Nokia N93: život za kamerou (uživatelské zkušenosti)

Ohromná výbava, vysoká cena, podivná konstrukce a rozměry, které budí respekt. To je Nokia N93. Má smysl investovat do tohoto přístroje? To vám napoví soupis prvních zkušeností.

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů
 parametry fotoaparátu v katalogu fotomobilů 

 
• velká videorecenze telefonu
 •
velká fotogalerie telefonu
 • nerozdělený článek v textové verzi

Nokia N93 je nejlépe vybaveným mobilním telefonem na našem trhu. A tak jsem uvítal možnost vyzkoušet si, jak se s tímto telefonem žije při běžném každodenním používání. Po vytvoření velké videorecenze jsem měl možnost telefon dále používat a po více než měsíčním testu v praxi se s vámi podělím o své zkušenosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nokia N93

Nokia N93: ve zkratce
cena 22 490 Kč
rozměry 119 × 56 × 28 mm
hmotnost 180 g
hlavní displej 240 × 320 bodů, aktivní, 262 tisíc barev
udávaná výdrž až 240 h (pohotovost), 300 min (hovor)
komunikace infraport, Bluetooth, systémový konektor, GPRS (třída 11), EDGE (třída 11), 3G, Wi-Fi
paměť 50 MB, paměťová karta: miniSD
operační systém Symbian S60 3rd Edition
adresář sdílená , vícepoložkový, vyhledávání postupným psaním
vyzvánění polyfonní, hlasů, MP3
zprávy SMS (sdílená), T9, MMS, e-mail
multimédia Java, MP3 přehrávač, rádio
fotoaparát 2048 × 1536 bodů, 3,15 Mpx, 3× optický zoom, autofocus, natáčení videa rozlišení VGA
Podrobné parametry telefonu najdete v katalogu mobilů

Vytahuje kapsy

Začít nemohu jinak – Nokia N93 je velký a těžký telefon. Je to vidět a cítit hned po prvním seznámení a i když jsem ve videorecenzi názorně předváděl, že se telefon do kapsy u kalhot pohodlně vejde, po pár dnech používání jsem jej raději nosil v tašce s notebookem. Kapsa je nehezky vyboulená, z těsnější kapsy telefon obtížně vytahuji a nelítostná gravitace mi táhne kalhoty dolů. Kdybych měl telefon používat dál, pořídím si nějaké bytelné pouzdro na pásek.

Často telefon nosím také jen tak v ruce, jištěné koženým poutkem na zápěstí. To je velmi praktické. Naopak jako zbytečný doplněk výbavy se ukázalo textilní pouzdro. To je příliš velké a volné a telefon s ním zabírá ještě více místa. Nepoužité zůstaly také krytky systémového konektoru a objektivu kamery. Malou krytku konektoru bych hned ztratil, měla by být připevněna k telefonu. Ke krytce objektivu sice dostanete tenkou šňůrku, ale nepřišel jsem na to, kde ji mohu na přístroji v blízkosti objektivu připevnit. Žádný úchyt zde zkrátka není.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tohle váš mobil neumí...

Konstrukci se dvěma klouby jsem nedával příliš nadějí, že by si mohla své vlastnosti zachovat i po několika týdnech aktivního používání. Zpočátku se zdálo vše příkladně pevné a bez větších vůlí. Telefon jsem nijak nešetřil a občas ho do těsné kapsy zastrčil, případně se tísnil v tašce plné jiných věcí, a je to bohužel trochu znát. Nic dramatického, ale u velkého kloubu pozoruji větší vůli než na začátku (menší kloub je pevný stále) a při manipulaci s telefonem se občas ozvou kryty nepříjemným zavrzáním (nejen ten zadní).

Na konstrukci se mi líbí, že se jednotlivé díly pohybují s rovnoměrným odporem a v krajních polohách hladce zapadnou do aretací. Vše pracuje jak má. Umístění kloubu pro vyklopení displeje na okraji nese nevýhodu pro uživatele leváky. Pokud chcete telefon otevřít jednou rukou a palcem se zaboříte mezi obě části telefonu příliš blízko hlavního kloubu, docílíte nechtěného vyklopení displeje místo otevření telefonu.

Čtyřikrát jinak

Dva klouby umožňují používat telefon ve třech různých režimech, případně jej lze ovládat i v zavřeném stavu. Vždy to má své pro i proti:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Véčko • odklopený displej • kamera • zavřený telefon

otevřený véčkový telefon – nejběžnější a nejpohodlnější způsob ovládání telefonu. Vystačíte si jen s jednou rukou a k dispozici máte velmi pohodlnou klávesnici

podélně vyklopený displej – telefon v tomto stavu vypadá jako takový miniaturní notebook. V této poloze jej mám zpravidla položený na pracovním stole, protože se na displeji v úsporném režimu zobrazují hodiny (které narozdíl od vnějšího displeje nezhasnou) a snadno vyvolám pohled do kalendáře nebo adresáře. Tuto polohu využívám také pro prohlížení webu, fotek nebo videí, protože displej na šířku je pro tyto účely daleko vhodnější. Při ovládání mi ani tak nevadí „hrb“ optiky fotoaparátu, která vlastně vůbec nepřekáží, ale vadí mi, že se palcem jen velmi těžko dostanu k červenému tlačítku a pravé kontextové klávese. Proto musím použít palec druhé ruky a „náhradní“ kontextové klávesy vpravo vedle displeje. Samozřejmě je také nemyslitelné, abych v této poloze psal na klávesnici nějaké texty.

režim kamery – natáčení videa nebo fotografování je s Nokií N93 velmi pohodlné. Držení jednou rukou, ovládání na dosah palce, možnost natočení displeje při natáčení od země nebo s telefonem nad hlavou. Zvláštní pochvala patří velkému tlačítku spouště a hlavně prstenci pro ovládání zoomu. Malá navigační klávesa na boku je sice velmi malá, ale má výrazně vystouplé okraje a dobře se ovládá.

Pokud displej telefonu natočíte do režimu kamery, automaticky se spustí aplikace fotoaparátu. Přímo mě ale rozčiluje, že když telefon poskládám zpátky, aplikace fotoaparátu se automaticky nezavře a přepne se do režimu snímání autoportrétu vnitřní kamerou pro videohovory. Aplikaci fotoaparátu proto musíte vypnout ručně (je možné, že novější verze firmwaru budou opravené).

zavřený telefon – jednička s hvězdičkou patří Nokii za využití bočních tlačítek v zavřeném stavu, tedy především toho nejníže umístěného. Po jeho stisku se totiž rozsvítí dioda blesku a telefon můžete využít jako svítilnu. Po uvolnění tlačítka dioda ještě přibližně dvě vteřiny svítí a pokud v této době tlačítko krátce stisknete ještě jednou, bude dioda svítit trvale. Poté stačí opět krátký stisk k jejímu zhasnutí.

Druhé funkční tlačítko pod malou navigační klávesou aktivuje či deaktivuje při delším podržení zámek klávesnice. To se může hodit, pokud nosíte telefon v těsné kapse. Navigační klávesa sama o sobě nemá žádné funkce, ale pokud stisknete vypínací tlačítko na horní hraně, můžete navigační klávesou vybírat mezi vyzváněcími profily. V režimu přehrávání hudby pak můžete regulovat hlasitost (vertikální směry) nebo přeskakovat mezi skladbami (horizontální směry), případně přehrávání pozastavit (střed). Prstenec zoomu nemá v zavřeném stavu žádnou funkci a tlačítko spouště vyvolá inverzní zobrazení hodin na displeji, ne kterém se v tu chvíli zobrazí navíc i datum a název dne. To se hodí při „oživení“ displeje, protože při chvíli nečinnosti bohužel zcela zhasne.


V druhé kapitole
: výdrž, uživatelské prostředí, ovládání

Témata článku: Nokia, Nokia N73, Nokia N73 Music Edition, Nokia N93, Nokia N93i, Sony Ericsson K800i, Zkušenost, Samostatný fotoaparát, Vynikající displej, Výsledné video, Stručný výčet, Neomezená kapacita, Nejpohodlnější způsob, Zajímavá podívaná, Život, Podrobný údaj, Praktická vychytávka, Měsíční testSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon
Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Teď nekupujte nový iPhone ani Apple Watch. Pár týdnů vydržte, můžete tím hodně ušetřit

Teď nekupujte nový iPhone ani Apple Watch. Pár týdnů vydržte, můžete tím hodně ušetřit

** Právě teď není ideální čas na nákup iPhonu a Apple Watch ** Apple totiž už 7. září představí nová zařízení ** Zbytečně byste platili mnoho tisíc navíc, stačí pár týdnů počkat

Martin Chroust
Apple WatchNákup a cenyiPhone
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem