Nositelnosti opravdu motivují. Mají i temnou stránku

Sociologové z Cambridge a MIT na vzorku 200 žen zkoumali, jak se jim žije s nositelnostmi, konkrétně s fitness náramkem Fitbit Flex.
  • 89 % žen přiznalo, že náramek sundávají pouze kvůli nabíjení
  • 91 % účastnic někdy zvolilo delší cestu, jen aby Fitbit naměřil více kroků
  • 56 % zvýšilo rychlost chůze, aby nastaveného denního cíle dosáhlo rychleji
  • 76 % žen si začalo všímat nejen pohybu, ale i stravy a vylepšilo její kvalitu – více zdravého jídla na úkor fast-foodu
  • 84 % kontroluje stav svého „krokového konta“ více než dvakrát denně

Z odpovědí bylo také cítit, jak důležitá jsou ocenění za dosažení cíle (i když jde jen o hlášku a medaili zobrazenou na displeji). Jedna z respondentek dokonce řekla, že miluje svůj Fitbit, protože ji každý večer „poplácá po rameni“.

Výzkum však odhalil i temné stránky soužití s fitness náramkem, nese totiž známky typické závislosti. Téměř v polovině případů ženy potvrdily, že se bez náramku cítí nahé a jakýkoliv pohyb bez započítání do statistik považují za zbytečný. To není až takový problém, stačí náramek nezapomínat. O to horší je tlak dosáhnout stanoveného cíle v počtu kroků. Ten na uživatele doléhá den co den a jako stresový prvek jej vnímá 79 % uživatelů.

Z výzkumu tedy plyne, že nenápadný náramek opravdu může měnit naše životy. K dobrému (více pohybu) i ke zlému (stres) a je jen na nás, co této stále ještě nové technologii dovolíme a jak její služby pojmeme.

Via I Fucking Love Science

Diskuze (21) Další článek: Huawei nabídne zájemcům Android 5.1 Lollipop pro loňský model P7

Témata článku: Nositelnosti, Příslušenství, Str, Nos, Temno, Denní cíl, Motiv