Nokia N91 naživo: krátké setkání blízkého druhu

Včera jsme měli příležitost podrobněji prozkoumat chystaný smartphone Nokia N91. Pokud si tento model nemůžete vybavit, tak vězte, že jde o telefon se Symbianem Series 60, který má vestavěný pevný disk 4 GB a pokročilou podporu přehrávání souborů MP3.
Nokia N91 naživo: krátké setkání blízkého druhu
Nokia na včerejší akci distributora mobilních telefonů Agora Plus prezentovala několik svých nejnovějších telefonů. Byl mezi nimi i nejvyšší model řady Series 60, smartphone N91. Protože stále nešlo o finální vzorek a na konstrukci telefonu to bylo znát, respektuji přání výrobce a neuvádím zde detailní fotografie. Nokii N91 jsem si ale mohl vyzkoušet výrazně delší dobu než na prvním představení, kde jsme na ni měli čas jen pár minut, a podělím se s vámi o své dojmy.

Klepněte pro větší obrázek
Jen důkaz, že nepíšu „z vody“ 

Napřed rychlé připomenutí. Nokia N91 se od ostatních smartphonů této řady liší hlavně vestavěným pevným diskem. Má kapacitu čtyři gigabajty a je určen především k ukládání hudebních souborů MP3. Na hudbu se telefon orientuje i tím, že k němu můžete připojit sluchátka ukončená běžným jackem o průměru 3,5 mm. Mezi další nové vlastnosti patří dvoumegapixelový fotoaparát, to už ale není to nejdůležitější, světla nejvíc září na vestavěný disk.

Líbí se vám?

Nokia N91 je trochu zvláštní telefon. Přiznám se, že jsem k němu zatím nenašel cestu, připadá mi dosti neforemný a výtvarně nenápaditý. Třeba se vám ale zalíbí. Je to velký a poměrně těžký mobil, který se směrem nahoru mírně rozšiřuje. V horní třetině je odhadem o centimetr širší než dole a podobná boule se v horní části objeví i při pohledu zboku. Příčinou je vestavěný pevný disk, který se nachází pod displejem. Těžiště je kvůli tomu sice o trochu výš, ale telefon se v ruce nepřevažuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je opravdu trochu zvláštní

Mobil je na pohled plný lesklých ploch. Částečně to je jen povrchovou úpravou, z poměrně velké části ale jde o skutečný kov: například zadní kryt baterie nebo odsuvná část nad klávesnicí. Chrom a lesklé plochy opět přicházejí do módy, úplně stejně je na tom i nejdražší Nokia 8800.

Displej: krok zpět

Displej Nokie N91 má stejné rozměry i rozlišení jako současné smartphony řady Series 60. Je to trochu zvláštní, protože model N90, který se do prodeje dostane už o prázdninách, bude používat velmi jemný displej s dvojnásobným rozlišením. Telefon, který se začne prodávat až koncem roku, přitom bude mít starý a relativně hrubý displej. Škoda.

U Nokie N91 se mi zdálo, že krycí sklíčko displeje je velmi lesklé a že nepříjemně odráží světlo. Porovnáním s modelem 6881 jsem ale viděl, že sklíčko je úplně stejné. za odrazy může lesklý rámeček kolem displeje.

MP3 na první dotek

Světelné čidlo, které reguluje podsvětlení displeje a klávesnice, je tentokrát umístěno vpravo nahoře nad displejem. Vedle je otvor sluchátka. Pod displejem najdeme čtveřici tlačítek – dvě funkční a sluchátka pro ovládání hovoru. Na kousku, který jsem zkoumal, se téměř nedalo rozeznat, že tlačítka byla stisknuta, ale to může být jen prototypem. Čtyřsměrný joystick, u něhož se stisknutím potvrdí volba, pracoval správně.

Telefonu na pohled chybí klávesnice. Dostanete se k ní totiž až odsunutím spodní části směrem dolů – podobně jako na dávném modelu 7110. Na tomto krytu jsou ale další tlačítka, slouží pro rychlé ovládání hudebního přehrávače. Je tady tlačítko Play kombinované s pauzou, tlačítko pro zastavení přehrávání, klávesy pro volbu další a předchozí skladby sloučené s přetáčením. Funkci malého tlačítka v rohu tohoto souboru kláves se mi nepodařilo ověřit, mělo by ale telefon z jakéhokoli stavu vrátit zpět do přehrávače hudby.

Dvě mega, ale bez Carl Zeiss

V zavřeném stavu musí být dostupné ještě tlačítko pro vstup do hlavní nabídky. Tentokrát se přestěhovalo na pravý bok – tam, kde u současných Nokií řady Series 60 bývá vypínač. Ten zase našel volné místo na horní plošce, hned vedle posuvného tlačítka pro zablokování klávesnice. To se při přehrávání hudby hodí. Ještě kousek vedle je už zmiňovaná zdířka pro jack 3,5 mm. U ní je potom malý a trochu zvláštní konektor. Usuzuji, že bude určen pro dálkové ovládání přehrávače na firemních sluchátkách Nokia. Vpravo na boku je bílé tlačítko pro uvolnění zadního krytu, pod kterým se skrývá baterie a karta SIM. Akumulátor je úplně standardní, tady by se ale určitě hodila vyšší kapacita. Paměťová karta u Nokie N91 není potřeba, nabídne velký pevný disk.

Odsuvný kryt je vyroben z plechu a jeho ostré rohy trochu řežou do dlaně. Tlačítka, která pod ním najdete, jsou velmi drobná, ale na druhou stranu dostatečně vystouplá. Psaní na nich není zrovna pohodlné. Po stranách jsou trochu víc zapuštěné klávesy: korekční C a tužka.

Vestavěný fotoaparát je dvoumegapixelový, nenese ale značku Carl Zeiss jako sourozenecká Nokia N90. V nabídce fotoaparátu jsem nově objevil mód pro sériové snímání více snímků za sebou. Na prezentaci fotografií je ještě velmi brzo.

Úplná náhrada MP3 přehrávače

Neměl jsem podmínky k tomu, abych objektivně mohl srovnat kvalitu přehrávání MP3 například pomocí několika přehrávačů a různých sluchátek. S velkými sluchátky Koss, které na akci byly k dispozici, ale Nokia N91 hrála velice dobře. Opravdu. Mám naposlouchaný Apple iPod, který používám převážně s Koss PortaPro, a nepozoroval jsem vůbec žádný rozdíl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Na displeji se při přehrávání objeví obrázek alba, jméno skladby a interpreta, které si telefon bere z hlavičky souboru. Je zde také „teploměr“, který graficky ukazuje, v jaké části skladby se nacházíte, kolik času už uplynulo a kolik zbývá do konce. Bez připojených sluchátek Nokia využívá vestavěný reproduktor, to je ale jen náhražka.

Nabídka MP3 přehrávače mi velmi připomíná Apple iPod. Skladby jsou rozděleny podle interpreta, alba, playlistů, žánrů, je zde také kompletní seznam všech skladeb. Najdeme také volbu, která naznačuje, že Nokia možná nabídne možnost přímo z mobilu kupovat a stahovat písničky z internetu. Telefon bude mít také vestavěný elektronický ekvalizér a na displeji se při přehrávání může objevit vizualizace.

Snad už koncem roku

Nabídka telefonu je v podstatě úplně stejná jako u současných smartphonů řady Series 60. Jsou zde staré známé složky a ikonky, jen občas se mihne nový název. Základ je opravdu stejný, telefon se liší hlavně doladěnou podporou MP3, vestavěným pevným diskem, dvoumegapixelovým digitálním fotoaparátem.

Nokia N91 by se měla dostat do prodeje koncem letošního roku. Nokia ji nějakou dobu ohlašovala až na začátek roku 2006, nyní se ale podařilo termíny stáhnout a telefon by mohl stihnout Vánoce. U takto složitých produktů lze ale těžko závazně odhadovat plány na půl roku dopředu a stát se může cokoli. Však i fotomobil N90 „Carl Zeiss“ bude mít oproti původnímu termínu v červnu trochu zpoždění – současné plány hovoří o třetím týdnu v červenci.

Nokia N91 je experimentální telefon. Nejde sice o takový úlet jako třeba „tablet“ 7710, nelze ale čekat, že si ji pořídí masy uživatelů. Nokia zkouší, co to udělá, a podle toho se rozhodne, kudy dál. Funkčně půjde určitě o velmi nadupaný smartphone, pevný disk v té době nabídne asi pouze Samsung (pokud svůj takto vybavený telefon do ČR doveze). Cena se stanovuje těžko, hovoří se o dvaceti až pětadvaceti tisících korunách.


Ve zkratce:

rozměry a hmotnost: 113 × 55 × 22 mm, 160 g

sítě: WCDMA, GSM (900/1800/1900 MHz)

datová komunikace: GPRS třídy 10, EDGE třídy 10, USB 2.0, Bluetooth, WiFi

displej: 176 × 208 bodů, 256 tisíc barev

fotoaparát: 2 Mpx, rozlišení fotografií 1 600 × 1 200 bodů

paměť: pevný disk 4 GB, 30 MB paměti flash

operační systém: Symbian Series 60

zvláštní funkce: hudební přehravač, osmipásmový equalizér, internetový prohlížeč

podporované formáty souborů: JPEG, GIF, WBMP, BMP, PNG; MP3, AAC, AAC+, eAAC, Real V8, WAV, WMA, V4A, AWB, SP-MIDI, AMR, WB-AMR, AMR-WB; H.263, MPEG4, Real Video 8

baterie: BL-5c, 900 mAh, typ Li-Ion,

výdrž: pohotovostní doba až 190 hodin, doba hovoru 3–4 hodiny

Diskuze (29) Další článek: Oskar: zlatá čísla zdarma + jak si zákazníci vybírají

Témata článku: Nokia, Nokia 8800, Nokia 8800 Arte, Nokia 8800 Carbon Arte, Nokia 8800 Gold Arte, Nokia 8800 Sapphire Arte, Nokia 8800 Sirocco, Nokia 8800 Sirocco Gold, Nokia N90, Nokia N91, Nokia N91 8GB, Druh, Set, Equalizer, Setkání, Úplná náhrada


Určitě si přečtěte