Novinky v iOS. Stahujte aktualizaci iOS 17.5, nahlásí sledování trackery z Androidu, aplikace stáhnete i z webu

  • Apple vydává pravidelné aktualizace operačního systému iOS
  • Někdy přináší nové funkce, vždy pak opravy chyb a zabezpečení
  • V tomto článku shrnujeme ty nejpodstatnější novinky

Oživeno 14. května 2024 | Po velké březnové aktualizaci iOS 17.4, která zejména pro evropské uživatele přinesla mnoho nových funkcí a díky evropskému nařízení DMA odemknula iPhony například pro markety nebo prohlížeče třetích stran, je tu o něco skromnější, ale přesto důležitá aktualizace na iOS 17.5

Přináší několik novinek, ale zejména oprav zabezpečení. V zemích EU můžeme využít novou možnost distribuce aplikací, které teď lze stahovat i přímo z webu certifikovaných vývojářů, aniž bychom museli použít App Store nebo jiný alternativní market s aplikacemi.

Klepněte pro větší obrázek

Nová jsou i upozornění na sledovače (trackery) fungujících pod jinými platformami mimo ty jablečné. Tím Apple promptně reaguje zejména na oficiální spuštění služby Find My Device od Googlu. Pokud se s vámi bude pohybovat cizí Bluetooth tracker napojený na Android, iPhone na něj upozorní.

Klepněte pro větší obrázek

Apple a Google přichází s funkcí, která uživatelům zařízení se systémy iOS a Android zašle upozornění, když odhalí, že někdo používá Bluetooth lokátory k nežádoucímu sledování polohy uživatelů. Toto opatření omezí zneužívání lokátorů, jejichž primární funkcí je monitorovat osobní věci. Počínaje dneškem začleňuje Apple tuto funkci do iOS 17.5 a Google do zařízení se systémem Android 6.0 a novějším.

Z tiskové zprávy Applu

Pro službu Apple News+ je k dispozici offline režim, který umožňuje přístup ke kartě s novinkami a zdroji i bez připojení k internetu. Spíše kosmetickou novinkou je přidání nové tapety Pride Radiance pro uzamčenou obrazovku oslavující LGBTQ+ komunitu. Seznam oprav zahrnuje například odstranění bezpečnostní chyby u map nebo služby Find My, kde škodlivá aplikace mohla být schopna určit aktuální polohu uživatele. Opraveno bylo také jádro, WebKit nebo aplikace Zkratky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nové tapety Pride Radiance

Jako vždy platí, že Apple v zájmu ochrany zákazníků nezveřejňuje, nekomentuje ani nepotvrzuje bezpečnostní problémy, dokud nejsou plně vyšetřené a nejsou k dispozici opravy nebo aktualizace. O všech opravách bezpečnostního rázu se tak dozvídáme až ex post, kdy už nehrozí potenciální zneužití.

Aktualizaci by měl nabídnout sám iPhone, nebo ji můžete vyvolat ručně v nabídce Nastavení – Obecné – Aktualizace softwaru. Velikost aktualizačního balíku pro stažení je v případě iOS 17.5 na iPhonu 15 Pro zhruba 1,05 GB.

Novinky v iOS

V pravidelně aktualizovaném článku mapujeme všechny podstatné změny a novinky, které se týkají operačního systému iOS.

Diskuze (8) Další článek: Speciální kryt chce z Apple Watch udělat telefon na zápěstí. Inspiroval se u Rabbit R1 a Humane AI Pin

Témata článku: Apple, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Aktualizace Zabezpečení, , Oprava, WebKit, ICloud,