Nokia vytrvale odmítá Android, půjde vlastní cestou

Do souboje s Googlem vrazili Finové miliardy a nový šéf už nasazení Androidu zavrhl. Nokia tak půjde vlastní cestou se Symbianem a MeeGo proti všem.
Nokia vytrvale odmítá Android, půjde vlastní cestou

O budoucnosti Nokie je rozhodnuto, tedy alespoň o té střednědobé. Zatím (stále ještě) největší světový výrobce mobilů půjde sám proti všem – se Symbianem a novým operačním systémem MeeGo proti Googlu a Applu. Kdo doufal, že se po personální změně ve vedení finská společnost přikloní k Androidu třeba jen v několika málo smartphonech, bude zklamán.

Rozhodnutí zůstat u vlastních operačních systémů bylo dle online deníku The Wall Street Journal (WSJ) prvním zásadním rozhodnutím nového šéfa Nokie, kterým se před dvěma měsíci stal bývalý manažer Microsoftu Stephen Elop. Nutno podotknout, že bývalý CEO Olli-Pekka Kallasvuo byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům a permanentnímu poklesu tržního podílu na poli chytrých mobilů. Tam Nokii válcují Apple, Research In Motion, Samsung a HTC.

Klepněte pro větší obrázek
Jeden z obchodů Nokie v Helsinkách, zákazníci si zde zkouší nejnovější smartphone N8

Tato velká čtyřka vytlačila Finy z Ameriky a snaží se o to i v Evropě. Nokia je tak živa především z prodeje nejlevnějších smartphonů se Symbianem na rozvojových trzích v regionu Asia/Pacifik, kde prodá mraky mobilů. Sílící hrozbu pro Nokii na rozvojových trzích ovšem představují místní výrobci „neznačkových mobilů“ či levní čínští masoví producenti mobilů. Ale ještě zpět do USA, tam se Nokia v podstatě vytratila z trhu. O jejím stahování z Ameriky vypovídá i zrušení 1 800 pracovních míst v říjnu letošního roku.

MeeGo má zpoždění

Nový operační systém MeeGo zatím nenajdeme v žádném přístroji Nokie, první telefony s ním dorazí na trh až na začátku příštího roku. Ostatně Symbian^3 je také čerstvý systém a to je pro Nokii problém. Na nedávné týdenní Evropské konferenci vývojářů Nokia MeeGo sice prezentovala, ale z jejího pohledu nebude snadné vývojáře přesvědčit, aby pro MeeGo aplikace vyvíjeli. Z jejich pohledu je totiž mnohem atraktivnější zaměřit se na Android či iOS. Dle reakcí vývojářů navíc není, respektive nebylo programování pro Symbian vůbec snadné, na rozdíl od konkurenčních OS.

Obě platformy dohromady totiž už dnes představují obrovský trh. Dle aktuálních dat Applu je na světě přes 125 milionů uživatelů iOS přístrojů, těch s Androidem bude nejspíš ještě mnohem více, ale i kdyby to bylo celkem „jen“ 250 milionů lidí, přičemž další přibývají každým dnem, tak zde mají vývojáři jasno. Tedy musí si vybrat jeden nebo druhý OS, ale jen těžko se přeorientují na MeeGo s počtem uživatelů rovnajícím se nule.

A Nokia se Androidu brání dál, Stephen Elop řekl minulý týden na setkání vývojářů v Dublinu, že jiné operační systémy na trhu (tedy krom těch vlastních nokiáckých) neposkytují dostatek příležitostí pro inovace. Nový šéf Nokie zdá se zapomněl na projekty typu App Store, přes který Apple generuje značnou část svých příjmů. Těžiště tržeb se tak pomalu přesouvá z prodeje hardware k prodeji software, na což zatím Nokia nebyla schopná zareagovat.

Android je zadarmo, Nokii by ale stál miliardy

Problémem Nokie může být také fakt, že někteří její akcionáři mají na převzetí Androidu jiný názor než vedení společnosti. „Android vypadá jako to, co Nokia mohla a měla vypustit už dávno,“ řekl WSJ Hakim Kriout, manažer portfolia newyorské společnosti Grigsby & Associates, která drží akcie Nokie. Na otázku, zda by měla Nokia nasadit ve svých mobilech Android, odpověděl: „Stále ještě není pozdě.

Další stránkou celé věci je dosavadní snaha s Androidem bojovat, která stála Nokii miliardy dolarů. Namátkou můžeme jmenovat nákup společnosti Navteq jakožto tvůrce mapových podkladů a přímého konkurenta Googlu. Akvizice stála Finy přes 8 miliard dolarů (aktuálně 147 miliard korun). Ale nejen to, miliardy investované do Symbianu, MeeGo a Ovi by z pohledu Nokie vyletěly komínem a nepřímo by tak potvrdila slabost svých operačních systémů.

Klepněte pro větší obrázek
Google Andorid a Apple iOS pravidelně ukusují z tržního podílu Nokie nějaké to procento každé čtvrtletí

Dle agentury Gartner poklesl ve třetím čtvrtletí letošního roku tržní podíl smartphonů se Symbianem meziročně ze 44,6 % na 36,6 %. Za stejné období poslali ostatní výrobci na trh 20,5 milionu Androidů, což představuje čtvrtinu světové produkce chytrých mobilů. Také Applu se daří, dle analytiků z IDC se za Q3 2010 dostal se 14 miliony prodaných iPhonů dokonce na druhou příčku za Nokii v tabulce největších producentů chytrých mobilů.

Qt. Bude na vývojáře dostatačně roztomilý?

Stephen Elop se snaží situaci řešit usnadněním vývoje aplikací pro Symbian. Pět týdnů po nástupu do vedení společnosti rozhodl pro tvorbu aplikací využívat jen software Qt (výslovnost stejná jako u slova „cute“ neboli „roztomilý“). Ten získala Nokia v roce 2008. Qt vyniká tím, že umožňuje psát vývojářům aplikace pohodlněji a rychleji, navíc pro více operačních systémů včetně Symbianu a MeeGo. Analytici snahu Nokie vítají, kladou však otázku, zda Nokia udělala všechno, co v souboji s Androidem udělat mohla a zda to bude stačit…

Diskuze (145) Další článek: Kupujeme pod stromeček: telefon pro pisálky

Témata článku: Nokia, iPhone, Android, Smartphony, Symbian, ODM, Pacifik, Projekt typu, Nejnovější smartphone, Největší producent, Vývojář aplikace, Dublin, Živa, #Android


Určitě si přečtěte