Nokia N9 chce být nejlepší fotomobil. Překoná také N8?

Nokia N8 nastavila laťku vysoko, ale nová N9 se ji chystá překonat. Jaké jsou předpoklady? A první reálné výsledky?

Vývojový tým Nokie, starající se o modul fotoaparátu, měl za cíl zmenšit tuto komponentu tak, aby se vešla do tenkého těla nového komunikátoru Nokia N9. To vše při zachování co nevyšší kvality fotografií, pokud možno ve stejné kvalitě, jakou umí Nokia N8. Nakonec se jim to povedlo, velikost fotoaparátu se povedlo zmenšit na 70%, v porovnání se stejným modulem v N8. To ale není vše, co se změnilo.

Nový snímací čip

Od počátku integrace fotoaparátu do mobilních telefonů se používal snímací čip s poměrem stran 4:3. S rostoucí popularitou širokoúhlých displejů se postupně přechází na formát fotografií 16:9, ovšem senzor zůstal pořád 4:3. Pro dosažení širokoúhlého snímku se prostě jen fotografie nahoře a dole ořezala.

Už před několika lety se ve vývojovém týmu Nokie vedly debaty, jestli nepřejít na poměr snímacího čipu ve formátu 16:9. Tento poměr snímků ale není naopak vhodný pro běžnou portrétní fotografii, proto byl tento přechod zamítnut. Byl však vytvořen velice zajímavý kompromis snímacího čipu, který je svým poměrem stran vhodný jak pro snímky 4:3, tak pro 16:9. Pokud si tento obdelníkový čip umístíte do kruhu symbolizující objektiv, jak můžete níže vidět na obrázku. Dle nastavení pak můžete fotit jak v poměru 4:3, tak i v 16:9, bez nutnosti velkého ořezávání. V obou případech fotografie zachytí díky novému čipu větší záběr snímané scény, což vidíte na následujících fotografiích, kde je modře označena část záběru, které snímače běžného typu nezachytí.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 

Fyzické rozlišení čipu je 8,7 MPix, reálně využitelných je 8 Mpix. Vývojáři přemýšleli i o 12 Mpix čipu, ale došli k závěru, že 8 Mpix čip poskytne lepší kvalitu fotografií, jelikož na každou světlocitlivou buňku ve snímači dopadne více světla, než kdyby se na stejném prostoru mačkalo o třetinu menších buněk více. Za redakci říkám „díky“, 12 Mpx je podle našeho názoru pro mobil příliš, s obrázky se pak hůře manipuluje.

Optika Carl Zeiss

Nokia N9 používá optickou soustavu Carl Zeiss, pro kvalitní prokreslené fotografie je vynikající optika důležitější, než počet megapixelů na snímacím čipu. V porovnání s 35 mm kinofilmem má N9 ohniskovou vzdálenost 28 mm. Světelnost objektivu je f/2.2, čím menší číslo, tím lépe, mezi fotoaparáty v mobilních zařízeních je to atribut, kterým Nokia N9 prozatím vede.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N8 je etalonem fotomobilů. Vyrovná se jí nová N9?
V N8 dostala kamera hodně místa, s N9 se Nokia uchýlila k další miniaturizaci. Je to dobře?

Integrovaný blesk

Kvůli rozměrům nebylo možné do Nokie N9 integrovat xenonový blesk, volba padla proto na variantu LED. Použity byly ty nejvýkonnější vysocesvítivé diody, co jsou momentálně dostupné, světelný výkon je tak o 20 procent vyšší, než u jiných LED blesků, dříve v Nokiích používaných. Pokud porovnáme svítivost blesku s Nokií N8, která používá xenonovou technologii, pak v dosahu osvětlení sice N8 vede, v kvalitě snímku a nižší úrovni šumu však vítězí Nokia N9.

Automatické zaostřování

Při zaostřování máte u Nokie N9 na výběr ze dvou možností. Buď použít zaostřování dotykem, kdy pří snímání scény jen ukážete na displeji, na co zaostřit, nebo aktivovat zaostřování kontinuální. Při kontinuálním zaostřování objektiv dynamicky ostří tam, kam s telefonem míříte. Výhodu pak máte v rychlosti pořízení fotografie, po stisknutí spouště se nic nedoostřuje, hned se vyfotí snímek. Při použití kontinuálního zaostřování lze zároveň využít i ostření dotykem, když náhodou telefon zaostří na něco, co nechcete. Aplikace pro fotografování umí detekovat lidské tváře, pokud se ve scéně nějaká objeví, automaticky zaostří na ni.

Kontinuální zaostřování lze použít i pro natáčení HD videa, až v rozlišení 1 280 × 720 bodů, při 30 snímcích za sekundu. Optika umí zaostřit na předmět od vzdálenosti 10 centimetrů od objektivu, až do nekonečna.

Pouze softwarová spoušť

Je velká škoda, že se na těle fotoaparátu nenašlo místo pro hardwarovou spoušť, spoušť je pouze softwarová. Snad se časem objeví nějaká aplikace pro fotografování, která umožní jako spoušť přemapovat některou z hardwarových kláves, například některého tlačítko hlasitosti, případně tlačítko pro zapnutí telefonu. Jakmile spoušť stisknete, dojde okamžitě k pořízení snímku, bez ohledu na to, zdali je zaostřování dokončeno.

Po vyfocení snímku můžete fotografii editovat, hezké je, že všechny provedené změny jdou vrátit zpět. Následně můžete fotku sdílet na vybraných online službách, na výběr máte například Facebook, Flickr, Picasa, nebo využít NFC k odeslání na jiný telefon.

Nejrychlejší start fotoaparátu

Nokia N9 se pyšní nejrychlejším startem aplikace pro fotografování, po jejím spuštění je připravena fotit už za 2,6 vteřiny. Je rychlejší, než všichni její konkurenti, Apple iPhone 4 se jí rychlostí blíží nejvíce, umí to za 3 vteřiny, ale takový HTC HD7 k tomu potřebuje 8,3 vteřin. Rychlý start potvrzují i naše krátké zkušenosti z tiskové konference.

Klepněte pro větší obrázek

Tohle všechno je teorie, nicméně můžete se podívat i na praxi. Při našem krátkém osobním setkání s Nokií N9 jsme nafotili i pár snímků. Najdete je v tomto článku. Nicméně na srovnání N8 vs. N9 dojde až někdy na podzim. Těšíme se.

Nokia N9 16GB
Klepněte pro větší obrázekNokia ve spolupráci s Intelem vyvinula operační systém Meego a N9 je první model, který ho využívá. Kromě toho má tento smartphone gigahertzový procesor, velký kapacitní displej, 16GB paměť a 8MPx fotoaparát s autofocusem a optikou Carl Zeiss.rozměry a hmotnost: 116 × 61 × 12,1 mm, 135 g
displej: 3,9'', AMOLED, 480 × 854, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (pět pásem), GPRS (107|86 kb/s), EDGE (296|237 kb/s), HSPA (14,4|5,8 Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 16 000 MB, 1 024 MB RAM
baterie: 1 450 mAh, procesor: Cortex-A8 1 000 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr
operační systém: Meego 1.2 Harmattan
fotoaparát: 8Mpx (3 264 × 2 448), video (1 280 × 720), autofocus, dvoudiodový blesk
82%
hardware
N/A*
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: ještě se neprodává

Diskuze (43) Další článek: Nokia: TOP 10 bezplatných aplikací k vodě a na chalupu

Témata článku: Nokia, Smartphony, Focení mobilem, Širokoúhlý displej, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4, Apple iPhone 4 16GB, Apple iPhone 4 32GB, Apple iPhone 4GB, HTC HD7, Nokia N8, Nokia N9, Nokia N9 64GB, Online služba, Fyzické rozlišení, Softwarová spoušť, Nejlepší foto, Pře, Nejlepší fotomobil, Osobní setkání, Zajímavý kompromis, Foto, F +