Nokia X3: dotyková éra Series 40 začíná

Hudební novinka Nokia X3-02 kombinuje dotykový displej a mechanickou klávesnici. Textovkáři si ale budou muset zvykat na jiné rozložení tlačítek.

Nokia dnes představila další telefon ze své hudební řady Xseries. Nese nám dobře známý název X3, a tak je nutno opět rozlišovat doplňkovou konvencí za pomlčkou. Celé značení novinky zní Nokia X3-02. V Evropě se poprvé u Nokie setkáváme s mobilem na platformě Series 40, který má numerickou klávesnici a zároveň dotykový displej. Aby se prostředí dalo dobře ovládat prsty, musel se jinak běžně dvoupalcový displej používaný u podobně situovaných modelů o něco rozšířit. A tato změna se nejvíc projevila právě na klávesnici, která tak získala „čínské uspořádání“.

Klepněte pro větší obrázek

Jak už jsme naznačili, Nokia X3-02 nepatří mezi smartphony. Uzavřená platforma Series 40 vstoupila do dotykové éry a Nokia snad konečně už bude schopna začít konkurovat levným dotykovkám Samsungu a LG. Rozložení numerické klávesnice v případě modelu X3-02 ale není zrovna šťastné. Díky rozšířenému displeji se jinak běžně nejspodnější řada tlačítek s nulou, hvězdičkou a křížkem přesunula na pravou stranu matice. Uvidíme, jak si budou textovkáři zvykat. Změnou prošel také funkční blok, ve kterém už nenajdeme kontextové klávesy ani směrový kurzor. Tento typ povelů převezme na svá bedra dotykový displej.

Wi-Fi přijde vhod

Nová X3 se nebude muset stydět za zpracování. Zadní krytí obstará plíšek z kartáčovaného kovu, celé tělo bude velmi tenké s rozměry 106 × 48 × 10 mm, hmotnost by neměla překročit 80 g. Dotykový displej narostl na délku úhlopříčky 2,4" a dosahuje průměrného rozlišení QVGA. Celkem zobrazí 262 tisíc barev. Na zadní straně najdeme objektiv 5Mpx fotoaparátu, zřejmě opět bez automatického ostření.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Výrobce nešetřil na konektivitě, X3-02 bude překvapivě 3G telefon s podporou všech čtyř pásem UMTS (850/900/1 900/2 100 MHz) včetně rychlých dat HSDPA a HSUPA. Příjem všech čtyř pásem GSM je v tomto světle už samozřejmostí. Nokia osadila novinku 3,5mm audio výstupem pro poslech hudby, hodit se bude také bezdrátový modul Wi-Fi ve standardu 802.11n. Konektivitu doplní Bluetooth 2.1 a USB (konektor microUSB slouží k nabíjení i synchronizaci s počítačem).

Nokia X3-02 zachovává pověst hudebního telefonu, obsahuje hlasitý externí reproduktor. Klávesnice nabídne dedikované tlačítko pro rychlý přístup k hudebnímu přehrávači, další rychlá volba vás zavede do editoru zpráv. Nokia nezapomíná ani na všudypřítomné sociální sítě, instant messaging a e-maily. Novinka se začne prodávat v průběhu 3. čtvrtletí za necelé čtyři tisíce korun, na výběr bude v černé, stříbrné, růžové, modré a fialové barvě. 

Klepněte pro větší obrázek

Komentář redakce:

Krátce před uvedením dnešní novinky nás Nokia lákala: „Ukážeme vám inovativní způsob ovládání mobilních telefonů. Jedná se o vůbec první přístroj Nokia s kombinovaným ovládáním.“ Při tomto prohlášení nás napadaly nejrůznější technologie a způsoby, kterými se dají telefony ovládat. Implementovala snad Nokia do nového modelu ovládání pohybem očí, tak jak jsme jej viděli na veletrhu v Barceloně? Nebo zdokonalila pohybové senzory a telefonu teď bude stačit pohyb v prostoru? Ani jedno, ani druhé. Nokia dnes představila model X3-02, telefon s dotykovým displejem a zároveň mechanickou klávesnicí. Tak to je tedy inovace...

Je s podivem, jak zavedený výrobce může vůbec vypustit do světa tvrzení, kterým jen lže sám sobě do kapsy a navíc poškozuje své jiné produkty. X3 má být první přístroj s kombinovaným ovládáním? A co je potom N97, N97 mini, N900, které mají taktéž dotykový displej a zároveň se dají ovládat přes klávesnici? Ano, jejich klávesnice nepatří zrovna mezi nejlépe provedené, ale pořád jsou to klávesnice...

Jediné prvenství, které lze Nokii X3-02 přiznat, je první dotykový přístroj Series 40 na evropském území. V Číně totiž už takový telefon nějakou dobu mají. A když už jsme u Číny, rozložení tlačítek na klávesnici, zejména boční řada s nulou, křížkem a hvězdičkou po pravé straně, našlo zřejmě inspiraci u bezejmenných značek z Dálného východu. To budou textovkáři nadšeni, že mezera je najednou vpravo dole místo zavedeného prostoru uprostřed. Alespoň leváky snad tahle rošáda na klávesnici potěší.

Komentář Marka Lutonského: Osobně bych na Nokii nebyl tak krutý. Jistě, trochu si to zavařila sama svou ranní zprávou o inovativním ovládání mobilních telefonů. Když něco takového pošle do redakcí, tak potom skutečně čekáme něco, co svět ještě neviděl. A potom přijde kombinace klávesnice s dotykovým displejem...

Na druhou stranu je ale pravda, že telefon s touto konstrukcí Nokia ještě neměla. Pokud to udělá chytře a z obou způsobů ovládání si vezme to dobré, může to pro uživatele dopadnout velmi dobře. Na něco se hodí klávesnice, na něco jiného dotykový displej, a když Nokia nechá výběr ovládání v konkrétních situacích na uživateli, proč ne?

Jen si ale vzpomínám, jak tento styl ovládání kdysi vyřešil Sony Ericsson v telefonech se Symbianem UIQ. Uživatel si často nemohl vybrat, jestli chce použít tlačítka nebo displej. Něco se dalo provést na klávesnici, něco však pouze na dotykovém displeji. Ve výsledku to bylo pomalu horší než ryze tlačítkové nebo dotykové ovládání. Nokii ale dávám šanci, tento experiment může dopadnout dobře.

Diskuze (66) Další článek: Nokia X3: první Nokia s kombinovaným ovládáním (první info)

Témata článku: Nokia, Nokia X3, Nokia X3 Touch and Type, Dotyk, Celé značení, Rychlá volba, Éra, Uzavřená platforma, Inovativní způsob, Series, Dot