Novinky od Qualcommu. Vylepšený špičkový čipset, Snapdragon pro střední třídu a vlastní AR brýle

  • Qualcomm ukázal specifikace čipsetu Snapdragon 8+ Gen 1
  • Zvýšil výkon i energetickou efektivitu, a to díky výrobě u TSMC * Další novinkami jsou Snapdragon 7 Gen 1 a AR brýle

Qualcomm si netradičně na víkend schoval premiéru dalších hardwarových novinek, a tentokrát bylo na co koukat. Dočkali jsme se, nejen vylepšeného Snapdragonu 8+ Gen 1, ale také nové generace „sedmičkového“ čipsetu, který bude určený pro zařízení vyšší střední třídy. Polovodičový gigant navrch přihodil i vlastní referenční brýle pro rozšířenou realitu.

Snapdragon 8+ Gen 1: TSMC jako záchrana

Největší novinkou je samozřejmě čipset Snapdragon 8+ Gen 1, na něhož si brousí zuby nejeden topmodel plánovaný na druhou polovinu letošního roku. Hlavní změnou je výrobce, protože 4nm procesem už tento procesor nebude vyrábět Samsung, ale TSMC. A taiwanský polovodičový gigant má efektivnější výrobní proces, což se odrazí i na samotném čipsetu. U procesoru se máme dočkat úctyhodného zvýšení energetické efektivity až o 30 procent!

Klepněte pro větší obrázek
Klíčové vlastnosti čipsetu Snapdragon 8+ Gen 1

Už základní varianta čipsetu nebyla nijak pomalá, ovšem teplotně na tom nebyl čipset zrovna dvakrát dobře, a baterie mu za jeho služby mnohdy ani neměla čas poděkovat. Qualcomm přesto zvýšil výkon čipsetu o 10 procent, přetaktována byla všechna jádra. Cortex-X2 běží na frekvenci 3,2 GHz, „zlatá jádra“ mají takt 2,75 GHz, „stříbrná jádra“ pak nepřevýší frekvenci 2 GHz.

Podobné je to i u grafika, jejíž maximální frekvence stoupla o deset procent, spotřeba energie však klesla o 30 procent! Cennou energii ušetří i modul pro umělou inteligenci nebo modem. Pokud zprůměrujeme veškeré optimalizaci, je energetická efektivita „pluska“, i přes jeho vyšší výkon, patnáctiprocentní. Pokud byste dali vedle sebe stejné smartphony s původní a aktuální generací čipsetu., novější procesor umožní telefonu vydržet na baterii o pět a půl hodiny déle nebo prodlouží videostreaming o hodinu a půl.

Zbytek hardwaru zůstává při starém, tedy modemy, obrazové koprocesor, podpora fotoaparátů, displejů a pamětí. A tady se asi není třeba opakovat, protože všechny důležité detaily Snapdragonu 8 Gen 1 si můžete přečíst v tomto článku. Mnohem důležitější je fakt, že nový top čipset nečekají žádné odklady, protože se do první smartphonů dostane již v průběhu třetího čtvrtletí (červenec až září). Nový čipset chce do svých telefonů nasadit obrovská spousta výrobců: Asus, Black Shark, Honor, iQOO, Lenovo, Motorola, Nubia, OnePlus, Oppo, Redmi, Vivo, Xiaomi a další.

Diskuze (1) Další článek: První testy Snapdragonu 8 Gen 1+. Skládačky Samsungu se mohou těšit na našlapaný čipset od TSMC

Témata článku: Smartphony, Střední třída, Snapdragon, Mobilní procesory, Qualcomm, Bluetooth, Brýle, Mobilní čipsety, AR brýle, Rozšířená realita, TSMC, 4nm, Smartglasses, Snapdragon Sound, Google Ara, Gen, GHz, Čipset, Energetická efektivita, AI Engine, Pro +Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace