Nokia N900: audience u finského krále (video)

Měli jsme možnost mezi prvními na světě osahat si Nokii N900. K provedení přístroje máme pár výhrad, ale operační systém Maemo 5 stojí za to.

Nokia v minulém týdnu exkluzivně pro české novináře uspořádala tiskovou konferenci, na které paralelně s celosvětovým vydáním tiskové zprávy představila nejnovější tablet N900 (čtěte Nokia N900: premiéra linuxového tabletu). Nejvybavenější finský komunikátor jsme si mohli osahat, vyfotit i natočit, ale veškeré materiály musely zůstat zavřené v šuplíku právě do tohoto okamžiku. V těchto chvílích totiž byla Nokia N900 odhalena celé novinářské veřejnosti na setkání Nokia World v německém Stuttgartu.

Po stránce výbavy, parametrů i vlastností operačního systému Maemo verze 5 jsme se s Nokií N900 seznámili již dříve (čtěte Nokia N900: linuxová primadona podrobně). Nyní se ale pojďme podívat, jak to všechno vypadá v praxi.

Klepněte pro větší obrázek

TIP: Další postřehy k nové Nokii N900 si můžete přečíst na NokiaMania.cz

N900 na pohled připomíná současnou vlajkovou loď N97. Kdybychom s sebou měli černou variantu N97 pro porovnání, budou vypadat jako dvojčata. N900 je o něco málo tlustší, její obvod nezdobí stříbrný rám a hrany jsou ostřeji řezané. Protože se jedná o tablet, nenajdeme na vrchní straně pod displejem vůbec žádná tlačítka. S tím souvisí i výchozí režim, který se u N900 předpokládá automaticky na široko, ve vertikálním stavu se zasunutou QWERTY klávesnicí jsou k dispozici pouze telefonní funkce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej u N900 je rezistivní a námi zkoušený kus se vyznačoval dobrou citlivostí. K tabletu je dodáván i stylus, který je tradičně ukryt do boční části těla, ale při troše cviku v práci s novou platformou Maemo jej nebudete ani potřebovat. Nokia displej vybavila opět světelným senzorem pro automatickou korekci jasu a také senzorem přiblížení, který displej uzamkne, jakmile při telefonování přiložíte reproduktor s displejovou částí k uchu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

N900 má spoustu parametrů společných s N97 (např. 5Mpx fotoaparát s dvojitou LED diodou a aktivní krytkou, úhlopříčku displeje 3,5" avšak při rozdílném rozlišení, 32 GB vestavěné paměti) a jedním z nich je také bohužel pouze třířádková QWERTY klávesnice. K ní směřovaly na konferenci nejčastější výtky - vždyť pohodlné psaní má být jednou z nejdůležitějších výsad pořádného tabletu. Zde se však muselo místem šetřit kvůli nově nabytým telefonním vlastnostem (předchůdci N800 a N810 telefonovat neuměli, takže mohli být větší).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice proti N97 ztratila kruhový kurzor s potvrzovacím středem, který nahradily klasické kurzorové šipky v pravé spodní části klávesnice. Mezerník se zmenšil na velikost pouhých dvou tlačítek. Na rozdíl od N97 klávesnici vůči displejové části nelze ani posadit do kolébkové polohy, možné je pouze prosté vysunutí. Alespoň že provedení tlačítek je kvalitní, klávesy mezi sebou nemají rozestupy a píše se na nich subjektivně lépe než na N97. Příznivci pětiřádkové QWERTY však jásat nebudou, celá klávesnice obsahuje sekundární symboly a častému přepínání při používání např. české diakritiky se nevyhneme. Argumentace Nokia: Pokud vám takové psaní přijde málo komfortní, pořiďte si Nokia Booklet 3G.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Svou polohu proti N97 změnily některé prvky po obvodu, ale opět se setkáme s již standardizovaným microUSB konektorem, 3,5mm zdířkou pro audio, hardwarovým odemykacím/uspávacím tlačítkem, zapínacím tlačítkem, kolébkou hlasitosti, stereo reproduktory a spouští fotoaparátu. Čočku s optikou Carl Zeiss najdeme na zadní straně tabletu, chráněnou aktivní krytkou. Protože N900 nejde zlomit v pase a displej posadit do jiné roviny vůči klávesnici, byla obdařena plastovým chatrným stojánkem, který se ukrývá v okolí objektivu. Takové řešení měla ze smartphonů například N96.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek    Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Parametr, který jsme neměli šanci při krátkém osahání vyzkoušet, je avizovaná výdrž baterie. Ať už je výkon osazeného procesoru ARM Cortex-A8 optimalizován pro práci s operačním systémem Maemo jakkoli dokonale, nikdo nemůže spoléhat na uváděné až 4 dny online provozu s akumulátorem o kapacitě 1 320 mAh. Realitě se spíš bude blížit údaj pro "aktivní online uživatele". Ten připravuje své budoucí majitele na denní dobíjení. Argumentace Nokia: Nežijeme v době kamenné, zásuvky máme na každém kroku.

Budoucnost jménem Maemo

Nejzajímavější vlastnosti Nokie N900 je třeba nehledat na povrchu, ale uvnitř. N900 jako první ze zařízení s telefonním modulem běží na platformě Maemo 5 s linuxovým open-source základem. Ta podle zástupců Nokia skýtá netušené možnosti a umožní mnohem dynamičtější vývoj, než například dosud užívaný Symbian S60. A protože verbální popis vnitřního prostředí telefonu nemá takřka žádný smysl, pojďte se podívat na poutavou prezentaci, kterou zástupci české Nokie seznámili s platformou Maemo 5 přímo nás, novináře.

Klepněte pro větší obrázek

TIP: Další postřehy k nové Nokii N900 si můžete přečíst na NokiaMania.cz

A na závěr informace, která potěší všechny, kdo se do nového linuxového tabletu s telefonními funkcemi zbláznili na první pohled. Nokia plánuje začít s prodejem N900 již v polovině měsíce října. Cena se uvádí prozatím na 500 eur bez daně, což by s přihlédnutím k aktuálnímu kurzu znamenalo, že Nokia N900 by mohla svou pouť na českém trhu odstartovat s cenou kolem 15 tisíc korun.

Nokia N900
Klepněte pro větší obrázekKomunikátor s vyspělým operačním systémem pro tablety založeným na Linuxu, Maemo 5.0. Přesto jde o mobilní přístroj, který komunikuje v sítích GSM i 3G a má velký dotykový displej, výsuvnou QWERTY klávesnici a po všech stránkách perfektní technickou výbavu. rozměry a hmotnost: 111 × 60 × 18 mm, 181 g
displej: 3,5'', aktivní TFT, 480 × 800, 16 mil. barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 32, EDGE tř. 32, UMTS, HSDPA, HSUPA
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 32 000 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 1 320 mAh, procesor: 600 MHz
operační systém: Maemo 5
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack, stereorep.
fotoaparát: 5MPx (2 592 × 1 944), video (800 × 480), autofocus, diodový blesk
95 %
(1. místo z 1169)
kataloginfo výrobce
cena: 14 980 Kč (koupit)

Diskuze (89) Další článek: Nominujte MobilManii a SuperFórum do Křišťálové Lupy

Témata článku: Nokia, Nokia N900, Fin, Výchozí režim, Nejzajímavější vlastnost, Audi, KrálNa uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

** Android je opět cílem útoků zákeřného malwaru ** V nové verzi stále primárně krade data pro přístup k bankovnictví ** Nově však po ukončení „neplechy“ dokáže smazat celý telefon!

Martin Chroust
AntivirusMobilní bankovnictvíMalware
Recenze grafického 4K monitoru ViewSonic VP2768A-4K. Přesné barvy za dostupnou cenu

Recenze grafického 4K monitoru ViewSonic VP2768A-4K. Přesné barvy za dostupnou cenu

Patří mezi nejlevnější grafické monitory s 4K IPS panelem a 10bitovými barvami s cenou 18 790 Kč. Může být i levný grafický monitor dobrý a posloužit i jiným účelům?

Jan Pánek
Monitor
NÁVOD: Jak zkrátit nepřehledné kontextové nabídky

NÁVOD: Jak zkrátit nepřehledné kontextové nabídky

** Chcete se zbavit balastu z dlouhých kontextových nabídek? ** Možná naopak oceníte možnost přidat některé užitečné položky. ** Máme pro vás tipy od přehledné utilitky až po ruční editaci registrů.

Petr Urban
Windows 11Windows 8Windows 10Software
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Práce na pokračování filmového Mortal Kombat už započaly

Práce na pokračování filmového Mortal Kombat už započaly

O scénář se postará kreativní mysl, stojící za fantastickou čtyřkou a Moon Knightem.

Michal Maliarov
Mortal KombatFilm
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Nedají si pokoj. Laciné kopie Samsungu Galaxy S22 znovu předběhly originál. Jejich nákupem se zaručeně spálíte

Nedají si pokoj. Laciné kopie Samsungu Galaxy S22 znovu předběhly originál. Jejich nákupem se zaručeně spálíte

** Ještě před premiérou můžete v ruce držet S22 Ultra... **...jenže to není Galaxy a Samsung ani náhodou ** Jak nenaletět na bombastické specifikace telefonů „za hubičku“?

Martin Chroust
AliExpressČínaKopie
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Nejlepší aplikace pro tento týden: Sledování jídelníčku, chytré poznámky a střih videa

Nejlepší aplikace pro tento týden: Sledování jídelníčku, chytré poznámky a střih videa

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace