Nokia N93: život za kamerou (uživatelské zkušenosti)

Ohromná výbava, vysoká cena, podivná konstrukce a rozměry, které budí respekt. To je Nokia N93. Má smysl investovat do tohoto přístroje? To vám napoví soupis prvních zkušeností.
Nokia N93: život za kamerou (uživatelské zkušenosti)

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů
 parametry fotoaparátu v katalogu fotomobilů 

 
• velká videorecenze telefonu
 •
velká fotogalerie telefonu
 • nerozdělený článek v textové verzi

Nokia N93 je nejlépe vybaveným mobilním telefonem na našem trhu. A tak jsem uvítal možnost vyzkoušet si, jak se s tímto telefonem žije při běžném každodenním používání. Po vytvoření velké videorecenze jsem měl možnost telefon dále používat a po více než měsíčním testu v praxi se s vámi podělím o své zkušenosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nokia N93

Nokia N93: ve zkratce
cena 22 490 Kč
rozměry 119 × 56 × 28 mm
hmotnost 180 g
hlavní displej 240 × 320 bodů, aktivní, 262 tisíc barev
udávaná výdrž až 240 h (pohotovost), 300 min (hovor)
komunikace infraport, Bluetooth, systémový konektor, GPRS (třída 11), EDGE (třída 11), 3G, Wi-Fi
paměť 50 MB, paměťová karta: miniSD
operační systém Symbian S60 3rd Edition
adresář sdílená , vícepoložkový, vyhledávání postupným psaním
vyzvánění polyfonní, hlasů, MP3
zprávy SMS (sdílená), T9, MMS, e-mail
multimédia Java, MP3 přehrávač, rádio
fotoaparát 2048 × 1536 bodů, 3,15 Mpx, 3× optický zoom, autofocus, natáčení videa rozlišení VGA
Podrobné parametry telefonu najdete v katalogu mobilů

Vytahuje kapsy

Začít nemohu jinak – Nokia N93 je velký a těžký telefon. Je to vidět a cítit hned po prvním seznámení a i když jsem ve videorecenzi názorně předváděl, že se telefon do kapsy u kalhot pohodlně vejde, po pár dnech používání jsem jej raději nosil v tašce s notebookem. Kapsa je nehezky vyboulená, z těsnější kapsy telefon obtížně vytahuji a nelítostná gravitace mi táhne kalhoty dolů. Kdybych měl telefon používat dál, pořídím si nějaké bytelné pouzdro na pásek.

Často telefon nosím také jen tak v ruce, jištěné koženým poutkem na zápěstí. To je velmi praktické. Naopak jako zbytečný doplněk výbavy se ukázalo textilní pouzdro. To je příliš velké a volné a telefon s ním zabírá ještě více místa. Nepoužité zůstaly také krytky systémového konektoru a objektivu kamery. Malou krytku konektoru bych hned ztratil, měla by být připevněna k telefonu. Ke krytce objektivu sice dostanete tenkou šňůrku, ale nepřišel jsem na to, kde ji mohu na přístroji v blízkosti objektivu připevnit. Žádný úchyt zde zkrátka není.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tohle váš mobil neumí...

Konstrukci se dvěma klouby jsem nedával příliš nadějí, že by si mohla své vlastnosti zachovat i po několika týdnech aktivního používání. Zpočátku se zdálo vše příkladně pevné a bez větších vůlí. Telefon jsem nijak nešetřil a občas ho do těsné kapsy zastrčil, případně se tísnil v tašce plné jiných věcí, a je to bohužel trochu znát. Nic dramatického, ale u velkého kloubu pozoruji větší vůli než na začátku (menší kloub je pevný stále) a při manipulaci s telefonem se občas ozvou kryty nepříjemným zavrzáním (nejen ten zadní).

Na konstrukci se mi líbí, že se jednotlivé díly pohybují s rovnoměrným odporem a v krajních polohách hladce zapadnou do aretací. Vše pracuje jak má. Umístění kloubu pro vyklopení displeje na okraji nese nevýhodu pro uživatele leváky. Pokud chcete telefon otevřít jednou rukou a palcem se zaboříte mezi obě části telefonu příliš blízko hlavního kloubu, docílíte nechtěného vyklopení displeje místo otevření telefonu.

Čtyřikrát jinak

Dva klouby umožňují používat telefon ve třech různých režimech, případně jej lze ovládat i v zavřeném stavu. Vždy to má své pro i proti:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Véčko • odklopený displej • kamera • zavřený telefon

otevřený véčkový telefon – nejběžnější a nejpohodlnější způsob ovládání telefonu. Vystačíte si jen s jednou rukou a k dispozici máte velmi pohodlnou klávesnici

podélně vyklopený displej – telefon v tomto stavu vypadá jako takový miniaturní notebook. V této poloze jej mám zpravidla položený na pracovním stole, protože se na displeji v úsporném režimu zobrazují hodiny (které narozdíl od vnějšího displeje nezhasnou) a snadno vyvolám pohled do kalendáře nebo adresáře. Tuto polohu využívám také pro prohlížení webu, fotek nebo videí, protože displej na šířku je pro tyto účely daleko vhodnější. Při ovládání mi ani tak nevadí „hrb“ optiky fotoaparátu, která vlastně vůbec nepřekáží, ale vadí mi, že se palcem jen velmi těžko dostanu k červenému tlačítku a pravé kontextové klávese. Proto musím použít palec druhé ruky a „náhradní“ kontextové klávesy vpravo vedle displeje. Samozřejmě je také nemyslitelné, abych v této poloze psal na klávesnici nějaké texty.

režim kamery – natáčení videa nebo fotografování je s Nokií N93 velmi pohodlné. Držení jednou rukou, ovládání na dosah palce, možnost natočení displeje při natáčení od země nebo s telefonem nad hlavou. Zvláštní pochvala patří velkému tlačítku spouště a hlavně prstenci pro ovládání zoomu. Malá navigační klávesa na boku je sice velmi malá, ale má výrazně vystouplé okraje a dobře se ovládá.

Pokud displej telefonu natočíte do režimu kamery, automaticky se spustí aplikace fotoaparátu. Přímo mě ale rozčiluje, že když telefon poskládám zpátky, aplikace fotoaparátu se automaticky nezavře a přepne se do režimu snímání autoportrétu vnitřní kamerou pro videohovory. Aplikaci fotoaparátu proto musíte vypnout ručně (je možné, že novější verze firmwaru budou opravené).

zavřený telefon – jednička s hvězdičkou patří Nokii za využití bočních tlačítek v zavřeném stavu, tedy především toho nejníže umístěného. Po jeho stisku se totiž rozsvítí dioda blesku a telefon můžete využít jako svítilnu. Po uvolnění tlačítka dioda ještě přibližně dvě vteřiny svítí a pokud v této době tlačítko krátce stisknete ještě jednou, bude dioda svítit trvale. Poté stačí opět krátký stisk k jejímu zhasnutí.

Druhé funkční tlačítko pod malou navigační klávesou aktivuje či deaktivuje při delším podržení zámek klávesnice. To se může hodit, pokud nosíte telefon v těsné kapse. Navigační klávesa sama o sobě nemá žádné funkce, ale pokud stisknete vypínací tlačítko na horní hraně, můžete navigační klávesou vybírat mezi vyzváněcími profily. V režimu přehrávání hudby pak můžete regulovat hlasitost (vertikální směry) nebo přeskakovat mezi skladbami (horizontální směry), případně přehrávání pozastavit (střed). Prstenec zoomu nemá v zavřeném stavu žádnou funkci a tlačítko spouště vyvolá inverzní zobrazení hodin na displeji, ne kterém se v tu chvíli zobrazí navíc i datum a název dne. To se hodí při „oživení“ displeje, protože při chvíli nečinnosti bohužel zcela zhasne.


V druhé kapitole
: výdrž, uživatelské prostředí, ovládání

Témata článku: Nokia, Nokia N73, Nokia N73 Music Edition, Nokia N93, Nokia N93i, Sony Ericsson K800i, Měsíční test, Samostatný fotoaparát, Neomezená kapacita, Zajímavá podívaná, Výsledné video, Podrobný údaj, Život, Vynikající displej, Nejpohodlnější způsob, Zkušenost, Praktická vychytávka, Stručný výčet


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6