Nové telefony od Samsungu

Na příští rok Samsung připravil špičkovou techniku a notnou dávku elegance. Podívejte se, co nás čeká.
Máme pocit, že telefony značky Samsung nejsou oficiálně představovány, prostě se zjevují. Snad nikdy jsme neměli první informace o novém telefonu z tiskové zprávy. Stačí se přitom porozhlédnout po různých, zpravidla ruských a asijských webech, a téměř vždy narazíte na nějaké nové modely. Takto už bylo v roce 2006 „představeno“ více než šedesát nových telefonů. Ty se však rozdělí do různých částí světa a nejvíc jich zůstane v Asii.

Systém rozdělování novinek mezi jednotlivé trhy je v mnoha aspektech obestřen tajemstvím marketingových šamanů, jindy je vše zcela jasné. Japonští operátoři si díky své silné pozici zcela jasně nadiktují, co od výrobce chtějí. Výjimkou není ani požadavek exkluzivity, Samsung tyto přístroje prostě jinam dodat nesmí.

I další trhy mají svá specifika. Někde je hlavním měřítkem technická vyspělost, jinde nízká cena. Distribuční strategie mění specifické služby, které jsou někde naprosto normální, jinde zcela v nedohlednu. Výjimkou není ani jiné technologické řešení mobilních sítí. V následujícím výčtu je uvedeno několik novinek, které prošly výše uvedeným sítem a teoreticky by se tak mohly objevit i na českém trhu.

Vysouvání stále letí

Jednoduchý Samsung C240 má za sebou pohnutou historii. Ještě než se dostal na trh, prošel zásadní změnou vzhledu. Oblé tvary byly nahrazeny ostrými hranami, technika však zůstala beze změny. Tento model patří mezi low-endy, nemá fotoaparát, svého majitele potěší FM rádiem a aktivním displejem (rozlišení 128 × 160). Za Zmínku ještě stojí datové přenosy GPRS a podpora MMS. O uvedení na český trh ještě není rozhodnuto.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Původní oblý design se na trh nedostane • hranatý facelift ano

Dalším modelem, který by měl zaujmout především nízkou cenou je vysouvací Samsung C300. Ani on nemá foťák, s okolním světem se ale kromě GPRS spojí také kabelem, nebo přes infraport. Displej stejného rozlišení je bohužel pouze pasivní. Vestavěná paměť 2 MB je určena především na ukládání Java her. Telefon je pouze duální (900/1800 MHz) a měří sympatických 86 x 45 x 18 milimetrů. Ani o jeho prodeji nemáme jedinou zmínku, pokud se však u nás objeví, jistě bude bodovat díky podobnosti s dospělými modely značky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V bohatém portfoliu značky stojí o stupínek výše typ Samsung X530. Zcela jiné označení přináší jen pramálo rozdílů. Lehce pozměněný design skrývá fotoaparát s rozlišením pouze 640 × 480 bodů (VGA). Displej je aktivní, zůstává technologie GPRS i infraport.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

O poznání lépe je na tom Samsung E250. Budoucí majitel dostane Bluetooth a kromě GPRS také rychlejší EDGE. Výraznou devizou je podpora paměťových karet typu microSD. Logicky pak nechybí hudební přehrávač, který zvládá formát AAC a samozřejmě i MP3. To vše v pouhých 14 milimetrech tloušťky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samsung E370 se u nás už delší dobu prodává, jeho aktuální cena je 6 354 korun (srovnavame.cz). Telefon střední třídy si oproti předchozím modelům polepšil co se týče fotoaparátu – jeho rozlišení je použitelných 1,3 Mpx. Displej má však stále základní rozlišení 128 × 160 bodů. Zůstává podpora Bluetooth i hudební přehrávač, překvapivě však chybí slot na paměťovou kartu. Vnitřní paměť je pouze 43 MB, na velké poslouchání se tento telefon nehodí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zásadní nevýhodu předchozího typu vyřeší až jeho nástupce: Samsung E390. Bude podporovat karty microSD. Zaměření na hudbu potvrzuje také podpora Bluetooth profilu pro stereo sluchátka. Ve smyslu značkové strategie se dopředu posune také design.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Véčka plná stylu

Základním modelem mezi telefony véčkové konstrukce je Samsung X540. Za roli značkového benjamínka zaplatil vnějším informačním displejem. Nechybí mu však Bluetooth a VGA fotoaparát. Potěší také vestavěné FM rádio. Displej má dnes už mnohokrát zmíněné rozlišení 128 × 160 pixelů, tentokrát v aktivní verzi. Telefon je triální (900/1800/1900 MHz) a zvládá GPRS. Vzhled se drží rovných linek, rozměry jsou: 90 × 47 × 18 mm. Uvedení na český trh je stále ve hvězdách.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Hlavním lákadlem typu Samsung E570 má být vzhled atraktivní zejména pro ženy: několik oku lahodících barevných kombinací a decentní květinový vzor. Výbava také není špatná, posuďte sami: 1,3Mpx fotoaparát, Bluetooth, integrovaná paměť 40 MB a její rozšíření kartou microSD. Hlavní displej posunuje rozlišení na 176 × 220 bodů, na první pohled si snad ani nevšimnete informačního displeje. Je totiž schován pod netradičně orientovaným poloprůhledným pruhem plastu. Využívá energeticky nenáročnou a vysoce kontrastní technologii OLED. Jeho rozlišení je 176 × 16 bodů, což slibuje zejména textovou formu informací a jednoduché grafické ikony. Použitá technologie datových přenosů je charakterizována zkratkou EDGE.

Už předchůdce tohoto telefonu, model E530, byl velmi oblíbený také v České republice. Novinka staví na jeho hlavních rysech a posouvá je o kus dále. Není tedy pochyb o jeho úspěchu a redakce MobilManie vsází, že se se Samsungem E570 setkáme v nejbližších týdnech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ve střední třídě se bude pohybovat také Samsung E380. Na design jde trochu odlišně a na odiv hrdě vystavuje vnější barevný displej (rozlišení 96 × 96). Hlavní zobrazovací plocha je stejná jako u předešlého typu. Neduhem je absence slotu pro paměťovou kartu, možnost připojit stereo sluchátka tak značně pozbývá smysl. Telefon se už na některých trzích prodává, nechme se překvapit, jestli jej zařadí i některý z českých distributorů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Barevné modifikace se vznešenými názvy: Champagne Gold, Scarlet Red a Ice Blue

Prvním z technicky blízké dvojice je Samsung E490. Nabízí vnější displej, 1,3 Mpx fotoaparát a konečně také skutečně použitelnou výbavu hudebního přehrávače. Zvukové soubory se ukládají na karty microSD, jako doplněk je zde FM rádio. Názory na vzhled telefonu se rozcházejí. Posouzení necháme na vašich osobních preferencích, rozhodně je ale odvážný.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Typ Samsung E480 k předchozímu výčtu přidává větší vnější displej v barvách. Někdo uvítá střídmý a nevýrazný design.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z oficiální fotografie od výrobce není úplně zřejmé, o co jde modelu Samsung E790. O atraktivním lesklém povrchu lépe vypovídá (velice) nekvalitní obrázek z jednoho z ruských serverů. Na první dojmy si ještě musíme počkat, z technické výbavy dnes víme následující: vnější OLED displej má neobvyklé rozlišení 80 × 46 bodů, hlavní je dnes už několikrát zmíněný aktivní TFT 176 × 220 bodů. Příjemnou změnou je 2Mpx fotoaparát, potěší 80 MB vestavěné paměti a funkce hudebního přehrávače (karty microSD + Bluetooth stereo headset profil).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Hlavní roli hraje design také u dalších dvou mobilů. Na MobilManii jste již četli o typu Samsung X520 – má téměř shodnou přední a zadní stranu (předek poznáte podle čočky fotoaparátu). Je prudce elegantní až luxusní, dámy uvítají decentní starorůžové provedení, pro muže je modrá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samsung E420 může svými rysy připomínat populární iPod. Decentní květová výzdoba vzbuzuje dojem křehké krásy. Technická výbava je také u tohoto modelu odsunuta na vedlejší kolej. Čočka na čelní straně skrývá fotoaparát s rozlišením VGA, nečekejme Bluetooth, ani paměťové karty.Displej je shodný s nižšími modely (128 × 160 bodů). Na podzim se ozývaly hlasy o uvedení obou stylových telefonů na trh, stále se však nic neděje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nesmíme zapomenout ani na zcela výjimečný počin korejského výrobce. Nedávno představené Samsungy F300 a F500 jsou revoluční oboustranné mobily. Z jedné strany sice vypadají jako telefon z doby před deseti lety, ale po otočení je to ryzí Hi-tec. F300 je především hudební přehrávač, F500 si poradí s videem v nejrůznějších formátech, anténa na dostupných snímcích naznačuje přítomnost televizního tuneru. Na tyto dva modely si pravděpodobně počkáme déle než na ostatní dnes jmenované.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
F300 pro hudbu • F500 pro video

Diskuze (13) Další článek: Mitsubishi má displej místo klávesnice

Témata článku: Samsung, Telefony, Samsung C300, Samsung E250, Samsung E420, Samsung E570, Samsung X530, Samsun, Technická vyspělost, Oblý design, Telefon, Předchozí typ, Sam, Nov, Ruský serverTohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

** Odolné smartphony s logem AGM vždy něčím překvapí ** Nový Glory G1S dostal do výbavy zatím nejlepší mobilní termovizi ** Za zmínku stojí špičková odolnost i integrovaný laser

Martin Chroust
TermokameraZvýšená odolnostSnapdragon
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

** Apple předvedl na WWDC působivé novinky ** U některých ale neřekl úplně všechno ** Toto je pět zásadních detailů, které byste měli vědět

Martin Miksa
WWDCiOSSoftware pro mobily
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android