Nokia N97: finská královna a Radek Hulán jdou do finále

RH je skalní fanda Windows Mobile a když se pustil do testu Nokie N97, předem bylo jasné, že to u něj nebude mít jednoduché. Jak to celé dopadlo?

Autor článku, Radek Hulán, píše odborný blog na adrese MyEgo.cz, kde tento článek původně vyšel.


Už dva týdny zkouším používat vlajkovou loď Nokie, model N97. Moje první dojmy si můžete přečíst v článku Radek Hulán testuje Nokii N97. Nutno říci, že tyto první dojmy nebyly zrovna pozitivní, protože při srovnání se špičkovým HTC Touch HD telefonem s Windows Mobile 6.1 s TouchFlo 3D prostředím byla ihned vidět nedotaženost řady funkcí Nokie N97.

Dojmy po dvou týdnech nejsou bohužel o moc lepší, ani dnes Nokii nepotěším. Nakonec jsem se rozhodl test po dvou týdnech ukončit (i když jsem původně plánoval telefon používat celý měsíc) a vrátit se k Windows Mobile. Proč? Dva týdny mi na finální názor stačily...

Upozornění: tato recenze bere ohled jen na moje potřeby, neohlíží se na to, co můžete chtít vy.

Ovládání
Nokia N97: 5 bodů, HTC Touch HD: 10 bodů

Dříve jsem to nechtěl hodnotit, protože jde o zvyk, ale ani po dvou týdnech používání jsem nepřišel na chuť ovládání Nokie N97. Samotný dotykový displej Nokie N97 je poměrně citlivý, zde problém není, ale horší je to s nekonzistencí v ovládání. Na některé položky totiž musíte "klikat" dvakrát, na některé jen jednou, a nikdy není úplně jasné který přístup je právě ten korektní. V praxi tak občas nespustíte to co chcete, a občas se vám naopak podaří aktivovat něco, co jste nechtěli.

Druhý problém je absence stylusu. On se tedy ministylus v balení s telefonem dodává, ale není součástí těla telefonu, takže jej v praxi nemáte nikdy u sebe. Pro přesnou práci, kreslení náčrtů či ovládání Remote Desktop je stylus prstem nenahraditelný.

Třetí problém u Nokie N97 je mizerně vyřešené skrolování - listovat v seznamu nemůžete tak, že prstem přejedete na libovolném místě vertikálně po obrazovce, musí to být jen a pouze po úzkém scrollbaru na pravé straně displeje. A to není vůbec pohodlné.

Další problém je neexistence kontextového menu - nemůžete jen tak podržet delší dobu prst nad emailem a z kontextového menu si vybrat "smazat", musíte označit email a poté to řešit přes spodní menu, což je zdlouhavější.

No a poslední problém je složité zavírání aplikací - neexistuje "křížek" vpravo nahoře pro ukončení aplikace, ale musíte jít do menu aplikace, v tom skrolovat dolů, a až poté si zvolit "Ukončit" z tohoto menu.

HTC Touch HD, oproti Nokii N97, má ovládání kozistentní, skrolování je možné po celé obrazovce, displej je velice citlivý, kontextová menu existují všude, a stylus pro alternativní ovládání je integrován do těla zařízení.

Navigace
Nokia N97: 6 bodů, HTC Touch HD: 10 bodů

Když jsem v lednu 2009 testoval telefon Nokia 5800 XpressMusic, byl jsem poněkud zklamán citlivostí GPS. Na spoustě míst neměla Nokia GPS fix žádný, a pokud už jej nakonec dosáhla, trvalo to alespoň minutu. Oproti tomu HTC Touch HD získává GPS fix na doslova nemožných místech (uprostřed místnosti), a to během jednotek sekund.

Problém se získáním GPS fixu

V autě, kde HTC Touch HD s iGo navigací získal fix během čtyř sekund, jej bohužel Nokia N97 nezískala ani po 30minutové jízdě! V mém případě GPS u Nokia N97 de-facto nefungovala, místo navigace v autě jsem se díval neustále na toto:

Klepněte pro větší obrázek 
Nokia N97 má zcela nepoužitelnou GPS
Klepněte pro větší obrázek
HTC Touch HD mezitím nemá problém vidět satelitů třeba 10

Poté jsem ovšem zkusil telefon hard-resetovat (*#7370#) a nainstalovat novou verzi aplikace Nokia Maps 3.01 (namísto verze 2.0 obsažené ve firmware 11, který při aktualizaci mapovou aplikaci ponechal ve starší verzi). Také jsem se připojil k internetu přes Wi-Fi, aby telefon mohl stáhnout (díky podpoře pro A-GPS) almanach. Toto je asi nejdůležitější věc.

Telefon poté poprvé získal GPS fix, s citlivostí, kterou bych označil za cca 60% (HTC Touch HD bych označil za 90%) z maxima. Je to zvláštní, protože mapová aplikace by neměla mít s citlivostí GPS žádnou souvislost. Fix nicméně občas vypadává, přesto je to ale pokrok (tuto závadu, vypadávání fixu po cca 30 sekundách, reportuje více lidís Nokia Maps 3.01; Nokia prý pracuje na nové verzi aplikace).

Nokia Maps

Nokia N97 se dodává se zmíněnými Nokia Maps, což je malá aplikace, která umí stáhnout zcela zdarma na paměťovou kartu (či do 32GB interní paměti telefonu) mapy celého světa. To je moc fajn, navíc za rozumný peníz si můžete koupit k těmto mapám i navigaci - celá Evropa stojí na jeden rok 1750 Kč. Příští rok sice musíte platit znovu, ale zase máte neustále aktualizované mapy. Není to špatná nabídka.

Klepněte pro větší obrázek 
Nokia Map Loader
Klepněte pro větší obrázek
Nokia Maps 2.0 v telefonu
Klepněte pro větší obrázek 
Verze 3.01 poté přidává trošku lepší dotykové ovládání

Nokia Maps 3.01 jsou plnohodnotná navigace, s českými hlasovými povely, slušným seznamem bodů zájmu a mapovými podklady od NAVTEQu. Aplikace bohužel neumí 100% čísel popisných v ČR a netuším, jak do ní dostat upozornění na radary, ale použitelná je velice dobře.

Kromě Nokia Maps existuje pro N97 i aplikace Google Maps, která ovšem potřebuje neustálé připojení k internetu.

Srovnání s HTC Touch HD

Celkově se mi pro navigaci více líbí HTC Touch HD. Na něm máte k dispozici úžasný Garmin Mobile XT, iGo 8, TomTom 7, Route 66, SmartMaps 3, Destinator, Sygic, Google Maps či Navigon - výběr je zde mnohem větší a jména zvučnější. Mapy si můžete vybírat od Teleatlasu, NAVTEQu či lokálních dodavatelů, včetně 100% pokrytí čísel popisných v ČR. Žádná z těchto aplikací zatím pro Nokii N97 neexistuje, k dispozici jsou jen zmíněné Google Maps.

Klepněte pro větší obrázek 
S HTC máte možnost používat asi ty nejlepší mapy, díky výbornému Garminu a Topo Czech a Atlas v8 NT mapě

Propojení s PC
Nokia N97: 5 bodů, HTC Touch HD: 10 bodů

Nokia dodává se svým telefonem CD s Ovi Suite. Je to extrémně rozsáhlá sada aplikací, která se snaží spravovat vaše fotky, hudbu a dělat desítky dalších věcí, které nechcete, a na které máte své (jiné) oblíbené aplikace.

Klepněte pro větší obrázek 
Ovi Suite je zbytečný moloch, celá instalace zabere přes 200MB

Na CD je bohužel zastaralá verze Ovi Suite, takže ji budete muset ihned aktualizovat přes internet, což bohužel nedokáže zcela automaticky - důležitou část Nokia Updater (aktualizace firmware telefonu) si budete muset ručně vyhledat a stáhnout přes web Nokie:

Klepněte pro větší obrázek 
Aktualizace neproběhne, musíte si aplikaci stáhnout ručně

Po této drobné anabázi vše nakonec funguje, přesto považuji Ovi Suite za zbytečný moloch, který toho umí méně než malá, rychlá a bezvadně funkční aplikace dodávaná Microsoftem pro Windows Mobile telefony:

Klepněte pro větší obrázek
Synchronizace HTC telefonů pod Windows je vynikající

Závěr

Z mého subjektivního pohledu je závěr jasný - v přímém srovnání dvou podobně drahých telefonů, HTC Touch HD a Nokia N97, ten první jednoznačně zvítězil.

Nokia N97 není vyloženě špatný telefon, ale na to že se jedná o vlajkovou loď Nokie, tak neexceluje v žádné oblasti, výrazně zaostává v emailech a podpoře Exchange, nemá konzistentní ovládání, GPS je méně citlivá (není to pouze problém mého kusu), displej je příliš úzký, klávesnice má jen tři řady a špatně se na ní píše, a vlastní firmware si stále zaslouží mnoho vylepšení.

Pokud uvažujete o Nokia N97, tak si raději kupte ve stejné ceně HTC Touch Pro2, což je varianta HTC Touch HD s vynikající pětiřadou hardwarovou klávesnicí. Paradoxně si u mě získala mírně lepší reputaci Nokia 5800 XpressMusic. Tento telefon není lepší než Touch HD ani než Nokia N97 (viz recenze), to vůbec ne, ale za cenu 5 800 Kč se o ní už dá uvažovat. Za tuto cenu totiž u HTC nekoupíte vůbec nic.
 

Nokia N97
Klepněte pro větší obrázekPrvní komunikátor Nseries s QWERTY klávesnicí a s dotykovým displejem. Používá prostředí S60 páté edice, je vybaven GPS přijímačem, 5MPx fotoaparátem s podporou širokoúhlého videa a 32GB pamětí.rozměry a hmotnost: 117 × 55 × 16 mm, 150 g
displej: 3,5'', aktivní TFT, 360 × 640, 16 mil. barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 32, EDGE tř. 32, UMTS, HSDPA
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 32768 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 1500 mAh
operační systém: Symbian 9.4 S60 5th Edition
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack, stereorep.
fotoaparát: 5MPx (2 592 × 1 944), video (640 × 480), autofocus, diodový blesk
93 %
(1. místo z 989)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 14 840 Kč (koupit)
Diskuze (105) Další článek: Vodafone prodává dobíjecí kupony s motivy neziskových kampaní

Témata článku: Nokia, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch HD, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia N97, Nokia N97 mini, Subjektivní pohled, Hula, Zastaralá verze, CATR, Malá aplikace, Remote Desktop, Špatná nabídka, Hard reset, Fin, Spodní menu, Skrolování, Plnohodnotná navigace, Královna, Král, Celá evropaT-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

** T-Mobile představil zcela nové portfolio tarifů ** Všechny mají povinné 5G, mnoho z nich i vyšší cenu ** Příští rok musí na nové tarify přejít všichni

Martin Chroust
Neomezená dataTarify a mobilní službyT-Mobile
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Jiří LiebreichFilip Kůžel
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony
A je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

A je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

** Trendu ve zdražování mobilních služeb se nevyhneme ** Po T-Mobilu upravuje ceny směrem nahoru Vodafone ** Začíná na předplacenkách, vyšší ceny maskuje přidáním dat

Jan Láska
Předplacené kartyVodafone
Zaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

Zaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

** Foxconn uzavřel továrnu na iPhony v Čeng-čou ** A to kvůli výskytu koronaviru, přesná čísla nakažených se ale tají ** Zaměstnanci nemohou odejít, část z nich ale utíká přes plot

Martin Chroust
KoronavirusFoxconn
Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Update na Android 13 očekávají majitelé mnoha zařízení ** V tomto přehledu se dozvíte, kdy dorazí i do vašeho telefonu ** Článek průběžně aktualizujeme, výrobce řadíme podle abecedy

Martin Chroust
Android 13Aktualizace softwaru
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

** Pixely a nouzová volání - to je nekonečný problém ** V posledních dnech hlásí uživatelé další problémy ** Google se k celé situaci staví jako mrtvý brouk

Martin Chroust
PixelProblém
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

** S rozvíjejícími se 5G sítěmi přichází čím dál levnější 5G telefony ** Na 5G konektivitě stojí podstatná část byznysu operátorů ** T-Mobile se jej rozhodl podpořit dvojicí brandovaných smartphonů

Jan Láska
5GPreviewT-Mobile
10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

** Za posledních 10 let se ne vždy všechno vydařilo podle plánu ** Vzpomínáme na průšvihy značek i systémů ** A zmíníme i telefon, který se nechtěně stal velmi populárním

Martin Chroust
HistorieChybaProblém
Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

** Amazfit se pochlubil novými hodinkami Falcon ** Superodolné tělo z titanu je vyztuženo několika šrouby ** S hodinkami se tak můžete třeba potápět až do 200 metrů

Martin Chroust
Zepp OS20 ATMAmazfit
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace