Nové Nokie: Navigace, televize, Symbian

Vyzkoušeli jsme nové Nokie - 6110 Navigator, televizní N77, manažerskou E65 a placku E61i. Živé fotografie a 5× video!
Kapitoly článku

Nokia představila na barcelonském kongresu klíčové modely pro rok 2007. Hlavní hvězdu, komunikátor E90, jsme již podrobně prozkoumali. Přišel čas na ostatní, neméně zajímavé modely. O technických parametrech telefonů se dočtete zde, v tomto článku přinášíme živé fotografie, videa a první dojmy z nových telefonů.

Nokia 6110 Navigator

Navigace teď letí a Nokia toho patřičně využívá. GPS modul nacpe do některých svých smartphonů. Pro začátek je to Nokia N95, komunikátor E95 a nejdostupnější varianta pro navigace chtivé zákazníky v podobě modelu 6110 Navigator. Jeho cena se vejde do čtrnácti tisíc a přitom nabídne plnohodnotnou navigaci a nadupaný telefon v jednom.

Mobil je to nenápadný, svůj potenciál skrývá za celkem nudným zevnějškem. Plastové tělo nese bílou nebo černou barvu a je doplněno o stříbrné doplňky. Rozměry jsou přijatelné, není to žádný obr, a hmotnost 123 g je na smartphone také dobrá hodnota. Při nošení v kapse bude možná vadit snad jen nepatrně větší tloušťka, a to 20 mm. Konstrukce je pevná a vysouvací mechanismus neprojevuje žádné větší vůle.

Displej už známe, znalé nepřekvapí. Nabízí velmi kvalitní podívanou na rastru 240 × 320 bodů s 16 miliony barvami. Plocha není samozřejmě tak velká jako u samostatných navigátorů do auta, ale i k navigačním účelům plně postačí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nokia 6110 Navigator

GPS přijímač je umístěn na zadní straně předního dílu a při vysunutém telefonu má tedy optimální „výhled“. Vyhledat signál ze satelitů by neměl být problém, i když bude telefon umístěn v držáku na středovém panelu v autě. V Nokii se poučili z modelu N95, kde je GPS přijímač umístěn pod klávesnicí a jeho citlivost je proto horší.

Numerická klávesnice nabízí komfortní ovládání. Tlačítka jsou dostatečně velká, hmatovou orientaci usnadňují horizontální chromové lišty. Na funkčním bloku najdeme pro Symbian typický počet funkčních kláves – tedy sedm. Jsou rozprostřeny kolem hlavní navigační klávesy. Té jsem nepřišel moc na chuť, špatně se mi volili především vertikální směry. Ale jde jen o zvyk. Největší zajímavostí ale je, že zmizelo obligátní tlačítko s tužtičkou a bylo nahrazeno kouzelným tlačítkem se symbolem kříže světových stran. Jakmile se ztratíte, stisknete toto tlačítko – spustíte tím navigační program a telefon vás dovede zpět do známých míst.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obě dostupné barevné varianty

Výbava telefonu je výborná, myslelo se především na rychlé datové přenosy. Nechybí ale ani 2MPx fotoaparát, který je chráněn posuvnou krytkou. Ta se u předváděných vzorků otevírala až příliš ztuha, snad to bude ve finále lepší. Samozřejmostí je slot pro paměťové karty, Nokia 6110 používá microSD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nabídka telefonu, to je starý známý Symbian. Jedinou podstatnou novinkou je navigační program Smart2Go, který bude standardní součástí nabídky telefonu. Na paměťové kartě pak bude připravena podrobná mapa české republiky a na DVD byste k telefonu měli dostat další mapové podklady. Připomínám, že vše už je započteno v ceně telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Velice mě překvapila rychlost telefonu, reakce byly okamžité. A to i v navigačním programu – mnohé navigátory mohou závidět, jak rychle telefon vyhledává v databázi bodů zájmu a jak rychle dokáže vykreslit mapu na displeji. Vše je téměř okamžitě. Program Smart2Go je přitom propracovaný navigační program, který umožňuje i 3D zobrazení mapy. Vzhledem k integraci v telefonu jej využijete nejen při jízdách autem, ale také při turistice nebo pěším pohybu po neznámém městě.

Technické parametry telefonu najdete zde

Nokia E65

Řadu manažerský smartphonů doplňuje nový telefon s výsuvnou konstrukcí. Vyniká kvalitním zpracováním, tenkým tělem a imitací kůže na svém zadním krytu. Je vybaven fotoaparátem, kvalitním QVGA displejem a především rychlými datovými přenosy včetně Wi-Fi. Šikovný telefon, který přináší trochu svěžího designu do jinak strohé řady E.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia E65

O telefonu už se nebudu více rozepisovat. Finální vzorek nám dorazil do redakce a tak už si za pár dnů můžete přečíst podrobnou recenzi.

Technické parametry telefonu najdete zde

Témata článku: Nokia, Nokia 3110 classic, Nokia 3110 Evolve, Nokia 6110 Navigator, Nokia E61i, Nokia E65, Nokia E90, Nokia N77, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Atraktivní smartphone, Nov, Televize, Kvalitní základ, Největší zajímavost