Nové telefony Grundig útočí

Grundig je u nás jako výrobce mobilních telefonů zcela neznámý. Jeho nabídka modelů je ale překvapivě široká a obsahuje zajímavé kousky.

Společnost Grundig byla založena po druhé světové válce v Německu. Od svých prvopočátků se zabývala zejména výrobou rozhlasových přijímačů a později i televizorů. V dnešní době má ve své nabídce kromě audio-video přístrojů i jiné elektrospotřebiče, mezi nimi také mobilní telefony. Pro společnost Grundig je od ledna 2005 vyrábí a vyvíjí firma Vitelcom Mobile Technology se sídlem ve Španělsku. 

V roce 2005 se Grundig jako výrobce mobilních telefonů poprvé prezentoval na veletrhu spotřební elektroniky CeBIT. Tehdy se jeho telefony málem daly spočítat na prstech jedné ruky. Na 3GSM Congressu téhož roku pak překvapil zajímavým véčkem se špičkovým displejem a šestimegapixelovým fotoaparátem. V dnešní době je nabídka telefonů Grundig již velmi obsáhlá a čítá okolo třiceti kusů. Najdete v ní telefony všech kategorií. Nechybí základní modely, telefony pro zábavu i pro práci. Dnes si tři nezajímavější představíme detailněji.

Grundig U900: tenké véčko s Linuxem

O komunikátoru Grundig s otevřeným operačním systémem Linux jste si již mohli přečíst v naší bleskovce. Nyní se podíváme na telefon véčkové konstrukce s označením Grundig U900, který je postaven na stejné platformě. V tomto případě ale specifikace neuvádí, zda bude operační systém otevřený. Na první pohled se jedná o hranatější černé véčko s oranžovým lemováním. Z rozměrů zaujme jeho tloušťka pouhých 14 mm. Půdorysné obrysy pak činí 92 × 50 mm a hmotnost 94 g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Grundig U900

Jako každé správné véčko, i tento telefon disponuje dvěma displeji. Ten vnější používá technologii OLED a díky ní dokáže na ploše 96 × 64 pixely zobrazit 65 tisíc barev. Pod displejem jsou umístěna tři tlačítka pro ovládání hudebního přehrávače. Nad ním pak objektiv dvoumegapixelového fotoaparátu s diodovým bleskem.

Po otevření telefonu objevíte vnitřní displej, na kterém se rozhodně nešetřilo. Díky QVGA rozlišení 240 × 320 bodů a úhlopříčce dva palce si užijete dostatečně rozměrné, ale i detailní zobrazení, o které se postará aktivní technologie TFT se svými 262 tisíci barev. Toto véčko podporuje sítě UMTS, nezapomnělo se tedy ani na kameru pro videohovory, jejíž objektiv se ukrývá přímo pod vnitřním displejem.

V datové oblasti je tento Grundig velmi dobře vybavený. Kromě již zmíněných sítí třetí generace podporuje také technologie EDGE a GPRS, obě v třídě 10, a to na všech čtyřech GSM frekvencích (850/900/1800/1900 MHz). Jeho celosvětové použití je tak zaručeno. S těmito funkcemi souvisí internetový prohlížeč, který zvládne WAP 2.0 i xHTML. Pro spojení s dalšími zařízeními lze využít Bluetooth nebo datový USB kabel.

V telefonu nechybí ani dostatek multimediálních funkcí. Hudební přehrávač si poradí s formáty MP3 i AAC a umí samozřejmě hrát stereofonně. Nejen pro hudební soubory je připravena vnitřní paměť o velikosti rovných sto megabajtů rozšířitelná paměťovými kartami microSD. Hudební přehrávač doplňuje FM rádio.

Grundig U900 ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 92 × 50 × 14 mm, 94 g
 • sítě a datové přenosy: GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS, EDGE, UMTS
 • vnější displej: rozlišení 96 × 64 bodů, 65 tisíc barev, aktivní OLED
 • vnitřní displej: rozlišení 240 × 320 bodů, 262 tisíc barev, aktivní TFT, úhlopříčka 2 palce
 • paměť: vnitřní paměť 100 MB, slot na paměťovou kartu microSD
 • fotoaparát: 2 Mpx, diodový blesk, natáčení videa, druhá kamera pro videohovory
 • konektivita: Bluetooth, USB
 • multimédia: hudební přehrávač (MP3, AAC), FM rádio
 • další funkce: videohovory, Java MIDP 2.0, internetový prohlížeč xHTML a WAP 2.0, operační systém Linux
 • baterie a výdrž: Li-Ion 1000 mAh, pohotovostní doba až 220 hod., doba hovoru více jak 150 min.

Grundig X900: další variace na téma Razr, tentokrát s třímegapixelem

V nabídce Grundigu najdeme ještě jedno tenké véčko. Oproti modelu U900 mu schází zejména podpora sítí třetí generace a EDGE, vynahradí si to ale v jiné oblasti. Telefon dostal elegantní černý kabátek, ve kterém jeho rozměry činí 98 × 51 × 14 mm. Hmotnost se zastavila na 88 g.

Hlavním lákadlem tohoto telefonu je bezesporu třímegapixelový fotoaparát, jehož objektiv se nachází nad vnějším displejem. Fotoaparát překvapivě disponuje automatickým zaostřováním a nechybí ani diodový blesk. Umí také natáčet video v rozlišení CIF (352 × 288 bodů). Aby toho nebylo málo, kromě vnitřního QVGA displeje s 262 tisíci barev si fotografie můžete pohlížet také na televizní obrazovce. S televizorem se telefon spojí dodávaným kabelem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Grundig X900

Vnější displej také používá TFT technologii s 262 tisíci barev. Jeho rozlišení je ale „jen“ 128 × 128 bodů. Pod ním se opět nacházejí tlačítka pro ovládání MP3 přehrávače, který své skladby čerpá z vnitřní paměti o velikosti 82 MB. Tu lze dále zvětšit pomocí paměťových karet microSD. Ty se netradičně zasouvají do slotu nad hlavním displejem. Pokud vás vlastní písničky omrzí, snadno si naladíte nějakou rozhlasovou stanici.

Na datových technologiích se tentokrát šetřilo. K dispozici je pouze GPRS, překvapivě ale ve třídě 12. Data je možné využít pro vestavěný e-mailový klient s podporou protokolů POP3 a IMAP nebo wapový prohlížeč 2.0. Díky Bluetooth nebo USB kabelu připojíte přes telefon k internetu také počítač.

Grundig X900 ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 98 × 51 × 14 mm, 88 g
 • sítě a datové přenosy: GSM (900/1800/1900 MHz) nebo (850/1800/1900 MHz), GPRS třída 12
 • vnější displej: rozlišení 128 × 128 bodů, 262 tisíc barev, aktivní TFT
 • vnitřní displej: rozlišení 240 × 320 bodů, 262 tisíc barev, aktivní TFT
 • paměť: vnitřní paměť 82 MB, slot na paměťovou kartu microSD
 • fotoaparát: 3 Mpx, autofocus, diodový blesk, natáčení videa v rozlišení CIF
 • konektivita: Bluetooth, USB
 • multimédia: MP3 přehrávač, FM rádio, připojení k televizoru
 • další funkce: Java MIDP 2.0, WAP 2.0, e-mailový klient
 • baterie a výdrž: Li-Ion 650 mAh, pohotovostní doba až 180 hod., doba hovoru 150 min.

Grundig CD800: černý vysouvák pro CDMA

Grundig se nezaměřuje jen na evropské trhy, a tak má ve své nabídce také čtveřici telefonů pro sítě CDMA2000 1XRTT, které běží na frekvenci 800 MHz. Nejlépe vybaveným z nich je mobil vysouvací konstrukce s označením CD800. Do kapsy se snadno vejde díky rozměrům 83 × 36 × 21 mm i nízké hmotnosti 78 g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Grundig CD800

Výbavu tohoto telefonu lze označit za průměrnou. Displej je sice aktivní s technologií TFT a 262 tisíci barev, má ovšem nízké rozlišení 128 × 160 bodů. Lze si na něm prohlížet fotografie z integrovaného 1,3megapixelového fotoaparátu s diodovým bleskem nebo přehrávat video, které si předtím stáhnete přes síť CDMA2000. Maximální rychlost pro upload i download činí 153,6 kb/s. Data poslouží i pro přenos e-mailů, nebo wapových stránek standardu WAP 2.0. S počítačem a jinými mobilními zařízeními telefon spojíte přes Bluetooth nebo USB kabel.

Zábavní funkce zastupuje zejména MP3 přehrávač. Hudební i jiné soubory snadno uložíte do vnitřní paměti o velikosti 256 MB nebo na paměťovou kartu microSD. Specifikace uvádí také velikost operační paměti PSRAM, která činí 64 MB.

Grundig CD800 ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 83 × 36 × 21 mm, 78 g
 • sítě a datové přenosy: CDMA2000 1XRTT 800 MHz, 153,6 kb/s
 • displej: rozlišení 128 × 160 bodů, 262 tisíc barev, aktivní TFT
 • paměť: vnitřní paměť 256 MB, slot na paměťovou kartu microSD
 • fotoaparát: 1,3 Mpx, diodový blesk, natáčení videa
 • konektivita: Bluetooth, USB
 • multimédia: MP3 přehrávač
 • další funkce: Java MIDP 2.0, WAP 2.0, BREW 2.1, e-mailový klient
 • baterie a výdrž: Li-Ion 730 mAh

Chtěli byste Grundig i u nás?

To byla zatím jen malá ochutnávka mobilních telefonů se značkou Grundig. V některém z příštích článků se podíváme například na zábavní telefony nebo na telefony s podporou i-mode. Grundig u nás své mobilní telefony oficiálně neprodává a není ani známo, zda se to někdy v budoucnu změní. Německo je nejblíže, kde je můžete koupit. Přivítali byste jeho výrobky v oblasti mobilní komunikace na našem trhu?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Další telefony se značkou Grundig

Diskuze (14) Další článek: Benefon Twig: znovuzrozený Fin s navigací

Témata článku: Telefony, Motorola Razr, Telefon, Nov, Malá ochutnávkaVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Vybírejte od jednoduchého náramku po našlapané sporttestery

Martin Chroust
Hodinky
Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v listopadu 2021

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v listopadu 2021

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

Nový fotbálek je sice zcela zdarma, to ale na kvalitách zrovna nepřidává.

Michal Maliarov
eFootballKonami