Nokie 5610 a 5310 XpressMusic: černé a muzikální

První pohled na čerstvé hudební Nokie. Jedna vysouvací, druhá klasická, obě designově zajímavé a skvěle vybavené.
Kapitoly článku

Dnes je pro Nokii velký den. Na tiskové konferenci v Londýně veřejnosti představila čtyři nové mobilní telefony. Nokia cítí, že hudba v mobilním telefonu je velkým fenoménem a má se stále kam vyvíjet.

Lesklé kryty s hliníkem

První informace o Nokii 5610 XpressMusic unikly samotnému výrobci ve formě XML souboru začátkem tohoto měsíce. Nyní je již jasné, že novinka bude disponovat vysouvací konstrukcí s černými lesklými kryty chráněnými proti poškrábání. Na bocích telefonu by pak měl být použit hliník. Rozměry telefonu jsou 99 × 49 × 17 mm. Hmotnost se vzhledem k použití kovu ustálila na 111 g. Černou barvu telefonu budou oživovat červené nebo modré pásky.

01_Nokia_5610_XpressMusic.jpg 02_Nokia_5610_XpressMusic.jpg 03_Nokia_5610_XpressMusic.jpg 
Pouze tři fotografie uvolnila Nokie ke své nové 5610 XpressMusic

Pod displejem o úhlopříčce 2,2 palce s QVGA rozlišením a 16 miliony barev, jehož jas bude regulován světločivným čidlem, najdete nový ovládací prvek se jménem navi-keymat. Podle vzhledu bych odhadoval, že se jedná o posuvník, kterým se rychle dostanete do prostředí hudebního přehrávače nebo FM rádia a budou se jím také přetáčet skladby. Klávesnice je jinak vybavena klasickým čtyřsměrným tlačítkem s potvrzovacím středem, dvojicí kontextových kláves a tlačítky pro zahájení a ukončení hovoru.

navivec.jpg
Detail nového ovládacího prvku: Nokia Navi-keymat

Nokia 5610 XpressMusic samozřejmě nabídne propracovaný hudební přehrávač s možností nákupu skladeb v novém internetovém obchodě Nokia Music Store, který si poradí s velkým množstvím hudebních formátů. Díky speciálnímu hudebnímu čipu, byla měla být zvuková reprodukce opravdu kvalitní. Výrobce slibuje, že telefon vydrží hudbu přehrávat až 22 hodin. Přehrávači bude sekundovat integrované FM rádio s funkcí Visual a RDS. Dostatek místa pro uložení skladeb nabídne slot pro paměťové karty microSD. Ten pojme kartu o velikosti až 4 GB. V základním balení by ale měla být přibalena jen 512MB nebo 1GB karta. Bude záležet na zemi prodeje. Vnitřní paměť telefonu pak činí 20 MB. O 3,5mm jacku se tisková zpráva bohužel nezmiňuje.

Tři mega na zádech

V telefonu samozřejmě nemůže chybět vestavěný fotoaparát. Nokia si tentokrát na něm dala záležet a vybavila ho 3,2megapixelovým snímacím čipem s automatickým zaostřováním. Potěší osminásobný digitální zoom i dvojice přisvětlovacích diod. Fotoaparát by měl zvládat natáčet video ve VGA rozlišení.

Nokia 5610 XpressMusic si kromě všech čtyř pásem GSM sítí bude rozumět také se sítěmi třetí generace. Pro videohovory je připravena malá kamerka nad displejem. Datové přenosy pro internetový prohlížeč zajistí také technologie EDGE. Další výbava bude obdobná s ostatními telefony s prostředím Series 40 třetí edice. Těšit se tak můžete na propracované funkce pro telefonování i textovou komunikaci. Ve chvílích nudy přijdou vhod předinstalované Java hry jako Snake II nebo Rally 3D. Pro spojení s počítačem je připraven konektor microUSB a technologie Bluetooth ve verzi 2.0.

Nokia 5610 XpressMusic by se na českém trhu měla objevit v posledním čtvrtletí tohoto roku. Její cena by se měla pohybovat kolem deseti tisíc korun.

Nokia 5610 XpressMusic ve zkratce:

  • rozměry a hmotnost: 98,5 × 48,5 × 17 mm, 111 g
  • displej: QVGA, 16 milionů barev, aktivní TFT
  • fotoaparát: 3,2Mpx, autofocus, diodový blesk, natáčení videa ve VGA rozlišení, přední kamera pro videohovory
  • paměť: vnitřní paměť 20 MB + paměťová karta microSD, 512MB nebo 1GB karta v základním balení
  • sítě a datové přenosy: GSM 850/900/1 800/1 900 MHz, UMTS 850/2 100 MHz, GPRS, EDGE
  • hudební funkce: hudební přehrávač (MP3, AAC, eAAC+, WMA), FM rádio s RDS
  • další funkce: internetový prohlížeč, e-mailový klient, přehrávání a streamování videa, Java, offline mód
  • připojitelnost: Bluetooth 2.0, microUSB
  • výdrž: pohotovostní režim 320 hod., doba hovoru 360 min., baterie BP-5M 900 mAh

Témata článku: Nokia, Nokia 5310 XpressMusic, Nokia 5610 XpressMusic, Rozlišení přední, Snake II, XpressMusic, Čtyřnásobný zoom