Nový katalog mobilů, králem není Nokia

Zkompletovali jsme katalog a vrátili do něj hodnocení mobilů. Na základě něj můžeme sestavit nejrůznější žebříčky.

Za poslední tři měsíce jsme do katalogu doplnili zhruba 250 mobilů a dostali jsme ho do stavu, kdy se dá považovat téměř za kompletní. Jistě najdete telefon, který tam ještě není, ale nebudete to mít úplně snadné.

Rozhodli jsme se, že bychom rádi měli v katalogu položku, podle které by se telefony daly  řadit od nejlépe vybavených. Touto položkou je samozřejmě nové hodnocení, na které jsme se vás ptali v posledních dnech v sérii anket. Dali jsme dohromady jejich výsledky, vaše názory z diskuzí a naši představu o pojetí hodnocení a vytvořili jsme systém, který má následující charakteristiky:

  1. Hodnocení je výbava telefonu shrnutá v jednom čísle, podle kterého se telefon dá snadno srovnat s ostatními.
  2. Hodnotíme jen měřitelné parametry nebo parametry, u kterých lze jednoznačně říci, zda je telefon splňuje, či nesplňuje.
  3. Hodnocení si neklade za úkol nahradit recenze. Zatímco v recenzích hodnotíme především subjektivně a popisujeme náš dojem z telefonu, do hodnocení lze zahrnout jen objektivně porovnatelné položky.
  4. Hodnocení tedy vychází z oficiální specifikace telefonů, čímž se rozporuplné položky naprosto eliminují. Procenta jsou tak dostupná hned po představení telefonu. Položek, které ve specifikacích mohou chybět, je minimální množství a znamenají maximální eventuelní rozdíl plus minus 3%.
  5. Základ hodnocení jsme vytvořili sami. Vycházeli jsme z toho, že největší vliv na hodnocení mají ty položky, které od sebe jednotlivé telefony navzájem nejlépe odlišují. Položky, které má dneska každý nebo naopak téměř žádný mobil, nemají v hodnocení velkou váhu.
  6. Zároveň položky s velkým vlivem musí být důležité pro uživatele. Na to jsme se ptali vás v anketách a pokud to bylo jen trochu možné, ve finálním systému jsme jejich výsledky zohlednili.
  7. Nehodnotíme položky, u kterých se nedá jednoznačně říci, zda jsou přínosem, nebo záporem. Patří mezi ně například dotykový displej (těžké ovládání jednou rukou), odolné prvky (kazí vzhled), nebo QWERTY klávesnice (zvyšuje rozměry a hmotnost). Nehodnotíme ale ani rozměry a hmotnost. Nedokážeme říct, zda je objektivně lepší malý kapesní telefon nebo velký pohodlný komunikátor.
  8. Z podobného důvodu nehodnotíme, zda telefon má, či nemá operační systém. Chytré telefony navíc stejně výbavou předčí ty ostatní, takže se tak jako tak pohybují na předních pozicích.
  9. Do hodnocení nebylo možné zahrnout příliš nových položek, protože by nebylo možné je doplnit u většiny starých telefonů, které máme v katalogu - zřejmě už se nám nikdy nedostanou do ruky. Přidávat můžeme jen položky, které se objevují v mobilech nově.
  10. Podrobnější popis hodnocení jednotlivých kategoriích najdete ve třetí kapitole článku.

U každého telefonu jsme tak dostali šest čísel, které jej hodnotí v různých kategorií, a jedno hlavní procento, které jej hodnotí po všech stránkách. Přehled nejlepších telefonů v kategoriích najdete v následujícíh kapitolách článku, ale také v katalogu. V něm jsme i kvůli hodnocení museli udělat několik úprav a novinek.

1. Čekáme, až telefon otestujeme

Položky katalog jsme rozdělili na dvě části. Na první pohled to nemusí být vidět, možná si ale všimnete, že u některých telefonů se v katalogu často objevuje text "dosud netestováno". Jde samozřejmě o ty, na které u nás nevyšla recenze, a zatímco dřív jsme u takových určité položky odhadovali podle jejich předchůdců, dnes už je vypisovat nebudeme. V katalogu se tak u těchto mobilů objeví jenom ty položky, které známe ze specifikace. Vyvarujeme se tím chyb, které se v katalogu dříve často vyskytovaly, a až telefon otestujeme, samozřejmě neznámé položky doplníme.

2. Řazení podle hodnocení

Na titulní straně katalogu se už dříve dalo řadit podle lecčeho a od spuštění hodnocení samozřejmě můžete telefony řadit i podle něj. Celkové hodnocení najdete ve čtvrtém sloupci, pokud vás ale zajímají třeba nejlepší fotomobily, stačí v záhlaví posledního sloupce vybrat v roletce možnost "hodnocení fotoaparátu".

Klepněte pro větší obrázek

3. Nesrováváme nesrovnatelné

V řazení se v základu objeví úplně všechny telefony, které jsou v katalogu - vedle sebe tak jsou hloupé i chytré, což pro vás nemusí být přijatelné. Telefony jsme proto rozdělili do tří velkých skupin - běžné mobily, smartphony a komunikátory. Jejich charakteristiku najdete ve druhé kapitole článku. Pokud tedy chcete porovnat třeba jen komunikátory, je nutné kliknout úplně nahoře na "vyhledávání pomocí parametrů" a dál typ mobilu: "komunikátor". Po potvrzení se vyfiltrují žádané modely. Pokud vás nezajímají nejlepší mobily, vyberte ve stejné sekci třeba jen ty chvalitebně hodnocené.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

4. Nové položky

V souvislosti s bodem 1 jsme některé položky různě přesunuli do jiných sekcí. Pokud tedy některou vámi požadovanou nevidíte v původní sekci, zkuste se poohlédnout jinde. Snažili jsme se, aby zařazení lépe odpovídalo. Navíc jsme přidali několik nových položek - DVB-H, stereoreproduktory, TV-out, xenonový blesk, grafický čip, úhlopříčka displeje v palcích. Dále jsme u většiny telefonů doplnili frekvenci procesoru, kterou také zahrnujeme do hodnocení. Pokud není obecně známá jako třeba u komunikátorů, využili jsme výsledky aplikace jBenchmark ACE.

Pokud máte k hodnocení připomínku, vyjádřete ji v diskuzi nebo na e-mailu stepan.postler@cpress.cz. Pokud najdete chybu v katalogu, pište na adresu katalog@cpress.cz. Víme, že chyby v katalogu jsou, a tohle je nejlepší způsob, jak je vychytat. Nečekejte ale, prosím, odpověď - pokud chcete poradit s výběrem mobilu, obraťte se na poradnu nebo na naše fórum.

A teď už se vrhneme na samotné výsledky nového hodnocení. V následujících dvou kapitolách srovnáváme navzájem telefony, které se už prodávají s těmi, které se teprve chystají. Pokud vás zajímají jen telefony, které jsou na trhu, jděte rovnou na čtvrtou kapitolu.

Témata článku: HTC, LG, Motorola, Nokia, Samsung, Smartphony, Ostatní, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Asus M530w, Asus P526, Asus P550, Asus P750, E-Ten M700, E-Ten M800, E-Ten X500 , E-Ten X500+, E-Ten X650, E-Ten X800, HP iPaq 514, HP iPaq 914, HP iPaq rw6815, HTC P3600, HTC P6500Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Letošní sezóna se pomalu blíží ke konci. Pár velkých titulů nás ještě čeká začátkem měsíce, ale v období Vánoc nás čeká chvíle klidu.

Martin Nahodil
Agenda
Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Apple zanevřel na Twitter. Musk teď na tvůrce iPhonu vytahuje špínu
Lukáš VáclavíkPetr UrbanMarek Lutonský
Elon MuskTwitter
Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Synology nevyrábí routery jako na běžícím pásu. Když už se do toho ale pustí, stojí to za to.

Jiří Kuruc
SynologyRouterTesty
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle