Nové Nokie na vlastní oči (+ živé foto)

Nokia nám v pátek ukázala dva své nejnovější telefony. Oba modely – Nokia 1110 i 1600 – budou patřit mezi nejlevnější na trhu. V článku zjistíte, jak je to se zatím nevyjasněnou podporou MP3 a najdete v něm také naše první dojmy z obou novinek.
Nové Nokie na vlastní oči (+ živé foto)
Kapitoly článku
Článek postavený na parametrech a funkcích nových Nokií 1110 a 1600 jste si na MobilManii mohli přečíst už v pátek. Dnes už nebudeme opakovat známé informace a zaměříme se na věci, které lze zjistit až po osobním kontaktu s telefonem. České zastoupení Nokie totiž ku příležitosti představení nových modelů uspořádalo tiskovou konferenci a obě novinky zde byly k vyzkoušení.

Kdy, co, jak a vůbec

Obě dvě nové Nokie jsou jednoduché a velmi levné. Nokia 1110 se na trhu objeví v září nebo říjnu za předpokládanou cenu 2 000 Kč včetně DPH. Model 1600 bude v prodeji září za cenu 2 500–3 000 Kč. Podle Nokie to mimochodem má být nejlevnější mobilní telefon s barevným displejem. S předpokládanou cenou to ale určitě nepůjde, protože takový Siemens A60 lze už dnes sehnat za necelých 1 800 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Od Nokie jsme také zjistili, že černobílé displeje v mobilních telefonech už definitivně končí a že se s nimi nebudeme setkávat ani v levných modelech. Nokia 1110 je jedna z posledních.

Potom se nám ale už telefony dostaly do ruky a tady jsou naše postřehy.

Nokia 1110: úplně šedá myš

Design telefonu bych jedním slovem označil jako „obyčejný“. Kousek, který mám v ruce, je šedivý, nijak zvlášť zajímavý. Nokii 1110 by určitě pomohly výrazné barevné kryty, výrobce ale k dokoupení nabídne jen velmi střídmé odstíny. Telefon je celý vyrobený z plastu a zatím nikde nevrzal, přestože šlo o prototyp.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej je velmi malý a pouze černobílý. Nižší rozlišení 96 × 68 v tomto případě ani tolik nevadí, protože mezi jednotlivými body nejsou příliš viditelné mezery – neruší zde rastr.

Jednou z inovací, které telefon přináší, je inverzní displej. Pozadí je u něj standardně černé a písmo světlé. Nokia tvrdí, že tento způsob zobrazení je výhodný na přímém světle. Nechal jsem ale na telefon přímo svítit slunce a nezdálo se mi, že by inverzní displej byl nějak výraznější. Zato v pokojovém prostředí nad displejem zapláčete – je velmi nevýrazný a sami vidíte na fotkách, že světlé znaky na tmavém podkladě nejsou zřetelné. Displej bohužel nelze přepnout do normálního zobrazení. Ještě počkejme, až budeme telefon moci vyzkoušet při přípravě recenze; zatím se ale zdá, že Nokia šlápla vedle.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Inverzní displej: nevím, nevím ...

Klávesnice je vyrobena z pryže, tlačítka jsou odlišena jen vyboulením. Pocit při psaní celkově není špatný, ale Nokia umí lepší klávesnice; hlavně prolomení tlačítka mohlo být výraznější. Čtyřsměrné tlačítko není potvrzovací. Jeho jednotlivým směrům jsou napevno přiřazeny důležité funkce: vstup do adresáře (vyhledává se postupným psaním), editor textovky, zmeškané hovor a hodiny/budík.

Klepněte pro větší obrázek

Levým funkčním tlačítkem se vejde do hlavní nabídky a slouží také pro potvrzování. Pravé tlačítko je vyhrazeno vlastnímu menu. Zelené sluchátko funguje běžným způsobem, pravé je spojeno s vypínačem a voličem vyzváněcích profilů.

Novou funkci získalo tlačítko s hvězdičkou. Jeho delším podržením telefon promluví lidským hlasem a řekne, kolik je právě hodin. Prezentované kousky uměly finsky, tato funkce ale bude lokalizována i do češtiny. Využijete ji?

Na horní straně telefonu je otvor hlasitého reproduktoru, dole nový systémový konektor. Zdířka pro nabíječku a pro připojení osobního handsfree zůstává stejná, jiný je ale konektor pro připojení kabelu. První změnou je vůbec přítomnost tohoto konektoru – starší telefony této řady nebylo možné spojit s počítačem. Může se zdát, že jde o port miniUSB, jedná se ale o proprietární konektor Nokie. Další otázkou je, co se s ním bude dát dělat – telefon nemá GPRS a nezvládá ani vytáčené datové přenosy, MP3 do něj nenahrajete, nanejvýš logo.

Klepněte pro větší obrázek

A když už jsme u MP3: i když Nokia v materiálech tímto slůvkem velmi šikovně šermuje, telefon MP3 vyzvánění nenabízí. V nabídce jsou jen dvacetihlasé melodie a reálné zvuky, například kukačka. Empétrojky to ale nejsou. Výrobce vysvětluje, že to myslel tak, že vyzvánění kvalitou připomíná MP3, ale to je nesmysl – MP3 má takovou kvalitu, jakou nastavíte při kódování, a může být i naprosto neposlouchatelná.

Hlavní nabídku telefonu tvoří velké ikony. Přestože šipky naznačují, že se jimi posouvá horizontálně (ostatně to i jde), funguje i běžnější vertikální posuv. Struktura nabídky je úplně standardní, nenajdeme zde nic, co by mohlo zaujmout. Všechno jsme už u Nokií viděli. Novinkou je jen demomód, který uživateli ukáže, jak používat jednotlivé funkce.

Podrobné parametry Nokie 1110 najdete v katalogu mobilů

Nokia 1600: barevný nebo černobílý?

Povídání o druhé novince, barevné Nokii 1600, už bude kratší. Až na barevný displej jde totiž o funkčně úplně stejný telefon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Také konstrukce je stejná, mobil ale vypadá o něco lépe. Mohou za to možná výraznější tlačítka nebo kontrastní černý kryt u kousku, který jsme měli možnost vyzkoušet. Tlačítka jsou vyrobena z pevného plastu, neprohýbají se tedy tolik jako u Nokie 1110, na oplátku ale jsou zase trochu menší. Pocit při stisknutí opět není úplně stoprocentní, i když znovu jde o dobrou klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek

Displej má stejné rozlišení 96 × 68 bodů, je ale barevný a hrubý rastr je zde vidět mnohem víc než na levnějším modelu. Rozlišení je až na tři přidané řádky stejné jako na staré Nokii 3510i a její displej už před lety, kdy se poprvé objevila, vypadal hodně špatně.

Přestože barevné displeje jsou obvykle méně výrazné než černobílé, v tomto případě bych i při požadavku na co nejlepší displej sáhl po barevné Nokii 1600. Znovu se vracím k inverznímu zobrazení, které se moc nepovedlo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej Nokie 1600 rozhodně není ideální, ale je na něm aspoň něco vidět

Chystáte argument s nižší výdrží barevných displejů na jedno nabití? Při pohledu na parametry nás už v pátečním článku zaujalo, že přestože oba telefony mají stejnou baterii, model 1600 s barevným displejem má výdrž vyšší. Nokia to vysvětlila, v barevném telefonu prý použila novou technologii Single Antenna Transfer, která má právě na výdrž pozitivní vliv

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Podrobné parametry Nokie 1600 najdete v katalogu mobilů

Telefony pro zbytek světa

Nokia 1110 je extrémně jednoduchý telefon. Předpokládaná cena dva tisíce korun je možná ještě nadsazená, Nokia bude muset zlevnit. Kdybych ale vedle sebe postavil současný model 1100 a tuto novinku, sáhl bych asi po starším telefonu. Inverzní displej opravdu nebyl dobrý nápad a mluvicí hodiny to nespraví.

Další novinka 1600 vypadá lépe, odhadovaná cena 2 500–3 000 Kč je ale také přehnaná, zvlášť pokud se má jednat o nejlevnější mobilní telefon s barevným displejem na trhu. Je ale atraktivnější, displej je i přes velmi hrubý rastr lepší než inverzní experiment a telefon navíc nabídne větší výdrž.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nokia má ale v této oblasti velmi silnou konkurenci. Stojí proti ní armáda levných Siemensů, Motoroly i Sony Ericssony. Za necelé tři tisíce lze sehnat i Nokii 3100, která je o třídu nad vyšším modelem 1600. Nokia to asi s novými levnými modely bude mít těžké a hlavní odbyt najde spíš v rozvojových oblastech. Finové to určitě cítí, však také představení telefonů proběhlo v Africe, v Nairobi.

Tip: Nokia nám v pátek ukázala také véčko 7270 v limitované verzi, kterou vyzdobila Donatella Versace. Přečtěte si článek s našimi prvními dojmy a živými fotografiemi


V další kapitole najdete kompletní fotogalerii
Kapitoly článku

Témata článku: Nokia, Nokia 1110, Nokia 1600, Siemens A60, Nov, Foto


Určitě si přečtěte