Nové šílené mobily, chytré hodinky a balzám na uši

Prohlédněte si nové mobilitky představené na výstavě CES v Las Vegas. Podíváme se na mobil s klávesnicí, jakou svět neviděl, přečteme si zprávy z hodinek, vyfotíme megapixelovým mobilem a poslechneme pořádná bezdrátová sluchátka.

Když jeden kloub nestačí

Na letošním ročníku veletru CES, který se v lednu konal v Las Vegas, bylo k vidění hodně zajímavostí a ještě více podivností. Jedním z přístrojů spadající spíše do druhé zmiňované kategorie je produkt společnosti Sanyo. Ta představila nevšední mobilní telefon přednostně určený pro hry, kterým by chtěla oslovit zástupy nových zákazníků. Vsadila při tom na dvojici otočných klávesnic (podivné), na operační systém postavený na jazyku Java (prozíravé) a na podpoře bezdrátové sítě Wi-Fi (skvělé).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další fotografie si můžete prohlédnout na serveru MobileBurn

Podle kusých dostupných informací podporuje představený koncept připojení k bezdrátovým sítím pomalejšího standardu IEEE 802.11b, dokáže tedy přenášet data maximální možnou rychlostí 11 Mb/s. Zajímavá je také nevšedně řešená klávesnice, která v zavřené stavu tvoří zadní stěnu telefonu. Při odkrytí se rozdělí na dvě poloviny, z nichž jedna obsahuje běžnou numerickou klávesnici, jakou známé z každého jiného mobilního telefonu. Druhá polovina pak obsahuje až příliš velký kurzorový kříž a několik funkčních tlačítek pro snadnější ovládání her, pro které je telefon určen. Jakkoli je tento mobil jiný, s masovým prosazením bych to neviděl příliš růžově.

Může být trafika v hodinkách?

Jsou tomu přesně dva roky, co na výstavě CES Bill Gates představil hodinky vyvinuté ve spolupráci se známou společností Fossil. Hodinky přijímají a zobrazují nejrůznější více či méně zajímavé zprávy. Jedná se v podstatě o pokus o znovuzkříšení pagerů, hodinky totiž fungují na úplně stejném principu: síť rozhlasových vysílačů pracujících v pásmu velmi krátkých vln vysílá digitální informace o počasí, kurzu akcií, zprávy, informace, textovky, denní horoskopy atd. Hodinky pak zobrazuje na displeji pouze ta data, která si zákazník v rámci služby MSN Direct předplatil. Základní předplatné stojí necelých čtyřicet amerických dolarů ročně (současná akční cena), každý měsíc samostatně pak deset dolarů. Za příplatek dalších dvaceti dolarů ročně získáte doplněk do Microsoft Outlooku, se kterým lze potom hodinky synchronizovat

Nejnovější model Fossil Abacus AU4003 pořídíte za 129 dolarů, jeho rozměry jsou 42 × 42 × 17 milimetrů a na jedno nabití vestavěného akumulátoru vydrží běžet tři až čtyři dny. Nápad je to skvělý, většina uživatelů je se službou i hodinkami spokojená. Pokrytí signálem však u nás nehledejte.

Klepněte pro větší obrázek
Pro další informace a fotografie opět zamiřte na server MobileBurn

Bezdrát buší do obou uší

Tak po tomhle jsme dlouho volali. Bezdrátová Bluetooth sluchátka, která jsou nejen stereofonní, ale také primárně určená především k přehrávání hudby. Neobsahují tedy mikrofon, takže jako handsfree sada budou naprosto k ničemu. Výrobcem sluchátek je společnost Toshiba, která je tlačí především k firemním notebookům vybaveným Bluetooth modulem. Své oblíbené empétrojky tak můžete poslouchat bez jediného obtěžujícího kabelu. Nic však nebrání také k tomu použít tato sluchátka také ve spojení s chytrým mobilem nebo kapesním počítačem – sluchátka totiž kromě běžného Headset BT profilu podporují také profily A2DP i AV nezbytné pro stereofonní reprodukci. Sluchátka bude možné zakoupit také samostatně za 99 dolarů a na jedno nabití vestavěného akumulátoru vydrží hrát až devět hodin. Já chci Bluetooth podporu do iPodu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čtverečku čtverečku, kdo v tobě přebývá?

Mobilní telefon Benq Z2 překvapí hned na první pohled, protože hranatější telefon jste zřejmě ještě neviděli. A pokud ano, tak určitě nedisponoval takhle zajímavými parametry. Megapixelový digitální fotoaparát s bleskem dokáže pořizovat snímky v maximálním rozlišení 1 280 × 960 obrazových bodů a díky skleněné optice mají být fotografie srovnatelné s levnými digitálními fotoaparáty. Telefon je pochopitelně třípásmový GSM 900/1800/1900 MHz a při hmotnosti 106 gramů nabízí rozměry 66 × 66 × 20 milimetrů. Nejedná se rozhodně o žádného obra a stejně tak barevný a aktivní TFT displej se svým rozlišením 128 × 128 obrazových bodů netrhá svou velikostí rekordy.

Potěší šedesát megabajtů sdílené vnitřní paměti dále rozšiřitelné prostřednictvím paměťových karet SD. Samozřejmostí u této kategorie telefonů jsou také rychlé datové přenosy, které využívají GPRS třídy 10. Z dalších schopností stojí za zmínku vestavěný MP3 přehrávač, vyzváněcí melodie se čtyřicetihlasou polyfonií, 500 položek telefonního seznamu, miniUSB port a plná podpora Javy v modifikaci MIDP 2.0. Benq Z2 se do prodeje na vybraných trzích dostane již ke konci prvního čtvrtletí letošního roku za prozatím neznámou cenu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Jak se od ucha volá, tak se u ucha ozývá

Protože v minulém dílu tohoto nepravidelného seriálu mnohé diskutující zaujalo modrozubé sluchátko Plantronics s LCD displejem, uzavřeme dnešní pokračování dalším přístrojem ze stejného soudku. Dnešní sluchátko bude pracovat s bezdrátovým standardem DECT a bude tak skvělým rozšířením domácí telefonní linky. Na svém těle obsahuje kromě háčku pro pohodlné zavěšení na ušní boltec také kompletní numerickou klávesnici i trojici funkčních tlačítek. Přímo ze sluchátek tak můžete vytáčet hovory kdekoli v dosahu dodávané základnové stanice. Sluchátko představila na veletrhu CES nepříliš známá společnost XACT, která již přijímá objednávky.

Klepněte pro větší obrázek
Diskuze (3) Další článek: Symbian v roce 2005

Témata článku: , , , , Síl, MOBI, Bezdrátový standard, A/B, Ušní boltec, Balzám, Mobil, USI, Hod, Chytré, Nov