Nové BlackBerry Torch a Bold: QWERTY nebo doteky?

RIM se nevzdává šance na úspěch celodotykového smartphonu a dále aktualizuje své modelové řady Bold a Torch.

Kanadská společnost Research in Motion představila tři nové telefony BlackBerry. Ve dvou případech se jedná o pokračovatele úspěšných modelů Bold a Torch. Třetí telefon by měl patřit spíše do řady Storm, tu ale, jak se zdá, zatím dává RIM k ledu. Poslední novinka je smartphone bez klávesnice s dotykovým displejem a ponese opět název Torch.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nejprve si zmíním o parametrech, které mají všechny tři nově představené telefony společné. Zaprvé bude možné Bold 9900, Torch 9810 i model 9850 ovládat skrze dotykový displej s kapacitní technologií. U prvních dvou jmenovaných se dočkáme i klasické QWERTY klávesnice. O výkon těchto modelů se stará sice stále jen jednojádrový procesor, ale běží na frekvenci 1,2 GHz. Velikost paměti RAM se zvýšila na 768 MB.

Aby se takový výkon mohl projevit naplno, bylo zapotřebí vylepšit operační systém, a proto jsou představené „ostružiny“ osazeny novým BlackBerry OS 7. Dále všichni disponují 5Mpx fotoaparátem s automatickým zaostřováním a možností natáčet video v HD rozlišení (720p). Fotky a videa bude možné uložit v případě Torche a Boldu na 8GB vnitřní paměť, v případě celodotykového Torche 9850 na její 4GB variantu. Všechny jsou také rozšiřitelné o paměťové karty microSD (max. 32 GB).

Pozn.: Čísla za lomítkem jsou verze pro americký trh. V textu budu používat čísla pro náš trh.

BlackBerry Bold 9900/9930

Jeden z nejoblíbenějších modelů výrobce RIM se znovu oblékl do nového kabátu. Je vyroben z broušené nerezové oceli a s 10,5 mm tloušťky se stává nejtenčím telefonem BlackBerry. Ostatní rozměry se téměř nezměnily, ostatně nebyl ani důvod. Jeho dotykový VGA displej s úhlopříčkou 2,8 palce a s rozlišením 640 × 480 bude pastva pro oči. S jemností 287 dpi se totiž velmi přiblíží Retina displeji od Applu, který se chlubí hodnotou 326 dpi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

BlackBerry Torch 9810

Po poměrně vydařeném modelu Torch 9800 přichází vylepšený Torch 9810. Zde zůstaly rozměry telefonu zcela totožné s jeho předchůdcem. To samé platí o displeji, kde byla zachována velikost 3,2 palce. Rozlišení však bylo vylepšeno na 640 × 480 pixelů (253 dpi). Pod displejem se bude ukrývat výsuvná QWERTY klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

BlackBerry Torch 9850/9860

Po předchozích dvou zástupcích řady Storm je Torch 9850 třetím čistě dotykovým telefonem s logem ostružiny. Jeho rozměry jsou příjemných 120 × 62 × 11,5 mm. Nabídne téměř 3,7 palce velký displej s WSVGA rozlišením 800 × 480 pixelů (253 dpi) a poměrem stran 15 : 9. Ten stejně jako oba výše uvedené modely bude poháněný technologií Liquid Graphics, která podle výrobce poskytuje uživateli velmi rychlý a jemný vizuální zážitek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

BlackBerry OS 7

Ještě bych se měl trochu zmínit o novém operačním systému, který bude přítomný v těchto modelech. Přinést by měl vylepšené vnitřní prostředí a měl by být ve všech směrech rychlejší než 0S 6. Zvlášť záležet si vývojáři dali na webovém prohlížeči, který by měl být oproti minulé verzi rychlejší o 40% a oproti verzi OS 5 dokonce o 100%.

Nový BlackBerry Torch 9810 by se měl ve vybraných prodejnách začít prodávat již tento měsíc. Torch 9850 a Bold 9900 přijdou na řadu později, a to v průběhu září letošního roku. Ceny ještě nebyly oznámeny, ale dá se předpokládat, že modely Bold 9900 i Torch 9810 se budou vyskytovat v podobných cenových relacích jako jejich předchůdci.

Diskuze (30) Další článek: T-Mobile přišel o 40 tisíc zákazníků, klesly i tržby

Témata článku: Blackberry, , , , Acer Liquid, Blackberry Bold 9900, Blackberry Torch 9800, Blackberry Torch 9810, Torch, BlackBerry Torch, Poslední novinka, Tor, Třetí telefon, Nov, Black, Nejoblíbenější model, Dot, Nové blackberry, A/B, Bold