Novinka na MobilManii: velký katalog fotomobilů

Integrované fotoaparáty v telefonech nabývají stále většího významu. Rozlišení i kvalita snímků se zvyšuje a věříme, že fotomobily časem nahradí levné kompaktní fotoaparáty. Který mobil fotí nejlépe a který má nejvíce možností nastavení fotoaparátu? Na to vám odpoví náš nový katalog fotomobilů.
Novinka na MobilManii: velký katalog fotomobilů
Kapitoly článku
Mobilní telefony s vestavěným fotoaparátem jsou stále žádanější. Také proto se výrobci mobilů snaží integrované fotoaparáty stále zdokonalovat a vylepšovat, aby časem mohly zcela zastoupit levné kompaktní digitální fotoaparáty.

K rozšíření fotografování mobilními telefony je zapotřebí, aby byly pořizované snímky náležitě kvalitní. Kvalitou rozumíme dostatečně vysoké rozlišení, aby bylo možné tisknout fotografie o velikosti 10 × 15 cm, dále ostrost po celé ploše snímku, správné nastavení expozice, věrné podání barev a s tím související i správné vyvážení bílé barvy. V rozumných mezích by měl být také šum, patrná by neměla být vinětace. Parametrů pro hodnocení kvality digitální fotografie je mnoho.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K750i a W800i budou první fotomobily s rozlišením dvou megapixelů na českém trhu

Od fotomobilů, jak mobilní telefony s integrovaným fotoaparátem zkráceně nazýváme, nečekáme žádné zázraky. Vytvořené snímky by však měly být natolik kvalitní, aby se daly prezentovat na monitoru počítače, popřípadě tisknout. Většina dnešních telefonů s VGA fotoaparáty jsou pro tyto účely nepoužitelné, stále však přibývají nové fotomobily, které mají megapixelové rozlišení a občas už vytváří kvalitní a líbivé snímky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Také Nokia má připravené své dvoumegapixelové želízko v ohni v podobě modelu N90

Věříme, že v budoucnu se mobilní telefon bude vybírat také podle kvalit vestavěného fotoaparátu. Proto jsme rozšířili náš současný katalog mobilů a postavili nad ním samostatný katalog fotomobilů. V něm budou podrobné parametry o možnostech nastavení, funkcích, výbavě, ale také například o rychlosti vestavěných fotoaparátů v mobilních telefonech. Oba katalogy jsou přitom vzájemně provázány.

Veškeré informace o fotoaparátech v mobilech

Katalog fotomobilů je potomek našeho rozsáhlého katalogu mobilů. Najdete v něm velké množství parametrů týkajících se vestavěného fotoaparátu, ovšem jen základní údaje o telefonu. Doposud bylo hodnocení fotoaparátu součástí běžného katalogu, který jsme zpřehlednili a na místě původních parametrů naleznete odkaz do nového katalogu fotomobilů.

A jaké parametry v novém katalogu mobilů vlastně najdete? Zachovány byly všechny původní údaje z katalogu mobilů, doplnili jsme je však o mnoho dalších důležitých položek. Jejich smysl vám nyní vysvětlíme.

Tip: prohlédněte si vzorovou ukázku nového katalogu fotomobilů s Nokií 6681

 

Základní informace o telefonu

V úvodní sekci každé karty katalogu fotomobilů jsou uvedeny základní údaje o telefonu, jako je cena, rozměry nebo hmotnost. Dále zde uvádíme vlastnosti displeje, který je hledáčkem vestavěných fotoaparátů v mobilech a proto sem informace o jeho parametrech patří. Stejně tak informace o paměti je důležitým parametrem každého digitálního fotoaparátu. Pro zobrazení všech parametrů telefonu stačí klepnout na odkaz a ocitnete se v základním katalogu mobilů. Na konci výčtu pak najdete také plusy a minusy vybraného telefonu.

Rozlišení fotoaparátu

Rozlišení snímače fotoaparátu je jednou z nejdůležitějších vlastností. V katalogu uvádíme rozlišení snímku počtem bodů ve vertikální a horizontální ose snímku, ale také celkový počet bodů, které tvoří snímek. Důležitým parametrem je také poměr stran fotografie, protože některé fotomobily se nedrží klasického poměru 4 : 3.

 

U některých telefonů se můžeme setkat s fotoaparáty, které mají snímač s nižším rozlišením, než jaké vytváří snímky. V takovém případě jsou chybějící obrazové body dopočítány a hovoříme o tzv. softwarové interpolaci. Příkladem za všechny může být Sony Ericsson K700i, který s VGA fotoaparátem dokáže vytvářet až megapixelové fotografie. Ty se však kvalitativně nedají srovnávat s poctivými megapixely, dopočítaným obrázkům chybí především ostrost. V katalogu ale se softwarovou interpolací počítáme, údaje jsou ale samozřejmě odděleny od fyzického rozlišení snímače.

Dále se můžete dozvědět, zda telefon umožňuje nastavit různou kvalitu snímků. Tím se rozumí stupeň komprese, který určuje vyvážení mezi kvalitou snímku a velikostí, kterou bude zabírat v paměti.

Výbava fotoaparátu

Novinkou oproti běžnému katalogu mobilů je mimo jiné položka o chráněném objektivu. Přibývá totiž telefonů, u kterých výrobce nezapomněl, že čistota optiky je jedním z hlavních předpokladů kvalitních snímků, a telefony vybavil krytkou objektivu.

Dalšími novinkami jsou položky automatické ostření a makro. Zde jsme se nachystali na budoucnost, protože v současnosti je čočka s proměnným ohniskem v mobilu vzácností. Přidali jsme také zmínku o maličkosti, kterou je zrcátko pro pořizování autoportrétů a o možnosti úchytu telefonu jako běžného fotoaparátu. Tím máme namysli úchop naležato, přičemž telefon musí být vybaven tlačítkem spouště na boční straně. Přizpůsobena musí být orientace displeje a pochopitelně i výsledných fotografií.

 

Nechybí samozřejmě ani zmínka o zoomu, kde uvádíme o jaký typ přiblížení se jedná. U některých fotomobilů dochází pouze k výřezům z velkého snímku, takže se zoom projeví pouze na displeji mobilního telefonu, jehož rozlišení je menší než nejmenší výřez z fotografie. Některé telefony přiblížený snímek dokáží softwarově interpolovat, takže zůstává původní rozlišení zachováno. Poznamenána je v takovém případě kvalita snímku. S optickým zoomem se zatím můžete setkat pouze u některých asijských telefonů, u nás se zatím žádný takový nenabízí.

Moderním doplňkem je možnost přisvětlení snímané scény. V katalogu rozlišujeme diodu, která funguje jako běžný blesk a scénu osvítí pouze na okamžik snímání, a diodu, kterou je možné trvale zapnout. Takovou jsme v katalogu příhodně nazvali vestavěnou svítilnou. Světelný zdroj pro fotografování v šeru se však často nabízí jako doplňkové příslušenství k telefonu. I na to jsme mysleli.

Funkce fotoaparátu

Funkce fotoaparátu jsou dostatečně popsány názvy jednotlivých položek v katalogu. Pro ucelení informací: kompenzace expozice slouží k lepšímu vyvážení jasů (ztmavení či přisvětlení snímku), vyvážení bíle zabraňuje nádechům snímků do teplých barev například při žárovkovém osvětlení nebo naopak do studených. Noční režim zvyšuje citlivost snímače, samospoušť má za následek několikasekundovou prodlevu mezi stiskem spouště a skutečným spuštěním závěrky.

 

Efekty při focení máme namysli různá kreativní nastavení barevných módů. Některé telefony mají možnost vytváření fotografií se stylovými rámečky, které se hodí například při posílání multimediálních zpráv. Vyspělé fotoaparátu zaznamenávají ke snímku i informace EXIF, ve kterých naleznete kompletní údaje o nastavení fotoaparátu při pořizování snímku.


Pokračovat budeme v druhé části

Témata článku: Ostatní, Nokia 6630, Nokia 6681, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens M75, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson K750i, Novinka, Kat, Světelný zdroj, Katalog, Minimální interval, Mobil, MOBI, Velký, Fotografie pořízený, Nov, Foto, Správné vyvážení, Přiblížený snímek


Určitě si přečtěte