Nový iPad: třetí vítězství Applu [recenze]

Nový iPad lze shrnout stručně: exkluzivní displej, výborný výkon a stále dobrá výdrž. Nebyla by to ale recenze, kdybychom neobjevili i nedostatky.
Kapitoly článku

S iPadem to má Apple stejně jako s iPhonem: první verze byly jen pro nadšence značky, kteří museli skousnout mnohé nedostatky. S každou další generací ale padají jak omezení, tak některé mýty. Nejinak je tomu u třetí verze iPadu. Samozřejmě, ukažte iPad (v kterékoli generaci) někomu, kdo je přesvědčen, že počítač potřebuje hromadu vstupů a výstupů (USB, HDMI a kdovíjaké další), nutně potřebuje přenastavit vzhled a chování úplně všeho, neobejde se bez Total Commanderu a všechny jím navštěvované stránky jsou ve Flashi, a vysměje se vám. Jeho názor mu asi ani tato recenze nevyvrátí, ale pojďme to zkusit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový iPad na tiskových fotografiích Applu

TIP: Koupit raději Nový iPad, nebo se vyplatí nyní levnější iPad 2? Toto téma rozebrali kolegové z časopisu Computer a webu Živě.cz v rubrice Černobíle

Klíčové vlastnosti:

  • kvalitní konstrukce, štíhlé tělo
  • exkluzivní displej
  • vynikající výdrž
  • výkonný hardware
  • velmi rychlý OS
  • 5Mpx fotoaparát s natáčením Full HD videa

Hlavní nedostatky:

  • vyšší hmotnost
  • dlouhé nabíjení
  • verze bez 3G nemá GPS

Apple iPad (3. generace) 16GB 3G
rozměry a hmotnost: 241 × 186 × 9,4 mm, 662 g
displej: 9,7", kapacitní IPS LCD, 2 048 × 1 536, 264 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: 30-pin USB, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, RAM: 1 GB, baterie: 11 560 mAh
procesor: Apple A5X (2× Cortex-A9, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Apple iOS 5.1
fotoaparát: 5MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus
25 %
vybavenost
cena: už se neprodává


 

Tak předně, iPad není počítač, a to ani ve třetí verzi. Stále jde o tablet, nástroj stvořený spíše pro konzumaci obsahu než pro jeho tvorbu. S novým displejem se pro tento úkol hodí mnohem víc: čtyřnásobné rozlišení 2 048 × 1 536 px je tak vysoké, že nerozeznáte jednotlivé body ani při blízkém pohledu. Poskytuje tak dokonale hladký text, což je při čtení internetových stránek, mailů nebo knih opravdu nepopsatelný zážitek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání s iPadem 2: Nový iPad je baculatější (foto: Živé.sk)

Navíc je mnohem kontrastnější a jeho jas můžete stáhnout na minimum: displej pak vypadá spíše jako dokonale potištěný křídový papír, než jako zářící obrazovka. Aplikace iBooks nastavená na nízký jas a světle hnědé pozadí (sepia) září dokonce méně než běžná kniha nasvícená lampičkou – konečně tedy pohodlné čtení i pro ty, které ze zářících obrazovek po chvíli bolí oči.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Poznali byste bez srovnání tloušťky, že jde o Nový iPad a ne iPad 2? (foto: Živé.sk)

Nový iPad rozeznáte od starého snad jen rozměrnější čočkou nového 5 Mpx fotoaparátu na zadní straně. iPad dokonce ztloustnul o necelý milimetr a přibral nemalých 50 g navíc. Jde sice o daň za baterii s vyšší kapacitou, ale hmotnost je už doslova odvážná. Toshiba AT200 testovaná v minulém Computeru váží o nemalých 120 g méně.

Dovnitř a ven – zásadně bez drátů

Se vstupy a výstupy už je to po letech (od prvního iPadu) mnohem jasnější: Apple vám sice neumožní připojit externí pevný disk nebo externí monitor (když si dokoupíte příslušenství), ale s rodinou produktů Apple všechny běžné úkoly zvládnete velmi pohodlně. Fotky můžete samozřejmě pořídit přímo iPadem, ale taky iPhonem a přes cloudový Photostream se vám obrázky jednoduše synchronizují – tak na co nějaké USB kabely. Máte-li velkou zrcadlovku, předpokládá se, že fotky zpracujete na počítači (který přes Photostream opět odešle fotky i do iPadu), případně je tu redukce umožňující buď vložení SD karty, nebo připojení fotoaparátu přes USB. Mimochodem, ani touto cestou do iPadu nepřenesete žádné jiné dokumenty než obrázky a videa – soubory totiž „vidí“ výhradně aplikace Obrázky.

A co s tím chybějícím HDMI? Tady Apple předpokládá, že máte k televizi připojenu Apple TV s nejnovější verzi softwaru. Pak můžete v iPadu zapnout tzv. zrcadlení a cokoli máte na displeji, vidíte na televizi. Některé programy a zejména hry jdou ještě dál, na displeji můžete mít něco jiného než v televizi. Program iPhoto tak na displeji nabízí nástroje pro úpravy fotek a na televizi ukazuje nerušenou fotografii. Hry jako RealRacing2 na televizi přehrávají hru samotnou a na displeji pouze doplňující informace – z iPadu se tak stane volant. Strhující zážitek, ale podle našich zkušeností potřebujete doma opravdu rychlou a nerušenou Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily zobrazují systémový konektor a čočku fotoaparátu

Ani kvůli hudbě nemusí Apple do svého iPadu zabudovávat USB ani sofistikovaný výstup (i když výstup na sluchátka zde je a určitě by jej šlo využít i pro připojení k nějaké aparatuře). Jenže se službou iTunes Match jde všechno mnohem snadněji. S novým iPadem to vlastně nesouvisí, ale přeci jen: majitelé nových iPadů upgradující ze starších kusů se prostě jen přihlásí ke svému účtu a hudba „v mraku“ je připravena. Dokonce ani nemusejí dopředu hudbu stahovat, iPad ji v pohodě přehraje přímo z internetu. A lépe to samozřejmě zní, když výstup pošlete do Apple TV, kterou propojíte třeba optickým kabelem se svým AV receiverem. Žádné složité nastavování, ono to prostě funguje.

Na cestách vám ale bude vadit jediný reproduktor umístěný na zadní straně. Jeho hlasitost ani kvalita není oslnivá a směrovost výstupu je až příliš zřejmá.

Rychlost díky větší paměti

Zpět tedy k našemu modelovému odpůrci iPadů: ukazuje se, že spousta věcí považovaných za nepřekonatelný problém buď vůbec není zapotřebí, nebo jde překonat, byť netradiční cestou (a s nutností pořídit od Applu další hromadu zařízení). Co ale s uživateli, který mají některý z předchozích modelů? U jedničky je to poměrně jasné. Zatímco upgrade na druhou verzi spočíval jen v menších rozměrech a rychlejším procesoru, povýšení na třetí verzi už je opravdu generační pokrok. Ne, že by první iPad byl špatný – pořád má co nabídnout, a pokud jej můžete mít za skutečně skvělou cenu, s chutí do něj. Jen si občas trochu počkáte a některé aplikace (je jich ale stále velmi málo) nespustíte vůbec.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klasické prostředí systému iOS na iPadu 

To trojka je drak. Tam, kde jednička čekala i několik sekund a dvojka mohla lehce zaváhat, tam trojka přeblikne třeba z aplikace do jiné, a ještě si dovolí plynulou animaci. Rychlostní skok oproti dvojce není ani tak díky procesoru, který je prakticky tentýž, ale kvůli gigabajtu operační paměti. Oproti druhému iPadu s půlgigem a prvnímu s pouhými 256 MB paměti jde o výrazný skok a jistotu do budoucna, že vám nové aplikace líných programátorů nebudou padat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klasická klávesnice a rozdělení na dvě části

 

Témata článku: Apple, Recenze, Tablety, iPad, Apple iPad, Apple iPad (3. generace), Apple iPad (3. generace) 16GB 3G, Apple iPad (3. generace) 32GB 3G, Apple iPad (3. generace) 32GB Wi-Fi, Apple iPad (3. generace) 64GB 3G, Apple iPad (3. generace) 64GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace), Apple iPad (4. generace) 128GB 3G, Apple iPad (4. generace) 128GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace) 16GB 3G, Apple iPad (4. generace) 32GB 3G, Apple iPad (4. generace) 32GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace) 64GB 3G, Apple iPad (4. generace) 64GB Wi-Fi, Apple iPad 16GB 3G, Apple iPad 2, Apple iPad 2 16GB 3G, Apple iPad 2 32GB 3G, Apple iPad 2 32GB Wi-Fi, Apple iPad 2 64GB 3G, Tablety na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Obří 3D tiskárna Kobra za 15 tisíc: Na některá divadla potřebujete ty největší kašpárky

Obří 3D tiskárna Kobra za 15 tisíc: Na některá divadla potřebujete ty největší kašpárky

** Anycubic brzy představí nové 3D tiskárny Kobra ** Kobra Max zvládne objem 40 x 40 x 45 cm ** Větší Max bude stát 649 dolarů, menší 349 dolarů

Jakub Čížek
BastleníDIY3D tisk
Jak číst na smartphonu a tabletu e-knihy? Čtečku sice plně nenahradí, zato knížky si můžete půjčit v knihovně

Jak číst na smartphonu a tabletu e-knihy? Čtečku sice plně nenahradí, zato knížky si můžete půjčit v knihovně

** Čtečky knih jsou ideálním společníkem na letní dovolené ** Pokud čtečku nemáte, zastoupí ji smartphone nebo tablet ** Budete ale potřebovat kvalitní displej a vhodnou aplikaci

Martin Chroust
Čtečka elektronických knihMobilní aplikace
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Programování elektroniky: Vyrobíme Wi-Fi hodiny do pokojíku každého geeka

Programování elektroniky: Vyrobíme Wi-Fi hodiny do pokojíku každého geeka

** Máte u postele budík? Vyhoďte ho! ** Dnes si totiž postavíme vlastní Wi-Fi hodiny ** Díky RGB prstenci budou plné barev a díky NTP ďábelsky přesné

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak nenaletět při koupi telefonu z AliExpressu. Hledejte chybějící loga, to horší je nakonec pravda

Jak nenaletět při koupi telefonu z AliExpressu. Hledejte chybějící loga, to horší je nakonec pravda

** Aliexpress je lákavým prostředkem pro koupi levného telefonu ** Najdete zde hlavně nepovedené kopie a podezřele levné telefony ** Nenechte se zlákat, prodejci často zamlčují reálné specifikace

Martin Chroust
AliExpressJak...Kopie
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid