Nokia N900: linuxový tank (velký test)

Je velká, strohá, výkonná a pracuje pod velením tučňáka Maema. Nokia N900 není telefon, ale kapesní počítač, co mimochodem umí i telefonovat.

Nokia vedle svých symbianových telefonů vyvíjí oddělenou větev linuxových internetových tabletů. Začalo to modelem 770 uvedeným na trh v roce 2005, který se však u nás oficiálně neprodával. Následující modely už dostaly do označení písmeno N, které je zařadily mezi chytrá multimediální zařízení. Ale ani N800 a N810 neuměly ještě telefonovat v běžné mobilní síti a byly to zařízení datově pracující jen s Wi-Fi, případně s telefonem připojeným skrze Bluetooth. Modely N800 a N810 stále neměly českou lokalizaci a Nokia s jejich prodejem u nás moc nepočítala, byť se tu objevily.

hce counter
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nyní ale přišla Nokia N900 – nástupce tabletů 770, N800 a N810, který má telefonní modul a zvládá rychlou datovou komunikaci skrze sítě třetí generace. Navíc má plnou podporu češtiny a je běžně dostupná za necelých patnáct tisíc korun. Má velký dotykový displej, běží na linuxovém operačním systému a mezi nabídku mobilních telefonů a komunikátorů vnáší čerstvý vítr.

Marek Lutonský dodává: Nokia nám poskytla k testu více kousků N900. Jeden se dostal i ke mně, a protože si s ním už několik dnů velmi aktivně hraju, budu Davidovi tu a tam modrou kurzívou skákat do řeči. V souvislosti s tímto modelem potom připravujeme ještě jedno překvapení...

Klíčové vlastnosti

 • obří paměť s kapacitou 32 GB a navíc slotem pro paměťové karty
 • kvalitní displej s přesným dotykovým ovládáním
 • možnosti datové konektivity a jejich správa
 • výborné provázání s VoIP a IM službami
 • stabilní a svižný systém
 • výborný multimediální přehrávač
 • možnost přehrávání DivX, dokonce vzdáleně přes Wi-Fi
 • rychlý GPS modul
 • výstup na televizi
 • ML: výborný systém pro hračičky a early adopters
 • ML: hardwarová klávesnice, na své rozměry celkem dobrá  

Hlavní nedostatky

 • větší rozměry a hmotnost
 • nepodporuje MMS
 • nemá přístup k funkcím SIM karty (SIM toolkit)
 • méně citlivý displej
 • v základu chybí GPS navigace
 • plná podpora Office dokumentů jen za příplatek
 • nepodporuje javové aplikace
 • chybí hlasové ovládání
 • má přední kameru a 3G, ale neumí videohovory
 • možné problémy se synchronizací s Exchange serverem

Nokia N900
Klepněte pro větší obrázekKomunikátor s vyspělým operačním systémem pro tablety založeným na Linuxu, Maemo 5.0. Přesto jde o mobilní přístroj, který komunikuje v sítích GSM i 3G a má velký dotykový displej, výsuvnou QWERTY klávesnici a po všech stránkách perfektní technickou výbavu. rozměry a hmotnost: 111 × 60 × 18 mm, 181 g
displej: 3,5'', odporový TFT, 480 × 800, 16 mil. barev
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (900/1 700/2 100 MHz), GPRS (třída 32), EDGE (třída 32), HSDPA (10,2 Mb/s), HSUPA (2 Mb/s), GPS
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), infraport, Wi-Fi, TV-out
paměť: 32 000 MB, 256 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 320 mAh, procesor: Cortex-A8 600 MHz
operační systém: Maemo 5
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack, stereorep.
fotoaparát: 5MPx (2 592 × 1 944), video (800 × 480), autofocus, dvoudiodový blesk, aktivní krytka
90 %
(1. místo, 940 b.)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 14 980 Kč (koupit)

Černá cihla se třemi řádky

Na první pohled se Nokia N900 zřejmě nikomu jen tak nezalíbí. Je oproti ostatním telefonům těžká a tlustá. Navíc je docela hranatá a celá černá. Stará známá přezdívka „cihla“ zde opět najde uplatnění. Na druhou stranu ale věřím, že některým uživatelům bude větší a bytelnější přístroj vyhovovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N900 není žádný drobeček
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
A ještě srovnání s Nokií N97

Pod lesklým krytem přední strany se kromě displeje skrývá zbytečná kamera pro videohovory, světelné čidlo a čidlo vzdálenosti (zhasne displej, jakmile přiložíte telefon k uchu). Je tu také skrytá informativní dioda indikující zmeškané hovory či zprávy. Kolem je zaoblený lesklý rámeček, podobně jako na Nokii N97. Zde je ovšem hranatější a především splývavě černý. Přední strana jinak postrádá jakákoli tlačítka, veškeré ovládání probíhá skrze dotykový displej. Samozřejmě jen do té doby, než vysunete klávesnici ve spodní části.

ML: Čidlo vzdálenosti se uplatní také při příchozím hovoru. Telefon stačí položit displejem dolů, a tím se vypne vyzvánění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Abychom vám mohli ukázat kamerku a čidla ukrytá pod tmavou plochou, museli jsme ji pořádně prosvítit 

Tří řádky malých tlačítek nalepených na sebe neslibují příliš pohodlí při psaní. Ale jako vždy je to především o zvyku – osobně jsem této klávesnici přišel na chuť více, než klávesnici Nokie N97. Tlačítka mají jasný stisk a výrazné vyboulení, zas tak malá také nejsou. Psaní palci je docela svižné, ovšem na psaní na stole „všemi čtyřmi“, jak to bylo možné třeba u komunikátorů Nokie, je zde nemyslitelné.

ML: Klávesnice jsem se bál, hlavně po krátkých zkušenostech s N97 a výborném soužití s Blackbery 9000 Bold. Není ale tak špatná. Prsty sice musím víc hlídat, víc se s nimi mačkat na vyhrazené ploše, ale nebudu si stěžovat. Vadí mi ale, že N900 pevně nesedí na stole, když do ní klofu dvěma ukazováky.

Tlačítka mají pochopitelně dvojí funkce, zástupná klávesa je dostupná vlevo uprostřed. Náhradní znaky jsou na klávesnici zobrazeny modře, standardní bíle. Chybí tu znaky s českou diakritikou, ale jsou tu dvě tlačítka vyčleněna čárce a háčku, a tak se české znaky píší stiskem dvou kláves tak jako tak. Na třířádkovou klávesnici je to asi nejlepší možné řešení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prstům pomáhá v orientaci mírné vyboulení tlačítek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
V šeru je jinak klávesnice podvícena, pěkně rovnoměrně
Klepněte pro větší obrázek 
Výsuvný mechanismus i celá stavba přístroje působí pevně, nikde nic nevrže. Trochu je ale znát, že je mechanismus umístěn na levé straně a ta pravá se proto při zatlačení mírně vykyvuje.

ML: Nokia kvůli české klávesnici přišla o kurzorový kříž, šipky nahoru a dolů jsou přístupné jen přes přeřazovač. Napraví to ale změna rozložení klávesnice, podrobnosti jsem popsal v blogu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tohle všechno dostanete v krabici s Nokií N900. Nabíječka má microUSB konektor (dostanete i redukci na současné nabíječky nokia), stejný má i USB kabel pro spojení s počítačem, o videokabelu bude řeč dále, je tu hadřík na displej a nezamotatelná sluchátka, kterým jsme se podrobněji věnovali zde

Témata článku: Nokia, Smartphony, Linux, Bose, Apple iPhone 4GB, HTC HD2, Nokia N900, Přezdívka, Velký test, Denní přehled, Rychlá volba, Výsuvný mechanismus, Pracovní plocha, Automatické spuštění, Přehledné zobrazení, Samostatná jednotka, Přehled spuštěných, Test, Velký, Možné řešení, Video telefon, Rychlý přechod, Náročný provoz, Grafický editor, Linux MaemoSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
Velký srovnávací test kamer do auta. Koupíte už za pár stovek, ale vyplatí se připlatit

Velký srovnávací test kamer do auta. Koupíte už za pár stovek, ale vyplatí se připlatit

Za čelními skly mnoha vozidel lze v posledních letech čím dál častěji kromě očí samotného řidiče spatřit i jedno oko navíc. Patří autokameře, která slouží jako svědek při případných nehodách. Otestovali jsme osm z nich v oblíbené cenové relaci mezi dvěma a čtyřmi tisíci korun.

Jan Spěšný
SrovnáníKamera
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída