Nová aplikace, staré problémy. Popularita Clubhouse přitahuje omyly i podvodníky

Častého omylu se dopouští uživatelé Androidu, kteří hledají Clubhouse na Google Play (zatím je pouze pro iOS). Appku toho jména skutečně najdou, ale dělá něco úplně jiného. Problém je, že někteří naštvaní uživatelé nechávají špatné hodnocení, což aplikaci poškozuje (via Mobil iDnes).

Další problém souvisí s tím, že do Clubhouse musíte mít pozvánku od stávajícího uživatele. Někteří experti si z toho udělali byznys a pozvánky prodávají. Z bezpečnostního hlediska však nejde o kritický problém.

Mnohem nebezpečnější je výskyt falešných služeb a aplikací, které se za Clubhouse vydávají. „Falešná aplikace dokáže využít nastavení telefonu (nutných pro provoz Clubhouse) a dostane se tak k nahrávání videa a audia, získá přístup do zpráv a kontaktů. To je samo o sobě pro útočníky zajímavé, ale objevují se i úplně nové triky. Pokud se podaří získat dostatečné množství vzorků hlasu, vzniká prostor pro deep fakes, falešné identity vytvořené s pomocí umělé inteligence,“ říká Denis Legezo, analytik společnosti Kaspersky.

Falešná identita umožní útočníkům vydávat se za skutečné osoby, což se už v několika prokázaných případech ukázalo jako velmi profitabilní. Útočník dokáže poskládat díky vzorkům nahrávek a umělé inteligenci takovou slovní zásobu, že může např. telefonovat hlasem cizího člověka a způsobit tak nedozírné škody. K základní ochraně před těmito typy útoků patří zabezpečení telefonu a obezřetnost při stahování nových aplikací.

Diskuze (1) Další článek: Jednu bitvu prohrál, ale válka ani zdaleka nekončí. Epic si stěžuje na Apple u Evropské komise

Témata článku: , , , , , , , , , , Aplikace, C, Podvodník, Pro +, Uživatelé, Starý problém,