Nokia N96: je tohle podoba nového mobilního krále?

Pokud jsou zveřejněné fotografie pravé, bude nová Nokia N96 křížencem mezi N81 a N95 8GB. Bude se vám taková líbit?

Na internetu se objevily fotografie, ze kterých máme hned několik důvodů se domnívat, že Nokia už je velmi blízko představení nového produktu z řady Nseries. Je jasné, že dnes jde díky různým fotografickým editorům provádět spoustu triků, které mají na svědomí většinou fanoušci příslušné značky a mají spíše „zhmotnit“ jejich představy, než aby oklamaly seriózní veřejnost. Následující fotografie ale jako záměrný podvrh nevypadají:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Podle konceptu, o kterém jsme psali minulý měsíc, měla být Nokia N96 přímým nástupcem herní konzole N-Gage. Dnešní fotografie ale svědčí o nástupnictví jiném. 

Klepněte pro větší obrázek
Původní koncept N96

Nokiamatika: N81 + N95 8GB = N96

Podle čerstvých snímků je před námi nový model N96. Grafické označení pojďme prozatím rovnou ignorovat, změnit ve fotoeditoru dvě číslice je otázkou pár chvil. Na první pohled vás určitě napadne až příliš do očí bijící podobnost s Nokií N81. Kostra, barevné a materiálové provedení jsou téměř identické. Vzájemný poměr stran a oboustranně výsuvná konstrukce zase spíše připomíná N95 8GB. Při bližším zkoumání ale narazíte na vzhledové rozdíly. Prvním je okolí reproduktoru nad displejem. N81 jej má obehnaný drážkou, zde je reproduktor čistě zasazen do plochy. Displej vypadá u novinky rozměrnější, tipoval bych stejné parametry včetně rozlišení jako u N95 8GB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
„N96“ vs. N81 (8GB): evidentně jiné rozměry telefonů, rozdíly ve velikosti displeje

V oblasti funkčních kláves pod displejem už je to zase jasná inspirace N81čkou. Pouze okruží čtyřsměrné klávesy s funkcí NaviWheel, která se zřejmě v praxi neosvědčila (možná proto, že na N81 funguje zcela nepochopitelně jen v některých částech menu, přitom by takové ovládání ve zbytku nabídky mohlo být efektivní), se ztenčilo a vypadá to, že přijde o svou krouživou dotykovou funkci. Na ostatních klávesách příliš mnoho rozdílů nepoznáme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
„N96“ vs. N81 (8GB): jiné okruží čtyřsměrného tlačítka, vystouplejší povrch u N81

To ale neplatí o zadní straně telefonu. Podobnost s N95 8GB zde nehledejte, na fotkách je patrný lesklý plastový povrch, kdežto N95 8GB má soft touch. I čočka a okolí fotoaparátu jsou zpracovány jinak. K N81 už má telefon na fotografii blíž. Čočka fotoaparátu má podobný tvar, jsou nad ni ale umístěny dvě přisvětlovací diody. Pokud má jít o nejvyšší model Nokie, nechápu, proč nebyl použit rovnou xenonový blesk jako u N82. Krytky se nejspíš také nedočkáme. Ostatní údaje v okruží fotoaparátu jsou celkem jasně čitelné: 5 Mpx, autofocus, optika Carl Zeiss.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
„N96“ vs. N81 (8GB): vylepšený fotoaparát, dvojitá přisvětlovací dioda

Teď se vraťme zpět na přední stranu, která byla (zřejmě záměrně) vyfocena s rozsvíceným displejem. Každému aspoň trochu znalému člověku chytrých Nokií je jasné, že tohle není prostředí Symbianu S60 3rd Edition Feature Pack 1. Skiny mohou udělat hodně, ale nemění funkčnost prostředí. A právě Nokia už dlouho slibuje, že do nového Feature Packu implementuje kontextovou funkci pro potvrzovací klávesu, podobně jako je to u současných hloupých Nokií Series40. Měl tohle na paměti i autor případných mystifikujících snímků?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
„N96“ vs. N81 (8GB): nové prostředí Feature Pack 2 v Symbianu S60

Žádné další podrobnosti k fotografiím zveřejněny nebyly, musíme tedy vycházet z toho, co vidíme z vnějšku telefonu a na displeji. Můj názor je, že pokud by někdo chtěl fotografie opravdu záměrně podstrčit jako falza, nejspíš by si dal na úpravě změn od designu N81 víc záležet. Na druhou stranu, pokud jsou fotografie pravé, je smutné, že Nokia tímto způsobem recykluje design svých starších (a v případě N81 ne příliš povedených) modelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
„N96“ vs. N81 (8GB): rozdílná baterie i uchycení SIM karty

Máme tu tedy dvě možnosti:

  • 1. podvrh nadšence, který je do Nokií hodně zapálený a chce, aby jeho falzifikátorská práce vypadala velmi věrohodně, včetně displeje s novým Symbianem.
  • 2. skutečně nový model Nokia N96, který ale zase tak moc nový není, protože jde pouze o spojení designu a funkcí z N81 (8GB) a N95 8GB. Tedy něco ve stylu: když už se jednou do toho designu investovalo, musíme z něj vytřískat, co se dá.
Klepněte pro větší obrázek
„N96“: zcela novým prvkem je výklopná nožka z objektivu, která poslouží jako stojánek

Osobně bych z druhé varianty zrovna nadšený nebyl, přece jen by se Nokia mohla posunout dál a přijít s úplně novým telefonem. Co si myslíte vy, která alternativa je pravděpodobnější? A co byste říkali na N96 v uvedené podobě? Dali byste jí přednost před N95 8GB a proč? Své názory můžete psát do diskuze pod článkem.

Diskuze (52) Další článek: O2 Výprodej: LG Shine se slevou 50 %

Témata článku: Nokia, Nokia N96, Nokia N-Gage, Mobil, Nožka, Mobilní král, Následující fotografie, Nov, MOBI, Podoba, Král, Podobný tvar