Nová hudební Motorola Rokr E1 s podporou iTunes

Společné dílo Motoroly a společnosti Apple je na světě. Po dlouhém čekání byl představen nový hudební mobil s podporou služby iTunes, který umožňuje legální stahování hudby z internetu. Jak spojení mobilního telefonu a světoznámého přehrávače iPod dopadlo?
Nová hudební Motorola Rokr E1 s podporou iTunes | wikipedia

Motorola a Apple po opakovaném odkládání konečně představili svůj dlouho očekávaný hudební mobil Rokr. Plné označení telefonu je Rokr E1 a jeho hlavní předností je podpora služby iTunes pro legální stahování hudby z internetu. Tuto službu provozuje společnost Apple, která je také výrobcem nejznámějšího MP3 přehrávače iPod. Tento přehrávač je samozřejmě se službou, respektive programem iTunes také těsně svázán.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nová Motorola Rokr E1

Proč všichni šílí po iTunes?

A co že to je vlastně iTunes? Jde vlastně o internetový obchod s hudbou (největší na světě), který je přímo přístupný z programu pro správu osobního přehrávače hudby. Vybranou muziku si proto můžete stáhnou přímo do přehrávače – vše jednoduše, přehledně, rychle a hlavně legálně a docela levně. Svoji největší slávu získal iTunes v Americe, ale rychle se proslavil po celém světě a začaly vznikat lokalizované portály pro ostatní země, včetně mnoha evropských. Česká verze iTunes je zatím pouze v přípravě. 

Pár slov se hodí zmínit i o přehrávači iPod. Ten se proslavil už kvůli svému vzhledu. Jednoduchý design prostého tenkého kvádříku se zaoblenými rohy a nápadným kruhovým ovladačem se stal inspirací pro mnoho jiných výrobků. Uvnitř se ukrývá pevný disk s kapacitou až 60 GB, ovládá se dotyky prstů na kruhovém snímači a je vybaven velkým barevným displejem, který poslouží i pro prohlížení fotografií. Přehrávač je oblíbený zejména pro své přehledné ovládání a také kvalitu zvuku. Apple nabízí i menší verzi iPod mini s kapacitou až 6 GB nebo miniaturní iPod shuffle bez displeje a s pevnou pamětí o kapacitě až 1 GB. Všechny tyto přehrávače můžete plnit hudbou jedině prostřednictvím iTunes.

Spolu s novou Motorolou byl představen také nový přehrávač iPod nano.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
iPod klasický • iPod mini • iPod shuffle • iPod nano

Dlouhé námluvy Motoroly a iTunes

Přehrávače iPod byly zřejmě brzdou v rychlejším nástupu Motoroly Rokr. Apple již před rokem oznámil spolupráci s Motorolou na vývoji mobilního telefonu, který by přímo spolupracoval se službou iTunes. Pak nastalo období spekulací, co to vlastně Apple s Motorolou chystají. První reálná indicie byla odhalena až v lednu letošního roku na veletrhu CES, a když už byl telefon na světě, začali zřejmě dohady. Nový telefon s podporou iTunes by měl mít výměnná paměťová média a vzhledem k tomu, že dnes nejsou paměťové karty s kapacitou gigabajtu výjimkou, snadno by se mohl stát velkou konkurencí pro samotné přehrávače iPod. To se pochopitelně Applu nelíbilo a požadoval, aby byla velkost paměťového prostoru nějakým způsobem omezena.

Následovalo období velkého a dlouhého očekávání, až se objevila první fotografie Motoroly s označením E790. I zarytí pesimisté začali věřit v brzké oficiální představení a úspěšnou dohodu mezi zainteresovanými společnostmi. Pár měsíců jsme si museli ještě počkat, ale nyní je to konečně tady.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První fotografie Motoroly E790

Staronový telefon

Nová Motorola se nakonec nejmenuje E790, ale má vznešenější jméno Rokr E1. Již na první pohled je patrné, že vychází ze staršího modelu E398, který byl přestaven již před rokem a půl a prodává se od už loňska také u nás. Už samotný model E398 je zaměřen na poslech hudby. Je vybaven MP3 přehrávačem, slotem pro paměťové karty TransFlash a také stereofonními reproduktory. Už pomalu míří do mobilního důchodu, tak je trochu zarážející, že Motorola pro tuto příležitost nevyvinula raději nový telefon, který by navíc mohl být daleko atraktivnější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola E398

Rozměry tohoto triálního telefonu budou 108 × 46 × 21 mm a příliš se zřejmě nezmění ani hmotnost 110 g. Inovaci můžeme nalézt na displeji, který je u nového modelu schopný zobrazit až 262 tisíc barev oproti původním 65 tisícům, nicméně na stejné ploše s rastrem 176 × 220 bodů. Zachovány budou samozřejmě stereofonní reproduktory a například také VGA fotoaparát nebo Bluetooth. Pro stahování hudby do telefonu je určeno USB rozhraní verze 2.0.

Z vnější strany lze novou Motorolu Rokr poznat podle stříbrné barvy oproti původní černé, ale také podle jednoho tlačítka navíc v horní řadě funkčních kláves. Přibylo zde speciální tlačítko pro spuštění přehrávače hudby. Ten je také kompletně přepracován v duchu přehrávačů iPod. Hudbu budete mít přehledně seřazenou podle interpretů a jejich alb, budete moci vytvářet playlisty nebo si třeba přehrávat vybrané skladby náhodně. Aplikace přehrávače bude umět pracovat na pozadí, zatímco můžete využívat ostatní funkce telefonu. A co víc, hudbu bude možné nakupovat přímo z mobilu a stahovat ji přímo přes mobilní datové sítě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka z prostředí přehrávače hudby v telefonu

iPod zůstane neohrožen

Otázkou zůstává, jestli Apple dosáhl svého a podařilo se mu prosadit omezení pro nahrávání hudby do telefonu. Bohužel ano. Do telefonu je možné nahrát pouze 100 nahrávek. Skladby lze do přístroje nahrát pouze prostřednictvím iTunes a ten už si počet pohlídá. Na druhou stranu 100 nahrávek není zase nijak málo. „Čerstvou“ hudbu si do přístroje ale budete muset nahrávat daleko častěji než s běžným iPodem.

Nová Motorola Rokr se prodává ode dneška, zatím exkluzivně u amerického operátora Cingular. S dvouletým smluvním úvazkem zde stojí 250 dolarů a v ceně by měla být paměťová karta TransFlash s kapacitou 512 MB. Do konce září se telefon objeví ve Velké Británii a dále se bude rozšiřovat zejména v rámci nabídek operátorů do celého světa. K nám se zřejmě nedostane, protože iTunes u nás ještě není natolik lákavou službou a zájemci o hudební mobil se tak spokojí s modelem E398.

Diskuze (9) Další článek: Právě dnes: Eurotel a UMTS (sledujte MobilManii)

Témata článku: Motorola, iTunes, Motorola E398, Motorola Pro, Motorola Pro+, Motorola Rokr E1, Námluvy, Nov, Hud, Přehledné ovládání, Motorol, Motor, ITU, Rok, ROKR


Určitě si přečtěte