Nové hudební Nokie útočí na Walkmany

Jeden mimořádně tenký, druhý obzvlášť nadupaný. Oba stvoření pro hudbu, telefonování a další zábavu.

Vedle smartphonů N95 a N81 představila Nokia předevčírem v Londýně také dvojici hudebních telefonů. S hudbou si poradí na výbornou, kromě toho nabídnou atraktivní vzhled, pokročilé funkce a drobné specialitky.

Tip: v článku budu popisovat především praktické zkušenosti a subjektivní dojmy, zajímá-li vás více technická specifikace, přečtěte si první pohled.

Nokia 5310 XpressMusic

Po úspěšné dvojici hudebních telefonů 5200 a 5300 Nokia představila vyšší model 5700, což je hudební telefon v podobném designu, ale s operačním systémem Symbian a netradiční konstrukcí s otočnou klávesnicí. Teď přišel čas na „obyčejný“ telefon klasické konstrukce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie Nokie 5310 XpressMusic

Nokia 5310 na mě udělala velmi dobrý dojem. Subtilní telefon s tloušťkou necelého centimetru padne příjemně do ruky. Pevná konstrukce a perfektně zpracování ovládacích prvků dobrý dojem ještě umocňují. Pochvala směřuje i k designu – černá stále není okoukaná a barevné pruhy po stranách jsou zajímavým oživením. Nikomu zřejmě neuniklo, že na levé straně jsou do tohoto barevného pruhu zanesena tři tlačítka pro ovládání hudebního přehrávače. Ten tak můžete ovládat kdykoli, i když hraje „na pozadí“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tenká, dobře vybavená a perfektně se ovládá

Hudbychtivé uživatele dále potěší standardní konektor 3,5mm jack pro připojení sluchátek, dostatek paměti zastoupený slotem pro microSD karty schopným pojmout až 4GB kartu a možnost nepřetržitého poslechu hudby až 18 hodin bez nutnosti dobíjení. Nechybí samozřejmě rádio, u kterého je novinkou podpora RDS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Živě z londýnské přehlídky

O zobrazení informací se stará displej s QVGA rozlišením a schopností zobrazit až 16 miliónů barev. Uživatelským prostředím je osvědčená platforma Series 40. Ovládání je díky povedené klávesnici bezproblémové.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídka • přehrávač • hudební knihovna  

Na testování zvukových kvalit nebyly vhodné podmínky, protože při prezentaci hrála hudba všude okolo. Přesto jsem to zkusil se sluchátky Nokia HS-16 a Bose In-Ear. Basy duněly, vyšší tóny příjemně ševelily a hudba nezněla vůbec špatně. Se standardními sluchátky, které se budou dodávat k telefonu, bych zřejmě tolik nechválil, ale fajnšmekři si mohou díky standardnímu konektoru připojit jakákoli jiná a hudbu si vychutnat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej je výborný • klávesnice také na jedničku • klávesy na boku jsou praktické • slot pro paměťovky je pod zadním krytem

Bude to oblíbený telefon. Své funkce zvládá na výbornou, dobře vypadá a nepřináší žádné rozporuplné experimenty. Slabinou by pro někoho mohl být fotoaparát, který má 2Mpx rozlišení bez autofocusu, což v dnešní době není žádné terno. Své hudební poslání však 5310 XpressMusic splní. Telefon obohatí předvánoční trh s cenovkou kolem sedmi a půl tisíce korun.

Nokia 5610 XpressMusic

Nokia 5610 se drží stejné designové linie, jako 5310. Je tedy černá a zdobí ji barevné prvky – rámeček kolem spodní části klávesnice a logo výrobce na zádi. Stejně jako u 5310 bude na výběr z modrého nebo červeného provedení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Oficiální fotografie 5610 XpressMusic

Model 5610 má lepší výbavu a bude dražší. Odlišuje se také výsuvnou konstrukcí a speciálním posuvnou klávesou pod displejem zvanou navi-keymat. Ta je velmi výrazná, jak díky své velikosti, tak pro vysoké vystoupení nad okolní povrch. Dobře poslouží jako zarážka palce při vysouvání a zasouvání telefonu, nicméně trochu kazí design celého telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Červená verze mi připadla atraktivnější

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Méně výrazné modré provedení

Až na navi-keymat je přední strana hladká a lesklá, ve spodní části z ní vystupuje navigační klávesa ve stejném provedení. Mohlo by se zdát, že budou funkční tlačítka senzorová, ale (naštěstí) není tomu tak. Tlačítka lze mírně promáčknout a po stisku vrátí jasnou odezvu mírným cvaknutím. Všechna tlačítka jsou dostatečně velká a ovládání je bezproblémové. Pochvalu zaslouží i numerická klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 5610 živě z londýnské přehlídky

Navi-keymat má jedinou funkci – odkudkoli vás přepne na přehrávání hudby, do hudební knihovny nebo na rádio. Tyto tři funkce se otáčí jedním nebo druhým směrem a vše doplňuje efektní animace. Čtvrtou pozicí je pak pohotovostní displej, tedy návrat k ostatním funkcím telefonu. Je trochu škoda, že není uživatel vrácen tam, odkud navi-keymatem hudební funkce vyvolal, ale vrátí se vždy zpět na pohotovostní displej. K jinému účelu navi-keymat neposlouží a po prvním seznámení se nemohu zbavit pocitu, že telefon docela zbytečně hyzdí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Posuvná klávesa navi-keymat je až příliš výrazná

Pochválit musím výborný QVGA displej a fotoaparát, který nabídne 3,2 MPx a autofocus. Zajímavým designovým počinem je provedení zadní strany telefonu, kterou pokrývají důlky. Telefon se bude dodávat s 2GB paměťovou kartu typu microSD (v některých regionech bude menší kapacita). Paměťovky najdou svůj slot pod zadním krytem – lze je však vyměnit i bez vypnutí přístroje. Stejně je to vyřešeno i u modelu 5310.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Uživatelské prostředí je Series 40: hlavní displej • hlavní nabídka • hudební knihovna • přehrávač

Opět si můžete díky 3,5mm jacku připojit jakákoli sluchátka, pokud vám ty od Nokie nebudou vyhovovat. Vedle audio konektoru najdeme ještě systémový micro-USB konektor a kupodivu také konektor pro nabíječku (nabíjení přes USB tedy zjevně nebude možné). Stejná sestava konektorů je i u modelu 5310.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Navi-keymat zblízka a zajímavé detaily ze zadní strany

Za necelých deset tisíc bude Nokia 5610 XpressMusic k dostání na předvánočním trhu. Za telefon bez operačního systému je to docela dost. Cena však může brzy klesnout a i přes některé výtky to bude příjemné oživení nabídky.

Nokia 5700 XpressMusic

Do černého designu byla převlečen i dříve představený model 5700. Vypadá rozhodně „dospěleji“ než v bílém provedení s pestrými barevnými doplňky. Bude nyní sladěn s 5310 a 5610, nabízet se bude buď s modrými nebo červenými doplňky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Černé provedení Nokie 5700

Nokia 5700 je symbianový smarpthone s otočnou klávesnicí. Poloha otočení nabízí čtyři režimy použití: jako běžný telefon, telefon připraven pro videohovory, fotoaparát nebo hudební přehrávač se speciálními ovládacími klávesami. Podrobnosti zde.

Diskuze (52) Další článek: Soutěž o 2GB kartu: výherce a nové téma

Témata článku: Nokia, Walkman, Bose, Nokia 5310 XpressMusic, Nokia 5610 XpressMusic, Nokia 5700 XpressMusic, Nov, Oblíbený telefon, Hud, Druhý směr, Walk, Červená verze


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95