Nokia tune: vyzváněcí legenda

Už přes dvanáct let zvoní Nokia tune v milionech mobilních telefonů po celém světě. To, odkud vůbec Nokia tune pochází a že toto zvonění už dávno přesáhlo hranice mobilních telefonů, ale tuší málokdo. Prozradíme vám, jak vyzváněcí melodie Nokia tune vznikla a jak vypadá v moderním hudebním videoklipu.
Nokia tune: vyzváněcí legenda
Ještě před několika lety byly vyzváněcí melodie velkým hitem. Chtěli jste být „in“? Pak základním předpokladem bylo „cool“ zvonění. I dnes vypovídá zvonění telefonu něco o osobitosti vlastníka. Tónů je ale tolik, že už jen malá část z nich dokáže opravdu zaujmout. Vyzváněcí tón si můžete vytvořit prakticky z jakékoliv melodie nebo hudební skladby. Stačí si ji nakopírovat do telefonu příp. šikovným způsobem upravit.

Jedna hvězda září

Jedna melodie má v mobilním světě výsadní postavení. Nokia tune. Její historie se datuje od roku 1993, kdy startoval prodej Nokií řady 2100, které byly na tehdejší dobu výjimečné velkým množstvím (čti dvaceti) vestavěných vyzváněcích tónů. A právě v tomto roce přišel Anssi Vanjoki, dnešní výkonný vice-prezident společnosti a generální manažer pro multimédia, s návrhem, že by se v zařízeních s logem Nokia mohla objevovat vlastní melodie společnosti.

„Z jeho hlavy“ také pochází i ona krátká melodie, jež je v originále čtyřtaktovou pasáží ze skladby Gran Vals od španělského skladatele Francisco Tárregy (1852-1909). Další postavou v našem příběhu je Lauri Kivinen, jemuž se Vanjoki pokusil svoji představu jako prvnímu nabídnout. Kivinenenova vize multimediálního vybavení mobilního telefonu ale byla v té době jiná. Podle něj stačila melodie jedna a výběr z několika vyzváněcích tónů byl naprosto zbytečný.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia tune v notách (zdroj: Wikipedia, the free encyclopedia)

Vlastní melodie se přesto v roce 1994 v telefonech řady 2100 objevila, zatím pod názvem Grande Valse. Místo původně plánovaných 400 000 kusů se prodalo celých 20 milionů zařízení a Grande Valse se začala ozývat ze všech koutů světa. A kde se vzal Nokia tune? Kolem roku 1998 už byla melodie natolik lidová, že se označení Nokia tune používalo častěji než originální název. Přejmenování, které hrálo do karet jak společnosti, tak zákazníkům, se stalo jen otázkou času. Později se některé další pasáže z Tárregovy Gran Vals objevily i v televizních reklamních spotech Nokie a na softwarových CD přikládaných k telefonu.

Tip: krátkou instrumentální ukázku skladby Gran Vals od Francisco Tárregy ve formátu MID si můžete poslechnout zde.

Tóny jako inspirace

Byť je to už dvanáct let, Nokia tune se v moderních polyfonních modifikacích stále drží v mobilních telefonech finského výrobce jako výchozí vyzváněcí tón a někteří uživatelé si bez něj svůj telefon ani nedovedou představit. I když nemáme žádné podložené výzkumy, dá se s téměř stoprocentní jistotou říci, že je Nokia tune nejrozšířenější mobilní melodií na světě.

Nokia tune mánie dosáhla dokonce takových rozměrů, že se v roce 1999 uskupení vystupující pod názvem Solid Gold Chartbusters rozhodlo vydat singl s názvem I Wanna 1-2-1 With You, jejíž ústředním motivem je právě výše zmiňovaná melodie. Charakteristické klesající tóny v jazzovějším podání se objevily také jako přídavek na koncertě známého pianisty Marc-André Hamelina v roce 2006 pod názvem Vals Irritation. I v některých českých filmech (např. v nedávno vysílaných Příbězích obyčejného šílenství) můžete slyšet Nokia tune jako vyzváněcí melodii hlavních hrdinů.


Solid Gold Chartbusters - I Wanna 1-2-1 With You (zdroj: YouTube)

Inspirací je Nokie tune nejen pro opravdové umělce a profesionální kapely. Jen na oblíbeném serveru YouTube najdete desítky variací na téma Nokia tune příp. Gran Vals. Stačí zkusit vyhledávání.


Nokia tune v klavírním podání (zdroj: YouTube)

Nejistá budoucnost

Zda bude v nejnovějších Nokiích vyzvánět i do budoucna ale zatím není jisté. Protože Nokia prezentuje Nokia tune jako svoji oficiální hudební obchodní značku, přestože jde evidentně o část jiného díla, objevují se i sedmadevádesát let po smrti Francisca Tárregy spory o autorská práva.

Pozn. Podle Zákona o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon) zanikají v České republice majetková práva 70 let po smrti autora díla. Obdobná situace je i v dalších světových zemích a právě 70 let se vztahuje i na skladbu Gran Vals.

Diskuze (26) Další článek: Globalstar GSP-1700: telefonování i data přes satelit

Témata článku: Nokia, Legenda, Jazz, Nejistá budoucnost, Autorský zákon, Velký hit, Obdobná situace, Originální název, Ústřední motiv


Určitě si přečtěte