Nová Nokia 770: Linux do ruky (první pohled)

Nokia včera představila úplně nový produkt, pro který ještě nemáme vhodnou přihrádku. Vypadá jako komunikátor, ale není to komunikátor. Ještě dál má k mobilu, vůbec totiž neobsahuje telefonní část. Je to v podstatě něco mezi kapesním počítačem a Tablet PC. A celé to běží na Linuxu!
Nová Nokia 770: Linux do ruky (první pohled)

Klíčové vlastnosti podle Nokie

 • přístup k internetu přes Wi-Fi
 • snadná manipulace, přenositelnost, mobilita
 • kvalitní, širokoúhlý displej s vysokým rozlišením

Nokia 770 je podle slov výrobce Internet Tablet. Ano, jde o internetové zařízení, které slouží hlavně k prohlížení webu a elektronické pošty. K tomu ale dokáže přehrávat video a hudební soubory, k dispozici bude i čtečka zpráv RSS a postupem času třeba i podpora internetového telefonování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 770

Důležitý je také styl použití. Nokia 770 je zařízení na rozhraní mezi kapesním počítačem a Tablet PC, tedy destička bez klávesnice, ovládaná dotykovým displejem. Je větší než kapesní počítač, ale stále ještě dostatečně malá, aby se dala vzít do ruky, abyste si s ní sedli do křesla a pracovali. Podle Nokie by to mělo být „druhé nebo třetí PC“ v rodině – spíše však terminál než plnohodnotný stroj, kde by se třeba měla ukládat data.

Ne, není to telefon

Nokia 770 má rozměry 141 × 79 × 19 mm. To není mnoho, jen si tuto velikost zkuste představit. Komunikátor 7710, který se novince nejvíc podobá, měří 128 × 70 × 19 mm – rozdíl už není tak velký. Obě zařízení se víc liší v hmotnosti, tablet váží 230 g, a to je o 41 g víc než v případě 7710.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z těchto obrázků si lze snadno představit velikost Nokie 770

Jak můžete vidět na obrázcích, černý kvádr lze vložit do stříbrného rámečku. Předpokládám, že slouží pro ochranu displeje. Před použitím stačí Nokii vyjmout, případně otočit a vsadit zpět.

  

Nokia 770 neobsahuje mobilní telefon – nedá se s ní telefonovat a bez sítě Wi-Fi v okolí se ani nedostanete na internet. Prostřednictvím Bluetooth lze ještě využít blízký mobilní telefon.

Něco připomíná

Ovládání vychází z plaftormy Series 90, kterou využívá komunikátor 7710. Vše se ovládá perem nebo prstem na dotykovém displeji, k dispozici je ale i kurzorové tlačítko s potvrzovací klávesou a také tlačítka pro rychlý přístup: na hlavní obrazovku, do kontextové nabídky a o úroveň zpět. Pár tlačítek je i na horní hraně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Text lze zadávat na softwarové klávesnici nebo pomocí rozpoznávání ručně psaných znaků. Nokia 770 zatím bohužel nepodporuje bluetoothové klávesnice, tiskárny nebo webové kamery.

Pro poslech hudby Nokia připravila rozhraní pro připojení standardního stereofonního jacku 3,5 mm. Soubory MP3 lze přehrávat z paměťové karty a tablet podporuje i streamování hudby přes internet. Podobně lze přehrávat i video.

  

Nokia 770 používá procesor TI 1710 OMAP (ARM), má 64 MB paměti DDR RAM a 128 MB paměti typu flash (z toho 64 MB je k dispozici uživateli). Tablet podporuje i paměťové karty RS-MMC.

Krátce o softwaru

Když je Nokia 770 internetové zařízení, určitě nás velmi zajímá, jaké možnosti nabídne vestavěný webový prohlížeč. Tady je výčet funkcí z oficiální specifikace: HTML 4.01, XHTML 1.1, cHTML 2.0, JavaScript Core 1.5, ECMAScript 2/3/Mobile Profile, Cascading Style Sheets 1/2/Mobile Profile, cookies, SSL 3.0 a TLS 1.0, správa certifikátů, vestavěný modul Macromedia Flash.

Klepněte pro větší obrázek 

Přímo v základní výbavě bude několik dalších aplikací: Flash Player, e-mailový klient, internetové rádio, čtečka zpráv RSS, prohlížeče multimediálních souborů a obrázků, prohlížeč PDF, správce souborů, vyhledávání, kalkulačky, světový čas, poznámky, malování, hry (šachy, mahjong, marbles).

Nikde se mimochodem nemluví o aplikacích pro organizaci času: adresáři, kalendáři, úkolovníku. Myslím, že to nebude náhoda.

Má to Linux. No a?

Nokia 770 používá nový operační systém Internet Tablet 2005. Je založený na Linuxu, konkrétně na Debian Linux v2.6. Nokia z něj vytvořila novou vývojovou platformu, které dala název Maemo. Uživatel se ale s Linuxem vůbec nepotká. Nokia 770 je uzavřené zařízení, na kterém se nedá programovat, nebude tam ani příkazový řádek. Platforma Maemo ale dává velké možnosti vývojářům. Jde o open source řešení s dostupnými vývojovými nástroji i specifikacemi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Ukázky obrazovek

Nokia slibuje, že příští rok – snad už v prvním čtvrtletí – bude k dispozici upgrade na vyšší verzi softwaru Internet Tablet 2006. Má přinést další funkce jako internetovou telefonii (VoIP) nebo rychlé posílání zpráv (instant messaging).

Co to znamená Maemo? Vůbec nic, název byl vybrán za pomoci generátoru náhodných hesel. Je to ale pěkné slovo a v žádné řeči nevyjadřuje nic urážlivého. Najdeme ho mimochodem v jazyku sesotho, kde znamená „standard“.

Experiment

Nokia 770 se dostane do prodeje ve třetím čtvrtletí letošního roku. U nás na ni ale nenarazíte, fyzicky ji bude možné koupit jen ve vybraných zemích, nebo potom v internetovém obchodě Nokia. Výrobce cenu oficiálně neudává, podle serveru MobileBurn by se ale měla pohybovat kolem 350 dolarů. To je poměrně málo, zhruba polovina ceny komunikátoru 7710 (k němu ale už nepotřebujete další telefon).

  

Nokia nečeká, že tablet 770 bude prodejní hit. Chce spíš vyzkoušet, jak uživatelé tento nový typ zařízení přijmou. Je to v podstatě experiment a podle výsledků se potom rozhodne, co dál.


Ve zkratce

Rozměry: 141 × 79 × 19 mm

Barva: černá a stříbrná

Displej: širokoúhlý, rozlišení 800 × 480, 65 tisíc barev, dotykový

Provozní teplota: -10 až +55°C

Paměť: DDR RAM 64 MB, flash 128 MB (64 MB pro uživatele), paměťová karta RS-MMC, standardně 64 MB

Operační systém: Internet Tablet 2005

Baterie: BP-5L 1 500 mAh, udávaná pohotovostní výdrž až 7 dnů, udávaná výdrž při připojení k internetu 3 h

Aplikace (v systému verze 2005): internetový prohlížeč, Flash Player, e-mailový klient, internetové rádio, čtečka zpráv RSS, prohlížeče multimediálních souborů a obrázků, prohlížeč PDF, správce souborů, vyhledávání, kalkulačky, světový čas, poznámky, malování, hry (šachy, mahjong, marbles)

Podporované formáty souborů – audio: MP3, Real Audio, MPEG4, AAC, WAV, AMR, MP2

Podporované formáty souborů – grafika: JPEG, GIF, BMP, TIFF, PNG, animovaný GIF, SVG-tiny, ICO

Podporované formáty souborů – video: MPEG1, MPEG4, Real Video, H.263, AVI, 3GP

Konektivita: Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 1.2 (internet, přenos souborů, profily: Dial-up Networking, File Transfer, Generic Access, SIM Access a Serial Port), USB, stereofonní výstup v jacku 3,5 mm, zdířka pro nabíječku

Lokalizace operačního systému: britská nebo americká angličtina, finština, běžná nebo kanadská francouzština, němčina, italština, ruština, běžná nebo mexická španělština, portugalština

Obsah balení

 • Nokia 770
 • 2 ovládací pera
 • váček (pouzdro)
 • baterie BP-5L
 • cestovní nabíječka
 • paměťová karta RS-MMC 64 MB
 • propojovací kabel DKE-2 (pro port USB)
 • stojánek DT-7
 • uživatelské příručky


Další informace na internetu

Diskuze (42) Další článek: Nové LG F2200: bez antény a s Push to talk

Témata článku: Nokia, Linux, Nov, CASC, Debian, Polovina ceny, Pohled, První pohled, Internetové rádio, Nová Nokia


Určitě si přečtěte

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21