Nový katalog mobilů, králem není Nokia

Zkompletovali jsme katalog a vrátili do něj hodnocení mobilů. Na základě něj můžeme sestavit nejrůznější žebříčky.

Za poslední tři měsíce jsme do katalogu doplnili zhruba 250 mobilů a dostali jsme ho do stavu, kdy se dá považovat téměř za kompletní. Jistě najdete telefon, který tam ještě není, ale nebudete to mít úplně snadné.

Rozhodli jsme se, že bychom rádi měli v katalogu položku, podle které by se telefony daly  řadit od nejlépe vybavených. Touto položkou je samozřejmě nové hodnocení, na které jsme se vás ptali v posledních dnech v sérii anket. Dali jsme dohromady jejich výsledky, vaše názory z diskuzí a naši představu o pojetí hodnocení a vytvořili jsme systém, který má následující charakteristiky:

  1. Hodnocení je výbava telefonu shrnutá v jednom čísle, podle kterého se telefon dá snadno srovnat s ostatními.
  2. Hodnotíme jen měřitelné parametry nebo parametry, u kterých lze jednoznačně říci, zda je telefon splňuje, či nesplňuje.
  3. Hodnocení si neklade za úkol nahradit recenze. Zatímco v recenzích hodnotíme především subjektivně a popisujeme náš dojem z telefonu, do hodnocení lze zahrnout jen objektivně porovnatelné položky.
  4. Hodnocení tedy vychází z oficiální specifikace telefonů, čímž se rozporuplné položky naprosto eliminují. Procenta jsou tak dostupná hned po představení telefonu. Položek, které ve specifikacích mohou chybět, je minimální množství a znamenají maximální eventuelní rozdíl plus minus 3%.
  5. Základ hodnocení jsme vytvořili sami. Vycházeli jsme z toho, že největší vliv na hodnocení mají ty položky, které od sebe jednotlivé telefony navzájem nejlépe odlišují. Položky, které má dneska každý nebo naopak téměř žádný mobil, nemají v hodnocení velkou váhu.
  6. Zároveň položky s velkým vlivem musí být důležité pro uživatele. Na to jsme se ptali vás v anketách a pokud to bylo jen trochu možné, ve finálním systému jsme jejich výsledky zohlednili.
  7. Nehodnotíme položky, u kterých se nedá jednoznačně říci, zda jsou přínosem, nebo záporem. Patří mezi ně například dotykový displej (těžké ovládání jednou rukou), odolné prvky (kazí vzhled), nebo QWERTY klávesnice (zvyšuje rozměry a hmotnost). Nehodnotíme ale ani rozměry a hmotnost. Nedokážeme říct, zda je objektivně lepší malý kapesní telefon nebo velký pohodlný komunikátor.
  8. Z podobného důvodu nehodnotíme, zda telefon má, či nemá operační systém. Chytré telefony navíc stejně výbavou předčí ty ostatní, takže se tak jako tak pohybují na předních pozicích.
  9. Do hodnocení nebylo možné zahrnout příliš nových položek, protože by nebylo možné je doplnit u většiny starých telefonů, které máme v katalogu - zřejmě už se nám nikdy nedostanou do ruky. Přidávat můžeme jen položky, které se objevují v mobilech nově.
  10. Podrobnější popis hodnocení jednotlivých kategoriích najdete ve třetí kapitole článku.

U každého telefonu jsme tak dostali šest čísel, které jej hodnotí v různých kategorií, a jedno hlavní procento, které jej hodnotí po všech stránkách. Přehled nejlepších telefonů v kategoriích najdete v následujícíh kapitolách článku, ale také v katalogu. V něm jsme i kvůli hodnocení museli udělat několik úprav a novinek.

1. Čekáme, až telefon otestujeme

Položky katalog jsme rozdělili na dvě části. Na první pohled to nemusí být vidět, možná si ale všimnete, že u některých telefonů se v katalogu často objevuje text "dosud netestováno". Jde samozřejmě o ty, na které u nás nevyšla recenze, a zatímco dřív jsme u takových určité položky odhadovali podle jejich předchůdců, dnes už je vypisovat nebudeme. V katalogu se tak u těchto mobilů objeví jenom ty položky, které známe ze specifikace. Vyvarujeme se tím chyb, které se v katalogu dříve často vyskytovaly, a až telefon otestujeme, samozřejmě neznámé položky doplníme.

2. Řazení podle hodnocení

Na titulní straně katalogu se už dříve dalo řadit podle lecčeho a od spuštění hodnocení samozřejmě můžete telefony řadit i podle něj. Celkové hodnocení najdete ve čtvrtém sloupci, pokud vás ale zajímají třeba nejlepší fotomobily, stačí v záhlaví posledního sloupce vybrat v roletce možnost "hodnocení fotoaparátu".

Klepněte pro větší obrázek

3. Nesrováváme nesrovnatelné

V řazení se v základu objeví úplně všechny telefony, které jsou v katalogu - vedle sebe tak jsou hloupé i chytré, což pro vás nemusí být přijatelné. Telefony jsme proto rozdělili do tří velkých skupin - běžné mobily, smartphony a komunikátory. Jejich charakteristiku najdete ve druhé kapitole článku. Pokud tedy chcete porovnat třeba jen komunikátory, je nutné kliknout úplně nahoře na "vyhledávání pomocí parametrů" a dál typ mobilu: "komunikátor". Po potvrzení se vyfiltrují žádané modely. Pokud vás nezajímají nejlepší mobily, vyberte ve stejné sekci třeba jen ty chvalitebně hodnocené.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

4. Nové položky

V souvislosti s bodem 1 jsme některé položky různě přesunuli do jiných sekcí. Pokud tedy některou vámi požadovanou nevidíte v původní sekci, zkuste se poohlédnout jinde. Snažili jsme se, aby zařazení lépe odpovídalo. Navíc jsme přidali několik nových položek - DVB-H, stereoreproduktory, TV-out, xenonový blesk, grafický čip, úhlopříčka displeje v palcích. Dále jsme u většiny telefonů doplnili frekvenci procesoru, kterou také zahrnujeme do hodnocení. Pokud není obecně známá jako třeba u komunikátorů, využili jsme výsledky aplikace jBenchmark ACE.

Pokud máte k hodnocení připomínku, vyjádřete ji v diskuzi nebo na e-mailu stepan.postler@cpress.cz. Pokud najdete chybu v katalogu, pište na adresu katalog@cpress.cz. Víme, že chyby v katalogu jsou, a tohle je nejlepší způsob, jak je vychytat. Nečekejte ale, prosím, odpověď - pokud chcete poradit s výběrem mobilu, obraťte se na poradnu nebo na naše fórum.

A teď už se vrhneme na samotné výsledky nového hodnocení. V následujících dvou kapitolách srovnáváme navzájem telefony, které se už prodávají s těmi, které se teprve chystají. Pokud vás zajímají jen telefony, které jsou na trhu, jděte rovnou na čtvrtou kapitolu.

Témata článku: HTC, LG, Motorola, Nokia, Samsung, Smartphony, Ostatní, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Asus M530w, Asus P526, Asus P550, Asus P750, E-Ten M700, E-Ten M800, E-Ten X500 , E-Ten X500+, E-Ten X650, E-Ten X800, HP iPaq 514, HP iPaq 914, HP iPaq rw6815, HTC P3600, HTC P6500Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

** AGM oznámilo další superodolný telefon s vyztuženými rohy ** Pyšní se opravdu hlasitým reprákem a nočním viděním ** Světelný kruh na zádech se rozbliká v rytmu hudby

Martin Chroust
MIL-STD 810IP68Smartphony
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

** Apple ukázal iPhone 14 Pro, je nejvybavenější, ale u nás i nejdražší ** Výřez vyměnil za průstřel a prezentuje to jako výhodu ** Výbava je špičková, zlepšil se fotoaparát a přibyla satelitní konektivita

Martin Miksa
Vlajková loďiPhone
Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

** iPhone 14 Pro se pyšní novým vizuálním prvkem Dynamic Island ** Touto cestou Apple omlouvá nutný průstřel ** Na Android se podobná funkce dostala za necelý týden

Martin Chroust
schémataOLED
Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

** Apple představil hned tři modely chytrých hodinek Apple Watch ** Series 8 je nový mainstream, pro mladé jsou určeny Watch SE 2 ** Profíci a sportovci mohou vzhlížet k novému modelu Watch Ultra

Martin Chroust
MIL-STD 810Apple Watch
Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

** QHD displeje se před sedmi lety dostaly do top smartphonů ** Po letech však v mobilech stále dominuje Full HD ** Je to krokem zpět, a kde se vlastně stala „chyba“?

Martin Chroust
DisplejeHistorieSmartphony
7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

** O iPhonu 14 se loni začalo spekulovat rekordně brzy, dokonce před příchodem iPhonu 13 ** Některé spekulace se nakonec pravděpodobně vyplní ** Mnoho jich však bylo úplně mimo a ty nejzajímavější si připomeneme

Martin Miksa
Jon ProsserSpekulaceiPhone
Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

** Kaktus má nejlevnější neomezená data na českém trhu ** Nové tarify Neřešto přidávají neomezený FUP s rychlostí 2 Mbit/s ** Tarify jde používat bez příplatku i v zemích EU

Jan Láska
Neomezená dataTarify a mobilní službyKaktus
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď