Nokia N9: z fantazie přímo do reality

Operační systém MeeGo, dech beroucí design, fotoaparát s autofokusem, žádná tlačítka a 1GHz procesor. To je fanoušky vymodlená Nokia N9.

Dočkali jsme se, Nokia konečně představila MeeGo smartphone. Jmenuje se Nokia N9 a vypadá fantasticky. Štíhlé tělo, kompaktní design, žádná tlačítka a zcela nové uživatelské prostředí. Nokia říká, že se při vývoji tohoto telefonu zaměřila na používání aplikací, plynulý přechod mezi různými aktivitami a bezprostřední přístup k informacím prostřednictvím notifikací. To obstará MeeGo a jeho zcela nové uživatelské prostředí. Dostatečný výkon by měl obstarat 1 GHz procesor.

Nokia N9-00 64GB (Lankku)
Nokia N9 64GB Nokia ve spolupráci s Intelem vyvinula operační systém Meego a N9 je první model, který ho využívá. Kromě toho má tento smartphone gigahertzový procesor, velký kapacitní displej, 64GB nebo 16GB paměť a 8MPx fotoaparát s autofocusem a optikou Carl Zeiss. rozměry a hmotnost: 116 × 61 × 12,1 mm, 135 g
displej: 3,9'', AMOLED, 480 × 854, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (pět pásem), GPRS (100|80 kb/s), EDGE (296|237 kb/s), HSPA (14,4|5,8 Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 64 000 MB, 1 024 MB RAM
baterie: 1 450 mAh, procesor: Cortex-A8 1 000 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr
operační systém: Meego 1.2 Harmattan
fotoaparát: 8Mpx (3 264 × 2 448), video (1 280 × 720), autofocus, dvoudiodový blesk
85%
hardware
N/A*
software
katalog preview info výrobce
cena: ještě se neprodává
* Telefon jsme zatím netestovali. Nejbližší testovaný příbuzný je Nokia N900.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N9 bude ve třech barvách 
Klepněte pro větší obrázek
Takhle tenká ne Nokia N9. V nejširším místě má 12 milimetrů

Nokia označuje N9 za první beztlačítkový telefon na světě. S tou absencí tlačítek to naštěstí není tak horké, na boku jsou rovnou tři: dvojtlačítko regulace hlasitosti a další samostatný „knoflík“, který bude sloužit jako vypínač. Samostatnou spoušť fotoaparátu nehledejte, ostřit se bude pomocí funkce touch-focus. Přímo na displeji klepnete na objekt, který chcete zaostřit.

Nicméně pro ovládání samotného systému zde skutečně není žádné tlačítko. Jak se tedy nové MeeGo ovládá? Nokia tomu říká „Swipe“ – jednoduchý pohyb prstem po displeji. Ať už jste v jakékoliv aplikaci, stačí prstem potáhnout od kraje displeje a hned se tak dostanete na domovskou obrazovku. Pro Nokii je „Swipe“ tak důležitý, že prezentaci nové N9 najdete na adrese swipe.nokia.com. Jak se tedy bude odemykat displej? Dvojitým klepnutím...

Klepněte pro větší obrázek

Možná i proto, že nemá žádná tlačítka, je N9 nebývale kompaktní. Celé tělo je vyrobené z jednoho kusu polykarbonátu, vnitřnosti jsou do něj vložené a jako víko to celé uzavírá displej. Materiál je barevný sám o sobě, není lakovaný, i když tedy telefon poškrábete, nikdy nepřijde o svoji barvu. Použitý materiál má zajistit ideální prostup signálu k integrovaným anténám, N9 by tedy neměla postihnout žádná „antenna-gate“ jako tomu bylo u iPhonu 4 a některých dalších smartphonů.

scr 2011_06_21 04_55_03.png
Snímek u tiskové konference ukazuje, že na Nokii N9 není nic, co by mohlo vrzat, nebo časem získat vůli

Displej má úhlopříčku 3,9 palce, půjde tedy o pořádné „pádlo“. Zajímavým zpestřením v dnešním světě strohých dotykových placek je zakřivení skla kryjícího displej. Samotná obrazovka používá technologii AMOLED, což znamená, že černá je opravdu černá a pokud zrovna displej nic nezobrazuje, mělo by jít o jednolitou černou plochu.

Klepněte pro větší obrázek

Od designu a konstrukce se pomalu dostáváme k výbavě. Zajímavě se Nokia poprala s pamětí telefonu. Bude se vyrábět ve dvou variantách: minimalistická bude mít 16 GB, vyšší verze pak rovnou čtyřnásobek, 64 GB. S paměťovou kartou se v N9 nepočítá. Kompletní výčet technických parametrů najdete níže, z výbavy vystupuje 1GHz procesor.

Fotoaparáty jsou v poslední generaci symbianových Nokií jednou nekonečnou řadou zklamání – smartphone v roce 2011 s fotoaparátem bez autofokusu? Model N9 je naštěstí na špičce portfolia a automatické zaostřování má. Tím to ale nekončí. Pod fotoaparát se zase jednou podepsal Carl Zeiss a jestli bude N9 ještě lepší, než byla N8, můžeme se těšit na špičkovou kvalitu. Použitý čip má rozlišení 8 megapixelů (buďme rádi, že se Nokia nesnažila o 12- či více-megapixelové monstrum). Optika má široké ohnisko 28mm, o dodatečné osvětlení scény se postará dvojitý LED blesk. Kromě fotek umí N9 také video, a to v HD rozlišení 720p při poměru stran 16:9.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Co se týče fotoaparátu a zadní strany vůbec, je Nokia na fotky poněkud skoupá

Nokia N9 ve zkratce

 • sítě: penta-band WCDMA 850, 900, 1900, 1700, 2100 MHz, quad-band GSM/EDGE 850, 900, 1800, 1900 MHz
 • data: HSDPA cat10 (14,4 Mbit/s), HSUPA cat6 (5,76 Mbit/s)
 • displej: 3,9" WVGA (854 × 480) AMOLED krytý zakřiveným sklem Gorilla, úprava proti odleskům
 • operační systém: MeeGo1.2 Harmattan
 • operační paměť: 1 024 MB RAM
 • paměť: dvě verze telefonu 16 GB / 64 GB
 • fotoaparát: 8MPx, autofokus, optika Carl Zeiss, širokoúhlé ohnisko 28 mm, dvojitý LED blesk, videozáznam MPEG-4 720p snímková frekvence 30fps, druhá kamerka pro videohovory
 • rozměry a hmotnost: 116,45 × 61 × tloušťka 7,6 až 12,1 mm, 135 g
 • konektivita: Bluetooth 2.1, aGPS, Wi-Fi 802.11abgn, NFC, 3,5mm AV conektor, micro USB konektor
 • procesor: ARM Cortex-A8 OMAP3630 1 Ghz, PowerVRSGX530
 • audio: mimo jiné formáty i přímá podpora pro FLAC
 • baterie: 1 450 mAh
 • aplikace: Nokia Mapy včetně hlasové navigace zdarma, Ovi Store & Music, Mail for Exchange, Facebook, Twitter
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přímo při tiskové konferenci se Nokia pochlubila NFC. Tato technologie je označována za příští velkou věc mobilního byznysu, experimentují s ní výrobci, operátoři, Google a konečně ani Nokia není žádným nováčkem. Kde Nokia získává náskok proti konkurenci je rovněž představené příslušenství. Na pódiu jsme viděli, jak jednoduché může být spárování telefonu a bezdrátových sluchátek – stačí se jen dotknout. Stejně to umí i nový reprosystém. Jak funguje párování ukazuje následující video. Reproduktor si s ostatním novým příslušenstvím představíme v samostatném článku.

Jak vypadá tolik očekávané MeeGo v podání Nokie? Má tři různé pohledy na domovskou obrazovku.

 1. Aplikace – ikonky je možné libovolně přeskupovat
 2. Notifikace, aktuální dění na sociálních sítích, zmeškané hovory a další události
 3. Nový pohled na multitasking – náhled posledních spuštěných aplikací. Může jich být 9, nebo jen čtyři. Chcete aplikaci roztáhnout na celý displej, použijte populární gesto „pinch-zoom“. Nokia tvrdí, že N9 má nejlepší multitasking v říši mobilních telefonů.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MeeGo v podání Nokie: tři pohledy na domovskou obrazovku

MeeGo je pro Nokii nová platforma a je jasné, že bez aplikací to nepůjde. Nezbytný je špičkový webový prohlížeč, velkou konkurenční výhodou jsou Nokia Mapy včetně bezplatných map a hlasové navigace. Následuje seznam klíčových aplikací.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia se kamarádí s Microsoftem, proto je zde Skype. Nokia se nekamarádí s Googlem, proto zde není YouTube aplikace, ale Vimeo. Twitter je nezbytností… 
Klepněte pro větší obrázek 
…podobně jako Facebook. Nechybí populární Wi-Fi hotspot fenomén doby – hra Angry Birds
Klepněte pro větší obrázek 
Geolokační hra Foursquare, zpravodajství agentury AP a počasí AccuWeather

Jak se vám N9 líbí? Na další dojmy si počkejte do večera. S Nokií N9 se totiž potkáme osobně, tváří v tvář a nezapomeneme s sebou vzít kameru. Zatím si projděte skvělou interaktivní prezentaci na adrese swipe.nokia.com. Proklikejte všechny obrázky, skrývají se za nimi krátká videa, díky kterým lépe pochopíte, jak N9 funguje. Hýbe se to také na demo-stránce pro vývojáře.

Zbývá doplnit cenu a dostupnost telefonu. Oficiální zdroje k tomu říkají: ještě letos, cenu upřesníme těsně před startem prodeje. Hmm, doufejme, že nebude docházet k dalším zpožděním...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Diskuze (253) Další článek: Nokia se mění, má nové logo

Témata článku: Nokia, , Nokia N9, Nokia N9 64GB, Nokia N900, Přímá podpora, Fan, F +, Pádlo, Real, Fantazie, Kompletní výčet, Reality, Fenomén doby, Plynulý přechod