Nokia N91 na vlastní oči: ten mobil umí všechno!

Kovové kryty, velký displej s 262 tisíci barvami, ovládání MP3 přehrávače na předním krytu, klasický konektor pro připojení sluchátek, pevný disk s kapacitou 4 GB, Symbian, podpora sítí třetí generace, EDGE, Bluetooh, Wi-Fi ... nová Nokia N91. Podělíme se s vámi o naše první dojmy.
Nokia N91 na vlastní oči: ten mobil umí všechno!
Na Nokii se po letošním CeBitu snesla vlna kritiky, že na nejvýznamnějším evropském veletrhu spotřební elektroniky nepředstavila žádný nový model. Chytré telefony 6680, 6681 a stylové véčko 6101 si sice odbyly premiéru na únorovém kongresu 3GSM v Cannes, ale většina konkurence představila modelů daleko více a některé si schovala právě až na CeBit.

Nokia sice manko dohnala představením manažerského modelu 6230i spolu s telefony 6021 a 6030, ale přesto se rozhodla pokračovat v nápravě své reputace a včera představila další tři nové telefony. A nejsou ledajaké. Prezentované telefony patří mezi technologickou špičku, nad výčtem výbavy a funkcí zaplesá srdce každého technoida. Dvoumegapixelový fotoaparát je standardem, dále v telefonech najdeme například podporu sítí třetí generace, rychlé datové přenosy EDGE a dokonce Wi-Fi, pevný disk s kapacitou 4 GB nebo špičkový displej, u kterého lidské oko není schopné rozeznat hranice mezi jednotlivými body. Všem třem telefonům vládne operační systém Symbian Series 60.

Nokia považuje nové modely za natolik výjimečné, že pro ně vytvořila zvláštní modelovou řadu s písmenným označením „N“. Všechny telefony, které se v budoucnu v této řadě objeví budou technologicky velmi vyspělé přístroje, které nabídnou nejmodernější výbavu bez ohledu na cenu.

Tip: přečtěte si také o nové Nokii N90 se značkovým fotoaparátem Carl Zeiss a o novém smartphonu klasické koncepce s maximální výbavou N70

Velmi objemný trezor

Na úplném vrcholu, co se výbavy týče, je v nové řadě model N91. Hlavním lákadlem tohoto telefonu je 4GB pevný disk, který poslouží jako úložiště pro komprimované hudební soubory. Přehrávání hudby bude jednou z nejdůležitějších funkcí tohoto smartphonu, proto je tomu také náležitě přizpůsoben.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N91

Telefon jsme si mohli osahat a vyzkoušet v rámci včerejší prezentace. Jednalo se však o jeden z úplně prvních prototypů a nesměli jsme jej proto ani fotografovat. Nedodělků bylo ještě mnoho, zejména co se konstrukce týče.

Na první pohled působí N91 robustním dojmem a není se čemu divit, rozměry telefonu jsou 113 × 55 × 22 mm. Jakmile si telefon vezmete do ruky, ještě více vás překvapí jeho hmotnost – 160 g je už opravdu znát. Za vyšší hmotností stojí jistě také kovové kryty a pevný disk uvnitř. Kryty jsou vyleštěné, takže se na nich velmi snadno zachytí otisky prstů, nutno však uznat, že telefon s nimi působí velmi luxusně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Hudba na prvním místě

Na telefonu hned po jeho proporcích zaujme nejvíce ovládací prvek na předním krytu v oblasti, kde u běžných telefonů bývá klávesnice. Jedná se o tlačítka pro ovládání základních funkcí MP3 přehrávače, která jsou spojena do jednoho oválného bloku. V jeho pravém horním rohu je vsazena ještě malé tlačítko, které z jakéhokoli stavu telefonu (kromě vypnutého) uživatele vrátí do aplikace přehrávače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pod displejem je umístěna funkční část klávesnice, které dominuje pětisměrný joystick. Jeho ovládání je pohodlné a jisté i v případě prototypu. Po stranách pak nejdeme čtveřici funkční kláves – dvě kontextové a klasickou kombinaci zeleného a červeného tlačítka.

Pokud zatoužíte po běžné klávesnici, stačí kryt s ovládači přehrávače posunout dolů. Objeví se pole samostatně rozložených numerických tlačítek. Ta jsou velmi malá, spíše až titěrná a jejich ovládání nebylo moc příjemné. Bylo to také tím, že se celý blok klávesnice u předváděného vzorku celý pohyboval. S konečným hodnocením tedy počkejme na finální vzorek. ˇ

Numerická tlačítka doplňují po stranách korekční klávesy, jak je známe ze Symbianových telefonů. Kde se však ztratilo tlačítko pro vstup do nabídky? Nachází se na pravém boku telefonu v horní části. Do nabídky tak můžete vstoupit jak se otevřeným, tak se zavřeným krytem klávesnice. Na druhé straně telefonu najdeme dvě tlačítka pro regulaci hlasitosti a ve spodní části miniUSB konektor. Milé překvapení se objevilo na horní hraně telefonu: klasický konektor jack 3,5 mm pro připojení sluchátek. K telefonu si tedy můžete připojit svá oblíbená sluchátka nebo třeba výkonnou aparaturu, jako tomu bylo při představování telefonu. Vedle konektoru najdeme ještě posuvné tlačítko zámku klávesnice.

Stará známá Series 60

Při pohledu na displej jsme byli trochu zklamáni. Čekali jsme, že nejvyšší model hi-endové série N bude vybaven tím nejlepším, co Nokia má. Téměř revoluční displej se čtyřnásobně vyšším rozlišením než u stávajících Symbianových telefonů najdeme pouze u modelu N90. V případě hudebního telefonu se musíme spokojit se standardním rozlišením 176 × 208 bodů a podporou 262 tisíc barev. Zobrazení displeje je vynikající, už jsme ho však viděli například u Nokie 6681.

V prostředí Series 60 se nic podstatného nezměnilo. Hlavní novinkou ve funkční nabídce je aplikace hudebního přehrávače, která byla vyvíjena za spolupráce Microsoftu. Také díky tomu můžete snadno sdílet hudební soubory v počítači nebo je rovnou nakupovat na internetu a přes Windows Media Player je rovnou stáhnout do paměti. O správně vyvážený poslech se postará osmipásmový ekvalizér. Mezi podporovanými zvukovými formáty jsou kromě MP3 také AAC nebo WMA. Nechybí ani FM rádio a funkce Visual Radio.

S pamětí zřejmě nebudete mít problémy. Jak již bylo řečeno, v telefonu je zabudovaný pevný disk s kapacitou 4 GB, který můžete zaplnit odhadem třemi tisíci skladbami ve formátu MP3. O rychlé naplnění disku soubory s počítače se postará rozhraní USB 2.0. Disk samozřejmě můžete využít na přenášení jakýchkoli dat, hodit se bude také pro ukládání fotografií pořízených vestavěným fotoaparátem.

Pro kontakty, upomínky v kalendáři, poznámky nebo zprávy je určena klasická paměť s kapacitou 30 MB. Není snad ani třeba připomínat, že všechna data je možné synchronizovat s počítačem.

Fotoaparát se dvěma megapixely

Na zadní straně telefonu najdeme další jeho chloubu. Je jím integrovaný fotoaparát s rozlišením dvou megapixelů, který dokáže vytvářet snímky o velikosti 1 600 × 1 200 bodů. K dispozici jsou běžné doplňkové funkce, osminásobný digitální zoom a makro režim.

Telefon je také dobře připraven na přehrávání videa. Poradí si s formáty H.263, MPEG4 nebo Real Video 8. Video můžete přehrávat na celé ploše displeje, samozřejmostí je možnost prohlížení streamovaného videa.

Datová komunikace: nač si vzpomenete

Velmi bohatá je nabídka datových funkcí. Telefon dokáže pracovat v sítích třetí generace WCDMA nebo v klasické GSM síti (900/1800/1900 MHz), ve které může pro datové přenosy využít EDGE třídy 10 nebo GPRS.

Ve smartphonu nesmí chybět Bluetooth, pro připojení k počítači poslouží také již zmiňované rozhraní USB 2.0. Nokii N91 navíc nechybí ani Wi-Fi. Co víc si přát?

Všechnu tuto technologickou nálož musí ale udržet při životě jediný akumulátor. Ten je klasický lithium-iontový a má kapacitu pouhých 900 mAh. Telefon by měl podle údajů výrobce vydržet 190 hodin v pohotovosti nebo až 240 minut při hovoru. O výdrži při poslechu hudby se výrobce nezmiňuje.

Nejlépe vybavený mobil

Přestože má telefon své nectnosti, především z hlediska rozměrů, hmotnosti, numerické klávesnice a možná také s výdrží, jedná se bezpochyby o nejlépe vybavený mobil, který se na evropských trzích objeví. Překvapilo nás, s jakou cenou přijde na náš trh. Nebude to závratná pěticiferná suma začínající trojkou, jak jsme se zprvu domnívali, telefon se bude prodávat za cenu kolem dvaceti až pětadvaceti tisíc korun.

Nokia N91 se na trhu bohužel objeví až na konci roku. To už budou na trhu zaběhnuté Sony Ericssony K750i a W800, které se také pyšní velmi kvalitním dvoumagepixelovým fotoaparátem a přehrávačem hudby s podporou paměťových karet až do velikosti 1 GB. Mnozí zájemci o multimediální mobil pak možná raději sáhnou po některém z nich: kvůli nižší ceně a také třeba rozměrům. Nokia N91 však nabízí mnohem více než jen multimediální funkce díky otevřenému operačnímu systému a prvotřídní datové podpoře.


Ve zkratce:

rozměry a hmotnost: 113 × 55 × 22 mm, 160 g

sítě: WCDMA, GSM (900/1800/1900 MHz)

datová komunikace: GPRS třídy 10, EDGE třídy 10, USB 2.0, Bluetooth, WiFi

displej: 176 × 208 bodů, 256 tisíc barev

fotoaparát: 2 Mpx, rozlišení fotografií 1 600 × 1 200 bodů

paměť: pevný disk 4 GB, 30 MB paměti flash

operační systém: Symbian Series 60

zvláštní funkce: hudební přehravač, osmipásmový equalizér, internetový prohlížeč

podporované formáty souborů: JPEG, GIF, WBMP, BMP, PNG; MP3, AAC, AAC+, eAAC, Real V8, WAV, WMA, V4A, AWB, SP-MIDI, AMR, WB-AMR, AMR-WB; H.263, MPEG4, Real Video 8

baterie: BL-5c, 900 mAh, typ Li-Ion,

výdrž: pohotovostní doba až 190 hodin, doba hovoru 3–4 hodiny

Diskuze (94) Další článek: ŽIVÉ FOTO: hi-end Nokia s objektivem Carl Zeiss a další

Témata článku: Nokia, Nokia N91, Nokia N91 8GB, Celý blok, Známá série, T - Mobil, Manko, Mobil, Včerejší prezentace, Equalizer, Milé překvapení, Zvukový formát, MOBI


Určitě si přečtěte

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6