Nokia ve ztrátě, prodala méně smartphonů než Apple

Svět není to, co býval. Nokia padá do červených čísel a nestačí prodávat tolik smartphonů, kolik konkurenční výrobci.
Nokia ve ztrátě, prodala méně smartphonů než Apple

Ještě předtím, než se začnou prodávat první zařízení Nokia s Windows Phone 7, nemůžeme očekávat přehnaně příznivé hospodářské výsledky finského podnikání. Potvrzuje to přehled za druhé čtvtrtletí, který dnes Nokia dala k dispozici.

Tržby z mobilních telefonů dosáhly ve sledovaném čtvrtletí 5,467 miliardy eur, což je o 23 % méně než v minulém kvartálu a 20% propad oproti stejnému období loni. Větší částí než smartphony se přitom na těchto tržbách podílejí jednoduché mobilní telefony. Těch se v daném období prodalo 71,8 milionů kusů, kdežto smartphonů pouze 16,7 milionů. Nokia tak ztrácí pozici lídra se smartphony, se svými 20,34 miliony prodaných iPhonů ji předběhl Apple.

Celkově tedy Nokia ve druhém kvartálu prodala 88,5 milionů mobilních zařízení, což znamená pokles proti minulému čtvrtletí o 18 % a meziroční propad o 20 %. Takto nízké číslo prodaných telefonů může znamenat, že Nokii brzy na trůnu výrobců telefonů vystřídá Samsung (v minulém čtvrtletí prodal 70 milionů mobilů a očekává růst) a velmi pravděpodobně Nokia neudrží svůj 30% podíl na trhu.

Průměrná prodejní cena jednoho mobilu klesla ze 65 v minulém čtvrtletí na 62 eur. Jeden smartphone přitom Nokia průměrně prodala za 142 eur. Jako celek vykázala Nokia poprvé po dlouhých letech ztrátu, a to ve výši 487 milionů eur. Ještě v minulém čtvrtletí byla přitom v zisku 439 milionů. Ředitel Nokie Steven Elop k tomu uvedl, že nepříznivé výsledky tohoto čtvrtletí jsou daní za transformaci a budoucí stabilitu období příštích. Nejméně ve třetím kvartálu se ale nejspíš výraznějšího zlepšení ještě nedočkáme.

Diskuze (66) Další článek: Samsung Galaxy Q dostane 5,3" displej. Supermobil? Minitablet?

Témata článku: Apple, Nokia, Hospodaření a finance, APP, Nízké číslo, Sledované čtvrtletí, Meziroční propad, #Apple


Určitě si přečtěte