Nokia vyhání čínské značky z Německa. Kvůli licencím tam muselo skončit Oppo a OnePlus, Vivo hodlá zabojovat

  • Čínské značky neplatily Nokii licenční poplatky, a mají problém
  • V Německu muselo skončit Oppo a OnePlus
  • Nyní se řeší Vivo, které však na trhu v Německu i nadále zůstává

Nokia si posvítila na čínské značky, které využívají její klíčové patenty, a neplatí za ně licenční poplatky. Prakticky všechny spory, které finská firma vedla či stále vede s čínskými výrobci, se týkají tzv. 4G SEP patentů (Standard-Essential Patent). Konkrétně se firma opírá o patenty EP19173705 a EP07826610 pokrývající klíčové funkce 4G sítí. Vivo se na jejich licencování dohodlo s Nokii v roce 2018, jenže v roce 2021 byla dohoda jednorázově ukončena. A z toho plynou pro Vivo nutné následky.

Nokia totiž Vivo v Německu zažalovala, a soud jí dal za pravdu. Německá pobočka Vivoa reaguje následovně: „Vivo plně respektuje duševní vlastnictví a zavazuje se k neustálým inovacím prostřednictvím rozsáhlého výzkumu a vývoje. V posledních letech společnost vivo uzavřela cross-licenční dohody s řadou předních společností. Se společností Nokia jsme jednali o obnovení cross-licencí, ale dohody zatím nebylo dosaženo. Jsme přesvědčeni, že společnost Nokia dosud nesplnila svou povinnost nabídnout licenci za podmínek "FRAND" (spravedlivé, přiměřené a nediskriminační).

Nepravomocné rozhodnutí Zemského soudu v Mannheimu jsme vzali na vědomí a jsme připraveni v případě potřeby pozastavit prodej a uvádění příslušných výrobků na trh prostřednictvím oficiálních kanálů společnosti vivo Germany. Připravujeme odvolání proti rozhodnutí a vyhodnotíme další možnosti. Mezitím budeme nadále jednat se společností Nokia o vyřešení probíhající záležitosti v souladu s podmínkami "FRAND". Náš dlouhodobý závazek vůči německému trhu zůstává nezměněn. vivo bude v Německu i nadále přítomno a zákazníci se mohou i nadále spolehnout na naše služby. Na naše podnikání mimo Německo to nemá žádný dopad.“

Klepněte pro větší obrázek
Vivo prohrálo spor s Nokií u soudu v Německu. Značka se však proti verdiktu odvolala. Už dříve se kvůli chybějícímu licencování 4G patentů musely v Německu přestávat prodávat smartphony a hodinek značek Oppo a OnePlus

A proč zrovna Německo? Nokia jej vidí jako velmi lukrativní trh, na němž je spousta dalších menších trhů nepřímo závislá. Pokud by právě zde došlo k zastavení prodejů telefonů některých značek, mohlo by to výrazně pošramotit jejich image v očích potenciálních zákazníků v celé Evropě. Nokia však už dříve vedla patentové spory i v dalších zemích mimo Evropu, např. v Austrálii nebo v Brazílii. Německo je však stále vnímáno jako jakýsi „testovací trh“, a současně velkou pákou při vyjednávání nových podmínek.

Vivo následuje Oppo a OnePlus

vloni v srpnu vyhrála Nokia spor nad firmami Oppo a OnePlus, které taktéž porušovaly její klíčové 4G patenty, resp. nedocházelo k jejich řádnému licencování. Z německého webu Oppa tak zmizely jakékoliv informace (zůstala jen sekce Podpora) včetně obchodu, a na stránkách se dočtete toto: „Na webu nenajdete žádné produktové informace. Některá zařízení navíc nejsou v Německu dostupná, včetně řady Reno 8 nebo modelu Find N2 Flip“. A protože toto oznámení visí na webu už několik měsíců, je jasné, že se Oppo s Nokií dosud nedohodlo.

Klepněte pro větší obrázek
Německá pobočka Oppa nemá na svých stránkách prakticky žádné informace. Ani po půl roce se totiž nedohodla na podmínkách licencování klíčových 4G patentů s finskou Nokií

Německá pobočka značky OnePlus zase po prohraném sporu stáhla nabídku telefonů. Na webu nabízí informace o tabletech, sluchátkách a příslušenství. Stejný sortiment produktů si můžete pořídit i v e-shopu, telefony a hodinky přitom bez jakéhokoli vysvětlení chybí. Značka se v Německu tváří tak, jako by je snad vůbec nevyráběla. Německá pobočka OnePlus potvrdila, že stále s Německem počítá, jenže ani po půl roce nedošlo s Nokií k žádné dohodě .

Obě čínské firmy přitom dříve tvrdily, že poplatky, které Nokia požadovala, byly příliš vysoké. Podle dostupných informací se jednalo o 2,50 EUR (necelých 60 Kč) za každý prodaný telefon. Podle německého soudu však byly podmínky nastaveny férově, a bylo jen na výrobcích, aby podepsali patřičné dohody. Jenže tyto značky se k tomu neměly, prozatím jim jako výhodnější zřejmě vychází opustit německý trh s telefony. Nokia má přitom v současné době podepsané dohody o licencování patentů prakticky se všemi výraznějšími hráči na trhu. Např. se Samsungem, Xiaomi nebo s Huawei.

Zdroj: Vivo

Diskuze (12) Další článek: Komerční banka má novou aplikaci KB+ a časem na ni převede každého. Vyzkoušet ji můžete hned

Témata článku: Nokia, Oneplus, Vivo, 4G, Austrálie, Licence, Patent, Německo, Žaloba, Soudní spory, Telefon, Licencování, Čínská značka, Oppa, Evropa, Brazílie, Značka