Nokia N900: Linuxová primadona podrobně

Včera jste si mohli přečíst první pohled na Nokii N900, dnes se na novinku s tajemným operačním systémem Maemo podíváme blíže.

Ještě než se začtete do tohoto článku, nalákám vás na další, který na MobilManii vydáme ve středu 2. září. Máme připravenou spoustu fotografií i video, bohužel je ale do středečního Nokia World nesmíme zveřejnit, i když je N900 už pár (tý)dnů veřejným tajemstvím. Těšte se tedy na článek s prvními dojmy a zatím nahlédněte na včerejší videa.


Včera Nokia vytasila další eso z rukávu – Nokii N900. Včerejší článek byl ale jen takovým naťuknutím, pojďme se na ni podívat podrobněji a přidat i první živé zkušenosti – Nokia totiž uspořádala představení i pro české novináře. Telefon je to rozhodně neobvyklý a na Nokii skoro zvláštní, ale i tak nejde o úplnou novinku, pár tabletů s OS Maemo už jsme tu měli. Bohužel se ale Nokia 770, N800 ani N810 v České republice neprodávaly. To se teď, s modelem N900, změní.

Co tedy máme před sebou? Komunikátor s vysouvací QWERTY klávesnicí rozměrově i vizuálně velmi podobný symbianovému modelu N97. V ruce ale působí daleko větší, i když je opak pravdou: má 110,9 × 59,8 × 19,55 mm, což je o sedm milimetrů na výšku méně, než má právě N97.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Změnila se i konstrukce, ta už není vyklápěcí, takže displej je i po vysunutí ve stejné rovině, jako klávesnice. Ta je stejně jako v N97 třířadá, ale ovládací klávesu vystřídaly šipky. Sice nejsou klávesy odděleny mezerami, ale jsou vyboulené a píše se na nich opravdu dobře. Ale je jich málo a to občas vadí. Zajímavým prvkem je i stojánek, který se vyklápí z modulu s fotoaparátem. Na první pohled ale nevypadal příliš bytelně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rezistivní dotykový displej má sice stejné rozměry jako ten u N97 (3,5"), ale jeho rozlišení je o stupeň výše: 800 × 480 pixelů. Bohužel se ale nejedná o OLED, jak bylo původně předpokládáno. To bylo ale standardem u tabletů už i před N900, největší novinkou je tady podpora GSM a 3G sítí s HSDPA (až 10 Mb/s) i HSUPA (až 2 Mb/s). Díky tomu můžete s N900 i telefonovat, což u předchozích tabletů možné nebylo. A samozřejmě, také být stále online, bez čehož tablet nevyužijete ani na deset procent. Tím komunikační možnosti nekončí, je tu samozřejmě i Bluetooth 2.1 s A2DP a WiFi (802.11 b/g), pro kabelové spojení pak dobíjecí microUSB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Interní pamět stejně jako u N97 má 32 GB, je doplněna microSD slotem (kam můžete dát dalších 16 GB). Tím se dostávám k internímu hardwaru, který opravdu stojí za to. V Nokii N900 se totiž ukrývá moderní procesor OMAP 3 od Texas Instruments postavený na architektuře ARM Cortex-A8. Je taktovaný na 600 MHz (model 3430), což odpovídá frekvenci až 1 GHz starších procesorů. Procesor doplňuje 1 GB paměti RAM. Sice nepřeháním, ale čistá pravda to není: samotná RAM má 256 MB a ten zbytek si půjčuje z interní paměti, jde o tzv. swapping.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pak už tu máme fotoaparát, ten nabídne rozlišení pěti megapixelů, optiku Carl Zeiss, dvojitou přisvětlovací diodu, autofokus a aktivní krytku. Samozřejmostí jsou rozsáhlá nastavení, geotagging i přidávání značek k fotografiím. Nejpříjemnější novinkou je ale nahrávání videa v rozlišení 800 × 480 pixelů s 25 snímky za sekundu, to tady zatím z Finska nebylo. Novému tabletu ale nechybí ani TV výstup (bohužel jen PAL).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotografie můžete upravovat a přidávat k nim značky

Neméně důležitou součástí je aGPS navigace. Do tabletu byla zaintegrována aplikace Ovi Mapy, takže se můžete těšit na mapy zdarma, ale i 3D budovy a aktuální počasí - to vše na velkém jemném displeji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovi Mapy zvládnou 3D budovy i počasí

Ale tím nejdůležitějším rozdílem bude na Linuxu postavený operační systém Maemo 5. Na poměry mobilních telefonů se jedná o velmi vyspělý systém, vždyť původně byl projektovaný pro počítače. Opravdu se máme těšit, a to hlavně do budoucna, umí totiž věci, které Symbian nezvládá.

Jak tedy ve zkratce systém funguje? Hlavním prvkem je pohotovostní obrazovka, která může mít až čtyři na sobě nezávislé plochy. Ty můžete libovolně zapínat/vypínat a vložit si na ně množství widgetů. Tentokrát ale ne jen do připravených pozic, nýbrž kamkoliv. Představivosti se meze nekladou, což nám bylo ukázáno i widgetem, který z tagů poznal, jakou skladbu právě posloucháte a zároveň se zpěvem zobrazoval text. Plocha je panoramatická, posunujete ji plynule prstem.

Klepněte pro větší obrázek
Panoramatická plocha, všimněte si tapety

V levém horním rohu je pak základní ovládací prvek, který přepíná menu a spuštěné aplikace. Po kliknutí z pohotovostního režimu se dostanete do menu, které je uspořádáno v matici 5 × 3 ikony. Pokud na tlačítko kliknete ještě jednou, dostanete se do přehledu spuštěných aplikací. Ten ukazují živé náhledy, takže například vidíte, jak se načítá stránka v internetovém prohlížeči. Můžete odtamtud aplikace i pozavírat.

Klepněte pro větší obrázek 
Takhle vypadá multitasking v N900

Asi to chce zmínit i to, že N900 jde používat jen v režimu na šířku (klávesnici ale vysouvat nemusíte, má i QWERTY na dotykovém displeji). Když ji budete mít otočenou na výšku, můžete si maximálně zavolat. Nokia N900 silně integruje internetové služby, ať už jde o sdílení na Facebook, Flickr nebo Ovi, či instant messaging účty jako je Google Talk, Jabber, ale i Skype. Povedená jsou i dialogová okna, která zaberou jen část displeje a zbytek se efektně rozmaže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehled kontaktu • Přidání účtu • Správce souborů • Nokia Ovi

V celém systému je použito kinetické scrollování - jak rychlé táhnete, tak daleko seznam dojede. Zprávy jsou řazeny do konverzací, nechybí ani povedené grafické smajlíky. Nokia N900 podporuje i push mail včetně Microsoft Exchange. Můžete si vytvořit několik na sobě nezávislých kalendářů a například ten pracovní na dovolené skrýt. Telefonu lze také povolit, aby se v případě dostupnosti WiFi sítě automaticky přepojil na ni. Přímo z telefonu je možné stahovat aktualizace systému a aplikacím, upozorní na to blikáním v horní liště.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zprávy, nejen SMS, přehledně v konverzaci • Můžete sdílet svůj stav
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohodlné posílání mailů • N900 zvládne i HTML maily
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehledný kalendář na velkém displeji • Více nezávislých kalendářů

Samotnou zmínku si zaslouží internetový prohlížeč. Ten je postavený na Mozilla Firefoxu 3.5, podporuje složité AJAX aplikace, Flash i Javascript. Je neskutečně rychlý a díky osmi stům pixelům na šířku nemusíte u většiny webů vůbec scrollovat do stran. A samozřejmě, kinetické scrollování je tu také. Podporuje mnoho gest, například točením prstu do spirály přibližujete/oddalujete obsah webu. Multitouch se ale ani tentokrát nekoná...

A zábava? Na jedničku. Vysoký výkon nabízí kvalitně graficky provedené hry a přehrávání videa v plném rozlišení, dokonce i ve formátu XviD. Hudební přehrávač zobrazí obrázky alb, můžete poslouchat internetové rádio a v autě si pustit zvuk do rádia přes FM vysílač.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Multimediální rozcestník • Hudební přehrávač s obrázky alb

Už chcete běžet do obchodu? Tak to budete muset ještě dva měsíce počkat, Nokia N900 by i do českých obchodů měla vstoupit v říjnu. Nebude to rozhodně levná záležitost, ale měla by být jen o něco málo dražší, než současná vlajková loď, Nokia N97, počítejte tedy s cenou do 16 000 Kč.

Nokia N900
Nokia N900Komunikátor s vyspělým operačním systémem pro tablety založeným na Linuxu, Maemo 5.0. Přesto jde o mobilní přístroj, který komunikuje v sítích GSM i 3G a má velký dotykový displej, výsuvnou QWERTY klávesnici a po všech stránkách perfektní technickou výbavu. rozměry a hmotnost: 111 × 60 × 18 mm, 181 g
displej: 3,5'', aktivní TFT, 480 × 800, 16 mil. barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 32, EDGE tř. 32, UMTS, HSDPA, HSUPA
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 32 000 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 1 320 mAh, procesor: 600 MHz
operační systém: Maemo 5
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack, stereorep.
fotoaparát: 5MPx (2 592 × 1 944), video (800 × 480), autofocus, diodový blesk
95 %
(1. místo z 1161)
kataloginfo výrobce
cena: 14 980 Kč (koupit)

Diskuze (151) Další článek: Nokia N900: premiéra linuxového tabletu

Témata článku: Nokia, , , Nokia N900, Nokia N97, Nokia N97 mini, Přehled spuštěných, Dobíjecí microusb, Včerejší článek, Internetové rádio, Vyspělý systém, Mozilla Firefox, Prima, Moderní procesor, Levná záležitost