Nové telefony roku 2008 přehledně

Výrobci stačili za prvních pár týdnů roku 2008 představit 23 nových mobilů. Některé z nich už se začínají prodávat.
Kapitoly článku

První měsíc roku 2008 odplynul, ani nevíme jak, a výrobci mobilních telefonů rozhodně neusnuli v zimním spánku. Hned od prvních dní nového roku nám začali představovat své produkty, se kterými chtějí uspět v nadcházející sezoně. Uvedení nových modelů bylo úzce spojeno s veletrhem spotřební elektroniky CES 2008, který se začátkem měsíce konal v americkém Las Vegas. Většinou se jednalo o méně nebo středně vybavené telefony, výrobci s těmi největšími peckami nejspíš čekají až na únorový Mobile World Congress 2008 v Barceloně.

Pojďme si tedy udělat malý přehled telefonů, které byly v lednu oficiálně představeny a měly by se ve většině případů v průběhu následujících týdnů dostat i na český trh. Abychom nebyli podezíráni ze zaujatosti k některé ze značek, výrobci jsou v následujícím přehledu i pro větší přehlednost řazeni abecedně.

Asus

Na našem trhu se Asus prosazuje zejména v oblasti kapesních PC a komunikátorů s Windows Mobile. Během ledna představil dva stříbrné modely klasické konstrukce řady P.

P527

Asus P527

Nástupce komunikátorů P525 a P526 s numerickou klávesnicí. Design se opět povedl, rozměry jsou pro tento typ přístroje v normě. Dotykový barevný displej má rozlišení QVGA. Nechybí Wi-Fi, GPS a podpora EDGE pro datové přenosy. 2Mpx fotoaparát je vybaven autofocusem. Dobrý dojem z komunikátoru střední třídy sráží pouze méně výkonný 200MHz procesor.

P550

Asus P550

Dotykový komunikátor s konzervativním vkusným designem. Má velký QVGA displej, obejít se ale musíte bez hardwarové klávesnice. Podporuje sítě 3G bez datové nástavby HSDPA, má rychlý 520MHz procesor a 2MPx fotoaparát s autofocusem. K práci využijete Wi-Fi, pro navigaci vestavěný modul GPS. Škoda, že při tom všem vybavení zbylo místo jen na 64MB paměť RAM.


E-Ten

Glofiish X650

E-Ten X650

E-Ten přišel pouze s drobným vylepšením. Svůj předchozí Windows Mobile komunikátor Glofiish X600 osadil VGA displejem a hned tu máme nový model. Povedený design zůstal zachován, po předchůdci X650 zdědila bohužel i operační paměť 64 MB. Osazen byl alespoň rychlejší procesor 500 MHz. Zůstává přijímač GPS, 2MPx fotoaparát s autofocusem a FM rádio. Ve 3G sítích si s tímto E-Tenem nezavoláte.


Mivvy

mivvy ch@t

Mivvy ch@t

Po modelu Dual určeném pro dvě SIM karty a hudebním telefonu Music je tu v pořadí už třetí mivvy ch@t. Telefon disponuje jedinečnou funkcí, která využívá GPRS datových přenosů k videochatování. Z dalších charakteristik potěší 3,5mm jack pro sluchátka, FM rádio a záznamník. Implementovány jsou dvě kamery: přední CIF pro videochat a hlavní 1,3Mpx fotoaparát s možností záznamu videa.

  • katalog mobilů
  • dostupnost: polovina února 2008
  • předpokládaná cena: 3 600 Kč

Motorola

Ačkoliv budoucnost amerického výrobce mobilů je ve světle posledních zpráv nejistá, na rok 2008 nás navnadil hned čtyřmi modely. V nejnižších patrech produktové řady stojí dva lowendy W230 a W270, náročnější uživatele osloví hudební Rokr E8 (E8 Elba)* nebo top model se speciální „lámací“ konstrukcí Rizr Z10 (Moto Z10)*.

*Pozn.: Zajímavostí je názvosloví Motoroly, které bezpochyby patří k těm nejoriginálnějším. Když byl před třemi lety představen první Razr, každý to ještě chápal jako hříčku, kdy byla z anglického slova „razor“ (žiletka) vypuštěna samohláska „o“. S dalšími krkolomnými zkratkami už se ale logika postupně vytrácela a názvům některých typů jako Pebl nebo Krzr už možná nerozuměli ani na marketingovém oddělení Motoroly. Proto se výrobce rozhodl se čtyřpísmennými zkratkami postupně skoncovat a začíná u řady Rizr a Rokr. Modely Rizr dnes označuje jednoduše jako Moto Z8 nebo Moto Z10, u Rokru je to E8 Elba. My budeme prozatím, než se situace ujasní (nebo než nastanou jiné skutečnosti, jež ovlivní další vývoj mobilních zařízení Motorola) používat oba názvy.

Rizr Z10 (Moto Z10)

Motorola Rizr Z10

Smartphone, který ve vysunutém stavu připomíná svým tvarem banán, navazuje na svého předchůdce Z8. Také Z10 poběží na Symbianu UIQ, dostane ale vylepšenou verzi 3.2. Opět se dočkáme ovládání výhradně pomocí klávesnice. Telefon prezentuje Motorola hlavně jako nástroj pro práci s videem. Proto byl osazen 3,2Mpx fotoaparát s možností natáčet video v rozlišení VGA. K úpravám poslouží editor videa, který následně jednoduše exportuje vaši práci přímo na web. K tomu poslouží podpora 3G sítí včetně rychlých přenosů HSDPA.

  • katalog mobilů
  • dostupnost: 1. čtvrtletí 2008
  • předpokládaná cena: 12 000 Kč

Rokr E8 (E8 Elba)

Motorola Rokr E8

E8 je nejnovější hudební mobil v nabídce Motoroly. Je vybaven 3,5mm jackem pro připojení sluchátek a speciální „proměnlivou“ klávesnicí, jejíž senzorová tlačítka se mění podle toho, jakou funkci telefonu právě využíváte. Na hudební zaměření telefonu mysleli vývojáři i při implementaci paměti. E8 uchová až 2 GB dat ve vnitřní ROM, kterou můžete dále rozšířit použitím karet microSD.

W230

Motorola W230

Jednoduchý mobil klasické kontrukce nabídne pasivní barevný displej a pouze základní funkce pro telefonování a psaní zpráv. V kategorii lowendů příjemně překvapí slot na paměťové karty microSD. Rozšiřitelná paměť je na místě, výbava totiž zahrnuje hudební přehrávač a FM rádio s RDS. Výkonná baterie by měla udržet telefon v pohotovosti více než dva týdny.

W270

Motorola W270

Model funkčně totožný s W230, určený těm, kdo preferují véčkovou konstrukci. Ta má za následek o 20 g vyšší hmotnost a lehce zvýšené nároky na baterii způsobené napájením vnějšího displeje. Telefon opět nabídne hudební přehrávač a FM rádio s RDS, zavoláte si s ním na čtyřech frekvencích sítě GSM, pro přenos dat poslouží technologie GPRS.

Témata článku: , , Asus P527, Asus P550, E-Ten X650, LG KF600, Motorola Razr, Motorola Rizr Z10, Motorola Rokr E8, Motorola W230, Motorola W270, Nokia 1208, Nokia 1209, Nokia 2600, Nokia 2600 classic, Nokia 7900 Crystal Prism, Nokia 7900 Prism, Samsung F490, Samsung L170, Samsung L310, Samsung L320, Sony Ericsson T270i, Sony Ericsson T280i, Sony Ericsson W350i, Sony Ericsson W760i