Nokia N9 chce být nejlepší fotomobil. Překoná také N8?

Nokia N8 nastavila laťku vysoko, ale nová N9 se ji chystá překonat. Jaké jsou předpoklady? A první reálné výsledky?

Vývojový tým Nokie, starající se o modul fotoaparátu, měl za cíl zmenšit tuto komponentu tak, aby se vešla do tenkého těla nového komunikátoru Nokia N9. To vše při zachování co nevyšší kvality fotografií, pokud možno ve stejné kvalitě, jakou umí Nokia N8. Nakonec se jim to povedlo, velikost fotoaparátu se povedlo zmenšit na 70%, v porovnání se stejným modulem v N8. To ale není vše, co se změnilo.

Nový snímací čip

Od počátku integrace fotoaparátu do mobilních telefonů se používal snímací čip s poměrem stran 4:3. S rostoucí popularitou širokoúhlých displejů se postupně přechází na formát fotografií 16:9, ovšem senzor zůstal pořád 4:3. Pro dosažení širokoúhlého snímku se prostě jen fotografie nahoře a dole ořezala.

Už před několika lety se ve vývojovém týmu Nokie vedly debaty, jestli nepřejít na poměr snímacího čipu ve formátu 16:9. Tento poměr snímků ale není naopak vhodný pro běžnou portrétní fotografii, proto byl tento přechod zamítnut. Byl však vytvořen velice zajímavý kompromis snímacího čipu, který je svým poměrem stran vhodný jak pro snímky 4:3, tak pro 16:9. Pokud si tento obdelníkový čip umístíte do kruhu symbolizující objektiv, jak můžete níže vidět na obrázku. Dle nastavení pak můžete fotit jak v poměru 4:3, tak i v 16:9, bez nutnosti velkého ořezávání. V obou případech fotografie zachytí díky novému čipu větší záběr snímané scény, což vidíte na následujících fotografiích, kde je modře označena část záběru, které snímače běžného typu nezachytí.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 

Fyzické rozlišení čipu je 8,7 MPix, reálně využitelných je 8 Mpix. Vývojáři přemýšleli i o 12 Mpix čipu, ale došli k závěru, že 8 Mpix čip poskytne lepší kvalitu fotografií, jelikož na každou světlocitlivou buňku ve snímači dopadne více světla, než kdyby se na stejném prostoru mačkalo o třetinu menších buněk více. Za redakci říkám „díky“, 12 Mpx je podle našeho názoru pro mobil příliš, s obrázky se pak hůře manipuluje.

Optika Carl Zeiss

Nokia N9 používá optickou soustavu Carl Zeiss, pro kvalitní prokreslené fotografie je vynikající optika důležitější, než počet megapixelů na snímacím čipu. V porovnání s 35 mm kinofilmem má N9 ohniskovou vzdálenost 28 mm. Světelnost objektivu je f/2.2, čím menší číslo, tím lépe, mezi fotoaparáty v mobilních zařízeních je to atribut, kterým Nokia N9 prozatím vede.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N8 je etalonem fotomobilů. Vyrovná se jí nová N9?
V N8 dostala kamera hodně místa, s N9 se Nokia uchýlila k další miniaturizaci. Je to dobře?

Integrovaný blesk

Kvůli rozměrům nebylo možné do Nokie N9 integrovat xenonový blesk, volba padla proto na variantu LED. Použity byly ty nejvýkonnější vysocesvítivé diody, co jsou momentálně dostupné, světelný výkon je tak o 20 procent vyšší, než u jiných LED blesků, dříve v Nokiích používaných. Pokud porovnáme svítivost blesku s Nokií N8, která používá xenonovou technologii, pak v dosahu osvětlení sice N8 vede, v kvalitě snímku a nižší úrovni šumu však vítězí Nokia N9.

Automatické zaostřování

Při zaostřování máte u Nokie N9 na výběr ze dvou možností. Buď použít zaostřování dotykem, kdy pří snímání scény jen ukážete na displeji, na co zaostřit, nebo aktivovat zaostřování kontinuální. Při kontinuálním zaostřování objektiv dynamicky ostří tam, kam s telefonem míříte. Výhodu pak máte v rychlosti pořízení fotografie, po stisknutí spouště se nic nedoostřuje, hned se vyfotí snímek. Při použití kontinuálního zaostřování lze zároveň využít i ostření dotykem, když náhodou telefon zaostří na něco, co nechcete. Aplikace pro fotografování umí detekovat lidské tváře, pokud se ve scéně nějaká objeví, automaticky zaostří na ni.

Kontinuální zaostřování lze použít i pro natáčení HD videa, až v rozlišení 1 280 × 720 bodů, při 30 snímcích za sekundu. Optika umí zaostřit na předmět od vzdálenosti 10 centimetrů od objektivu, až do nekonečna.

Pouze softwarová spoušť

Je velká škoda, že se na těle fotoaparátu nenašlo místo pro hardwarovou spoušť, spoušť je pouze softwarová. Snad se časem objeví nějaká aplikace pro fotografování, která umožní jako spoušť přemapovat některou z hardwarových kláves, například některého tlačítko hlasitosti, případně tlačítko pro zapnutí telefonu. Jakmile spoušť stisknete, dojde okamžitě k pořízení snímku, bez ohledu na to, zdali je zaostřování dokončeno.

Po vyfocení snímku můžete fotografii editovat, hezké je, že všechny provedené změny jdou vrátit zpět. Následně můžete fotku sdílet na vybraných online službách, na výběr máte například Facebook, Flickr, Picasa, nebo využít NFC k odeslání na jiný telefon.

Nejrychlejší start fotoaparátu

Nokia N9 se pyšní nejrychlejším startem aplikace pro fotografování, po jejím spuštění je připravena fotit už za 2,6 vteřiny. Je rychlejší, než všichni její konkurenti, Apple iPhone 4 se jí rychlostí blíží nejvíce, umí to za 3 vteřiny, ale takový HTC HD7 k tomu potřebuje 8,3 vteřin. Rychlý start potvrzují i naše krátké zkušenosti z tiskové konference.

Klepněte pro větší obrázek

Tohle všechno je teorie, nicméně můžete se podívat i na praxi. Při našem krátkém osobním setkání s Nokií N9 jsme nafotili i pár snímků. Najdete je v tomto článku. Nicméně na srovnání N8 vs. N9 dojde až někdy na podzim. Těšíme se.

Nokia N9 16GB
Klepněte pro větší obrázekNokia ve spolupráci s Intelem vyvinula operační systém Meego a N9 je první model, který ho využívá. Kromě toho má tento smartphone gigahertzový procesor, velký kapacitní displej, 16GB paměť a 8MPx fotoaparát s autofocusem a optikou Carl Zeiss.rozměry a hmotnost: 116 × 61 × 12,1 mm, 135 g
displej: 3,9'', AMOLED, 480 × 854, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (pět pásem), GPRS (107|86 kb/s), EDGE (296|237 kb/s), HSPA (14,4|5,8 Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 16 000 MB, 1 024 MB RAM
baterie: 1 450 mAh, procesor: Cortex-A8 1 000 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr
operační systém: Meego 1.2 Harmattan
fotoaparát: 8Mpx (3 264 × 2 448), video (1 280 × 720), autofocus, dvoudiodový blesk
82%
hardware
N/A*
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: ještě se neprodává

Diskuze (43) Další článek: Nokia: TOP 10 bezplatných aplikací k vodě a na chalupu

Témata článku: Nokia, Smartphony, Focení mobilem, Širokoúhlý displej, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4, Apple iPhone 4 16GB, Apple iPhone 4 32GB, Apple iPhone 4GB, HTC HD7, Nokia N8, Nokia N9, Nokia N9 64GB, Softwarová spoušť, Pře, Nejlepší fotomobil, Foto, Osobní setkání, Online služba, Nejlepší foto, Zajímavý kompromis, Fyzické rozlišeníKde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

** Jedete na výlet nebo na dovolenou? ** Smartphone vám na cestách může být nenahraditelným pomocníkem ** Dáme vám několik tipů, jak konkrétně telefon pomůže

Martin Miksa
Tipy a trikyMobilní aplikacePro turisty a cyklisty
Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

** T-Mobile představil svou letní kampaň ** Pokud vám dojdou data, v apce Můj T-Mobile dostanete zdarma stejnou porci ** Akce platí i pro firemní zákazníky a předplacenky

Martin Chroust
Můj T-MobileMobilní dataT-Mobile
Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

** Nokia ukázala tři nové tlačítkové telefony, které mají čím zaujmout ** Model 5710 XpressAudio slouží zároveň i jako krabička pro sluchátka ** Další hrají na nostalgii a lákají nenáročné uživatele

Martin Miksa
RetroTelefonyHudba v mobilu
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

** Nothing Phone je v prodeji pouhých pár dní ** První uživatelé už se přesto potýkají s nečekanými problémy ** Všechny se točí okolo displeje, který firma ze startu dost chválila

Martin Miksa
DisplejeProblém
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

** Google Wallet je náhradou Google Pay ** Kromě bezkontaktního placení toho ale umí mnohem víc ** Chce být agregátorem všech vašich karet, klíčků či dokladů

Martin Miksa
Digitální dokladyAndroid 13Mobilní aplikace