Nokia N95: nejlepší mobil všech dob (živé dojmy z New Yorku)

Nokia sešla z cesty kompromisů a vyrobila telefon, který je vybaven naprosto vším, co si umíte představit. Navíc je příjemně malý, překvapivě lehký, výborně se ovládá a s cenou to výrobce kupodivu také nepřehnal. Tento zázrak dostal jméno N95 a my jsme si jej mohli krátce vyzkoušet. Živé fotografie a video!
Kapitoly článku

Splněný sen

Kdo by neznal smartphony od Nokie – výborně vybavené telefony s otevřeným operačním systémem Symbian jsou jedny z nejvybavenějších mobilů. Obzvlášť ty, které patří do tzv. N série. Nabídka symbianových smartphonů je velmi široká a zahrnuje telefony od osmi tisíc korun až po dvaadvacet. Ovšem v každé recenzi těchto telefonů narazíte po slovech chvály na několik „ale“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N95 na oficiálních obrázcích

Některý telefon uměl něco, druhý zase něco jiné a ten co umí obojí je zase velmi drahý a má méně praktickou konstrukci. Jakoby Nokia neuměla vyrobit telefon, do kterého by zabudovala to nejlepší ze všech nabízených telefonů a přitom takový přístroj nezabila cenou. Navíc i takovému telefonu by ještě k ideálu něco chybělo – co třeba taková navigace nebo nejrychlejší datové přenosy v síti třetí generace HSDPA. Něco jsme symbianovým Nokiím vytýkali a o něčem jsme jen tak snili.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N95 osobně

A tak bychom mohli z diskuzí pod recenzemi, z připomínek ve fórech a ze samotných recenzí a článků s uživatelskými zkušenostmi sestavit seznam výbavy a funkcí, které by neměly ideálnímu smartphonu chybět:

 • přijatelné rozměry a nízká hmotnost
 • velký displej s jemným rozlišením
 • praktická a kvalitní konstrukce
 • pohodlné ovládání
 • Bluetooth i infraport
 • datové přenosy přes Wi-Fi a VoIP
 • podpora Mass Storage a standardní miniUSB konektor
 • standardní konektor 3,5 jack pro připojení sluchátek
 • velká vnitřní paměť a slot pro paměťové karty
 • kvalitní přehrávač hudby a videa, vestavěné rádio
 • výstup na televizi a Hi-Fi (buď kabelem nebo přes stereo Bluetooth)
 • rychlé reakce a procházení menu
 • podpora všech čtyř GSM pásem a UMTS
 • podpora datových přenosů GPRS, EDGE, UMTS i HSDPA
 • opravdu kvalitní fotoaparát
 • možnost natáčení kvalitního videa
 • vestavěný navigační modul GPS
 • samozřejmě nový Symbian a všechny jeho kvalitní aplikace pro práci i zábavu
 • dlouhá výdrž baterie

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prohlídka ze všech stran

Možná byste ještě našli několik bodů, které byste do seznamu doplnili, ale už jich příliš nebude. Ztělesněním tohoto seznamu je pak nová Nokia N95. Tedy až na poslední položku. Tu zatím nemůžeme ověřit a vzhledem k výbavě modelu N95 se obávám, že zůstane jako jediná nesplněna.

Exkluzivní video přímo z tiskové konference v New Yorku:

Na vlastní ruce, oči i uši

Telefon jsme si mohli hned po představení krátce vyzkoušet a prohlédnout. Očekával jsem „obludu“, o které napíši, že její větší rozměry a hmotnost musíme vzhledem k výbavě tolerovat. Když jsem ovšem vzal N95 poprvé do ruky, vyhoupla se mi paže nečekaně nahoru. Čekal jsem hmotnost kolem 180 g, ale skutečnost je o 60 g nižší. Tento stroj se může klidně měřit s běžnými mobily a vysmívat se komunikátorům. Také rozměry nejsou nijak přemrštěné, 99 × 53 × 19 mm jsou příjemná čísla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozměry i hmotnost jsou na poměry smartphonů rozumné

Přesto se na tělo přístroje dostal obrovský displej s úhlopříčkou 66 mm. Velikost je o něco větší než u modelu N93, ale zase o trochu menší než třeba u E61. Rozlišení 240 × 320 bodů je plně dostatečné, nabízí velmi jemnou podívanou. Každý bod se umí rozzářit jednou ze šestnácti miliónů barev. Podívaná je to nádherná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zajímavé detaily

Zobrazení na displeji se automaticky mění podle toho, v jakém režimu pracujete – buď je vertikální nebo horizontální. Do horizontálního režimu se přepnete po aktivaci fotoaparátu nebo vysunutím malé multimediální klávesnice. Při vysunutí na druhou stranu se ukáže klasická telefonní klávesnice a displej změní orientaci na vertikální.


Ve druhé kapitole: ovládání, prostředí, TV-výstup a další živé snímky

Témata článku: Nokia, Nokia N93, Nokia N93i, Nokia N95, Nokia N95 8GB, York, Mobil, Nejlepší mobil, Subjektivní dojem, Důležitá změna, Několikaměsíční zpoždění, Klasická nabídka, New York, Velká vnitřní paměť, Splněný sen, MOBI