat ze dvou verzí – buď s velkou 8GB pamětí nebo levnější variantu bez ní s tím, že si vystačí pouze s paměťovými kartami typu microSD.

Diskuze (41) Další článek: LG chystá nástupce Prady s Windows Mobile

Témata článku: Nokia, Nokia N81, Nokia N81 8GB, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Stereofonní efekt, Měsíční předstih, Včerejší článek, Zábava, Klička