Nové Nokie 7360, 7370 a 7380: květinové děti mistra výtvarníka na vlastní oči

Nokia připravila stylovou řadu L‘Amour: A třeba taková 7380 je opravdové „číslo“ – tenká rtěnka bez klávesnice a s maskovaným displejem. Všechny tři telefony jsou posety květinami a působí už na snímcích maximálně stylově. Jaké jsou ve skutečnosti? Přes sto živých fotek!
Kapitoly článku
Včera představená nová řada stylových telefonů značky Nokia se jmenuje L’Amour. Jsou to modely s označeními 7360, 7370 a 7380, navazují na své předchůdce, kteří měli místo trojky číslici dvě. Pravé dílo výtvarné duše – všude rozverné kytky, luxusní materiály, netradiční barvy.

Nokia 7380

Bezpochyby nejpůsobivější kousek. Už model 7280 ve své době šokoval a prazvláštní shledání to bylo i teď. Žádné klávesy s čísly a písmeny, chybí snad i displej... v pohotovostním stavu je totiž schovaný za zrcadlovým krycím sklíčkem. Jakmile se rozsvítí, objeví se netypických 104 × 208 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 7380 naživo

Takové rozlišení odpovídá jeho horizontální orientaci. Ovládání obstarává dvojice pryžových kroužků s oranžově pulzujícím tlačítkem uprostřed. Levá část vnějšího kroužku funguje jako dvě kontextové klávesy, pravá potom nahrazuje červené a zelené telefonní sluchátko. Vnitřním kruhem se otáčí a tím listuje v nabídce nebo volí znaky. Středem se potvrzuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S hlavním ovládacím prvkem se pracuje dobře, i když to tak zprvu nevypadá

Nabídka má modrý odstín, který dobře ladí se zrcadlovým povrchem nad displejem. K dispozici je ale až 65 tisíc barev. To abyste mohli sledovat třeba snímanou scénu. I v tak podivné konstrukci si našel totiž místo i fotoaparát, a to ne ledajaký. Disponuje fyzickým rozlišením 2 Mpx, půjde s ním natáčet video a ve špatných světelných podmínkách bude nápomocna přisvětlovací dioda. Informace o velikosti vnitřní paměti, do které půjdou snímky ukládat zatím nejsou známy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Modrá nabídka • telefon v ruce

Celé menu je přehledné. I při krátkém vyzkoušení psaní zprávy nebo zadávání kontaktu mi ovládání přešlo rychle do krve. Rozhodně nešlo o nic nepříjemného, bylo velmi intuitivní. Jen je pro naprosté pohodlí nezbytné držet telefon oběma rukama. Nechtěnému pohnutí kroužkem zamezí dobře posazené tlačítko pro zámek kláves na spodní (vzhledem k displeji) straně telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zámek klávesnice • vyleptané květiny

Velmi dobře na mě působila záda 7380. Jsou vykládána pravou kůží s vyraženým logem výrobce. Na omak je to materiál příjemný a při držení neklouže. Slícování bylo už i na prvních předváděných vzorcích velmi slušné, a to i přesto, že je vedle sebe použito nemálo rozdílných materiálů. Nejlepší bude nosit stylový špalíček samozřejmě na krku, k tomuto účelu je na pravém boku připraveno zlaté kovové ouško.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záda zdobí pevná pravá kůže s logem výrobce

Nokia 7380 přijde na náš trh spolu s ostatními dvěma představenými telefony v prvním čtvrtletí roku 2006 a podle českého zastoupení je cena stanovena na 18 tisíc, tedy o něco více, než jsme předpokládali.

Rozhodně to není ani cenou, ani funkcemi běžný telefon. Je to zvláštní stylová směsice, která zaujme i zaryté odpůrce designu na úkor funkčnosti. Samotná Nokia jej prezentuje jako mobil, který si najde místo na večírcích s přáteli, kdy si s sebou nechcete brát klasický telefon. Tento smysl naplnila 7380 do puntíku.


Nokia 7380 ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 113 × 30 × 20 mm, 80 g
 • konstrukce: jiná
 • barevné provedení: jantarová
 • pásma GSM: 900/1 800/1 900 MHz
 • displej aktivní TFT, 65 tisíc barev, rozlišení 104 × 208 obrazových bodů
 • fotoaparát: 2 Mpx (rozlišení 1600 × 1200 obrazových bodů) s možností natáčet video v rozlišení 176 × 144 (QCIF)
 • připojení k internetu: EDGE třídy 8, GPRS třídy 8, WAP 2.0
 • výdrž baterie: 240 hodin v pohotovosti, 180 minut hovoru
 • ostatní: SMS, přehrávač MP3


Nokia 7370

Má zvláštní konstrukci, ale zaujala nejméně. Otočný mechanismus fungoval sice dobře, jenže třeba v zavřeném stavu se telefon nebude dát ovládat – na čele není ani jediné tlačítko. Pružiny tlačí při otevření velmi silně, když si nedáte pozor, vypadne vám po nárazu při dokončení „rejdu“ mobil z ruky. Povedená je zadní část displeje, na které jsou opět všudypřítomné květinové a travnaté motivy. Leptání do kovu působí hezky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 7370 na živých snímcích

Klávesnice samotná má čtyřsměrné hlavní tlačítko s potvrzovacím středem, dvě kontextová tlačítka a pod nimi klávesy pro ovládání hovorů. Alfanumerická část má uvnitř čtvercové vybrání. Vytvoří se tak vyvýšeniny na krajích a částečně i na klávesách 5 a 8. Jde o čistě designový prvek, z ergonomického hlediska ani nepřidává, ani nezavazí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je tvarovaná, má to však jen estetický efekt

I když to z fotografií nejprve není patrné, jsou všechny ovládací prvky poměrně malé a osobám s většími bříšky budou překlepy dělat denní společnost. Je škoda, že tento model nebyl plně funkční a nemohli jsme si tedy prohlédnout displej. Ten by měl být velmi kvalitní, rozlišení QVGA patří v současnosti mezi nejlepší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pár zajímavých detailů

Nokia 7370 bude k mání za 11 tisíc korun a zahájení prodeje je plánováno rovněž na první čtvrtletí příštího roku. Provedení zahrnuje dvě barevné varianty, jantarová je daleko atraktivnější. Na kávově hnědé se totiž ztrácí dekorační kresba a „stylovost“ se mine účinkem.


Nokia 7370 ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 89 × 43 × 23 mm, 73 g
 • konstrukce: otočná
 • barevné provedení: jantarová, kávově hnědá
 • pásma GSM: 900/1 800/1 900 MHz
 • displej aktivní TFT, 262 tisíc barev, rozlišení 240 × 320 obrazových bodů (QVGA)
 • fotoaparát: 1,3 Mpx (rozlišení 1280 × 960 obrazových bodů) s osminásobným digitálním zoomem a s možností natáčet video v rozlišení 176 × 144 (QCIF)
 • paměť: 10 MB vnitřní paměti, slot pro paměťové karty microSD
 • připojení k internetu: EDGE třídy 10, GPRS třídy 10, CSD, HSCSD, WAP 2.0
 • výdrž baterie: 240 hodin v pohotovosti, 210 minut hovoru
 • ostatní: SMS, MMS, přehrávač MP3


Nokia 7360

Nejlevnější z nových stylových Nokií bude 7360, telefon klasické konstrukce. Tady je už docela povedené i hnědé provedení, stříbrné a větší tyrkysové plochy udělají své. Jantarová ovšem zase vede. U obou opět platí - květina za květinou. Klávenice mají buďto zelené nebo modré podsvětlení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 7360 v barevných provedeních jantarová a tmavě hnědá

Tlačítka jsou tvarována naprosto stejně jako u předchozího modelu, platí pro ně ty samé klady i výtky. Na levé straně je velmi výrazné ovládání hlasitosti, nemačká se však dobře, má tuhý chod. Zadní strana nese už jen VGA fotoaparát, na výjimečnosti přidá tvrdá kůže kolem a chromované doplňky. Těšit se na ni můžeme v prvním kvartále 2006, cena je stanovena na 8 tisíc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Žlutozelené podsvětlení klávesnice • vestavěný fotoaparát • ovládání hlasitosti

Jedna rodina

Pro všechny tři modely je příznačná velmi silná příslušnost k řadě, jinými slovy – hlásí se k sobě. Nové „sedmtrojky“ poznáte snadno: povedené květinové motivy, vykládání kůží a lesklými linkami, zvláštní barevná schémata která vhodně doplňují design. Nakonec i maličká, avšak velmi nápaditá textilní ouška na bocích jako na švech oblečení jsou znakem toho, že v ruce nedržíte běžný telefon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Připravena budou stylová barevná schémata

Nokia ještě jedná s předními návrhářskými jmény, zda by někdo nebyl potěšen vytvořením záštity nové řadě telefonů. Ideální by samozřejmě byl opět Versace (speciální edice modelu 7270), nic ale není zatím jisté.

U nás má Nokia na vyjednání spolupráce ještě čas, oficiální představení pro Českou republiku je plánováno na 9. listopadu. V pražském Obecním domě se bude konat módní přehlídka a na akci by značka ráda pozvala i Briana Adamse nebo prince Alberta. Jsou to však spíše zbožná přání než reálné vyhlídky. Počítat ale můžeme s přítomností Terezy Maxové, výtěžek z večírku půjde na dobročinné účely.


Nokia 7360 ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 105 × 45 × 18 mm, 92 g
 • konstrukce: klasická
 • barevné provedení: jantarová, kávově hnědá
 • pásma GSM: 900/1 800/1 900 MHz
 • displej aktivní TFT, 65 tisíc barev, rozlišení 128 × 160 obrazových bodů
 • fotoaparát: VGA (rozlišení 640 × 480 obrazových bodů) s možností natáčet video v rozlišení 128 × 96 (SubQCIF)
 • připojení k internetu: EDGE třídy 6, GPRS třídy 10, CSD, HSCSD, WAP 2.0
 • výdrž baterie: 336 hodin v pohotovosti, 240 minut hovoru
 • ostatní: SMS, MMS, Push-to-talk, e-mail


Ve druhé kapitole najdete přes sto živých fotografií telefonů nové stylové řady L'Amour

Témata článku: Nokia, Nokia 7360, Nokia 7370, Nokia 7380, Levá část, Leptání, Pravá kůže, Nov, MistrVýkon, který předběhl dobu. Test grafické karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim X 24G

Výkon, který předběhl dobu. Test grafické karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim X 24G

Karta s výkonem RTX 4090 je snem každého hráče. Jen málokterá současná hra ji dokáže ve 4K potrápit.

Adam Vágner
MSIGrafické kartyTesty
Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

** Corning představil ještě odolnější sklo pro telefony ** Zůstává má stejná odolnost škrábanců jako u skla Victus ** Dvojka však vylepšuje odolnost vůči pádům na beton a asfalt

Martin Chroust
Victus 2Gorilla GlassSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Update na Android 13 očekávají majitelé mnoha zařízení ** V tomto přehledu se dozvíte, kdy dorazí i do vašeho telefonu ** Článek průběžně aktualizujeme, výrobce řadíme podle abecedy

Martin Chroust
Android 13Aktualizace softwaru
Slovenský telefon se zhmotnil v realitu. Simple Phone je absolutně nezávislý na službách a aplikacích od Googlu

Slovenský telefon se zhmotnil v realitu. Simple Phone je absolutně nezávislý na službách a aplikacích od Googlu

** Znáte jednoduché aplikace Simple Mobile Tools pro Android? ** Pocházejí od slovenského vývojáře Tibora Kaputy ** Jeho telefon bez vazeb na Google se pomalu chystá do prodeje

Martin Chroust
Android 11SmartphonyBezpečnost
Poslední odpočinek pro vysloužilé stroje. Podívejte se na 10 nejzajímavějších hřbitovů techniky

Poslední odpočinek pro vysloužilé stroje. Podívejte se na 10 nejzajímavějších hřbitovů techniky

** Žádná technika nevydrží věčně, takže kam s ní? ** Obvyklou odpovědí je vrakoviště. Tady je 10 nejzajímavějších tech-hřbitovů. ** Auta, motorky, letadla, vojenská technika a lodě.

Karel Kilián
Technika
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

** Betaverze WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu ** Jednoduchou fintou jej však spustíte na dvou telefonech najednou ** Stačí jen z druhého telefonu na chvíli udělat tablet

Martin Chroust
Jak...WhatsAppSmartphony
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče