Nové datové tarify Eurotelu: do nebíčka, do peklíčka?

Datové tarify Eurotelu už byly docela nepřehledné. Možností připojení k internetu bylo mnoho a struktura tarifů podle toho velmi rozsáhlá. Od včerejška Eurotel přešel na nové, přehlednější programy. Vyplatí se?
Nové datové tarify Eurotelu: do nebíčka, do peklíčka?
Kapitoly článku

Dosavadní nabídka datových tarifů Eurotelu je poměrně pestrá, nicméně nepříliš přehledná. Vždyť základních tarifů je na výběr rovných deset, tedy dokonce více než hlasových programů. Je však nutné uznat, že Eurotel nabízí nejvíce způsobů, jak se k internetu připojit, a pro každý takový způsob pak existuje zvláštní tarif, popřípadě hned několik.

Kromě starého vytáčeného datového spojení nabízí Eurotel také klasické paketové přenosy GPRS a nedávno spustil jejich rychlou verzi ve formě EDGE. Dále nabízí možnost připojení přes síť CDMA prostřednictvím speciálního modemu, nebo na mnoha místech v České republice také přes Wi-Fi. Zapomenout nesmíme ani na speciální tarif Data Speed, který kombinuje internetové připojení k pevné lince prostřednictvím technologie ADSL a hlasové volání v síti GSM.

V tarifech a v možnostech připojení už byl velký zmatek. Je tedy pravý čas na inovaci tarifní struktury. Od včerejška proto Eurotel začal nabízet své datové služby pouze ve čtyřech nových podobách. Dělení se neprovádí podle použité technologie připojení, ale podle požadavku zákazníka:

  • Internet Mobil: je určen zákazníkům, kteří potřebují neomezený přístup k internetu, ať jsou kdekoli, ale nevyžadují vysokorychlostní připojení. To je realizováno prostřednictvím technologie GPRS nebo EDGE a může proto dosahovat rychlosti až 180 kb/s.
  • Internet Doma: do této kategorie spadá připojení prostřednictvím ADSL nebo Wi-Fi. Jak tedy i název napovídá, nejedná se o mobilní připojení k internetu, přestože se za něj Wi-Fi dá částečně považovat. Rychlost připojení může dosáhnout až 500 kb/s.
  • Internet Business: pokud vyžadujete rychlé připojení k internetu na cestách i v kanceláři či doma, je tento tarif určený právě vám. Kombinuje připojení prostřednictvím CDMA, ADSL a Wi-Fi. Rychlost připojení tak může teoreticky dosáhnout až 1 024 kb/s.
  • Internet Kombi: tarif kombi je určen náročným uživatelů,, kteří vyžadují připojení k internetu odkudkoli a pokud je to možné, tak vysokorychlostní. K přístupu na internet se využívá všech možných způsobů: GPRS/EDGE, CDMA, ADSL i Wi-Fi.

Nejprve si však pojďme shrnout dosavadní nabídku datových tarifů Eurotelu, která zůstává i nadále v platnosti. Nové tarify pak můžete s těmi stávajícími lépe porovnávat.

Pozn.: Pokud dosavadní datové tarify Eurotelu již dobře znáte, můžete rovnou skočit do druhé kapitoly.

EDGE za cenu GPRS

Eurotel nedělá rozdíly v ceně za připojení prostřednictvím technologie GPRS nebo EDGE, platíte vždy stejně. Obě technologie pracují na stejném principu a v průběhu připojení lze mezi nimi plynule přecházet. EDGE je technologie modernější a umožňuje několikanásobně rychlejší stahování dat. Pokrytí EDGE však ještě zdaleka není ideální a tak záleží na štěstí, zda se nacházíte zrovna v pokryté oblasti.

Klepněte pro větší obrázek 
Mapa pokrytí GPRS a EDGE

Tip: více si o technologii EDGE můžete přečíst zde

Pro GPRS/EDGE má Eurotel hned čtyři tarify určené pro občasné připojení. Základní tarif WAP/MMS slouží přesně k účelům vyjádřených v názvu, tedy k připojení k wapu a pro posílání MMS. Paušální poplatek se pochopitelně žádný neplatí, cena za připojení k internetu je oproti ostatním tarifům vyšší.

GPRS/EDGE, CSD/HSCSD Data Data Plus Data 120 WAP/MMS
  měsíční paušál 0/232 Kč 356 Kč 357 Kč 0 Kč
volné kB/min 0 22 000 kB 120 min 0
HSCSD WAP ET Live! (Kč/min) 1,00 Kč 1,00 Kč 1,00 Kč 1,00 Kč
WAP ostatní (Kč/min) 1,00 Kč 1,00 Kč 1,00 Kč 1,00 Kč
Internet (Kč/min) 2,38 Kč 2,38 Kč 2,38 Kč 5,95 Kč
GPRS WAP ET Live! (Kč/kB) 0,30 Kč 0,30 Kč 0,30 Kč 0,30 Kč
WAP ostatní (Kč/kB) 0,70 Kč 0,70 Kč 0,70 Kč 0,70 Kč
Internet (Kč/kB) 0,04 Kč 0,03 Kč 0,04 Kč 0,24 Kč

Pokud využijete mobilní připojení k internetu jen v nouzi, vyplatí se vám možná tarif Data, který nabízí poměrně nízkou cenu za přenesený kilobajt. Pakliže jste si jisti, že za měsíc už něco stáhnete, mohl by být výhodnější tarif Data Plus s 22 volnými megabajty za měsíční paušál 356 Kč. Využíváte-li raději vytáčené připojení CSD nebo rychlejší HSCSD, je vám k dispozici za stejnou cenu tarif Data 120 se dvěma hodinami volného datového volání.

V nabídce datových tarifů se objevil také zvláštní tarif SMS data, který nabízí sníženou cenu za data v kombinaci s výhodnými cenami za odeslané SMS zprávy. Tento tarif využijete pouze při velmi častém, automatizovaném odesílání hromadných SMS zpráv.

GPRS/EDGE SMS Data  
měsíční paušál

232 Kč

 
volné minuty

0

volání - špička

17,85 Kč

volání - mimo špičku

5,95 Kč

Internet GPRS (Kč/kB)

0,04 Kč

Wap GPRS (Kč/kB)

0,24 Kč

Množství zpráv

1-40

41-800

801-8000

nad 8000

zpráva do vlastní sítě

1,55 Kč

1,31 Kč

1,07 Kč

0,89 Kč
zpráva do cizí sítě

1,79 Kč

1,79 Kč

1,79 Kč

1,79 Kč

Výše uvedené tarify jsou vhodné třeba pro práci s e-maily, rozhodně se nedají moc doporučit pro brouzdání na internetu. K tomuto účelu slouží neomezené tarify Data Nonstop. Eurotel má rovnou dva: jeden základní za 832 Kč měsíčně, ve kterém je však zahrnuto i 60 volných minut na volání, a druhý bez volných minut za cenu 772 Kč. S těmito tarify již neplatíte žádné další peníze za přenesená data, můžete se připojovat k internetu kdykoli a na jak dlouho chcete, vždy jen za cenu měsíčního paušálu. Tarif Data Nonstop je přístupný také zákazníkům s předplacenou službou Go. Za 850 Kč mohou neomezeně stahovat data a navíc dostanou 30 volných minut na volání.

GPRS/EDGE Data Nonstop Data Nonstop II Go Data Nonstop
měsíční paušál 832 Kč 772 Kč 850 Kč
volné volání 60 min 0 min 30
volné kB neomezeno neomezeno neomezeno

CDMA: mobilní internet trochu jinak

Pokrytí EDGE je zatím poměrně slabé, proto je pro uživatele, kteří vyžadují rychlé připojení k internetu, schůdnější připojení sítí CDMA. Není zde ale možné využívat běžné mobilní telefony, je nutné pořídit speciální modem.

Klepněte pro větší obrázek 
Mapa pokrytí CDMA

Tip: více si o technologii CDMA můžete přečíst zde

S CDMA dává Eurotel k dispozici pouze jediný tarif, a to Data Expres Nonstop. Opět se jedná o neomezený tarif. Eurotel však postupně uvádí do provozu omezení stahování velkých objemů dat. Měsíční poplatek v činí 1 070 Kč.

CDMA Data Expres Nonstop
měsíční paušál 1 070 Kč
volné volání 0
volné kB neomezeno

Rychle přes Wi-Fi

Další z forem připojení k internetu, které se dá s přimhouřeným okem ještě považovat za mobilní, je také Wi-Fi. Tato technologie umožňuje bezdrátové připojení rychlostí až 2 Mb/s. Pokrytí signálem však není plošné, ale pouze lokální. Místa s možností připojení se nazývají hotspoty a jejich kompletní seznam najdete zde. Nejčastěji se s Wi-Fi setkáte v restauracích a hotelích.

Tip: více si o technologii WiFi a způsobu připojení můžete přečíst zde

Za WiFi připojení můžete platit různými způsoby. Pokud hodláte služby využívat pravidelně, vyplatí se jeden ze dvou nabízených Wi-Fi tarifů. Prvním z nich je WiFi Jet Basic, který za výhodný měsíční paušál nabízí 10 hodin volného připojení, druhým je neomezený tarif WiFi Jet Nonstop za 1 070 Kč.

Wifi Jet Basic Wifi Jet Nonstop Go
měsíční paušál 179 Kč 1 070 Kč 0
volné hodiny 10 bez omezení 0
cena za hodinu připojení 35,70 Kč 0 Kč 40,00 Kč

V nabídce je také předplacený tarif. Stačí si koupit obyčejný Go kupón libovolné hodnoty a při přihlášení zadat čtrnáctimístný kód. Kredit se vám načte a za každou hodinu se z něj odpočítá 40 Kč. Pokud všechen kredit nevyužijete, zůstane vám platný pro další připojení. Účtuje se vždy prvních pět minut připojení a pak každých započatých 30 vteřin.

Všichni zákazníci Eurotelu pak mohou využít krátkodobého připojení, které lze aktivovat pomocí SMS zprávy. Předplatíte si tak dobu, jak dlouho potřebujete být připojeni. V případě Go zákazníků se částka okamžitě strhne z kreditu, u paušálních se pomítne ve vyúčtování.

WiFi

cena za předplatitelskou SMS

1 hodina     71 Kč
2 hodiny 119 Kč
24 hodin 357 Kč

Internet z pevné, volání z mobilu

Posledním datovým tarifem z dosavadní nabídky Eurotelu je tarif Data Speed. V tomto případě se však již nejedná o mobilní připojení k internetu, ale o kombinaci pevného připojení ADSL s hlasovým tarifem pro mobilní sítě.

Klepněte pro větší obrázek 
Kde je možné připojit se přes ADSL

K internetu se připojujete prostřednictvím technologie ADSL a to rychlostí až 1 024 kb/s. Tarify jsou v současné době nabízeny dva, oba mají omezení objemu stažených dat na 3 GB měsíčně. Po překročení této hranice se za každý další gigabajt platí. Za zvýšený paušál si můžete k tarifům přikoupit 60 volných minut na volání, které se přičtou k libovolnému tarifu Eurotelu. Aktivovat si také můžete speciální hlasový tarif určený pouze pro kombinaci s datovými tarify Speed. Měsíční paušál 357 Kč zahrnuje 30 volných minut, volání na všechny sítě za 5,12 Kč/min a SMS zprávu za 1,19 Kč.

ADSL Data Speed 256/64 3GB Data Speed 512/128 3GB
aktivační poplatek

1 178 Kč

1 178 Kč
měsíční paušál

832 Kč

1 070 Kč
paušál s volnými minutami

1 010 Kč

1 248 Kč
volné GB

3

3
cena za další GB

59,50 Kč

59,50 Kč


V druhé kapitole se podíváme na nové tarify Eurotelu a porovnáme je s těmi stávajícími. Jsou nové tarify výhodné? Vyplatí se na ně přejít? Počítejte dobře, není cesty zpět

Témata článku: Tarify a mobilní služby, O2, Operátoři, EU, Internet na cestách, Zvláštní tarif, Dosavadní nabídka, Tarif, Druhý případ, Euro, Druhý tarif, Nov, Domácí připojení


Určitě si přečtěte