Nokia se dohodla s Microsoftem, Symbian dostane svůj Office

V chytrých telefonech finského výrobce se brzy objeví software od Microsoftu. Pro začátek balík Office Mobile, spolupráce se bude ale prohlubovat.

Největší světový výrobce mobilů, finská Nokia, dnes oznámila spojenectví se softwarovým gigantem Microsoftem. Obě společnosti na tiskové konferenci potvrdily, že smartphony Nokie se systémem Symbian budou v příštích letech vybaveny mobilní verzí kancelářských aplikací Office, které byly doposud doménou přístrojů s Windows Mobile.

Doposud přitom obě společnosti na trhu chytrých telefonů o přízeň zákazníků spíše soupeřily: Nokia se drží svého Symbinanu a Microsoft dodává mobilní Windows. Z krajíců obou výrobců však v poslední době začal ukusovat nejen Apple, ale také kanadská společnost RIM stojící za manažerskými Blackberry, ale také na výsluní se deroucí Google Android. Operační systém Symbian používaný na Nokiích zaznamenal v prvním kvartálu letošního roku pouze 49,3% tržní podíl, ještě loni to ve stejném období bylo 56,9 %. A nejen to, Nokii plíživě klesá tržní podíl také jako celku. A se ztrátou se musí smiřovat také platforma Windows Mobile.


Klepněte pro větší obrázek

Čtěte také: Mobilní trh padá, zachraňují ho především smartphony

Z výrobců se mohou radovat jen Jihokorejci, kanadský RIM a Apple. Nokia se Symbianem postupně ztrácí.


Na konferenci nebyla řeč pouze o balíku Microsoft Office Mobile, zástupci obou společností si notovali nad zvyšováním produktivity s cílením na firemní klientelu. Do nadcházejících smartphonů Eseries budou tudíž integrovány také nástroje Microsoft Business Communications. Plody vzájemné spolupráce budou samozřejmě dostupné pro všechny. Úsměvy na tvářích novinářů přítomných na konferenci vyvolalo hlavně vzájemné pochlebování obou firem. Protože jak lidé z Nokie, tak z Microsoftu, jakoby ještě nedávno nebyli největšími rivaly na trhu mobilních operačních systémů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nečekané partnerství, největší výrobce mobilů a největší producent software

„S více než 200 miliony majitelů smartphonů finské značky je pro nás Nokia přirozeným partnerem“, pronesl Stephen Elop, šéf Business divize Microsoftu. A dodává: „Dnes oznámená spolupráce nám umožní dostat balík Microsoft Office Mobile ke každému majiteli chytré Nokie kdekoli na světě a umožnit uživatelům pracovat s Office dokumenty odkudkoli, což spadá do naší strategie přinést uživatelům to nejlepší nejen na PC, ale také na mobilech“. Vice president Nokie pro mobilní zařízení Kai Oistamo se pro změnu vyjádřil ve smyslu, že pokud chtějí přinést uživatelům bezproblémovou kompatibilitu a produktivitu na mobilním zařízení, je Microsoft ideální partner.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Do telefonů značky Nokia už brzy proniknou vymoženosti Microsoftu

Doposud byly telefony Nokia vybavovány balíkem Quickoffice, které si s programy od Microsoftu rovněž poradí, ale jednalo se o aplikaci třetí strany, za kterou bylo nutné u některých modelů pro plnou verzi dokonce platit. To se brzy změní. V plánech Nokie je optimalizace vlastních mobilů pro přístup k e-mailu za pomoci Exchange ActiveSync. Příští rok si pak finské smartphony porozumí s dokumenty Microsoft Word, PowerPoint, Excel a OneNote (to jsou ty s příponami .doc, .xls a .ppt, které jistě znáte ze svých osobních počítačů). Firemní zákazníci se dočkají přístupu k intranetu přes Microsoft SharePoint Server a řešení System Center, což softwarový gigant prezentuje jako nepostradatelného pomocníka IT pracovníků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Větší výběr, vyšší přidaná hodnota a zvýšení produktivity. To jsou hlavní argumenty nově navázané spolupráce

A ať už si o partnerstí myslíte cokoli, nedá se popřít, že jsme svědky zajímavé a poněkud překvapivé kooperace. Samozřejmě se nabízí otázka, zda tím Nokia a Microsoft nesledují něco úplně jiného. Přeci jen změna Quickoffice za balík od Microsoftu může být jen začátek cesty. Existují spekulace, že Nokia plánuje vlastní přístroje s operačním systémem Windows Mobile 6.5, respektive s novou sedmičkovou verzí. To by ale zase znamenalo méně symbianových mobilů. Nesmíme zapomenout, že Finové do Symbianu už nalili obrovské množstí peněz.

Diskuze (12) Další článek: Nová služba O2 vám zachrání kontakty, navíc je zdarma

Témata článku: Microsoft, Nokia, Smartphony, Windows, Symbian, Microsoft, Spojenectví, Začátek cesty, DOS, Přízeň zákazníků, Spojenec, Office, MicroPřehled telefonů, které dostanou Android 12. Dočkají se topmodely i levnější smartphony

Přehled telefonů, které dostanou Android 12. Dočkají se topmodely i levnější smartphony

** Pixely už jej mají, nyní se čeká na další mobilní výrobce ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V níže uvedeném seznamu se dozvíte, kde aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Recenze monitoru Huawei MateView GT. Zaoblené 3K s parádními barvami

Recenze monitoru Huawei MateView GT. Zaoblené 3K s parádními barvami

Huawei vyrazilo do herní branže se svým prvním herním monitorem. A rozhodně vykročilo správnou nohou.

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

** Lidé často jednají podle toho, co si myslí o druhých ** Odmítají očkování i proto, že jsou přesvědčeni, že stejně smýšlí většina, ale v tom se pletou ** Pokud jsou se svými omyly konfrontováni, existuje reálná šance, že své rozhodnutí korigují

Jaroslav Petr
COVID-19OčkováníPsychologie
Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko