Nokia N93: testujeme nejlepší optiku v mobilu

Multimediální nástroj Nokia N93 nabízí špičkovou výbavu. Jedním z hlavních „taháků“ je třímegapixelový fotoaparát s trojnásobným optickým zoomem, který dokáže natáčet i velmi kvalitní video. Prohlédněte si fotografie a video pořízené Nokií N93!
Nokia N93: testujeme nejlepší optiku v mobilu

Správná elita

Nokia N93 je zařízení velkých rozměrů, vysoké hmotnosti a podivné konstrukce. Kdo by takový telefon chtěl? Telefon jistě nikdo, ale na kameru jsou to slušné rozměry. A navíc tu máme přehrávač hudby, rádio, fotoaparát s autofocusem a optickým zoomem a velmi bohatou nabídku funkcí. Někam se to všechno vejít muselo, takže rozměry a hmotnost musíme tolerovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Osobně jsem od Nokie N93 příliš neočekával. Podobným výstřelkem byl minulý rok model N90, který ve mě po vystřízlivění z počátečního úžasu vzbudil dojem nepraktické cihly. Následoval další vrchol v podobě Nokie N91, která opět přinesla rozpaky a spíše zklamání. Od modelu N93 jsem proto čekal jen to nejhorší – špatnou konstrukci, nepohodlné ovládání, chabé praktické využití a opět chybějící vibrační vyzvánění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

S velkými rozpaky jsem proto rozbaloval krabici s telefonem. Na prezentaci jsem si jej už mohl vyzkoušet a byl jsem zděšen z vůle, kterou vykazoval kloub. Přestože se mělo jednat o konstrukčně finální kousek, dnes už vím, že skutečně finální vypadá naštěstí úplně jinak. Všechny díly k sobě přesně pasují, klouby se pohybují s mírným odporem a díly s jemným cvaknutím zapadají do aretovaných poloh, nikde žádná vůle, žádné skřípání. Tak má mobil za více než dvacet tisíc vypadat. Snad mu to i vydrží. Klávesnice je výtečná, konstrukční uspořádání rychle návykové a praktické. A vibrace? Nechybí a jsou dostatečně silné.

Videokamera a foťák v praxi

Na recenzi je ještě příliš brzy, telefon máme k dispozici zatím jen pár hodin. Ale nedalo nám to a hned jsme vyzkoušeli hlavní lákadlo – kameru a fotoaparát. Jak to dopadlo se můžete přesvědčit sami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Od fotografií pořízených optikou s puncem Carl Zeiss jsme čekali více. Pokud nesvítilo slunce, je na fotografiích patrný zvýšený šum, když slunce vykouklo, obdařilo snímky nehezkými přepaly. Zatím jsme fotografovali čistě v automatickém režimu a příliš jsme nestudovali možnosti fotoaparátu, ale přesto odhaduji, že Nokia N73 a Sony Ericsson K800i zůstanou nejlepšími fotomobily na trhu. Komplikovanější skladba optiky N93 se zřejmě také podepsala na občas patrném rozostření při okrajích snímků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Optický zoom je ale výborný – konečně můžeme přibližovat bez ztráty kvality snímků. Jako první vlaštovka mezi mobily má však ještě své mouchy. Nejvíce mi vadí „šustění“ při přibližování či oddalování. Kdyby to bylo vrčení motorku, tak prosím, ale takto mám pocit, že uvnitř není něco v pořádku. Tyto zvuky jsou navíc slyšitelné při nahrávání videa a co víc, při zoomování se ostatní nahrávané zvuky ztlumí. VGA rozlišení a rychlost snímkování 30 sn./s videozáznamu jsou nicméně výborné hodnoty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Optický zoom v praxi

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ukázkové video

Poznámka: z důvody nekompatibility serverové aplikace s formátem MP4 jsme byli nuceni videa zabalit do formátu ZIP. Děkujeme za pochopení (je nám samozřejmě jasné, že komprese je v tomto případě bezúčelná, jde nám jen o změnu formátu souboru).

Nokia N93: ve zkratce
cena předběžná 20 000 Kč
rozměry 119 × 56 × 28 mm
hmotnost 180 g
hlavní displej 240 × 320 bodů, aktivní, 262 tisíc barev
udávaná výdrž až 240 h (pohotovost), 300 min (hovor)
komunikace infraport, Bluetooth, systémový konektor, GPRS (třída 10), EDGE (třída 10), 3G, Wi-Fi
paměť 50 MB, paměťová karta: miniSD
operační systém Symbian S60 3rd Edition
adresář sdílená , vícepoložkový, vyhledávání postupným psaním
vyzvánění polyfonní, hlasů, MP3
zprávy SMS (sdílená), T9, MMS, e-mail
multimédia Java, MP3 přehrávač, rádio
fotoaparát 2048 × 1536 bodů, 3,15 Mpx, 3× optický zoom, autofocus, natáčení videa rozlišení VGA
Podrobné parametry telefonu najdete v katalogu mobilů

Diskuze (88) Další článek: Sony Ericsson Z610i: prasátka na všechny strany (první pohled)

Témata článku: Nokia, Nokia N73, Nokia N73 Music Edition, Nokia N93, Nokia N93i, Sony Ericsson K800i, Zvýšený šum, Mobil, Test, Velké zařízení, MOBI, Hlavní lákadlo, Elita


Určitě si přečtěte