Nový iPad: třetí vítězství Applu [recenze]

Nový iPad lze shrnout stručně: exkluzivní displej, výborný výkon a stále dobrá výdrž. Nebyla by to ale recenze, kdybychom neobjevili i nedostatky.
Kapitoly článku

S iPadem to má Apple stejně jako s iPhonem: první verze byly jen pro nadšence značky, kteří museli skousnout mnohé nedostatky. S každou další generací ale padají jak omezení, tak některé mýty. Nejinak je tomu u třetí verze iPadu. Samozřejmě, ukažte iPad (v kterékoli generaci) někomu, kdo je přesvědčen, že počítač potřebuje hromadu vstupů a výstupů (USB, HDMI a kdovíjaké další), nutně potřebuje přenastavit vzhled a chování úplně všeho, neobejde se bez Total Commanderu a všechny jím navštěvované stránky jsou ve Flashi, a vysměje se vám. Jeho názor mu asi ani tato recenze nevyvrátí, ale pojďme to zkusit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový iPad na tiskových fotografiích Applu

TIP: Koupit raději Nový iPad, nebo se vyplatí nyní levnější iPad 2? Toto téma rozebrali kolegové z časopisu Computer a webu Živě.cz v rubrice Černobíle

Klíčové vlastnosti:

  • kvalitní konstrukce, štíhlé tělo
  • exkluzivní displej
  • vynikající výdrž
  • výkonný hardware
  • velmi rychlý OS
  • 5Mpx fotoaparát s natáčením Full HD videa

Hlavní nedostatky:

  • vyšší hmotnost
  • dlouhé nabíjení
  • verze bez 3G nemá GPS

Apple iPad (3. generace) 16GB 3G
rozměry a hmotnost: 241 × 186 × 9,4 mm, 662 g
displej: 9,7", kapacitní IPS LCD, 2 048 × 1 536, 264 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: 30-pin USB, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, RAM: 1 GB, baterie: 11 560 mAh
procesor: Apple A5X (2× Cortex-A9, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Apple iOS 5.1
fotoaparát: 5MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus
23 %
vybavenost
cena: už se neprodává


 

Tak předně, iPad není počítač, a to ani ve třetí verzi. Stále jde o tablet, nástroj stvořený spíše pro konzumaci obsahu než pro jeho tvorbu. S novým displejem se pro tento úkol hodí mnohem víc: čtyřnásobné rozlišení 2 048 × 1 536 px je tak vysoké, že nerozeznáte jednotlivé body ani při blízkém pohledu. Poskytuje tak dokonale hladký text, což je při čtení internetových stránek, mailů nebo knih opravdu nepopsatelný zážitek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání s iPadem 2: Nový iPad je baculatější (foto: Živé.sk)

Navíc je mnohem kontrastnější a jeho jas můžete stáhnout na minimum: displej pak vypadá spíše jako dokonale potištěný křídový papír, než jako zářící obrazovka. Aplikace iBooks nastavená na nízký jas a světle hnědé pozadí (sepia) září dokonce méně než běžná kniha nasvícená lampičkou – konečně tedy pohodlné čtení i pro ty, které ze zářících obrazovek po chvíli bolí oči.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Poznali byste bez srovnání tloušťky, že jde o Nový iPad a ne iPad 2? (foto: Živé.sk)

Nový iPad rozeznáte od starého snad jen rozměrnější čočkou nového 5 Mpx fotoaparátu na zadní straně. iPad dokonce ztloustnul o necelý milimetr a přibral nemalých 50 g navíc. Jde sice o daň za baterii s vyšší kapacitou, ale hmotnost je už doslova odvážná. Toshiba AT200 testovaná v minulém Computeru váží o nemalých 120 g méně.

Dovnitř a ven – zásadně bez drátů

Se vstupy a výstupy už je to po letech (od prvního iPadu) mnohem jasnější: Apple vám sice neumožní připojit externí pevný disk nebo externí monitor (když si dokoupíte příslušenství), ale s rodinou produktů Apple všechny běžné úkoly zvládnete velmi pohodlně. Fotky můžete samozřejmě pořídit přímo iPadem, ale taky iPhonem a přes cloudový Photostream se vám obrázky jednoduše synchronizují – tak na co nějaké USB kabely. Máte-li velkou zrcadlovku, předpokládá se, že fotky zpracujete na počítači (který přes Photostream opět odešle fotky i do iPadu), případně je tu redukce umožňující buď vložení SD karty, nebo připojení fotoaparátu přes USB. Mimochodem, ani touto cestou do iPadu nepřenesete žádné jiné dokumenty než obrázky a videa – soubory totiž „vidí“ výhradně aplikace Obrázky.

A co s tím chybějícím HDMI? Tady Apple předpokládá, že máte k televizi připojenu Apple TV s nejnovější verzi softwaru. Pak můžete v iPadu zapnout tzv. zrcadlení a cokoli máte na displeji, vidíte na televizi. Některé programy a zejména hry jdou ještě dál, na displeji můžete mít něco jiného než v televizi. Program iPhoto tak na displeji nabízí nástroje pro úpravy fotek a na televizi ukazuje nerušenou fotografii. Hry jako RealRacing2 na televizi přehrávají hru samotnou a na displeji pouze doplňující informace – z iPadu se tak stane volant. Strhující zážitek, ale podle našich zkušeností potřebujete doma opravdu rychlou a nerušenou Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily zobrazují systémový konektor a čočku fotoaparátu

Ani kvůli hudbě nemusí Apple do svého iPadu zabudovávat USB ani sofistikovaný výstup (i když výstup na sluchátka zde je a určitě by jej šlo využít i pro připojení k nějaké aparatuře). Jenže se službou iTunes Match jde všechno mnohem snadněji. S novým iPadem to vlastně nesouvisí, ale přeci jen: majitelé nových iPadů upgradující ze starších kusů se prostě jen přihlásí ke svému účtu a hudba „v mraku“ je připravena. Dokonce ani nemusejí dopředu hudbu stahovat, iPad ji v pohodě přehraje přímo z internetu. A lépe to samozřejmě zní, když výstup pošlete do Apple TV, kterou propojíte třeba optickým kabelem se svým AV receiverem. Žádné složité nastavování, ono to prostě funguje.

Na cestách vám ale bude vadit jediný reproduktor umístěný na zadní straně. Jeho hlasitost ani kvalita není oslnivá a směrovost výstupu je až příliš zřejmá.

Rychlost díky větší paměti

Zpět tedy k našemu modelovému odpůrci iPadů: ukazuje se, že spousta věcí považovaných za nepřekonatelný problém buď vůbec není zapotřebí, nebo jde překonat, byť netradiční cestou (a s nutností pořídit od Applu další hromadu zařízení). Co ale s uživateli, který mají některý z předchozích modelů? U jedničky je to poměrně jasné. Zatímco upgrade na druhou verzi spočíval jen v menších rozměrech a rychlejším procesoru, povýšení na třetí verzi už je opravdu generační pokrok. Ne, že by první iPad byl špatný – pořád má co nabídnout, a pokud jej můžete mít za skutečně skvělou cenu, s chutí do něj. Jen si občas trochu počkáte a některé aplikace (je jich ale stále velmi málo) nespustíte vůbec.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klasické prostředí systému iOS na iPadu 

To trojka je drak. Tam, kde jednička čekala i několik sekund a dvojka mohla lehce zaváhat, tam trojka přeblikne třeba z aplikace do jiné, a ještě si dovolí plynulou animaci. Rychlostní skok oproti dvojce není ani tak díky procesoru, který je prakticky tentýž, ale kvůli gigabajtu operační paměti. Oproti druhému iPadu s půlgigem a prvnímu s pouhými 256 MB paměti jde o výrazný skok a jistotu do budoucna, že vám nové aplikace líných programátorů nebudou padat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klasická klávesnice a rozdělení na dvě části

 

Témata článku: Apple, , , , Apple iPad, Apple iPad (3. generace), Apple iPad (3. generace) 16GB 3G, Apple iPad (3. generace) 32GB 3G, Apple iPad (3. generace) 32GB Wi-Fi, Apple iPad (3. generace) 64GB 3G, Apple iPad (3. generace) 64GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace), Apple iPad (4. generace) 128GB 3G, Apple iPad (4. generace) 128GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace) 16GB 3G, Apple iPad (4. generace) 32GB 3G, Apple iPad (4. generace) 32GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace) 64GB 3G, Apple iPad (4. generace) 64GB Wi-Fi, Apple iPad 16GB 3G, Apple iPad 2, Apple iPad 2 16GB 3G, Apple iPad 2 32GB 3G, Apple iPad 2 32GB Wi-Fi, Apple iPad 2 64GB 3G,