Nokia připravuje novou generaci mobilních her (video)

Zapomeňte na nudné javovky. Nokia chystá revoluci v mobilním hraní. Připravte se na úžasnou grafiku a možná i novou N-Gage.

Nokia se tento rok herního veletrhu E3 nezúčastnila. Na svém webu slibuje, že brzy oficiálně představí první kousky mobilních her nové generace a tuto slavnostní premiéru jsme čekali právě zde. Někteří lidé tvrdí, že za neúčastí Nokie stojí silná konkurence v podobě Nintenda, Sony a Microsoftu a finská firma čeká, až pozornost hráčů od nové generace konzolí ochabne. Nyní už je jasné, že Nokia pro svůj nový herní produkt připraví vlastní speciální akci. A ta by se měla konat koncem srpna.

Od Nokie se čeká představení revolučních mobilních her. Nový stupeň grafického zpracování na displejích telefonů s 3D grafickými čipy. Kromě toho dojde k oživení značky N-Gage. Bude tak pojmenovaná celá nová herní platforma.  

Nevídaný mobilní fotbálek

Nokia ještě nezveřejnila list s telefony, které budou podporovat novou generaci mobilního hraní. Jisté je, že všechny nové hry si zahrají majitelé mobilních telefonů s 3D grafickým čipem. Tam patří například nejnovější mobily N-série a majitelé modelů N93 a N95 si určitě nemusí dělat starosti. Zkrátka ale nepřijdou ani vlastníci mobilu, který nedisponuje 3D grafickým čipem. Nokia slibuje, že drtivá většina her bude kompatibilní s veškerým spektrem nových symbianových telefonů. Některé si ale bez 3D čipu prostě nezahrajete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Vzpomínáte? Stará N-Gage a o něco mladší N-Gage QD (to je ta menší)

Další věc, která hráče hodně zajímá je, jestli se objeví staré dobré tituly z N-Gage i na nových telefonech. Bohužel nové telefony nejsou a ani nebudou zpětně kompatibilní, ale přesto Nokia vypustí vybrané hry z původní N-Gage. Majitelé mobilů by se tak měli dočkat převedených her, jako je High Seize nebo Mile High Pinball. Nokia produkovala také výbornou hru Pathway to Glory a šla by proti sobě, kdyby ji neuvedla znovu na trh, takže se pravděpodobně dočkáme i tohoto oblíbeného titulu.

Co se týče podpory vývojových firem, tak zatím se k Nokii oficiálně hlásí Electronic Arts a Gameloft. Ti, kteří hráli hry na konzoli N-Gage ale jistě jásají, protože zrovna tyto dvě firmy vyrobily na „sloní ucho“ nejlepší tituly, jako například The Sims: Bustin' Out, Fifa 2005, Asphalt: Urban GT, nebo Splinter Cell: Chaos Theory. Dvě z těchto her při premiéře nové generace mobilního hraní uvidíme. A budou to opravdu pecky s velkým P: Fifa 2007 v dosud, na mobilním telefonu, nevídané grafice a Asphalt: Urban GT3. Finský výrobce mobilních telefonů slibuje na startu nové éry představit celkem asi jen šest titulů.

Představení her nové generace:

Fantastický 3D svět do dlaně

Zřejmě nejočekávanější „pařbou“ nové generace mobilních her je bojovka One. Ta už vypadala výborně na původní N-Gage a kdo to hrál jistě uzná, že lepší grafiku na svém mobilním telefonu nikdy předtím a asi ani nikdy potom neviděl. Při vytváření postavy člověk nevěřícně zíral na neuvěřitelné detaily 3D modelu a naprosto plynulé souboje ve skvělé grafice. Stejně na tom bude nejspíš i nástupce s názvem One: Who’s Next. O vizuální stránce této hry si už před rokem mohla udělat představu spousta nadšenců. Vyšlo totiž video, které demonstrovalo možnosti grafického čipu na N93. Teď je na světě video novější. To jen potvrzuje, že se je opravdu na co těšit a grafické orgie majitele mobilních telefonů rozhodně neminou.

Ukázky ze hry One: Who's Next:

Co dodat? Snad jen, že hra bude podporovat multiplayerové souboje prostřednictvím bluetooth a svou postavu si budete moci vytvořit do nejmenších detailů podobně, jako tomu bylo v předchůdci. Navíc by podle neověřených zdrojů neměla fungovat jen na mobilech s 3D čipem, ale i v softwarovém módu na ostatních telefonech s novým Symbianem.

Další hrou, kterou si mnoho lidí na svém telefonu už zahrálo jako demoverzi bude System Rush: Evolution. Stejně jako v případě One jde o pokračovatele hry z N-Gage v novém kabátě. System Rush: Evolution je vlastně první hrou, která v mobilu využívá 3D akceleraci. Jedná se o závody futuristických lodí, které jsou velice podobné hře WipeOut z Playstationu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
System Rush: Evolution už známe z Nokií N93, N93i a N95, kde je připravena ukázková demoverze

Zajímavě vypadá i připravovaná hra na rybáře. S mobilním telefonem teď budou moci lidé lovit ryby i uprostřed pouště. Samozřejmě jen ty virtuální. Autoři hry slibují svět, ve kterém budete plnit různé úkoly a objevovat skryté poklady. Ve hře bude více jak stovka druhů ryb, předmětů a mořských živočichů. Hra by měla podporovat objektiv telefonu. Hráči ho využijí při nadhození vlasce s návnadou.

Klepněte pro větší obrázek 
Na ryby s mobilem

Přijde třetí N-Gage?

Naprosto horkým kandidátem na nejlepší hru nové generace bude jistě Fifa 2007. Už předchozí díly na N-Gage ukázaly, kam by se měl ubírat vývoj mobilních her. Přestože se nejednalo o žádný grafický zázrak, tak hratelnost a možnosti zůstaly zachovány takové, jaké je známe z počítačů. Na N-Gage se objevily pouze dva díly. Fifa 2004 a Fifa 2005. Graficky to bylo téměř shodné. Změnily se jen soupisky a přibyl navíc nový herní mód v podobě pětileté kariéry. Ale přesně tato hra byla ideální pro krátkodobé mobilní hraní. Při cestě autobusem jeden, dva krátké zápasy a cesta rázem rychleji utekla. Na stejný typ zábavy se můžeme těšit i v nejnovějším pokračování série Fifa, navíc přijde oslnivá 3D grafika.

Z ukázkového videa je pro mě zatím zklamáním nový Asphalt. Člověk by čekal, že Gameloft s příchodem nových mobilů ukáže, že je opravdu výrobce mobilních her číslo jedna a vytvoří takovou pecku, jako před několika lety první Asphalt na N-Gage, kterému se občas i přezdívalo Need for Speed: Underground na mobilní telefony. Druhý díl Asphaltu nepřinesl téměř nic nového a podle mého názoru byl i graficky o krok zpátky. Byl moc barevně přeplácaný a nepřehledný. Tratě, přestože jich byla většina shodných s prvním dílem, byly nepřehledné a těžko zapamatovatelné (i přesto, že byly úplně stejné jako v prvním díle). V případě třetího dílu se asi opět nedočkáme nějakého radikálního vylepšení. Bohužel zřejmě ani v grafice, která vypadá ve videu na chlup stejná, jako u druhého dílu. Pozitivní ale je, že si tuto hru pravděpodobně budou moci zahrát i lidé, kteří nevlastní nadupadné mobilní telefony N93, nebo N95.

Ukázka prostředí a ovládání nové herní platformy N-Gage:

Další hry, které Nokia oficiálně představí při startu nové mobilně-herní generace budou předělávky starých titulů, jako například Mile High Pinball, nebo stará známá vesmírná střílečka Space Impact v novém kabátě, kterou ale už měli možnost vidět lidé na operačním systému Symbian 6.

Očekáváme, že Nokia k příležitosti představení nové mobilní herní platformy N-Gage přijde i s nějakým novým herním telefonem. S výkonným hardwarem pro hraní všech nových her, s pohodlným ovládáním a hlavně s cenou dostupnou mladším uživatelům, pro které jsou hry připravovány především. Jen hrstka teenagerů si totiž může dovolit tak drahé stroje, jak je N95 nebo N93i. A to musí být Nokii jasné.

Diskuze (29) Další článek: Mapy Navteq a česká města: podívejte se na vlastní oči

Témata článku: Nokia, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Připravovaná hra, Nov, Gen, Herní veletrh, MOBI, Nejlepší titul, Vesmírná střílečka, Druhý díl, Mobil, Horký kandidátDochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid
Vybrali jsme 15 nejlepších tabletů, které se vyplatí koupit. O slovo se hlásí už i noví výrobci

Vybrali jsme 15 nejlepších tabletů, které se vyplatí koupit. O slovo se hlásí už i noví výrobci

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 15 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korun

Martin Miksa
Tablety
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Kapacitu baterie nového iPhonu SE odhalila až rozborka. Tak směšnou hodnotu už si dnes dovolí jen Apple

Kapacitu baterie nového iPhonu SE odhalila až rozborka. Tak směšnou hodnotu už si dnes dovolí jen Apple

** Apple při představení iPhonu SE (2022) opět zamlčel kapacitu baterie ** Opět musela pomoci až rozborka telefonu ** Baterie „es éčka“ vůbec poprvé překonala metu 2 000 mAh!

Martin Chroust
RozborkaiPhone
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace