Nokia N97 mini: méně je někdy více (test)

Co se stane, když zmenšíte nejvybavenější Nokii se Symbianem? N97 mini je lehká váha, která svou větší sestru snadno porazí.
Kapitoly článku

Nokia N97 byl bezesporu jeden z nejočekávanějších mobilních telefonů finského výrobce pro tento rok. Skutečnost ale zůstala trochu za očekáváními a N97 si dokázala napravit reputaci až s novější verzí firmwaru, která opravovala řadu nedostatků. Jak je na tom N97 Mini? Následuje chyby svého velkého vzoru, nebo se poučila a můžeme chválit hned od počátku?

hce counter

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tiskové fotografie všech dostupných barevných variant N97 mini

Klíčové vlastnosti:

  • dotykový rezistivní displej s úhlopříčkou 3,2"
  • operační systém Symbian 9.4 S60 páté edice
  • podpora sítí 3G a kompletní konektivita včetně TV výstupu

Hlavní nedostatky:

  • chybí krytka fotoaparátu
  • proti původní N97 nižší kapacita bateria (1 200 mAh)
  • pouze 8GB vestavěné paměti

Nokia N97 mini
Klepněte pro větší obrázek Ve všech směrech menší sestra Nokie N97 je také o 12 gramů lehčí, vydrží kratší dobu bez nabíjení, přišla o krytku fotoaparátu a má čtyřikrát menší vestavěnou paměť (8 GB). Změnilo se provedení směrových kláves, zbytek výbavy zůstal při starém. rozměry a hmotnost: 113 × 53 × 14 mm, 138 g
displej: 3,2'', odporový TFT, 360 × 640, 16 mil. barev
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (850/900/1 900/2 100 MHz), GPRS (třída 32), EDGE (třída 32), HSDPA (3,6 Mb/s), GPS
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi, TV-out
paměť: 8 000 MB, 128 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 200 mAh, procesor: ARM1136 434 MHz
operační systém: Symbian 9.4 S60 5th Edition
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack, stereorep.
fotoaparát: 5MPx (2 584 × 1 938), video (640 × 480), autofocus, dvoudiodový blesk
82 %
(19. místo, 874 b.)
katalog preview info výrobce
cena: 13 480 Kč (koupit)

Mini změny

Protože jsou si N97 a N97 Mini velmi podobné, nevyhneme se vzájemnému srovnávání. Pokud se podíváte na oba telefony, zaskočí vás, jak málo změn odhalíte. Rozhodně bych očekával výraznější úbytek u rozměrů a hmotnosti, pod pojmem Mini jsem si představoval něco opravdu výrazně menšího. Skutečnost je ale taková, že N97 není v žádném směru větší o více než 5 mm a hmotnost má o 12 g vyšší. Z rozměrů vyplývají rozdíly u velikosti displeje, Mini má úhlopříčku 3,2" (vs 3,5"), menší kapacitu má i vestavěná paměť (8 GB vs 32 GB) a kapacita baterie (1200 mAh vs 1500 mAh). Velmi brzo si všimnete, že Mini verze přišla o kryt fotoaparátu a jiné uspořádání má klávesnice. Zmizel čtyřsměrný ovladač a místo něj sází Mini pouze na čtyři směrové šipky. Jiné umístění má třeba také tlačítko pro symboly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velká a malá sestra: N97 a N97 mini

Vzhled telefonu projdeme rychle, také zde rozdíl nečekejte. Pod displejem se nachází tři ovládací klávesy, na levém boku je microUSB kabel, který slouží i pro dobíjení. Pod ním je umístěno posuvné tlačítko pro zamknutí přístroje. Musím pochválit, že se na něj dá dobře dosáhnout ať už držíte mobil v pravé nebo levé ruce. V praxi jsem se ale setkal s tím, že mobil na příkaz k odemknutí občas nereagoval a zabral až třeba třetí pokus. Pravý bok nabízí spoušť fotoaparátu a dvě tlačítka regulace hlasitosti. Zadní strana patří nechráněnému objektivu fotoaparátu a přisvětlovací diodě. Na horní hraně telefonu hledejte 3,5mm jack a zapuštěnou klávesu pro zapnutí a vypnutí telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pod displejem jsou tři tlačítka. Telefonky jsou pouze dotykové, což mi sice příliš nevyhovuje, ale dá se na to zvyknout. Levé tlačítko slouží pro přístup do menu, delším podržením vyvoláte nabídku se spuštěnými aplikacemi. Toto tlačítko vás také může upozorňovat na zmeškané hovory a nepřijaté zprávy. Rozhodně užitečnější funkce než Dýchání. Pokud ale dýchání vypnete, tlačítko ve tmě není vidět. Na druhou stranu jako jediné vystupuje nad povrch, takže ho prostě nemůžete nenahmatat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nad displejem se nachází sluchátko a několik čidel. Jedno reguluje podsvícení podle okolního světla, dalším je proximity senzor (displej nereaguje na dotyk pokud máte telefon u ucha), nechybí ani druhá kamera pro videhovory.

Mini má také pohybové čidlo, takže otočením mobilu můžete ztlumit příchozí hovor nebo zvuk budíku. Přetáčení displeje funguje mnohem lépe než jsme byli ještě před nedávnem zvyklí. Mobil nereaguje zbytečně splašeně na každý sebemenší pohyb. Komu otáčení vadí, může si ho v nabídce úplně vypnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Chválit musím konstrukci přístroje. Mobil používám přibližně měsíc a stále vypadá jako nový. Mechanismus otvírání klávesnice funguje trochu více ztuha, ale to bych neviděl jako nedostatek. Jako mechanické vlastnosti zůstávají zatím výborné.

Vyrovnaný systém

Nokia N97 Mini používá dotykovou verzi operačního systému Symbian, tedy S60 5th Edition. Oproti nedotykové verzi vidím hlavní verzi v jiném pohotovostním displeji. Další změny pochopitelně vycházejí z povahy ovládání systému. Systém budete používat na displeji s perfektním rozlišením 360 × 640 bodů. Technologie displeje je rezistentní, s jeho kvalitou jsem naprosto spokojený.

Pohotovostní displej se dá stejně jako u jiných smartphonů značně přizpůsobit. K dispozici máte šest proužků, které můžete obsadit takřka libovolným obsahem. Vždy uvidíte hodiny, datum a profil, co ale uděláte se zbývají plochou je na vás. Může obsahovat odkazy na nejpoužívanější aplikace, oblíbené kontakty, hudební přehrávač, elektronickou poštu a spoustu widgetů (alespoň namátkou jmenuji Amazon, CNN Video, Facebook, MySpace). Líbí se mi, že ťuknutím na hodiny se dostanu k budíku, stejně snadno změním profil nebo se dostanu ke kalendáři. Pro příště bych ale uvítal, kdyby bylo pohotovostních displejů více. Rychlým pohybem do strany zatím pouze všechny zástupce na ploše skryjete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hlavní nabídka je stejná jako u jiných Symbianů. Položky můžete také přeskládávat a různě schovávat do jiných složek. Standardní dělení s ikonkami se dá přepnout na seznam. Motiv, který vidíte na obrázcích jsem si do telefonu dohrál. Případní zájemci nechť hledají přes Google blueByAvimam.

Jestliže David Polesný na svém blogu o N97 chválí nový firmware přístroje, který konečně odstranil nekonzistentní ovládání, já mohu Mini chválit od samého počátku. Původní N97 se starým firmwarem jsem nepoužíval, takže nemám možnost srovnání, u Mini ale platí, že ovládání v celém přístroji už je bez výhrad kinetické. „Je to takové to klasické “odšprtávání” palcem, jak to znáte z iPhonu. Navíc je doplněno o ukazatel počátečního písmene právě listovaných položek v seznamu (adresář, hudební knihovna, galerie).“

Já měl s ovládáním trochu jinou starost. Ani po delší době jsem si nezvykl na to, že na některé položky v nabídce se musí prstem ťuknout dvakrát a na jiné jen jednou. Přesně podle zákona schválnosti to dělám v 90% případů obráceně. Buď se tedy nestane nic, nebo se v menu dostanu trochu jinam, než bych potřeboval. Telefon naštěstí reaguje velmi plynule, takže náprava situace je velmi rychlá.

Klávesnice nezklame

Hned na úvod prozradím, že jsem s klávesnicí spokojen. A to přes to, že tlačítka jsou ještě o kousek menší než u N97. Kupodivu je ovšem větší mezerník a také tlačítko pro symboly. Tlačítka při zmáčknutí nijak necvakají, přesto díky drobnému vyvýšení vždy jednoznačně poznáte, že jste klávesu zmáčkli. Tlačítka jsou malá, ale rozestupy dostatečné, takže při psaní uděláte jen minimum chyb. Doporučuji pouze při psaní držet telefon v rukou. Pokud ho necháte na podložce, bude se kvůli vystupujícímu objektivu fotoaparátu celý viklat a psaní ztratí hodně na pohodlnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice pochopitelně zůstala třířadá, druhou funkci každého tlačítka vyvoláte zmáčknutím šipky umístěné vlevo uprostřed. Bude se hodit pro psaní číslic, tlačítek s diakritikou a několika symbolů. Ty ale najdete stejně ve speciální nabídce se symboly. Tamtéž objevíte i otazník nebo vykřičník, které mi mezi tlačítky chyběly asi nejvíce. Naopak chválím výrobce, že přemýšlel a podsvícení přidal pod všechny znaky, tj. i ty speciální. Že je displej díky zvláštní konstrukci při psaní nakloněný mi nevadí, úhel je ale o trochu menší než u původní N97.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Díky směrovým šipkám na klávesnici se můžete bez obtíží pohybovat i v nabídkách, klávesou enter do menu vstoupíte. Pro vystoupení už ale musíte použít dotykový displej.

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia N97, Nokia N97 mini, Povedený mobil, Min, Posuvné tlačítko, Dostupný údaj, Test, Správná odpověď, Náprava, Mini, První znak, Hardwarový modemSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
„Je to ještě dostupné?“ Anatomie jednoduchého podvodu, který nepoznáte ani podle špatné češtiny

„Je to ještě dostupné?“ Anatomie jednoduchého podvodu, který nepoznáte ani podle špatné češtiny

Scénář je jednoduchý – máte něco, co už nepotřebujete a chcete to prodat. Místo přivýdělku ale přijdete o všechny peníze na účtu. Varovných signálů, které k tomu vedly, přitom bylo opravdu málo.

Adam Kos
Podvod
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Wo Long si vyzkoušíme ještě před vydáním. Novinka od tvůrců Nioh bude další výzvou pro hráče RPG

Wo Long si vyzkoušíme ještě před vydáním. Novinka od tvůrců Nioh bude další výzvou pro hráče RPG

Team Ninja se nedávno pochlubil se svým novým projektem. Z Japonska se vydáváme do starověké Číny, kde si prožijeme Příběhy Tří říší zase trochu jinak.

Martin Nahodil
Wo Long: Fallen DynastyTeam Ninja