Nové Nabité tarify: co na nás Vodafone chystá?

Vodafone si před několika dny zaregistroval nové ochranné známky, které rozvířily řadu debat o tom, co operátor chystá. Dočkáme se změny paušálních programů, zcela nových kreditních tarifů nebo názvy skrývají něco docela jiného?
Jak jsme vás již v pondělí informovali, na serveru se seznamy registrovaných známek se u společnosti Vodafone objevilo hned několik nových položek. Nejen titulek Nabité tarify, ale také názvy dalších souvisejících položek Nabito 100, Nabito 300, Nabito 600, Nabito 1000 a Nabito 1800 naznačují, že se bude jednat o nové tarifní programy. Nabídne Vodafone pod Nabitými tarify standardní paušální programy nebo se dočkáme něčeho speciálního? O tom lze zatím jen polemizovat. Jaké jsou podle nás možnosti?

Zcela nové tarify

Na mobilfóru se v neděli objevila zajímavá úvaha. Podle ní vedení společnosti v uplynulé době měnilo názvy tarifů každý druhý rok a je tedy možné, že i letošek nebude výjimkou. V tomto případě by čísla v názvu nejpravděpodobněji značila počet volných minut. Ve srovnání se stávající nabídkou by ale v tomto případě Vodafone kartami zamíchal opravdu výrazně.

V současnosti je pro přechod z předplacenky na paušál připraveno hned několik levných tarifů. Ze základní nabídky je to Rozjezd naplno bez volných minut a 50 Naplno s padesáti volnými minutami. V případě zavedení nabitých tarifů by se ale minimální počet volných minut zvýšil na sto a minimální měsíční poplatek se ze současných asi šedesáti korun (u tarifu Rozjezd naplno) posunul pravděpodobně až někam nad hranici čtyřset korun. Tím by Vodafone prakticky smazal přestupní schůdek mezi předplacenkami a standardními paušály.

Tuto možnost považujeme za velmi málo pravděpodobnou. Operátor by ztratil velmi mnoho zákazníků, kdyby nenabídl tarif pro méně utrácející uživatele. Zároveň neveříme, že by udržel cenu programu Nabito 100 s předpokládánám stem volných minut na ceně současného 50 Naplno s polovinou volných minut. A kombinace obou sérií tarifů v nabídce je rovněž velmi nepravděpodobná, kdyby se jednalo v obou případech o klasické paušální programy. Jenomže nová řada tarifů nemusí být klasické paušály, ale něco speciálního. Něco, co bude zároveň vystihovat název Nabito - očekáváme příchod tzv. kreditních paušálů.

Kreditní paušály

Další možnou variantou nové tarifní nabídky jsou tedy kreditní paušály, kdy číslo v názvu značí pravidelný měsíční poplatek. Pokud jsou levnější tarifní programy jakýmsi mezistupněm mezi předplacenými službami a standardními tarify, pak to o kreditních paušálech platí dvojnásob. Podobný model využívá např. na Slovensku operátor Orange.

Stejně jako u standardních paušálů, i s kreditním programem musíte platit měsíční poplatky a na konci každého měsíce jste informováni podrobným vyúčtováním. Základní rozdíl mezi klasickým a kreditním paušálem je v tom, že zatímco u klasického čerpáte za měsíční poplatek jen přidělený počet volných minut, SMS, MMS apod., u kreditních paušálů není předem stanoveno, zda musíte zaplacenou částku vyčerpat voláním, odesíláním zpráv nebo stahováním dat. Jednoduše fungujete jako s předplacenou službou, ale přečerpáním kreditu nepřicházíte o možnost další komunikace.

Pokud předem předplacený kredit překročíte, budou se další poplatky automaticky přičítat na vaše konto; sazba za jednotku pak většinou bývá vyšší než během čerpání předplaceného kreditu. Ze zahraničních zkušeností lze vysledovat, že do kreditu často bývá počítáno jen určité portfolio služeb. Uvedu příklad. S vnitrostátními hovory si hlavu lámat nemusíte – na jejich čerpání je určena výše kreditu. Na volání do zahraničí se už ale měsíční záloha nevztahuje a tyto hovory jsou vám účtovány nad placený kredit. A to i v případě, že máte na „účtu“ ještě dostatek finančních prostředků. V našich podmínkách bychom systémem mohli kreditní paušál vzdáleně přirovnat snad jen k tarifu Eurotel Individual.

Telefony levněji

Další pozitivum ve srovnání s předplacenkami je v možnosti nákupu telefonu za zvýhodněnou cenu. Zatímco předplacený tarif můžete kdykoliv podle vlastního uvážení ukončit, některé kreditní paušály vyžadují určitý závazek. Pokud se pak společnosti upíšete k placení pravidelného měsíčního poplatku po určitou dobu, bude vám na oplátku nabídnuto zvýhodnění v podobě slev na mobilní zařízení.

I zde je možné najít několik „ale“. Především si nemyslím, že je měsíční poplatek ve výši 1 800 Kč u tarifu Nabito 1800 určen pro běžného uživatele. Na první pohled jsou kreditní tarify pro korporátní klientelu trochu nepohodlným řešením. Požadavky jsou však různé a je tudíž možné, že se nabídka bude vztahovat jak na obyčejné, tak firemní uživatele. Případnou možnost firemní podpory ještě umocňují další registrované značky Balíček extra nabito, Loaded Tariffs, Loaded for Business a Bundle Extra Loaded, které by s sebou mohly nést nejrůznější množstevní zvýhodnění.

Co vy na to?

Upozorňuji, že všechny výše zmiňované informace jsou pouze spekulativního charakteru a nám nezbývá než čekat, co pod svými Nabitými tarify Vodafone nakonec představí. V případě kreditních paušálů by se ale jednalo o malou revoluci, samozřejmě v závislosti na konkrétních cenových nabídkách.

Diskuze (18) Další článek: Sony Ericsson J220i a J230i: dva šviháci z levného kraje (test)

Témata článku: Tarify a mobilní služby, Operátoři, Vodafone, NAS, Tarif, Levný tarif, Voda, Nov, Vnitrostátní hovor, Vodafone — Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

** AGM oznámilo další superodolný telefon s vyztuženými rohy ** Pyšní se opravdu hlasitým reprákem a nočním viděním ** Světelný kruh na zádech se rozbliká v rytmu hudby

Martin Chroust
MIL-STD 810IP68Smartphony
7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

** O iPhonu 14 se loni začalo spekulovat rekordně brzy, dokonce před příchodem iPhonu 13 ** Některé spekulace se nakonec pravděpodobně vyplní ** Mnoho jich však bylo úplně mimo a ty nejzajímavější si připomeneme

Martin Miksa
Jon ProsserSpekulaceiPhone
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

** Kaktus má nejlevnější neomezená data na českém trhu ** Nové tarify Neřešto přidávají neomezený FUP s rychlostí 2 Mbit/s ** Tarify jde používat bez příplatku i v zemích EU

Jan Láska
Neomezená dataTarify a mobilní službyKaktus
Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

** iPhone 14 Pro se pyšní novým vizuálním prvkem Dynamic Island ** Touto cestou Apple omlouvá nutný průstřel ** Na Android se podobná funkce dostala za necelý týden

Martin Chroust
schémataOLED
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

** Apple ukázal iPhone 14 Pro, je nejvybavenější, ale u nás i nejdražší ** Výřez vyměnil za průstřel a prezentuje to jako výhodu ** Výbava je špičková, zlepšil se fotoaparát a přibyla satelitní konektivita

Martin Miksa
Vlajková loďiPhone
Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

** Apple představil hned tři modely chytrých hodinek Apple Watch ** Series 8 je nový mainstream, pro mladé jsou určeny Watch SE 2 ** Profíci a sportovci mohou vzhlížet k novému modelu Watch Ultra

Martin Chroust
MIL-STD 810Apple Watch
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

** QHD displeje se před sedmi lety dostaly do top smartphonů ** Po letech však v mobilech stále dominuje Full HD ** Je to krokem zpět, a kde se vlastně stala „chyba“?

Martin Chroust
DisplejeHistorieSmartphony
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry