Nokia Snake: legenda o finském hadovi (video)

Nokia Snake je legendou mezi mobilními hrami. Má několik verzí, naučil se nové triky a 3D grafiku. Překonal ale prapůvodní pohyblivé čtverečky?

Už více jak deset let platí Nokia ve světě za jedničku na trhu s mobilními telefony. Na jejím úspěchu se svezla i nejpopulárnější mobilní hra: Snake. Pojďme nahlédnout do její historie. Znáte všechny originální verze?

Mezi mobilmaniaky se asi jen těžko najde někdo, kdo by hada na nějaké Nokii nehrál, nebo aspoň neviděl. Pro ty, kteří však skutečně nikdy neměli tu čest, přibližme princip hry. Ten je jednoduchý a pro všechny existující verze shodný: had sbírá potravu a s tím roste jeho délka. Během sběru se nesmí kousnout do vlastního ocasu ani narazit do zdi bludiště, v němž se pohybuje; v tom momentu hra končí.

Snake (1998)

Nejednou jsem zaslechl, že „ta původní verze hada je stejně nejlepší“. Možná proto, že je opravdu jednoduchá a nerozptyluje hráče žádnými dalšími vychytávkami okolo. Had se dovede motat pouze po ploše displeje, jehož okraje fungují jako stěny, kterým je nutné se vyhnout. V nastavení hry si lze zvolit z devíti stupňů rychlosti pohybu, přičemž čím rychleji se mobilní plaz pohybuje, tím více bodů za každý sebraný bod získá.

Pravidla hry vás upozorňují i na to, že hada nelze zastavit. Zkušení hráči nicméně vědí, že to není tak docela pravda; hru lze totiž opustit a kdykoliv se k ní zpětně vrátit, přičemž nejprve vidíte jen „zapauzovanou“ obrazovku a libovolným tlačítkem zvíře znovu rozpohybujete. Nejvyšší dosažené skóre ve hře se ukládá pod položku Rekord (taky pamatujete, jak jste před deseti lety porovnávali, kdo má větší číslo?).

Ještě malá zmínka ke grafice první verze hada: ta je totiž extrémně jednoduchá. Had tu vlastně není nic jiného než pohybující se černá čára. Ne že by to nějak ubíralo na hratelnosti, nicméně u pozastavené hry se nepozná, kde má hlavní hrdina předek a kde ocas.

Snake II (2000)

Poněkud věrnějšího vizuálního zpracování se dočkává ve své druhé mutaci, kdy už jasně rozlišíme vrtící se ocásek od hlavy s tlamou, jež se rozevře před každým pozřením potravy. Nejde však o jediný rozdíl – přibývají tu navíc nové funkce, jako pětice různých bludišť či bonusová potrava, kterou je třeba sníst v časovém limitu, a čím rychleji ji had stihne spořádat, tím více za ni dostane bodů. Od běžné ji rozeznáte snadno, vypadá totiž obvykle jako nějaký brouk.

S výše zmíněnými bludišti souvisí nová vlastnost hada-dvojky: schopnost procházet skrz okraje obrazovky. Ony pro hada nebezpečné stěny se pak objevují právě v bludištích. Jedním z nich je i obyčejná krabice, tedy čtyři prosté stěny, jak to známe z debutové verze – vhodné pro staromilce.

Prostředí hry dosáhlo ještě jedné kosmetické, nikoliv však nevýznamné změny: průběžný stav vašeho skóre vidíte po celou dobu hry v levém horním rohu. V pravém se pak objeví odpočítávač pokaždé, když na hada v poli čeká bonusová potrava.

Snake EX a Snake EX2 (2002)

V době, kdy monochromatické displeje začaly stále častěji nahrazovat jejich plně barevní nástupci, nemohla na sebe ani obarvená verze oblíbené hry nechat dlouho čekat. Nejednalo se tentokrát už o hru vpálenou napevno do softwaru mobilu, nýbrž o aplikaci pro prostředí Java (J2ME), resp. operační systém Symbian, jež se využívaly v čerstvě vzniklých platformách Series 40 a 60.

Prvním takovým pokusem byl Snake EX, který však kromě barev a povedené (byť dvojrozměrné) grafiky nepřinášel od svého předchůdce Snake II nic nového. Významnějším nástupcem je proto až Snake EX2. Ten k doposud standardnímu „klasickému“ hernímu režimu připojuje ještě druhý (a dle mého zábavnější) mód „extrémní“.

Platí pro něj prakticky stejná pravidla, výjimkou však je hadovo přecházení z jednoho bludiště do druhého po dosažení určitého počtu bodů. Oživujícím prvkem jsou nejen běhající broučci, které je třeba sníst, ale i jakési pobídky, které mohou hru dočasně ulehčit, nebo naopak ztížit, přičemž důležitou roli zde hraje moment překvapení. V extrémním režimu je navíc had vybaven jazykem, jímž může lapat svou kořist na dálku.

Snake Xenzia (2005)

Přeskočím teď k této jednoduché verzi (pod složitým názvem), která se objevovala v posledních modelech dnes již dožívající lowendové série (na videu ji bohužel nenajdete). Pravidla jsou zjednodušená, vrací se zpětk odkazu verze Snake II. Hlavní odlišnost spočívá především v grafice. Tělo hada tu není rovné, ale lehce se vlní. Místo brouků sbírá jen malé a bonusové velké bubliny. I přesto (nebo právě proto) je tato varianta stejně dobře hratelná jako její předchůdkyně.

Snake III (2006)

Svým pojmenováním naznačuje návaznost na verzi Snake II, ve skutečnosti je tato však do značné míry přepracovaná a na první pohled by možná málokdo hádal, že má s původním hadem něco společného. Může za to především grafika; trojkový had je totiž uzpůsoben pro QVGA rozlišení obrazovky a taková plocha už dává prostor pro opravdu propracovanou grafiku. I vypodobnění samotného hada je tu možná vůbec nejzdařilejší a dá se říci, že i nejroztomilejší.

Kritikové však namítají, že na úkor vizuálního zpracování utrpěla pohodlná hratelnost – a nebudou tak úplně daleko od pravdy. Snake III už je trojrozměrný a na rozdíl od předešlých variant nevidíte celé hrací pole najednou, ale vždy jen malý úsek v okolí hadí hlavy, klasický mód, který tu je stále k dispozici, se proto opravdu moc dobře nehraje.

O to lepší je to však s novým herním režimem nazvaným „Dobrodružství“. V něm má had za úkol během časového limitu narůst do dostatečné délky, aby se mu otevřela brána do dalšího hracího pole. K tomu mu opět pomáhá sbírání potravy, jíž už nejsou abstraktní tečky, ale různé druhy ovoce. Dobře mu naopak nedělají muchomůrky – po nich se váš had musí chvilku oklepat a vy tak ztrácíte čas. Opět jsou zde určité pobídky, které mohou vaše krmení ulehčit i zkomplikovat. Objektů vašeho zájmu je na hrací ploše vždycky více a po celou dobu hry neubývají, proto zde nijak nevadí omezený rozhled, jenž je u klasické hry na překážku.

Dobrodružství se tedy očividně inspirovalo Extrémním režimem ze Snake EX2. V tomto módu také poprvé hada přímo existenčně neohrožuje narážení do zdi ani překousnutí vlastního ocasu. Obé vás však vzdaluje od šance dokončit danou úroveň a přejít do vyšší. Jediné, hru ukončí, je tak uplynulý čas. Snake III je hra v Javě, korektně však funguje výhradně jen v zařízeních ze Series 40 s patřičným rozlišením obrazovky.

Snakes (2007)

Pro symbianové modely s rovněž QVGA displejem je určena verze hry, (čerti vědí proč) nazvaná Snakes. Sice jde také o trojrozměrnou adventuru, s javovým hadem či kterýmkoliv z jeho předchůdců má však pramálo společného. Zachováno zůstalo v podstatě jen sbírání bodů a nemožnost překousnout vlastní ocas. Stěny zde hadovi sice také ubližují, ty nerozbitné však až na druhý pokus a těmi rozbitnými projde obvykle jen s minimální škodou.

Cílem hry je tedy opět sbírat body, avšak zde je důležité jejich sběrem v časovém limitu naplnit zásobník energie, abyste postoupili do vyšší úrovně. Zcela netypicky tu má had v základě tři životy a během hry může do zásoby nabírat další. Ve vyšších úrovních mu v dokončení napomáhají tzv. energetické cesty, s každou z nichž se i násobí počet bodů. Úrovní je zde v porovnání s předchůdci mnohem více, sám se (zatím marně) pokouším dostat přes šestnáctou.

Především díky operačnímu systému Symbian je hra Snakes mnohem komplexnější a graficky i zvukově nejpropracovanější, celkově má blíže k jednodušším počítačovým hrám – vedle ní vypadá javový brácha Snake III skutečně jen jako jednoduchá mobilní hříčka.

Bohatá minulost, nejistá budoucnost

Za těch pár roků postihl hada pořádný vývoj: z hranaté černé čáry se stala animovaná bytost. Budeme-li však porovnávat, jak dobře vás který ze šestice hadů zabaví, i nároční trojrozměrní plazi jsou svým „pravěkým“ předchůdcem stále suverénně ohrožováni.

Je nicméně nutné si přiznat, že význam hada v herní sféře přece jen trochu klesá. Může za to jednak rozrůstající se konkurence v podobě skutečně atraktivních mobilních her všech možných druhů, částečně je však vina na straně samotné Nokie. I ta totiž dala ve svých mobilních zařízeních přednost jiným hrám, takže zatímco v žádném z černobílých modelů nesměl had chybět, mezi barevnými následovníky už to ani zdaleka tak pevným pravidlem nebylo. Uživatelé pak museli hru jako soubor JAR či SIS (mnohdy pracně) shánět sami.

Další otázkou je potom současný trend telefonů s dotykovým displejem, v němž se i Nokia poslední dobou vyžívá. Je zatím otázkou, jak by na takových zařízeních had vypadal, jak by se ovládal... třeba se nakonec sedmé verze dočkáme.

Diskuze (21) Další článek: Nokia E5: levnější sestra (test)

Témata článku: Nokia, Mobilní hry, Had, Verze hry, Snake II, Bytost, Krmení, Fin, Hlavní odlišnost, OCA, Originální verze, Nejistá budoucnost, Legenda, Předek, Hlavní hrdina, Malá zmínkaVybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

** QHD displeje se před sedmi lety dostaly do top smartphonů ** Po letech však v mobilech stále dominuje Full HD ** Je to krokem zpět, a kde se vlastně stala „chyba“?

Martin Chroust
DisplejeHistorieSmartphony
Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

** iPhone 14 Pro se pyšní novým vizuálním prvkem Dynamic Island ** Touto cestou Apple omlouvá nutný průstřel ** Na Android se podobná funkce dostala za necelý týden

Martin Chroust
schémataOLED
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

** Kaktus má nejlevnější neomezená data na českém trhu ** Nové tarify Neřešto přidávají neomezený FUP s rychlostí 2 Mbit/s ** Tarify jde používat bez příplatku i v zemích EU

Jan Láska
Neomezená dataTarify a mobilní službyKaktus
Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

** Apple představil hned tři modely chytrých hodinek Apple Watch ** Series 8 je nový mainstream, pro mladé jsou určeny Watch SE 2 ** Profíci a sportovci mohou vzhlížet k novému modelu Watch Ultra

Martin Chroust
MIL-STD 810Apple Watch
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

** AGM oznámilo další superodolný telefon s vyztuženými rohy ** Pyšní se opravdu hlasitým reprákem a nočním viděním ** Světelný kruh na zádech se rozbliká v rytmu hudby

Martin Chroust
MIL-STD 810IP68Smartphony
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

** O iPhonu 14 se loni začalo spekulovat rekordně brzy, dokonce před příchodem iPhonu 13 ** Některé spekulace se nakonec pravděpodobně vyplní ** Mnoho jich však bylo úplně mimo a ty nejzajímavější si připomeneme

Martin Miksa
Jon ProsserSpekulaceiPhone
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

** Apple ukázal iPhone 14 Pro, je nejvybavenější, ale u nás i nejdražší ** Výřez vyměnil za průstřel a prezentuje to jako výhodu ** Výbava je špičková, zlepšil se fotoaparát a přibyla satelitní konektivita

Martin Miksa
Vlajková loďiPhone