Nokia X7: nepřesvědčivá hudební vábnička [recenze]

Od novinky se systémem Symbian Anna se kromě velkého displeje čekalo víc. Dokáže někoho zaujmout další řadový smartphone?
Kapitoly článku

Nokia X7 se představila současně s dotekovou manažerkou E6 a obě jsou prozatím jedinými telefony s upgradovaným systémem Symbian Anna. Telefony se od sebe liší svým zacílením, u X7 máme hovořit o mladších uživatelích, kteří se chtějí nechat nalákat na multimediální telefon s velkým 4" displejem a designovým hranatějším tělem. Bude to však stačit?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia X7 na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

  • kvalitní pevná konstrukce, netuctový design
  • velký 4" AMOLED kapacitní displej
  • Symbian Anna vylepšuje některé vlastnosti starší verze
  • hlasité stereoreproduktory
  • 8Mpx fotoaparát s LED bleskem a natáčení HD videa

Hlavní nedostatky:

  • na danou úhlopříčku malé rozlišení displeje, není ClearBlack
  • Symbian Anna stále zaostává za konkurencí
  • fotoaparát nemá autofokus
  • chybí HDMI konektor

Nokia X7
Klepněte pro větší obrázekNokia X7 je multimediální telefon se čtyřpalcovým dotykovým displejem AMOLED a osmimegapixelovým fotoaparátem, který překvapivě postrádá autofocus. Smartphone je vybaven OS Symbian^3 s updatem Anna a stereoreproduktory. rozměry a hmotnost: 120 × 63 × 11,9 mm, 145 g
displej: 4'', AMOLED, 360 × 640, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (pět pásem), GPRS (107|86 kb/s), EDGE (296|237 kb/s), HSPA (10,2|2 Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 350 MB, 256 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 300 mAh, procesor: ARM1176 680 MHz
hardware: GPS, akcelerometr
operační systém: Symbian Anna
fotoaparát: 8Mpx (3 264 × 2 448), video (1 280 × 720), dvoudiodový blesk
74%
hardware
97%
software
kataloginfo výrobce
cena: 10 000 Kč

Kovová krasavice

Nokia X7 nepatří mezi telefony, o nichž v kapse téměř nevíte. Hmotnost 146 g není zanedbatelná a rozměry 119 × 62 × 12 mm jsou odvislé od velikosti kapacitního displeje. Do rukou i při svých větších rozměrech padne Nokia X7 velmi dobře. Abychom nedrželi nudnou tmavou placku, ořezali designéři všechny rohy čelní strany a ještě do nich umístili drobné mřížky s pěticí otvorů. Zatímco tyto otvory ve spodní řásti slouží jako výstupy stereo reproduktorů, o těch horních mluvíme jako jejich imitacích. Hlasité reproduktory jdou dobře slyšet, netlumí je podložka, jak je tomu třeba u E7.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Netradiční design si u mnoha získal obdiv, ale u jiných zatracení. Opět se tedy potvrdilo, že vzhled telefonu je jen otázkou vkusu. Telefon se prodává ve tmavé verzi Dark Steel, ale možná se k nám však dostane i černo-bílá. Rozhodně by mladistvé X7 slušelo i více jinak barevných plastů, vždyť proč se neodvázat. Nokia X7 je však z velké části pokryta kovovým materiálem a jeho barevné zpracování by bylo nákladnější. Díky tomu je její tělo pevné a nevrže ani při silném stlačení. Během testování jsme nezaznamenali jakoukoliv vůli. Podobně, jako v případě ostatních nejnovějších modelů výrobce, ani u Nokie X7 není možné sejmout zadní kryt. Tělo telefonu tvoří tedy jeden pevný celek.

X7 mohu pochválit za tvarování těla, její záda jsou totiž příjemně prohnuta, přitom položený mobil se nedá nijak rozhoupat do stran. V ruce se tak drží velmi dobře, k tomu připočtěte chladivý pocit z kovových zad. Horní a spodní části jsou tradičně plastové z důvodu propouštění signálu zabudovaných antén. Horní strana obsahuje tradiční konektor microUSB a 3,5mm jack. V krabici objevíte parádní špunty WH-701 s ovládacím modulem na kabelu, známe je už z balení N8. Do microUSB se dá připojit redukce USB OTG na připojení USB zařízení, v krabici ji však nenajdete. Při nabíjení přijdete na to, že výrobce kulišácky konektor otočil o 180°, takže konektor se zasunuje naopak. Nezbylo místo na ceněný HDMI konektor.

Do šuplíku ponožky

Podobně jako je hranatá konstrukce, ostřejší výčnělek u jacku sluchátek slouží jako zámek displeje a tlačítek. Nově se tak opouští tradice posuvného jezdce na levém (E7) či pravém (N8, C7) boku mobilu. Jedním stiskem se tak mobil uzamyká, ať už jste v menu kdekoliv, druhým stiskem se na displeji ukáže tlačítko Odemknout. Nedá se tak telefon hardwarovým tlačítkem nijak odemknout, ani podržením, ani dvojstiskem. Dodávám, že tlačítko je zkosené podobně jako rohy konstrukce, naklonění se dočkaly i horní a spodní strany.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na pravé zaoblené straně zbylo místo pro dvojtlačítko hlasitosti a spoušť fotoaparátu, obě nad povrch vystupují necelý milimetr, tisknou se dobře. Vlevo si výrobce nachystal překvapení v podobě slotu microSDHC a SIM karty. Na tom by nebylo nic extra, kdyby nepoužil specifický styl vysouvání příslušných šuplíčků. Zatímco na jedné straně se krytka jemně stiskne, opačný její konec se připraví jako drobné madlo k vysunutí. Tažením se šuplíček vysune, opačným pohybem jistě zacvakne. Neotřelé řešení se mi líbí, alespoň je na X7 co ukazovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Od výrobce dostanete jednu 8GB kartu darem, i do vnitřní 350MB paměti mobilu se také něco vejde. Pod zadní kovový kryt se nedá běžným způsobem nijak dostat, takže jen z papírů se dá vyčíst, že schovává 1 200 mAh baterii. V praxi mne mile překvapila výdrží, při nejjasnějším displeji, neustálé kontrole mailů, připojení k Wi-Fi a 3G sítím, pár hovorům a zpráv, poslechu hudby stačí nabíjet každý druhý den. Záda mobilu ještě nabídla prostor k umístění 8Mpx snímače a dvojité LED diody. Jelikož jde o stejný snímač jako třeba u C7, tak opět narážíme na fakt, že chybí autofokus, umí však natočit HD video.

ClearBlack jen pro elitu

Nokia X7 nabídne kvalitní dotykový AMOLED displej, jehož úhlopříčka měří rovné čtyři palce. Kapacitní panel zobrazí 16 milionů barev při rozlišení 360 × 640 pixelů. Displej je chráněn speciálních tvrzeným sklem Gorilla glass, takže není náchylný k poškrábání. Nechybí mu senzor pro automatickou regulaci podsvětlení, akcelerometr na otáčení zobrazení či proximity senzor, který vypne zobrazovač při telefonním hovoru. Potěší neustále svítící hodiny, které již známe z jiných modelů.

Klepněte pro větší obrázek 

Fandové tlačítek budou smutní z toho, že kromě jednoho hlavního pod displejem se tu další nevyskytují, vzpomínky na tlačítka tak zůstávají nadále u modelu C7. Displej si vzal předlohu u E7, novinka však přišla o technologii ClearBlack a to je bohužel krok zpět. Na jasném světle se displej čte bez potíží, na povrchu samozřejmě počítejte s mírným upatláním. Spodní tlačítko není nijak podsvícené a rovněž nepočítejte s informační diodou nebo známým „dýcháním“. Tlačítko vyčnívá nad povrch jen nepatrně, tiskne se bez obtíží. Na novou událost musí upozornit zvuk či symbol ve spořiči displeje.

Témata článku: Nokia, Smartphony, Recenze, Symbian, Nokia E7, Nokia N8, Nokia X7, Hudební zážitek, OS Symbian, Adresní řádek, Netradiční design, Megapixelový fotoaparát, Madlo, Komunikační schopnost, Neotřelé řešení, Barevné zpracování, Dotykový amoled, Krasavice, Tvar těla, Hud, Barevný plast, Ukázková fotka, Spodní tlačítkoVyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Kapacitu baterie nového iPhonu SE odhalila až rozborka. Tak směšnou hodnotu už si dnes dovolí jen Apple

Kapacitu baterie nového iPhonu SE odhalila až rozborka. Tak směšnou hodnotu už si dnes dovolí jen Apple

** Apple při představení iPhonu SE (2022) opět zamlčel kapacitu baterie ** Opět musela pomoci až rozborka telefonu ** Baterie „es éčka“ vůbec poprvé překonala metu 2 000 mAh!

Martin Chroust
RozborkaiPhone
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Vybrali jsme 15 nejlepších tabletů, které se vyplatí koupit. O slovo se hlásí už i noví výrobci

Vybrali jsme 15 nejlepších tabletů, které se vyplatí koupit. O slovo se hlásí už i noví výrobci

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 15 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korun

Martin Miksa
Tablety
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS